היום (ה’) יתקיימו הבחירות המקומיות בצפון אירלנד. על רקע השיתוק של מוסדות השלטון של צפון אירלנד, הבחירות המקומיות האלו חשובות יותר מהרגיל. השיתוק הנ”ל נובע מהחרמת המוסדות על-ידי ה-DUP בשל הסדרי הברקזיט שלא מקובלים עליה. כעת, יש למצביעים אפשרות לשלוח לה מסר, לחיוב או לשלילה, על כך שהביאה למצב בו כבר יותר משנה אין ממשלה מתפקדת בסטורמונט, ורבים מקווים שאם המסר יהיה שלילי מספיק ה-DUP תיכנע ותאפשר להקים ממשלה. ב-DUP מכחישים שדבר כזה יקרה, אבל נצטרך לראות אם היא תעמוד בלחץ | בתמונה: מועצת בלפסט (צילום: Macnolete, פליקר)

היום (ה’), שבועיים אחרי שעשו זאת באנגליה, תושבי צפון אירלנד יצאו לקלפיות כדי להצביע בבחירות המקומיות שלהם. התושבים לא יוכלו רק לבחור את מי שינהלו את המועצה המקומית שלהם, אלא גם לשלוח מסר למפלגות הצפון איריות בהינתן שכבר יותר משנה המוסדות הצפון איריים לא מתפקדים.

הרעשים שברקע

כאמור, כבר יותר משנה שאין לצפון אירלנד מוסדות פוליטיים שעובדים. החוקים קובעים שבצפון אירלנד הרכב הקואליציה עליה נשענת הממשלה צריכה להיות דו-גושית. כלומר, מעבר לצורך ברוב פרלמנטרי, יש צורך גם ברוב מקרב מפלגות הגוש היוניוניסטי (שתומך בהישארות בממלכה המאוחדת) וגם ברוב מקרב מפלגות הגוש הלאומני (שתומך באחדות האי האירי תחת הדגל הירוק-לבן-כתום).

אבל בגלל הסדר הברקזיט – שכדי להשאיר את הגבול בין צפון אירלנד לרפובליקה האירית פתוח השאיר את צפון אירלנד חלקית תחת כללי האיחוד האירופי וקבע גבול פנימי בין האי הבריטי לצפון אירלנד, מה שמנוגד להשקפה של יוניוניסט תומך ברקזיט – ה-DUP, המפלגה היוניוניסטית הגדולה ביותר, פרשה מהממשלה בתחילת 2022. ההרכב הפרלמנטרי של האסיפה המחוקקת לא אפשר להקים קואליציה בלי ה-DUP, כך שבעצם לא הייתה ממשלה. הבחירות לאסיפת צפון אירלנד שנערכו כמה שבועות לאחר מכן לא גרמו ל-DUP לחזור לקואליציה, והיא אף סירבה לאפשר לבחור יו”ר לאסיפה, כך שגם הרשות המחוקקת לא מתפקדת. גם מתווה וינדזור, הסכם בין בריטניה לאיחוד האירופי שהקל על ההסדר הקודם ונתן לאיחוד האירופי משמעותית פחות כוח בצפון אירלנד, לא ריצה את ה-DUP. לכן, עדיין אין ממשלה, וה-DUP לא מתכוונת לחזור עד שיהיה הסדר ברקזיט שירצה אותה.

ג'פרי דונלדסון
סגר את העסק. ראש ה-DUP ג’פרי דונלדסון (צילום: DUP)

עכשיו, זה אומר שכל הזמן תושבי צפון אירלנד חיו בלי ממשלה. למרות שהייתה שליטה מסוימת מווסטמינסטר, הדבר פגע מאוד בשירותים לאזרח. ועל הרקע הזה יצביעו היום בבחירות המקומיות. מאחר שבבריטניה בחירות מקומיות הן גם במידה מסוימת מבחן לדעת הקהל, נוכל כעת לדעת עד כמה המצביעים מרוצים מהמצב הפוליטי שנכפה עליהם.

למה ניתן לצפות עכשיו?

הקמפיין, לפי הדיווחים, היה מנומנם משהו. אבל דיי ברור מי קיבלו פוש ומי הולכים כנראה להזיע. מי שנמצאת בעמדת יתרון של ממש היא שין פיין, המפלגה הלאומנית המרכזית, ומי שהפכה בבחירות לאסיפה למפלגה הגדולה ביותר לראשונה מאז הוקמו המוסדות האלו ב-1998. מעבר למה שמרגיש כמו מהפך בגלל הבחירות של השנה שעברה, המצב שנוצר – שאין ממשלה בגלל מפלגה יריבה – משחק לידי שין פיין. לכן גם הצפי הוא שהמפלגה תתחזק.

בהתאם, מי שצפויה לנזקים היא ה-DUP, שעומדת מאחורי השיתוק הזה. בהתאם, המפלגה צפויה פחות לנסות לנצח במושבי בחירה חדשים ויותר לשמור על מושבי הבחירה שכבר יש לה. נכון להיום היא המפלגה הגדולה ביותר בשלטון המוניציפלי של צפון אירלנד, אבל ההפרש הוא של 17 מושבים בלבד משין פיין, כך שהדבר יכול להתהפך בקלות יחסית. אבל קשה לאמוד מראש את גודל הנזקים, שכן ישנה אינדיקציה שבקרב המצביעים היוניוניסטים דווקא יש תמיכה יציבה בטקטיקת ההחרמה של מוסדות צפון אירלנד עד שיימצא הסדר ברקזיט שירצה את ה-DUP. שנייה, יש עוד טוויסט: ההתנגדות של ה-DUP לפרוטוקול צפון אירלנד, השם של הסדר הברקזיט הראשוני, הייתה מאוד ברורה. ההתנגדות למתווה וינדזור יותר מעורפלת, מה שעלול לפגוע בתמיכה. או במילים אחרות: המצב של ה-DUP רחוק מלהיות ברור.

אבל יש עוד מפלגות. מפלגה נוספת שמצפה לרווחים היא מפלגת הברית, מהגוש הלא מזדהה, שהצליחה יפה גם בבחירות המקומיות של 2019 וגם רשמה את הגידול המשמעותי ביותר במספר חברי האסיפה שלה בבחירות בשנה שעברה. צפון אירלנד עוברת תהליכים שהביאו לכך שהרבה מאוד אנשים פחות מעוניינים בוויכוח על ההשתייכות לאירלנד או לבריטניה, ומפלגת הברית מספקת את הסחורה.

מנגד, המפלגות המתונות יותר בשני הגושים (לעומת המפלגות הגדולות בגושים) – UUP היוניוניסטית ו-SDLP הלאומנית – עלולות לחטוף מכה. שתי המפלגות נמצאות בבעיה כיוון שבעוד הרבה מצביעים רצים למרכז לטובת המפלגות העצמאיות, המצביעים שנשארו בגושים דווקא מקצינים. כך, המפלגות הנ”ל מפסידות משני הכיוונים. בנוסף, המצביעים הלאומנים של ה-SDLP עשויים לכעוס על כך שנמנע משין פיין להקים ממשלה בה היא תהיה המפלגה הגדולה, ולהצביע כמחאה לשין פיין.

היום שאחרי

למרות שהאנשים שייבחרו יכהנו כחברי מועצות מקומיות ויפעילו עיריות, יכולות להיות לבחירות האלו השלכות משמעותיות על אסיפת צפון אירלנד עצמה. העיניים יהיו נשואות ל-DUP: האם המפלגה תואיל בטובה לקחת חלק בהרכבת ממשלה כדי לפתור את הפלונטר? לפי אחת הפרשנויות, אם עיקר האובדן של ה-DUP יהיה לטובת ה-TUV, מפלגה יוניוניסטית נוספת שדוגלת במדיניות נוקשה אפילו יותר משל ה-DUP, במפלגה יסיקו שהמצביעים מעדיפים קו אפילו פחות מתפשר ויקשיחו עמדות. לעומת זאת, סצנריו אחר יכול להוביל את המפלגה להסכים להקים ממשלה. ב-DUP, בכל מקרה, מכחישים שהפסד מושבים יגרום לה לחזור בה מהחרם בו פתחה.

בינתיים כדאי לזכור: המפלגה אינה גוש הומוגני. בהנהגה יש לא מעט אנשים שמעדיפים גישה פרגמטית וישמחו לחזור לאסיפה, בעוד אחרים דוחפים לגישה דוגמטית ולא מתפשרת. השאלה העיקרית היא איזה צד יוכל לטעון שהציבור אישר את העמדה שלו בעקבות תוצאות הבחירות המקומיות. אם התוצאות יצביעו על כך שהפלג הדוגמטי זוכה לאהדה, הרי שהמשבר יימשך. אם התוצאות יעידו שדווקא יש העדפה לעמדה הפרגמטית בקרב הקהל היוניוניסטי, הרי שסביר להניח שהפלג שמחזיק בה ינסה למשוך לסיום המשבר.

DUP
איך הם יפעלו? חברי הפרלמנט של ה-DUP (צילום: הפרלמנט הבריטי)

מה אומרים הסקרים?

סקר שפורסם בתחילת החודש חוזה ששין פיין תקבל 29.8% מהקולות, ה-DUP תקבל 23% ומפלגת הברית 14.5%. ה-UUP צפויה לקבל 12.8%, ה-SDLP צפויה ל-8.3% וה-TUV ל-5%. ה-DUP לא צפויה, אם כן, לירידה מאוד דרסטית (אם כי לא בלתי משמעותית) ביחס לבחירות המקומיות של 2019 (אז זכתה ב-24.1%), אבל שין פיין צפויה לעלייה רצינית (לעומת 23.2% ב-2019). במילים אחרות, לפי הסקר הזה יש סיכוי לא רע שלמרות התמיכה בחרם של ה-DUP בקרב הבייס, המפה הפוליטית של השלטון המוניציפלי תשתנה מאוד.

אנחנו, כמובן, נחכה לתוצאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *