“הישארו ערניים”, הכריז הסלוגן החדש שממשלת בריטניה בחרה לקדם באמצעותו את המלחמה בקורונה לקראת המעבר הצפוי לשלבים הבאים. הדבר נלווה לנאום מיוחד לאומה של בוריס ג’ונסון, באמצעותו ביקש לפרוס לציבור את אסטרטגיית היציאה. למרות שחלק מהשאלות לגבי השלבים הבאים קיבלו מענה, רבים נותרו מבולבלים. באופוזיציה לא הבינו כיצד היציאה לעבודה אמורה להתבצע. בממשלות המקומיות של סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד זעמו על כך שג’ונסון שבר את הקונצנזוס בין ארבע הממשלות. ומעל הכל, כולם תוהים: מה זה לעזאזל אומר, “הישארו ערניים”? | צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10

אתמול (א’) היה יום רציני בבריטניה: בוריס ג’ונסון נתן נאום לאומה, בו הוא הסביר על הצעדים הבאים בהתמודדות עם משבר הקורונה. אמנם כשראש הממשלה נותן נאום לציבור בזמן הפריים טיים זה עניין רציני, אבל הפעם נלווה לעניין הזה הייפ רציני. עיקר ההייפ היה סביב הסלוגן החדש שנבחר כדי לעודד את הציבור לשמור על ההנחיות. עד כה, הסלוגן היה “הישארו בבית > הגנו על ה-NHS > הצילו חיים”. כעת, הסלוגן הוא “הישארו ערניים > שלטו בנגיף > הצילו חיים”. הסלוגן הזה נחשף עוד לפני הנאום, ובכך יצר שליטה בסדר היום התקשורתי והפוליטי במשך כל היום. אבל הסלוגן הזה הוא רק חלק מכל התמונה.

תכנים

נתחיל בתקציר הנאום.

פתיחה

ג’ונסון פתח בכך שמדובר בהקרבה יוצאת דופן של החירויות של האזרחים ביחס לזמן שלום. עם זאת, ההקרבה הביאה, לדבריו, להישגים: שיעור התמותה היומי מתחיל לרדת, התפוסה בבית החולים לא עולה על גדותיה, וה-NHS נשאר מוגן. לכן, יהיה זה מופקר מצד הממשלה להקל כעת בסגר ולזרוק את כל ההישגים האלו לפח עם גל שני. זאת, למרות שהוא מכיר בכך שמדובר בפגיעה קשה באורח החיים – הפיזי והנפשי – שהיה מוכר לכולנו עד לפני מספר חודשים.

בסיס ליציאה החוצה

משם, ג’ונסון עבר להציג את פרטי התכנית לשלבים הבאים. לא מדובר בתכנית המפורטת: אותה ג’ונסון מתכוון להציג היום (ב’) בפרלמנט. סביר להניח שההבהרה הזו ניתנה כדי להרגיע את רוחו של יו”ר בית הנבחרים לינדזי הויל, שמתח ביקורת על ג’ונסון שהחליט לתת את ההצהרה בנושא מחוץ לפרלמנט. בכל מקרה, הבסיס לאופן בו בריטניה תצא מהסגר הוא עמידה בחמשת המבחנים שהממשלה חוזרת עליהם פעמים רבות: ה-NHS מסוגל לעמוד במספר החולים; ירידה קבועה במספר המתים היומי; ירידה בשיעור ההדבקה; יכולת לדאוג למספיק בדיקות וציוד מיגון; וביטחון שלא יהיה גל שני.

לשם כך, הממשלה פיתחה, בעצת המרכז לביו-ביטחון, “מדד מוכנות” (באנגלית: alert, כמו בסלוגן החדש “stay alert”, “הישארו ערניים”). המדד מבוסס על שיעור ההדבקה (R), יחד עם מספר הנדבקים. המערכת אמורה להיות מסוגלת לתת תמונה על כל אזור, ובו זמנית גם תמונה כוללת. על בסיס כך, נוצרו חמש רמות. רמה 1 פירושה שהמחלה הודברה מבריטניה. רמה 5 פירושה סכנה ברורה לעומס יתר ב-NHS. נכון לעכשיו בריטניה נמצאת ברמה 4, ומתחילה לנוע לעבר רמה 3. לפי ג’ונסון, פוטנציאלית שיעור ההדבקה בבריטניה כרגע הוא פחות מ-1, אבל זה לא מספיק כדי לעמוד בכל חמשת המבחנים המדוברים.

יציאה בשלבים

נכון לעכשיו, אנשים שאינם יכולים לעבוד מהבית מעוּדדים להגיע לעבודה שלא בתחבורה ציבורית. מקומות העבודה האלו יקבלו תדריך כיצד לשמור על סביבת עבודה בריאה. החל מרביעי, יהיה ניתן לצאת לפעילות גופנית באופן בלתי מוגבל, וגם לצאת לפארקים, ובתנאי שנשמרות הנחיות הריחוק החברתי. כדי להבטיח את זה, יועלו הקנסות למי שיפרו את הכללים. במקביל, המדינה תנטר את שיעור ההדבקה.

אם הממשלה תמצא ששיעור ההדבקה במצב טוב, ב-1 ביוני יינתן אישור לפתוח חנויות, וגם חלק מתלמידי היסודי והגנים יחזרו לבתי הספר. שוב, במהלך הזמן הזה המדינה תמשיך לנטר את מצב ההדבקה. אם ביולי הממשלה תראה כי טוב, גם תרבות הפנאי תוכל לחזור לפעילות, ובתנאי שבתי העסק הרלוונטיים (מסעדות, בתי קולנוע וכו’) יוכלו לשמור בתוכם על הנחיות הריחוק החברתי. כמו כן, ג’ונסון הבהיר שבשל המאמצים של הבריטים על האי, אמצעי הבידוד לשבועיים של כל השבים מחו”ל יהיה כעת אפקטיבי.

ג’ונסון הבהיר שהוא לא יבסס את הפעלת ההקלות או לחלופין את החמרת החמרת הסגר על תקוות או על צורך כלכלי, אלא על בסיס הנתונים שהמדע יביא לממשלה. אם יהיה צורך, הוא לא יהסס לעצור את ההקלות.

אסטרטגיית יציאה - הישארו ערניים
תרשים אסטרטגיית היציאה. תרשים: ממשלת בריטניה

לסיום, ג’ונסון אמר שבסופו של דבר בריטניה תצא מהצד השני של המגיפה. הוא מאמין שבריטניה תשתנה בתוך המשבר הזה, והוא מקווה שהיא תצא ממנו חזקה יותר מצד אחד, וגם יותר אדיבה בתוכה מצד שני. ולסיום, כמובן, הסלוגן החדש: “הישארו ערניים > שלטו בנגיף > הצילו חיים”.

תצוגה

יכול להיות ששמתם לב בקטע הווידאו שג’ונסון נראה מעט שונה מבדרך כלל. זה בסדר, הבעיה לא אצלכם. ג’ונסון החליף את תספורת הדחליל המזוהה עמו, בתספורת הרבה יותר סטנדרטית ורשמית. היא עדיין טיפה פרועה, אבל עכשיו יש שביל בצד, אורך יחסית אחיד וכדומה. זה לא סתם: תספורת הדחליל הזו היא חלק מתדמית שג’ונסון טורח לטפח אצלו במשך שנים, של טמבל חביב וסימפטי. בצורה כזו, הוא מצליח לצאת מזה דיי בקלות כשהוא נתפס משקר או מדבר בצורה שלא הייתה עוברת בשקט לאף אחד אחר. בבחירות זה עבד לו. אבל כעת זה לא זמן בחירות, אלא משבר לאומי. הוא לא יכול להרשות לעצמו להיות הליצן הנחמד שהוא היה עד כה, והוא חייב לשדר רצינות. שינוי הפריזורה הוא לחלוטין חלק מהעניין הזה.

בוריס ג'ונסון - הישארו ערניים
יש שביל בצד. בוריס ג’ונסון (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

כמו כן, מי ששמעו את ג’ונסון נואם, יודעים שג’ונסון לרוב הוא לא נואם מעורר השראה. הוא או מתקשה להשלים משפט בלי לתקוע “אה” כל מילה שלישית, או שהוא תוקף את יריביו כדי להתחמק משאלות קשות. הוא יודע להלהיב עם הנאומים האלו, אבל כאן התלהבות היא לא מה שנדרש, אלא חוסן. ניתן לראות על הנאום הזה שהוא צולם כמה פעמים, כדי להפוך את נאום ה”הישארו ערניים” שלו לנאום צ’רצ’יליאני שייחקק בתודעה ויעורר השראה. נראה אם זה יעבוד לו.

בחירה של מילים

רבים לא היו מרוצים משינוי הסלוגן. ראש הליברל-דמוקרטים בפועל אד דייווי תהה על השינוי בשלב הזה. השר הראשון של ויילס מארק דרייקפורד, למשל, ביקר את הממשלה על כך שהיא הורידה את החלק של “הישארו בבית” לטובת ה”הישארו ערניים”. לדבריו, הציבור עדיין צריך להישאר בבית ככל הניתן, ולפיכך מדובר בחלק שאסור היה לוותר עליו. היו כאלה שטענו שהשינוי הספציפי הזה הופך את כל מה שהציבור נדרש לו ללא ברור: נשארים בבית או לא? היו מי שהזהירו שזה עשוי להביא אנשים מסוימים לחשוב שמותר להתקהל. בתגובה, שר הבינוי רוברט ג’נריק ניסה להסביר ש”להישאר בבית” זה עדיין חלק חשוב מהמסר הממשלתי, אבל שיש צורך להרחיב אותו. גם שורה של ניסיונות לגרום לו להגיד משהו קונקרטי יותר לא הצליחו. ככה זה, לפעמים שרים צריכים להגן על דברים שהממשלה עושה שנראים אידיוטיים.

מארק דרייקפורד - הישארו בבית
צריך להמשיך להישאר בבית. מארק דרייקפורד (צילום: NHS Confederation)

לדעתי, השינוי הזה לא מוצלח מסיבה נוספת. לא סתם בסלוגן הקודם נאמר “הגנו על ה-NHS”. לא סתם זה היה שם: ה-NHS הוא חלק מה-DNA הבריטי. סיבה לגאווה עבורם. משהו שהם חגגו בפתיחת אולימפיאדת לונדון ב-2012. משהו ששתי המפלגות הגדולות רבות למי מגיע הקרדיט עליו. זה משהו שעבורו הבריטים באמת יסכימו להקריב את הקורבן לו הם נדרשים כעת. הדבר עלול ליצור את הרושם המוטעה שה-NHS לא בסכנה. העניין הוא שמעל הכל, המטרות בסגרים הם להימנע מקריסת מערכות הבריאות. לא ניתן להגן לחלוטין ממוות, אבל רוצים שהמוות הזה יהיה ברמות נמוכות יחסית, ועוד יותר שהוא לא יגרום למוות נוסף בגלל שמערכות הבריאות יקרסו. לכן, ה-NHS היה ונשאר מרכיב חשוב בשאלה למה עושים את זה.

החשד המידי שלי הוא שהסלוגן שונה כדי להדהד את המעבר לפאזה הבאה בלי שיהיה ניתן להתעלם מכך. הדיבור על הסלוגן “הישארו ערניים”, דווקא בגלל היותו מבלבל, גרם לכך שכולם דיברו עליו. זה הבטיח שאף אחד לא יפספס את מה שהיה לג’ונסון להגיד.

התכנית עצמה

דבר נוסף ששמו אליו לב היה שג’ונסון ניסה לדחוק באנשים לצאת לעבודה. הדוגמה הטובה ביותר לכך הייתה עובדי הבניין, שלא יכולים לעבוד מהבית. אד מיליבנד, שר העסקים והאנרגיה בממשלת הצללים, צייץ שג’ונסון קרא לעשות דבר כזה לפני שהממשלה פרסמה הנחיות שיבטיחו את בטיחותם של העובדים שיגיעו. כמו כן, הוא הביע חשש מכך שהממשלה לא תדאג כיאות לעסקים שיצטרכו לסגור עד יולי לכל המוקדם.

ראש האופוזיציה קיר סטארמר הצביע על בעיה גדולה יותר: הנאום של ג’ונסון לא היה מספיק ברור בכל הנוגע לעובדים. לדבריו, רבים מהעובדים יתהו לגבי מחר בבוקר אם הם אמורים להגיע לעבודה, בהנחה שאינם יכולים לעבוד מהבית, ואם כן אז איך. אצל סטארמר, יש לציין, חוסר הבהירות לא נגע רק לעובדים. לדבריו, הנאום באופן כללי לא נתן לבריטים אופק מספיק ברור.

קיר סטארמר - הישארו ערניים
נאום לא בהיר. קיר סטארמר (צילום: כריס מקאנדרו)

אבל זה היה העניין בטווח המידי. רבים גם תהו על עוד פרטים מהתכנית. כך למשל סם קואטס, סגן העורך הפוליטי בחדשות סקיי, תהה על הגרף שהממשלה הציגה. תהייתו מוצדקת: לפי הגרף, השיא של ההתפרצות הוא כאשר שיעור ההדבקה R הוא 1. אבל, בפועל זה לא המצב: ברגע ש-R גדול מ-1, כלומר כל אדם מדביק יותר מאדם אחד, זה השלב בו הגידול במספר החולים נהיה אקספוננציאלי, שמקשה על שליטה במחלה. כל עוד R קטן מ-1, קצב התפשטות ניתן לשליטה וגם מואט בסופו של דבר. ה-R של COVID-19 כרגע לא ברור, אבל ככל הנראה גבוה מ-2 ואפילו קרוב יותר ל-3. מכל הסיבות האלו, קואטס שואל בקול רם אם הממשלה מספקת “מדע מקושקש”, או שהיא מתכוונת לחכות ש-R יגיע בשלבים מסוימים ל-0.4 ופחות, רף קשוח מאוד, כדי להמשיך בהקלות.

בממשלות המקומיות

כבר כתבתי כאן על היחסים המעניינים בין הממשלה המרכזית בווסטמינסטר לממשלות המקומיות בוויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד תחת הקורונה. ובכן, זה עדיין לא נרגע. מארק דרייקפורד, שהקל על היציאה לפעילות גופנית עוד לפני ההצהרה של ג’ונסון, אמר שעם כל הכבוד הממשלה המרכזית בתחומי בריאות אחראית לאנגליה בלבד. בוויילס, הוא יהיה זה שיקבע את הכללים. השרה הראשונה של סקוטלנד ניקולה סטרג’ן הביעה מורת רוח מכך שהיא גילתה לראשונה על הסלוגן “הישארו ערניים” באמצעות שער העיתון, והבהירה שהסלוגן הזה תקף רק לתושבי אנגליה.

אחרי שהנאום שודר, דווח שסטרג’ן ודרייקפורד עצבניים למדי. הסיבה לכך הייתה שג’ונסון לא הבהיר שההקלות עליהן הוא דיבר נוגעות לאנגליה בלבד. הדבר נובע מכך שהם לא מעוניינים להתיר את המגבלה על יציאה לשטחים פתוחים שלא למטרות פעילות גופנית, בניגוד לג’ונסון. לכן, ההצהרה של ג’ונסון עלולה ליצור אי-הבנות מסוכנות בקרב תושבי ויילס וסקוטלנד. לא סתם, ממשלת סקוטלנד מיהרה לפרסם הבהרה שבשטחה הסלוגן “הישארו בבית” נשאר על כנו. גם בצפון אירלנד השרה הראשונה ארלין פוסטר וסגניתה מישל אוניל דאגו להבהיר שה”הישארו בבית” לא הלך לשום מקום. במקרה שלהן, בכל מקרה, הכעס שלהן על ג’ונסון קיבל פחות ביטוי. השתיים אמורות לגבש תכנית להמשך ביום שני. גורמים אחרים בממשלת צפון אירלנד היו פחות מנומסים, ואמרו שהסלוגן “הישארו ערניים” לא מובן בעליל.

ניקולה סטרג'ון - הישארו ערניים
שג’ונסון ינהל את אנגליה. ניקולה סטרג’ן (צילום: קנת’ הולי)

סטרג’ן ודרייקפורד לא לבד. קיר סטארמר הביע חששות משלו לגבי העובדה שהתושבים מקבלים הנחיות שונות מממשלות שונות. איאן בלאקפורד, ראש ה-SNP בפרלמנט הבריטי, זעם על כך שראש הממשלה שבר את הקונצנזוס בין ארבע הממשלות. ניתן להגיד, ובצדק, שגם הממשלות המקומיות ניסו לקחת את המושכות לכיוון שלהן, אבל יש הבדל. כשהשרים הראשונים נותנים את המילה האחרונה, זה ברור לתושבים שלהם מה בדיוק נוגע אליהם. כשראש הממשלה המרכזית נותן את המילה האחרונה, אנשים עשויים לתהות איזו הנחיה נוגעת אליהם. וזה עוד לפני שמזכירים שהשבירות שלהם היו קטנות בהרבה.

לסיכום

אנחנו נצטרך לראות. בהמשך היום ג’ונסון ייתן הצהרה בפרלמנט, ושם האופוזיציה תוכל לשאול אותו שאלות. אין ספק שקיר סטארמר ואיאן בלאקפורד משחיזים את השאלות. בינתיים, הרושם שמתקבל הוא בעיקר בלבול: מה ראש הממשלה לעזאזל רוצה מחיינו, ומה זה לעזאזל אומר “הישארו ערניים”? אין אף אחד שלא הרים גבה לגבי הסלוגן הזה. הממשלה אמנם ניסתה להסביר אחר-כך שהכוונה להישאר ערניים לגבי הגל השני. אבל זה, במחילה, בולשיט. לאזרח הפשוט אין אפשרות להישאר ערני לגבי העניין הזה. אין לו את הגישה לנתונים. הממשלה אמורה להישאר ערנית לגבי העניין הזה, ולהנחות את האזרחים מה לעשות. שזה, באופן דיי מדהים, יהיה ככל הנראה להישאר בבית. וזה עוד לפני שמדברים על כך שג’ונסון מתחיל לשבור את שיתוף הפעולה עם הממשלות המקומיות, שכאלו שאחראיות על נושא הבריאות בשטחן עלולים להחליט שג’ונסון יכול להחריב את אנגליה אם זה רצונו, אבל שהוא יעשה את זה לבד.

שזה, יש להגיד, סוג של המשך הכניסה של פוליטיקה בימי קורונה. האופוזיציה אמנם נשארת עניינית, אבל היא מתחילה להיות יותר התקפית. הסשנים האחרונים של שאלות לראש הממשלה אמנם שמרו על נימה נעימה, אבל נהיו יותר לעומתיים, הן מצד האופוזיציה שביקרה את הממשלה והן מצד הממשלה שביקשה להגן על עצמה. הממשלות המקומיות נכנסו לעמדת הגנה על הטריטוריות שלהן, ולא מוכנות לתת לדאונינג 10 להתערב בענייניהן. זה לא אומר שאיזשהו מהצדדים לא ענייני, אבל יש תחושה של מאבקי הכוח הישנים שעולים למעלה ולובשים צורה חדשה שמתאימה יותר לימים האלו.

הימים הקרובים הולכים להיות מעניינים. אז הישארו ערניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *