חיים, מוות וקמפיינים ביד הלשון. התקשורת חשפה שרישי סונאק, המתמודד על ראשות המפלגה השמרנית, התגאה בפני תושבי מועצה מקומית אמידה בכך ששינה את נוסחאות המימון באופן כזה שיפסיקו להגיע כל הזמן ל”אזורים אורבניים נחשלים”, במקום לאזורים כמו זה בו דיבר. הדבר מיד גרם לסונאק להיראות כמי שלוקח מימון מאזורים עניים לטובת אזורים שירצו להצביע לשמרנים בבחירות הכלליות. סונאק ניסה להבהיר את דבריו, ושהתכוון שיש לטפח אזורים נחשלים מכל הסוגים, אבל הנזק כבר נעשה. תומכי טראס קיבלו עוד חיזוק והלייבור קיבלה עוד חומרים לקמפיין שלה | צילום: בן סטיבנס, המפלגה השמרנית

בזמנים קשים כמו שעוברים על ישראל כעת, מישהו צריך לספק קצת אסקפיזם. השבח לאל, האנדרדוג במרוץ לראשות המפלגה השמרנית, רישי סונאק, דאג לספק קצת. אחרי שבפוסט הקודם דיברנו על הסערה שחוללה המתחרה שמולו, ליז טראס, כשהציעה שכר דיפרנציאלי במגזר הציבורי ונאלצה לחזור בה עוד באותו יום, עכשיו הגיע תורו של סונאק לכשול בלשונו. זאת, לאחר שאמר דברים מהם משתמע שהוא לא כל-כך בעד תכנית חיזוק הפריפריה של בוריס ג’ונסון.

במה דברים אמורים?

אנחנו בימים האינטנסיביים ביותר של הקמפיין. מתפקדי המפלגה השמרנית התחילו סוף-סוף לקבל את טופסי ההצבעה שלהם, ורובם נוטים להצביע מאוד מוקדם. סונאק וטראס מסתובבים בכל רחבי הממלכה, נפגשים עם המתפקדים ומנסים לשכנע אותם שהם האיש/ה הנכונ/ה לעמוד בראשות הממשלה. בגלל שכעת הצורך הוא לא לדבר ללבו של כל האלקטורט אלא רק של פחות מ-200 אלף מתפקדים עם נטייה מאוד ברורה, יש נטייה להקצין את הדברים, ולפעמים כתוצאה מכך נפלטות גם שטויות. נגיד, כמו זו שפרסם הניו סטייטסמן אתמול (ו’). בווידאו מודלף נראה סונאק באירוע בחירות בטונברידג’ ולס, שבדרום-מזרח אנגליה, אומר את הדברים הבאים: “הצלחתי להתחיל לשנות את נוסחת המימון, כדי להבטיח שאזורים כמו זה מקבלים את המימון שמגיע להם, כי ירשנו מלא נוסחאות ממפלגת הלייבור, שדחפו את כל המימון לאזורים אורבניים נחשלים והיה צריך לבטל את זה. התחלתי לעבוד על ביטול של זה. כשר אוצר וידאתי בכל הממשלה, לא רק להגדיל את המימון לשלטון המקומי – ” וכאן הווידאו נקטע.

למה הדברים האלו בעייתיים? הרי בהחלט ייתכן שהנוסחאות לממן רשויות מקומיות ראויות לבחינה מחדש. בעיקר אם אנחנו מדברים על כך שתכנית הדגל של בוריס ג’ונסון, אחרי הברקזיט, הייתה “השוואה כלפי מעלה” (levelling up), שנועדה לחזק את הפריפריה כדי להקטין ככל האפשר את הקשר בין מקום הולדתו של אדם להזדמנויות המצויות בפניו. מה יותר הגיוני מחלוקה מחדש של המשאבים? ובכן, קודם כל ההתבטאות על “אזורים אורבניים נחשלים”, שכאילו גזלו לכל השאר את הכסף, היא התבטאות אומללה. מי יותר זקוקים למימון מאשר אזורים נחשלים? ניסוח אחר, למשל שהכסף הגיע לכיסי התמיכה של הלייבור באזורים האורבניים, היה יכול לעבור יותר חלק. שנית, טונברידג’ ולס היא המועצה המקומית במצב הטוב ביותר במחוז קנט שבדרום-מזרח אנגליה, אזור דיי עשיר בפני עצמו. כלומר סונאק התנסח בצורה כזו שגרמה לו להיראות כאילו הוא לקח מהעניים לטובת העשירים (בפועל, גם לא בטוח שהיא נהנתה ממימון נוסף הודות לפעולותיו של סונאק). התבטאות מוצלחת ללא ספק.

תגובות

כמובן, אי-אפשר להגיד משהו כזה בלי שיעשו ממנו מטעמים. ליסה ננדי, שרת הבינוי בממשלת הצללים (כל תכנית ה-levelling up נמצאת באחריות משרד הבינוי, והיא אפילו נוספה לשם המשרד), כתבה לשר הבינוי גרג קלארק. ננדי ניצלה את המעמד כדי להאיר על בעיות אחרות באופן בו משרד הבינוי עובד בכל הנוגע למימון רשויות מקומיות, אבל בהקשר של סונאק דרשה לחקור את השינויים עליהם דיבר, לאחר שלשיטתה התוודה שהוא דפק אזורים נחשלים לטובת אזורים עם ריכוז מצביעים שמרני גדול. מג הילייר (לייבור), יו”ר ועדת חשבונות הציבור (שמפקחת על הוצאות הממשלה), אמרה שהדבר מוכיח את מסקנות הוועדה, לפיהן הקריטריונים להקצאת כספים במסגרת התכנית הממשלתית לקו בחסר.

וזה לא שבמפלגה השמרנית סונאק ידע נחת. הלורד זאק גולדסמית’, השר לאזור הפסיפי במשרד החוץ, אמר: “זה אחד הדברים המוזרים – והמטומטמים – שאי-פעם שמעתי מפוליטיקאי”. ג’ייק ברי, תומך מוצהר של טראס ומי שעומד בראש קבוצת חברי פרלמנט מצפון אנגליה (האזור שעליו מדברים כשאומרים “אזור אורבני נחשל”) האשים את סונאק שבפומבי הוא מדבר על חיזוק הצפון, אבל כשהוא חושב שלא שומעים אותו הוא מתגאה בהעברת הכסף רחוק משם.

תומכיו של סונאק הגנו עליו. בן האוצ’ן, ראש עיריית טיס ואלי ותומך מוצהר של סונאק, אמר שבוריס ג’ונסון ניצח בבחירות 2019 על-סמך ההבטחה “להשקיע באזורים שנשכחו לטובת אזורים אורבניים”. זה לא שהאוצ’ן מנותק מהמציאות, אבל הוא לא מדייק. ג’ונסון התכוון לעיירות הפועלים שנשארו מאחור לטובת לונדון ומנצ’סטר, לא לאזורים עשירים וכפריים נוסח טונברידג’ ולס. אנדרו מיטשל, תומך נוסף של סונאק, טען שהוא “לא הובן” ושהכוונה שלו בכלל הייתה לאזורי החומה האדומה

בסופו של דבר היה ברור שיותר מדי אנשים לא אהבו את ההתבטאות של סונאק, והוא נאלץ לספק הסברים. “הבהרתי את הנקודה שנחשלות קיימת בכל רחבי המדינה וצריך לטפל בה”, הוא הסביר. יכול מאוד להיות שלכך הוא התכוון, אבל זה לא מה שמשתמע מהדברים שלו, שנאמרו לתושבי אזור עשיר.

השלכות

סונאק, כאמור, הוא האנדרדוג. למרות פניית הפרסה המפוארת שנאלצה לעשות מוקדם יותר השבוע, טראס עדיין מובילה בגדול בסקרים. לכן, סונאק צריך לעבוד מאוד קשה, ולא בטוח בכלל שזה יספיק. כן היו לו קצת סימנים מעודדים: בתכנית מיוחדת שנערכה בסקיי ניוז עם השניים, רוב הקהל חשב שסונאק נתן הופעה טובה יותר. נייג’ל לוסון, שהיה שר האוצר ביותר ממחצית שנותיה של מרגרט ת’אצ’ר בשלטון, קרא למתפקדים להצביע לסונאק, בטענה שהוא-הוא מי שינהג לפי העקרונות הכלכליים של הת’אצ’ריזם. האם הדברים האלו מספיקים כדי לסייע לסונאק להפוך את היוצרות? כנראה שלא, אבל זה בעיקר מה שיש לו. כעת, גם זה התמסמס בגלל התנסחות כושלת. ואם הוא בכל זאת ינצח? אז הרי שבלייבור יחכו לו עם הסרטון הזה מעבר לפינה וישמחו להקרין אותו בכל מקום אפשרי. וזו כנראה השורה התחתונה של המרוץ הזה: הוא לא משחק רק לידיים של הימין הקשה, הוא גם משחק לידיים של המפלגות המתחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *