משפחת המלוכה לא פעם מספקת כותרות מרעישות, אבל זאת שהגיעה אתמול (ה’) הייתה מרעישה במיוחד: הנסיך אנדרו נושל מתאריו הצבאיים, מהצדקות להן נתן חסות ולא ייפנו אליו יותר כ”הוד מעלתו”. זאת, על רקע התביעה של וירג’יניה ג’ופריי נגדו, שטוענת שכחבר של ג’פרי אפסטין הוא כפה עליה יחסים מיניים. אנדרו כבר מזמן עזב את אור הזרקורים בעקבות העניין, אבל תמיד קיווה שיוכל לשוב אליו. מאחורי הקלעים אנשי החצר וככל הנראה גם הנסיך צ’רלס והנסיך ויליאם חששו שיהיה צורך ללכת הרבה יותר רחוק, בעיקר אם הוא יפסיד במשפט. לאחר שיותר מ-150 אנשי צבא לשעבר דרשו לפחות לשלול את דרגותיו, בעקבות דחיית הניסיון של אנדרו להביא לדחיית העתירה, לא נותרה בררה אלא לגרום להליכה הזמנית הזו להפוך לקבועה. המשפחה למעשה הקריבה את אנדרו כדי לשמר את עצמה, פשוט כי יש לה הרבה מאוד מה לאבד | צילום: שטפן פלפר

אני כנראה לא מחדש לכם שאתמול (ה’) הנסיך אנדרו נפרד מדרגותיו הצבאיות, מהתואר “הוד מעלתו” ומעוד כמה תפקידים מלכותיים. זאת, על רקע ההחלטה של בית המשפט בניו-יורק שלא להיענות לבקשתו של אנדרו לסרב לדון בתביעה האזרחית נגדו. ואמנם אני לא נוטה להיכנס פה לעניינים של משפחת המלוכה, אבל כשמעורבת בזה פוליטיקה אז כן. והו, בהחלט מעורבת פה פוליטיקה, ולא רק פנימית.

מה הסיפור עם הנסיך אנדרו?

למקרה שלא הכרתם, קצת רקע לאירועים. לאחר שמעשיו הנוראיים של ג’פרי אפסטין התגלו לעולם, גם המקורבים לו החלו להסתבך. אחד מהם היה אחד, הנסיך אנדרו, דוכס יורק. אחת הקורבנות של אפסטין, וירג’יניה ג’ופריי, טוענת שכשהייתה קטינה היא נאנסה לקיים יחסי מין עם אנדרו בשלוש הזדמנויות שונות. ב-2019 הוא התראיין ל-BBC במטרה לטהר את שמו, אבל רק עשה לעצמו יותר נזק. זה לא הותיר לו בררה והוא הודיע על פרישה מהחיים הציבוריים, בתקווה שיוכל לחזור אליהם לאחר שהדברים יירגעו. אבל זה לא הספיק, ובאוגוסט 2021 ג’ופריי הגישה נגד אנדרו תביעה אזרחית בארצות הברית.

הדבר יצר נזק רציני למשפחת המלוכה, ואמו של הנסיך אנדרו, אליזבת’ השנייה, ואחיו, הנסיך צ’רלס, הבהירו לאנדרו שהוא כנראה יצטרך להיעלם מהעין הציבורית אפילו יותר. ייתכן שבלי אפשרות לחזור. בנוסף, המשטרה המטרופוליטנית של לונדון – שבלי קשר, בשבועות האחרונים מוצגת כמושחתת למדי בגלל היחס שלה למסיבות בדאונינג 10 – חטפה הרבה מאוד ביקורת על העניין. כשהטענות נגד אנדרו עלו לראשונה, המשטרה סירבה לחקור בטענה שלא היא הרשות שצריכה לעשות זאת. התביעה האזרחית החזירה את הביקורת ביתר שאת, ומפקדת המשטרה קרסידה דיק נאלצה לגמגם משהו על כך שהדבר ייבחן ושאף אחד לא מעל החוק.

מה קרה מאז?

למרות שאנדרו מכחיש את המיוחס לו, ההתנהלות שלו בנוגע לתביעה לא ממש שכנעה. בתור התחלה, הוא ניסה להתחמק מקבלת המסמכים, הליך שבלעדיו לא ניתן להתחיל בתביעה. הצוות המשפטי של ג’ופריי ניסה למסור את המסמכים לאנדרו בכל דרך, כולל פעם אחת לשלוח נציג לשערי מעונו הרשמי של הנסיך, כדי שימתין לשווא למישהו מהצוות שיגיע, עד ששוטר בכניסה יגיד לו שהוא יכול למסור לו את המסמכים ושהוא יעביר אותם לצוות המשפטי. בהזדמנות אחרת הם צילמו את המכתב שהם שלחו בדואר, בו בשורת הנמען נכתב “הנסיך אנדרו”. זה ממש לא מנע מהצוות המשפטי של דוכס יורק לטעון כל מיני טענות טכניות שימנעו מהמסמכים להיחשב ככאלו שהוגשו. אבל אחרי שבועות השופט לא השאיר לעורכי הדין של אנדרו בררה והם נאלצו להכיר בכך שקיבלו את כתב התביעה.

הנסיך אנדרו
ניסה להתחמק. הנסיך אנדרו (צילום: Titanic Belfast)

הדברים הסתבכו עוד יותר עבור אנדרו אחרי שב-30 בדצמבר 2021 בית המשפט בניו-יורק הרשיע את גיליין מקסוול, מקורבתו של ג’פרי אפסטין, בחמישה מתוך שישה סעיפים בכתב האישום שהוגש נגדה. מקסוול, כחלק ממערכת היחסים שלה עם אפסטין, דאגה לבצע עבורו את הסחר בנערות אותן יוכל לנצל. למה זה משנה למקרה של אנדרו? ובכן, באותו ריאיון מ-2019 הוא סיפר שהוא הכיר את אפסטין הודות לידידותו עם מקסוול. לכן, כך הפרשנים, ההרשעה הפכה לראיה חשובה כדי להראות שאנדרו היה מקורב לאפסטין לא רק בגלל שהם נהנו להעביר צחוקים ביחד. חשוב לציין שאנדרו לא הוזכר במשפט של מקסוול.

בקטנה

באוקטובר 2021 – בין קבלת התביעה להחמרה במצב בגלל מקסוול – לאחר שתשאלה את ג’ופריי ובחנה חלק מחומר הראיות, המשטרה המטרופוליטנית של לונדון החליטה שאין בכוונתה לפתוח בחקירה פלילית נגד הנסיך אנדרו. הדבר זכה לביקורת רצינית מכיוון עורך הדין של ג’ופריי. עכשיו, כשהמשטרה הודיעה שהיא לא מתכוונת לחקור את המסיבות בדאונינג 10 אלא אם יובאו בפניה ראיות יותר חזקות מהודאה של ראש הממשלה, סביר להניח שגם המקרה הזה יחזור כדי להראות שאין למשטרה המטרופוליטנית כוונה לחקור את בעלי השררה ולהציגה כמושחתת.

ההסכם החסוי

אנדרו ניסה לשכנע את בית המשפט לזרוק את התביעה מכל המדרגות. ב-3 בינואר היה נראה שיש לו סיכוי להצליח במשימה: נחשף הסכם בין וירג’יניה ג’ופריי לג’פרי אפסטין, שנחתם ב-2009. ההסכם קבעה שאפסטין ישלם לג’ופריי חצי מיליון דולר, ובתמורה היא תפסיק את התביעה נגדו. בהסכם גם נקבע שהוא יחול על כל נאשם פוטנציאלי שיכול לצאת מטיב היחסים בין ג’ופריי לאפסטין. עורכי הדין של הנסיך אנדרו דרשו, על סמך ההסכם הזה, שבית המשפט יסרב לדון בתביעה. זאת בטענה שנוסח ההסכם יכול גם להכליל את אנדרו. הצוות המשפטי של ג’ופריי טען שמאחר שההסכם לא מציין את אנדרו במפורש ובגלל שהדוכס כלל לא ידע עליו, אין לו קייס לביטול התביעה. בית המשפט היה צריך לדון בזה.

ועכשיו?

עד כאן תקציר האירועים עד תחילת השבוע שעבר. סיימנו עם ההליך המשפטי, בערך, ועכשיו נלך לפוליטיקה. קצת לפני פרסום ההסכם בין ג’ופריי לאפסטין, הטיימס פרסם שבעקבות ההרשעה של גיליין מקסוול גבר החשש במשפחת המלוכה שאנדרו יפסיד. כפי שניסח זאת אוף רקורד אחד מהבכירים שבשירות המשפחה: “אם הוא מפסיד במשפט, עולה השאלה: מה אתה עושה איתו?” לפי המדווח, אנשי החצר החלו לדון בצורך לגרום לאנדרו לוותר על התארים שלו במקרה שיפסיד בתביעה. ולא היה מדובר רק בטייטלים: יהיה צורך לטפל גם בכל קרנות הצדקה שבחסותו במקרה של הפסד. לפי מקור נוסף, אנשי החצר התקשו לשכנע את המלכה לקחת מהנסיך את תאריו. לדברי המקור, יש לה חיבה מיוחדת לתואר דוכס יורק, שכן זה היה התואר של אביה ג’ורג’ החמישי לפני שהפך למלך, ומדובר במחווה “לבן האהוב עליה”. עכשיו, זה לא שאני לא מבין למה צ’רלס הוא לא הבין האהוב עליה. אבל הוד מלכותך, אנחנו צריכים לדבר על כושר השיפוט שלך.

בכל מקרה, שלשום (ד’) בית המשפט בניו-יורק זרק את הבקשה של אנדרו מכל המדרגות. השופט הפדרלי לואיס קפלן הודיע שהמשפט יתקיים כמתוכנן. הייתם אומרים שזו מכה קשה עבורו שכן הוא יצטרך להתמודד עם התביעה, אבל זה לא נגמר כאן. למחרת היום בצהריים, הארגון רפבליק (שכמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, מעוניין לסיים עם המלוכה הבריטית) פרסם מכתב עליו חתמו 152 אנשי צבא לשעבר, בו הם דרשו מהמלכה לשלול מאנדרו את כל תאריו הצבאיים, ואם יהיו צורך גם ששחרורו יהיה בחרפה.

בקושי חמש שעות עברו וארמון בקינגהאם פרסם הודעה משלו: “באישור ובהסכמת המלכה, כל השיוכים הצבאיים והחסויות המלכותיות של דוכס יורק הוחזרו למלכה. דוכס יורק ימשיך שלא לקחת שום תפקיד ציבורי ויגן על עצמו בתיק הזה כאזרח פרטי”. מחוץ להודעה גם דווח שבדומה להארי ומייגן, למרות השמירה על תאריו המלכותיים הוא כבר לא ישתמש בתואר “הוד מעלתו”.

משמעויות

חשוב להבין: עד כה הנסיך אנדרו חשב שהוא עוד יכול לחזור, ומעולם לא לגמרי קיבל את העובדה שנדרש לזוז הצדה. לדוגמה, לאחר מותו של הנסיך פיליפ, אנדרו ביקש ללבוש להלוויה את מדי האדמירל שלו. אבל כעת כל התארים הצבאיים וכל התפקידים המלכותיים שלו חזרו למלכה ויחולקו לבני משפחה אחרים. כלומר, הם לא יחזרו אליו גם אם ינצח במשפט. יש לציין שבארמון בקינגהאם אישרו שדרגתו כסגן אדמירל תישמר. הדבר אמנם נעשה, לפי המדווח, בהסכמתו של אנדרו, אבל כנראה שהופעל עליו לחץ רציני. על פי הערכה רווחת, מי שהיו אחראים לרוב הלחץ היו הנסיך צ’רלס והנסיך ויליאם, שני הראשונים בתור לרשת את הכתר ומי שמושקעים ביצירת שם טוב למלוכה לא פחות מהמלכה עצמה.

לא מאוד קשה להבין מה קורה פה: משפחת המלוכה מעוניינת להרחיק את עצמה מאנדרו, בטח כשהיא נכנסת לשנת חגיגות יובל הפלטינה, קרי 70 שנות מלוכה של המלכה. אף אחד לא רוצה את העננה הזו מעל להילולות. צריך לזכור: משפחות מלוכה בעולם המערבי אמנם לא מנהלות יותר את הממלכות שלהן, אבל הן עדיין מחזיקות בכסף, כוח וכבוד (ח”כ מיקי זוהר מוזמן לשלוח מייל כדי לבקש תמלוגים). השלישי חיוני לשמירה על שני הראשונים, והו כמה שהמשפחות האלו מעוניינות לשמור עליהם. בבריטניה בת-זמננו, מה שמשפחת המלוכה עושה זה מוותרת בזהירות ובעדינות על דברים מסוימים כדי לשמר את הדברים החשובים. כך השם הגרמני של המשפחה הוחלף בווינדזור במלחמת העולם הראשונה, כשהסנטימנט האנטי-גרמני בבריטניה עלה. זה למה הכתרתה של אליזבת’ שודרה בטלוויזיה ובכך הורידה את הטקס אל העם. וזה למה היא עשתה עוד אלף ואחד שינויים קטנים, כדי שלפחות הכוח והכסף של המשפחה לא ייפרד מהם גם הוא.

הנסיך אנדרו
משפחה לפני הכל. הנסיך אנדרו (צילום: Chatham House)

ואנדרו, הבן האהוב, למד שהמלוכה באה ראשונה. הוא ללא ספק נזרק תחת גלגלי האוטובוס. אבל מעטים יגידו שלא בצדק, אבל הוא עדיין נזרק לטובת השם של מוסד המלוכה כולו.

לסיכום

הנסיך אנדרו לא חוטף על הראש עכשיו כי אמא שלו כבר לא אוהבת אותו. הוא חוטף על הראש, קודם כל, כי לכאורה הוא עשה מעשים שלא ייעשו. שנית, כי עם כל הכבוד לאהבה של אמא, יותר מדי עומד פה על הפרק. אמנם משפחת המלוכה הבריטית מאוד פופולרית, בינתיים. אבל כשמדובר במוסד כל-כך יקר, כל-כך אנכרוניסטי ולפרקים גם מושחת, זה מצב מאוד עדין. המשפחה חייבת להיות קשובה להלך הרוח הציבורי ולדאוג שהיא לא מרגיזה אותו יותר מדי. עם כל-כך הרבה אדמות, גישה ישירה למעשיה של הממשלה ועוד, עם ההבטחה שהדברים האלו יישארו בתוך המשפחה כל עוד לא יפרקו אותה, היא חייבת לדאוג שלא יפרקו אותה. מהבחינה הזו, אנדרו מהווה אבן ריחיים על שמה של המשפחה, שהוא בגדול מה ששומר עליה. המלכה, בלחצם של יורשיה, החליטה שהגיע הזמן להוריד את האבן הזו.

אמרתי לכם, פוליטיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *