חדשות בקטנה: התביעה נגד הנסיך אנדרו על עבירות המין שביצע מטלטלת את בית המלוכה וגם מעיבה על המשטרה. הממשלה שוקלת את התגובה של להשתלטות טליבאן על אפגניסטן. קיר סטארמר נקלע לעוד מאבק עם הקורביניסטים. ודייוויד קמרון ממשיך להסתבך בפרשיות לובינג, עם שתי חשיפות חדשות | צילום: Titanic Belfast

איזה נסיך

לכל משפחה יש כבשה שחורה, ומשפחת המלוכה לא יוצאת דופן בכך. טוב, היא יוצאת דופן במספר עושי הצרות לנפש לעומת משפחות אחרות. פרישתם של הארי ומייגן ממשפחת המלוכה לבטח לא הייתה סיבה גדולה לגאווה עבור המשפחה, אבל יש אחד שהוא באמת בעייתי. מדובר בדוד של הארי: הנסיך אנדרו, דוכס יורק. כשפרשת ג’פרי אפסטין התפוצצה שמו של אנדרו היה בין השמות שהועלו בחקירה. אחת הקורבנות של אפסטין, וירג’יניה ג’ופריי, מאשימה שנאנסה לקיים עם אנדרו יחסי מין שלוש פעמים כשהייתה בת פחות מ-18. לאחר שבנובמבר 2019 אנדרו התראיין ל-BBC על קשריו עם אפסטין כדי לנקות את עצמו והצליח רק לגרום לעצמו יותר נזק, הוא הודיע על פרישתו מתפקידיו הציבוריים. אבל זה לא נגמר פה. בתחילת השבוע ג’ופריי הגישה נגד אנדרו תביעה אזרחית.

והבלגן חוגג: אנדרו כבר נפגש עם אמו המלכה אליזבת’ השנייה ואחיו הנסיך צ’רלס. האחרון כבר הבהיר לאנדרו שייתכן שהוא יצטרך להיעלם מהחיים הציבוריים אפילו יותר ובלי אפשרות חזרה, כולל היעדרות מחגיגות ה-70 למלוכתה של המלכה. אבל התביעה הזו היא לא כאב ראש רק למשפחת המלוכה, שנגרם לה “נזק למוניטין“, אלא גם למשטרה המטרופוליטנית של לונדון. לפי חדשות ערוץ 4, כשהראיות נגד אנדרו החלו לצוף המשטרה החליטה שלא לחקור את העניין בטענה שהיא לא הגוף המתאים לכך. הדבר הביא לביקורת רצינית על המשטרה, מה שהביא את מפקדת המשטרה קרסידה דיק להבטיח ש”אנחנו נבחן שוב את עמדתנו” ושהיא הורתה לפקודיה “לבחון שוב את הראיות”. דיק חרצה שהנסיך אינו מעל החוק, והבטיחה שהמשטרה תהיה פתוחה לעבוד עם הרשויות בארצות הברית (שם הוגשה התביעה). אבל ההחלטה שלא לחקור מלכתחילה מביאה רבים להאמין שמשפחת המלוכה מקבלת יחס מיוחד, וחובת ההוכחה כעת היא על הרשויות הבריטיות.

מעבר לים

בינתיים, עיניה של הממשלה נשואות לאפגניסטן. ההחלטה האמריקאית להסיג את הכוחות מאפגניסטן יצרה ואקום שאפשר לטליבאן להשתלט נכון לכתיבת שורות אלו על חצי משטחי המדינה. ארצות הברית שלחה כוחות רבים לבירה קאבול כדי לסייע בהגנה עליה, אבל אין ספק שנכונו עוד ימים לא פשוטים לאפגנים. ומה זה משנה לענייננו? באפגניסטן אין רק כוחות אמריקאים, אלא גם כוחות בריטיים. וכעת גם הם מתפנים, כולל בעלי התפקידים האזרחיים שנשלחו לאזור מטעם משרד החוץ או גורמים ממשלתיים אחרים.

הסיפור הזה מביא לביקורת פנימית בבריטניה. בקבנצ’רס מהמפלגה השמרנית מאשימים את השהות הבריטית באפגניסטן ככישלון. שר ההגנה בן ולס דחה את הטענות האלו, והביא כראיה את החינוך שהיה יכול להינתן לנשות האזור כשהטליבאן הועף מהשלטון. זאת ועוד, ולס מאשים את הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שבפברואר 2020 הגיע להסכם עם הטליבאן להוציא את הכוחות המערביים מאפגניסטן אם הארגון ימשיך לקחת חלק בתהליך השלום וימנע מאל-קאעידה להיכנס למדינה. לדבריו של ולס, ההסכם הזה “דרס את הממשלה” האפגנית. בכל מקרה, הוא מבטיח שבריטניה שומרת לעצמה את הזכות להתערב במלחמת האזרחים המתהווה שם, אם היא תחזיר את אפגניסטן להיות אכסניית טרור. בוריס ג’ונסון כינס ישיבת חירום כדי להחליט מה עושים בעניין.

בינתיים, שרת החוץ בממשלת הצללים, ליסה ננדי, האשימה שהממשלה לא עושה מספיק. לדבריה, במשך שבועות לא שמעו בנושא מבוריס ג’ונסון או משר החוץ דומיניק ראב. ננדי מזהירה שאם הממשלה לא תציג אסטרטגיה ברורה להתמודדות עם המצב, קבוצה בין-מפלגתית של חברי פרלמנט תדרוש כינוס חירום של הפרלמנט באמצע הפגרה כדי לכפות על הממשלה לתת תשובות. אין ספק שהממשלה נמצאת במצב לא פשוט, ואף אחד לא רוצה באמת לשלוח חיילים להיהרג במקום שרוב הבריטים לא ימצאו על המפה, אבל מצד שני ליומרה להיות כוח גלובלי יש מחיר.

מריבות בלייבור

זה לא סוד שמפלגת הלייבור משוסעת בתוכה. הסיפור האחרון משם מגיע מכיוון לן מקלסקי, המזכ”ל היוצא של Unite, איגוד העובדים השני בגודלו בבריטניה. מקלסקי הוא קורביניסט של ממש, והייתה לו ביקורת על הנהגתו של קיר סטארמר. באוטוביוגרפיה החדשה שלו, מקלסקי טוען שסטארמר “שובר את השמאל באופן אנטי-דמוקרטי”, והזהיר שאם הדברים יימשכו כך הלייבור לא תצליח לזכות במושבי “החומה האדומה” שהופסדו בבחירות 2019. מקלסקי מתייחס בעיקר לפעולותיו של סטארמר שהחלישו את הפלג השמאלי של הלייבור, ובראשיתן השעייתו של ג’רמי קורבין מהמפלגה. הביקורת הזו באה לאחר שבאוקטובר 2020 מקלסקי החליט לקצץ בדמי התמיכה ש-Unite מעביר ללייבור.

לן מקלסקי
ביקורת קשה. לן מקלסקי (צילום: גארי נייט)

קיר סטארמר השיב לביקורת שהוא לא מסכים איתה. כשהוא נשאל מדוע, הוא ענה: “כי אני חושב שהוא (מקלסקי) טועה”. אני חושב שאי אפשר לעשות אוברסטייטמנט לכמה שהאנדרסטייטמנט פה מוגזם. כל זה קורה ברקע סיום תפקידו של מקלסקי כמזכ”ל הארגון. בעוד קצת פחות משבועיים, ב-26 באוגוסט, תוכרז זהות המנכ”ל/ית החדשה. סטארמר צריך שאחד המועמדים שיותר מקורבים אליו ינצח, כדי להצליח להגביר את השליטה במפלגה. מקלסקי ללא ספק רוצה לחזק את הקורבינסטים. סטארמר החליט להתמודד עם זה בגישה כאילו-ממלכתית, שמכילה גם את המתנגדים לו. באופן כללי זו לא גישה רעה, אבל הבעיה של סטארמר היא שהתגובה הזו באה כחלק מהמדיניות שלו לא באמת להכריע איך הוא רוצה שהלייבור תיראה. הוא אמנם החמיא לאחרונה לטוני בלייר, אבל הוא מתקשה להכריע על כיוון של ממש. הוא מתרחק מהשמאל הקורביניסטי, אבל לא באמת ברור לאן הוא שואף להתקרב.

הלוביסט המתמיד

דייוויד קמרון הביא אלינו את פרשת גרינסיל, כשהתברר שהוא שימש כלוביסט של חברת גרינסיל קפיטל והשתמש בקשריו עם חברי הממשלה כדי לעשות להם לובינג עד הבית. ובכן, קמרון מתברר כמתנה שלא מפסיקה לתת. ראשית, פורסם שקמרון עשה לא פחות מ-10 מיליון דולר מהרגע בו התחיל לעבוד בחברה ועד לקריסתה ב-2020. הדובר של קמרון טוען שקמרון לא קיבל סכומים כאלו ושמדובר בעניין פרטי. בלייבור חושבים אחרת: סגניתו של סטארמר, אנג’לה ריינר, טוענת שהסכומים האלו מוכיחים שחוקי הלובינג הבריטיים לא מספקים את הסחורה, ושצריך למנוע לחלוטין מראשי ממשלה ושרים לשעבר לקחת חלק בתעשייה הזו.

דייוויד קמרון
תשלום נאה. דייוויד קמרון (צילום: ארון הואר, דאונינג 10)

שנית, השבוע הטיימס חשף שב-2019 קמרון לחץ אישית על שר הבריאות דאז מאט הנקוק לחלוק במה בכנס עם נציג של אילומינה, חברה העוסקת בטכנולוגיות לחקר גנטיקה. זמן קצר לאחר מכן, אילומינה, זכתה במכרז ממשלתי בשווי 123 מיליון ליש”ט. במשרד הבריאות טוענים שהמכרז התנהל באופן תקין, הנקוק טוען שלא הייתה לו מעורבות בהענקת החוזים וקמרון מכחיש שהוא קיים שירותי לובינג עבור אילומינה. מה שכן, הוא לא מכחיש שהוא עבד עבור החברה. עכשיו, צריך להגיד: אני מאמין למשרד הבריאות שאילומינה זכתה בחוזים האלו בצורה הוגנת, ולו בגלל שקמרון הוכיח שהוא לוביסט גרוע. אבל נשאלת השאלה מה באמת קמרון ניסה לעשות שם, כי שוב מדובר בניצול קשריו האישיים. בשוק הפרטי זה מתבקש, מול נבחרי ציבור זה יותר בעייתי. נראה שקמרון יצטרך לספק עוד תשובות בקרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *