חדשות בקטנה: ג’ון מקדונל טוען שסאג’יד ג’אוויד לא מתאים להיות שר האוצר, עקב צעדים בעייתיים שביצע כשעבד כבכיר בדויטשה בנק. בוריס ג’ונסון טוען שהוא הולך להוסיף לתקציב ה-NHS קרוב לשני מיליארד ליש”ט, אך רבים טוענים שחלק מהתקציבים האלו הם כספים שבתי החולים חסכו באמצעות קיצוצים. בסקוטלנד גוברת התמיכה במשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. האיחוד האירופי ובוריס ג’ונסון מאשימים זה את זה בחוסר רצינות לגבי חידוש המשא ומתן על הברקזיט. ובינתיים, הפוליטיקאים לא מסכימים לגבי היכולת לחסום יציאה ללא הסכם | צילום: Chatham House

עבר מפוקפק

בשבוע שעבר, ג’ון מקדונל, שר האוצר בממשלת הצללים, כתב מכתב לראש הממשלה בוריס ג’ונסון (שבימים האחרונים גם פורסם). במכתב, הוא ביקש לטעון שהמינוי של ג’ונסון לתפקיד שר האוצר, סאג’יד ג’אוויד, לא מתאים לתפקידו. מקדונל ביקש לחקור מספר נושאים מעברו של ג’אוויד במגזר העסקי. ראשית, במשך רוב העשור הקודם ג’אוויד כיהן בתפקידים בכירים בדויטשה בנק, ודויטשה בנק הואשם על-ידי הסנאט האמריקאי בכך שביצע “פעולות פיננסיות מדאיגות” שהיה להן חלק במשבר הכלכלי של 2008. שנית, ג’אוויד ביצע בעצמו מעשים מסוימים מול משקיעים, שהמגזין הכלכלי Euromoney מצא כבעלות השפעה על פרוץ המשבר הכלכלי, ושהיה ברור שיש בהם סיכון גבוה. שלישית, חלקו של ג’אוויד בהצלחת דויטשה בנק להתחמק ממסים גבוהים יותר ממה ששולמו בפועל. בהתאם לכך, מקדונל מאמין שעל ג’ונסון לשקול מחדש את הצבתו של ג’אוויד כממונה על משרד האוצר.

כמובן, במפלגה השמרנית לא נשארו חייבים, והגיבו. דובר מטעם המפלגה מסר שבמפלגת הלייבור עשויים לרצות לנצל את הזמן כדי לעבוד על ההתאמה שלהם לממשלה. הוא טען גם שהאיום היחידי על כלכלת בריטניה הוא מפלגת הלייבור. לסיום, הוא אמר שאם יש מפלגה כלשהי שיודעת משהו על שיבוש חקירות, זו מפלגת הלייבור. מן הסתם, הוא התייחס לטיוח של חקירות מקרי האנטישמיות בתוך המפלגה, אותם חשפה תכנית התחקירים של ה-BBC. תגובה של ממש לגבי ההאשמות שיוחסו לג’אוויד, לעומת זאת, לא היה אפשר למצוא שם.

כסף חדש?

שלשום (א’) פורסם שבוריס ג’ונסון מתכוון להוסיף עוד 1.8 מיליארד ליש”ט ל-NHS באופן מידי. מתוך הסכום הזה, 850 מיליון ליש”ט יופנו ישירות לעשרים בתי חולים ספציפיים. בוריס ג’ונסון התעקש שמדובר בתקציבים חדשים (“new money”), אבל ישנו סימן שאלה גדול לגבי הנכונות של הטענה הזו. מיליארד ליש”ט מתוך הסכום הזה, כך טוען מומחה לתחום הבריאות, כבר היו בידי ה-NHS עקב קיצוצים שבוצעו, והיה בתכנון להוציא אותם. הם לא הוצאו, מאחר שה-NHS לא קיבל לכך אישור ממשרד האוצר.

התגובות של הממשלה מאז הן על גבול המבדרות. כריס סקידמור, שר במשרד הבריאות, התפתל וניסה ולהסביר איך – למרות שלא הכחיש את הטענה שמקור הכסף הוא אכן חיסכון של בתי החולים – בכל זאת מדובר בתקציבים חדשים. שר הבריאות, מאט הנקוק, התעקש שמדובר בכסף שהגיע כולו ממשרד האוצר. אבל, גם הוא אמר שחלק מהתקציב אומר ש”אני יכול לשחרר השקעות שבתי החולים רצו לבצע”. בוריס ג’ונסון מצדו טוען שה-1.8 מיליארד ליש”ט האלה לא היו שם לפני עשרה ימים. אנשי מקצוע רבים פשוט לא מסכימים עם הטענה הזו, וטוענים שלפחות חלק מהכסף הוא לא חדש בשום צורה שהיא.

בית חולים
אז מאיפה הכסף? בית חולים בבריטניה (צילום: פרנסיס טיירס)

בדרך למשאל שני?

הכוונה היא, הפעם, לא למשאל העם על הברקזיט, אלא דווקא למשאל עם אחר. ב-2014, כזכור, התקיים משאל עם על עצמאותה של סקוטלנד, בו תושבי סקוטלנד החליטו להישאר חלק מהממלכה המאוחדת. אחד השיקולים של תושבי סקוטלנד להישארות בממלכה הייתה ההישארות באיחוד האירופי. לכן, חברי ה-SNP, ובראשם השרה הראשונה של סקוטלנד ניקולה סטרג’ן וראש שלוחת המפלגה לווסטמינסטר איאן בלאקפורד, מנסים לנצל את הברקזיט כדי להשיג משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד. נכון לעכשיו, הממשלה השמרנית מסרבת לקיים משאל כזה, בטענה שיש לכבד את התוצאה של 2014.

העמדה של ניקולה סטרג’ן קיבלה אתמול (ב’) עוד דחיפה קטנה. סקר של Lord Ashcroft מצא שבקרב הסקוטים, 47% תומכים במשאל עם שני על עצמאות סקוטלנד, לעומת 45% שמתנגדים. אפילו 21% מאלו שהצביעו נגד עצמאות לסקוטלנד ב-2014 תומכים בקיום משאל עם נוסף. אבל, שלא במפתיע, רוב התמיכה נמצאת בקרב אלו שהצביעו בעד עצמאות כבר ב-2014, הצביעו בעד הישארות באיחוד האירופי ומצביעים ל-SNP. בנוסף לכך, הסקר גם מצא ש-52% מתושבי סקוטלנד תומכים בעצמאות, אם מנקים את אלו שלא יודעים. דפוסי התמיכה זהים בגדול לאלו של התמיכה במשאל שני, אבל יש נתון אחד ששווה לשים אליו לב. בקרב אלו שהצביעו ב-2014 נגד עצמאות, 20% תומכים כעת בעצמאות זו, לעומת 12% מקרב תומכי העצמאות ב-2014 שמתנגדים לה כעת.

הדבר בהחלט הכניס רוח במפרשים של סטרג’ן. היא בכל מקרה כבר עובדת על הפרוצדורה שתאפשר משאל עם כזה, אבל היא תרצה גם לגיטימציה מממשלת בריטניה כדי להבטיח שבניגוד למה שקרה עם קטלוניה בספרד, העצמאות של סקוטלנד תזכה להכרה. כעת, היא טוענת שלגיטימי להתנגד לעצמאות, אבל כשברור שדעת הקהל בסקוטלנד נעה לכיוון עצמאות, זה לא לגיטימי לא לאפשר להם להצביע על כך. כבר הצבעתי על כך שמשאלי העם של בריטניה בעייתיים כי אין בהם מנגנון למנדט מחודש, ולכן אני גם צופה שלמרות הלך הרוח הזה, ממשלה שמרנית תמשיך להתעקש על המנדט שניתן ב-2014.

ניקולה סטרג'ון
קיבלה רוח גבית. ניקולה סטרג’ן (צילום: קנת’ הולי)

יהיה מו”מ?

נראה שהניסיונות של בוריס ג’ונסון להגיע להסכם – בהנחה שאכן קיימים – כרגע לא עולים יפה. באיחוד האירופי כרגע ממשיכים להתעקש על כך שלא יהיה כל שינוי בכל הנוגע ל-backstop, הסיבה בגינה ההסכם של ת’רזה מיי נפל. אמנם נאמר שם שמנהיגי האיחוד ישמחו בקרוב לשוחח עם ג’ונסון כדי להבין את עמדתו, אבל ישנה התעקשות שה-backstop מהווה את הפתרון הטוב ביותר בנמצא עבור הגבול בצפון אירלנד. בכיר אחר מטעם האיחוד מביע הרבה פחות אמון בממשלה ג’ונסון, וטען שברור שאין לממשלת בריטניה תכנית או כוונה אמיתית לשאת ולתת.

בממשלת ג’ונסון פחות אהבו את הטענות האלו, לפיהן אין כוונה אמיתית לדיון מחודש בנושא. נטען מטעמה שזה האיחוד האירופי שצריך כעת לשנות את עמדתו. כמו כן, נטען שברצונו של בוריס ג’ונסון להיפגש עם מנהיגי האיחוד כדי לדון איתם על הנושא, ושבכוונתו להתמסר למשא ומתן המחודש בכל הכוח. הבעיה היא, כפי שאמר אותו בכיר, שלא ברור בכלל מה ג’ונסון מתכוון להציע כתחליף ל-backstop. במהלך המרוץ לראשות המפלגה השמרנית, הוא אמר דברים מאוד כלליים, אך לא הציע שום דבר קונקרטי. עכשיו רק נותר לראות מי ימצמץ ראשון בעניין הזה.

מנסים לחסום

אם יש משהו שהרבה מתנגדים לו, הרי שזה יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. חברי פרלמנט שמרנים כמו דומיניק גריב כבר אמרו שיצביעו נגד הממשלה בהצעת אי-אמון אם זה יעצור יציאה שכזו. במפלגת הלייבור גם הבטיחו שיעשו ככל הניתן כדי לעצור יציאה ללא הסכם. כשהשתתף במרוץ לראשות המפלגה השמרנית, שר הבריאות מאט הנקוק אמר שהוא לא רואה איך ניתן להעביר בפרלמנט יציאה ללא הסכם. אבל, כעת הנקוק שינה את דעתו, ואמר שלדעתו לא ניתן לעצור יציאה ללא הסכם. הוא התבסס בכך על העובדה שכאשר ג’רמי קורבין ניסה להשיג יום בפרלמנט שינוהל על-ידי האופוזיציה כדי למנוע יציאה ללא הסכם, הממשלה ניצחה למרות ההתנגדות הזו.

מאט הנקוק
כבר לא מאמין שאפשר להימנע מיציאה ללא הסכם. מאט הנקוק (צילום: Policy Exchange)

לא כולם משוכנעים שהנקוק צודק. דומיניק גריב, למשל, ממש לא משוכנע. הוא אומר שעדיין ישנה האפשרות להפיל את הממשלה באי-אמון. לממשלה יש כרגע רוב של מושב בודד בפרלמנט, ודומיניק גריב הוא לא השמרן היחידי שמוכן להצביע נגד הממשלה. גריב מקווה שיהיה אפשר להפיל את הממשלה, ולהחליף אותה בממשלה חדשה בלי בחירות. בפועל, ג’ונסון יכול להחליט על הליכה מידית לבחירות, ואם הממשלה תיפול מספיק מאוחר, הוא יוכל גם לדאוג לכך שהבחירות יהיו אחרי ה-31 באוקטובר. אם הממשלה תיפול מיד לאחר החזרה מפגרת הקיץ, ג’ונסון יוכל לעכב את זה מספיק כך שיישאר רק שבוע בין השבעת הפרלמנט החדש לבין ה-31 באוקטובר. לכן, התשובה לשאלה האם יהיו בחירות מוקדמות בשלושת החודשים הקרובים ממש לא מובהקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *