לפעמים, כשמספקים חדשות, חשוב גם לעקוב ולראות איך הן מתפתחות. אז הנה התפתחויות בארבעה סיפורים שסוקרו כאן. התפתחות בחקירה של התרומות לנייג’ל פרג’ מארון בנקס. שבר במפלגת Change UK. תקועים במו”מ על עתיד אסיפת צפון אירלנד. וטראמפ מאשר שה-NHS יהווה חלק במו”מ על הסכם סחר | צילום: גייג’ סקידמור

חלק מהסיפורים שהגיעו לכאן המשיכו להתפתח מעט. לכן, פינת החדשות בקטנה “תה מנחה”, מגישה לכם מעקב זריז אחרי מה שצריך לדעת.

החקירה מתקדמת – עדכון לפוסט “מסובב ת’עולם” מה-21 במאי 2019

למקרה שאתם לא זוכרים את הסיפור, אז שמו של נייג’ל פרג’ נקשר בתרומות בעייתיות. מפלגת הברקזיט שלו אפשרה תרומות אנונימיות, מה שאפשר לגורמים זרים לתרום למפלגה סכומים גדולים בניגוד לחוק. פרג’ עצמו לא דיווח לפרלמנט האירופי על תרומות שקיבל מהמיליונר ארון בנקס ב-2016. חברי פרלמנט אירופיים ממפלגות אחרות הגישו תלונות לגורמים הרלוונטיים.

ובכן, היום הפרלמנט האירופי החליט להרוס לפרג’ את מצב הרוח רגע לפני הפגישה עם דונלד טראמפ. שעתיים לפני הפגישה האמורה, הפרלמנט האירופי הודיע לפרג’ שיש לו 24 שעות להגיע באופן אישי ולהסביר את התרומות מבנקס. פרג’, מצדו, הודיע שלא ראוי לתת התראה כזו קצרה, ושאין לו כוונה להגיע. לאי-הופעה כזו אין השלכה בפני עצמה, ולא יוטלו על פרג’ סנקציות בגינה. עם זאת, זה מעלה את הסיכויים שפרג’ יוענש באופן כלשהו. העונשים האפשריים יכולים להיות קנסות או מניעת הצבעה לתקופת קצרה.

המפלגה מתפצלת – עדכון לפוסט “האייטיז חוזרים?” מה-26 במאי 2019

בסוף השבוע הקודם, מפלגת Change UK ניסתה לגשש לעבר איחוד כוחות עם המפלגה הליברל-דמוקרטית. הליברל-דמוקרטים טרם הראו סימנים לקראת איחוד, אבל Change UK כבר החלה בהתפצלות בתוך עצמה. מתוך 11 חברי הפרלמנט של המפלגה – כולם התפצלו ממפלגות אחרות – שישה חזרו להיות חברי פרלמנט עצמאיים. הרקע, כך נראה הוא הכישלון של המפלגה בבחירות לפרלמנט האירופי, וגם הבחירה באנה סוברי להנהיג את המפלגה. בין הפורשים גם היידי אלן וצ’וקה אומונה. יש דיבור על כך שהפורשים ממפלגת הפורשים יחברו לליברל-דמוקרטים, אבל אין אישור רשמי על כך.

אנה סוברי
לא פתיחה מרשימה להנהגה. אנה סוברי (צילום: משרד החוץ וחבר העמים הבריטי)

25 דקות – עדכון לפוסט “מו”מ צפון אירי” מה-3 ביוני 2019

כזכור, בסוף השבוע ראשי הממשלה של בריטניה ואירלנד הודיעו על התקדמות במגעים בין השין פיין ל-DUP כדי להחזיר את אסיפת צפון אירלנד לתפקוד. ובכן, אתמול התנהלה שיחה בין שתי המפלגות. השיחה נמשכה 25 דקות בלבד, ולא נראה שאחד מהצדדים יצא מרוצה. מישל אוניל מהשין פיין הביעה את מורת רוחה, וקראה ליישום של הסכמים שהושגו בשנה שעברה. הבעיה? ב-DUP מכחישים שיש הסכמים כאלה. השרה הבריטית לצפון אירלנד קארן בראדלי וסגן ראש ממשלת אירלנד סיימון קובני לא הגיבו.

ה-NHS על השולחן – עדכון לפוסט “העיקר הבריאות” מה-4 ביוני 2019

אכן, רק היום בצהריים פורסם הפוסט, וכבר יש התקדמויות. במסיבת עיתונאים משותפת עם ת’רזה מיי, דונלד טראמפ אישר את מה שרבים בבריטניה חששו ממנו. הוא אישר את דברי השגריר שלו ש”ה-NHS על השולחן” בכל משא ומתן על הסכם סחר בין ארצות הברית לבריטניה (למרות שלא ברור שהוא הבין בכלל במה מדובר). שר הבריאות מאט הנקוק מיהר לצייץ שוב ש”ה-NHS אינו על השולחן”. ג’רמי קורבין טען שזה מראה כי ה-NHS לא בטוח בידי השמרנים. הוא גם הבטיח לא לאפשר פגיעה בשירות הבריאות הלאומי בהפגנה נגד טראמפ שנערכה היום.

עדכון מה-5 ביוני: טראמפ אמר בריאיון לערוץ ITV שה-NHS כנראה לא יהיה חלק מהמו”מ. זאת, למרות שמסמכים מפברואר מראים שארצות הברית מעוניינת ספציפית בכניסה ל-NHS.

כמובן, הבלוג ימשיך לעקוב אחר כל הסיפורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *