המשטרה חוקרת חשדות לפיהם סגנית ראש מפלגת הלייבור, אנג’לה ריינר, לא שילמה מס על דירה שמכרה, וייתכן שאולי גם עברה על חוקי הבחירות בדיווח כוזב של מקום מגורים. סטארמר בינתיים מגבה את הסגנית שלו שמותקפת על ידי השמרנים. אבל דבר אחד בטוח: התפטרות שלה – כפי שהבטיחה שתעשה אם יימצא ממש בחשדות – תהיה מכה ללייבור | צילום: מטה קיר סטארמר

בעיתוי רע במיוחד מבחינתה ומבחינת הלייבור, אנג’לה ריינר בכותרות מכל הסיבות הלא נכונות. סגניתו של קיר סטארמר בהנהגת המפלגה חשודה בהעלמת מס ודיווח שקרי לגבי מקום המגורים שלה (דיווח שכל אזרח בריטי צריך לעשות כדי לקבוע את מחוז הבחירה בו הוא מצביע). לבקשת השמרנים, נפתחה חקירת משטרה וריינר כבר הודיעה שתתפטר אם יימצא שהיא עברה על החוק. אבל מה בעצם היא עשתה?

לא ראויה לשבח

קצת לפני שנבחרה לראשונה לפרלמנט, ב-2015, אנג’לה ריינר מכרה את הדירה שלה בסטוקפורט שבאזור מנצ’סטר. זו היתה דירה ציבורית (Council house) שריינר קנתה ב-2007 במסגרת תכנית שמאפשרת לדיירים בדיור הציבורי לקנות את הדירה שלהם. ריינר מכרה את הדירה בבערך 50,000 ליש”ט יותר ממה שקנתה. כמו בארץ, מי שמוכר דירה ברווח צריך לשלם עליו מס. בישראל זהו מס שבח מקרקעין, בבריטניה זה מס רגיל על רווחי הון, Capital Gains Tax או CGT. כעיקרון, וזה מה שריינר טוענת, מי שמוכר את דירת המגורים שלו (שהיא דירתו היחידה) לא חייב במס הזה. השאלה היא האם זו אכן היתה דירת המגורים העיקרית של ריינר, שבאותה תקופה נישאה למארק ריינר וגרה איתו לפחות חלק מהזמן, שכן זוגות נשואים (או לא נשואים) יכולים להחשיב רק דירה אחת כדירת המגורים העיקרית שלהם לצורך מס.

הסיפור הזה צף פתאום בעקבות ספר של הלורד השמרן מייקל אשקרופט על ריינר, בו הוא מעלה את ההאשמה לפיה ריינר העלימה מס. סגן מנכ”ל המפלגה השמרנית ג’יימס דאלי ביקש ממשטרת מנצ’סטר לפתוח בחקירה בנושא, וכך קרה.

תמונה של אנג'לה ריינר בפרלמנט הבריטי
הסתבכה. אנג’לה ריינר (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

גם אם ריינר חייבת לשלם מס, מדובר בסכום של לא יותר מ-3,500 ליש”ט על פי ההערכות, אם בכלל ריינר חייבת משהו. זה אמנם לא הרבה כסף, אבל כמובן יש כאן את הממד הסמלי של נבחר ציבור שלא משלם מסים, וזה בלתי נסבל. אבל יש עוד היבט לסיפור הזה: אם ריינר באמת גרה בביתו של בעלה ולא בבית הרשום שלה, זו עבירה פלילית, שכן המען הרשום שלה לצרכי בחירות היה עדיין הבית בסטוקפורט. רישום הלידה של ילדיה וראיון עם העוזר הפרלמנטרי שלה לשעבר מעלים חשד שכך היה. ריינר ומפלגת הלייבור טוענים שגם אם היא שהתה זמן רב בבית של מארק, ביתה העיקרי עדיין היה בסטוקפורט.

ריינר עצמה אמרה שתקבל את תוצאות החקירה ואם יימצא שהיא הפרה את החוק – היא תתפטר. סטארמר, לעת עתה, מגבה אותה, ואומר שהוא משוכנע שהיא לא הפרה את החוק.

בסשן האחרון של שאלות לראש הממשלה ריינר החליפה את סטארמר ותקפה את השמרנים על דברים שכתבה ליז טראס בספר החדש שלה. בתגובה, ראש הממשלה סונאק )שלא נכח במליאה, אוליבר דאודן היה זה שהשיב במקומו) המליץ לה “לקרוא יותר את ייעוץ המס שלה במקום את הספר של ליז טראס”. סטארמר יצא להגנתה של ריינר וקרא לסונאק “ראש ממשלה מיליארדר שמכפיש אישה ממעמד הפועלים”.

רישי סונאק
עשה מהעניין קרדום לחפור בו. רישי סונאק (צילום: סיימון דוסון, דאונינג 10)

גיבורת מעמד הפועלים

אכן, ריינר עבור הלייבור היא הרבה יותר מעוד חברת פרלמנט. בניגוד לסטארמר, עורך הדין הלונדוני האליטיסט (אם כי גם הוא לא בא ממשפחה עשירה), ריינר היא נציגה אמיתית של מעמד הפועלים: נשרה מבית הספר בגיל 16 בגלל הריון, עבדה שנים במועצה המקומית שלה בסטוקפורט לפני שנכנסה לאיגודים המקצועיים ולפוליטיקה. גם סגנון הדיבור שלה, הרבה יותר ישיר ועממי ממה שרגילים לשמוע מפוליטיקאית בריטית, מבדיל אותה מרוב נבחרי הציבור בלייבור ובכלל. לכן, ברור למה בקמפיין של הלייבור סבורים שהיא נכס ומאוד לא רוצים לוותר עליה. בנוסף, אחרי שהלייבור בנתה חלק גדול מהפופולריות שלה על המיאוס הכללי מהשערוריות, השקרים והשחיתות של השמרנים, הדבר האחרון שהמפלגה צריכה עכשיו הוא הסתבכות של מספר 2. לא חשוב שמדובר בדברים שקרו לפני בחירתה של ריינר לפרלמנט, לא במסגרת התפקיד שלה ובעבירה, אם היתה, בסכומים נמוכים. אם מטיפים לניקיון כפיים – זה ניקיון כפיים מוחלט.

לא צריך להכביר במילים על הצביעות השמרנית בהתקפות על ריינר, כאשר רישי סונאק בעצמו שילם מעט מס יחסית למיליונים שהוא מרוויח (כי שיעור המס על הון נמוך ממס על הכנסה רגילה), ואשתו, בת למשפחת מיליארדרים, משתמשת בפרצה בחוק כדי לא לשלם מס של עשרות מיליונים. כמובן, במקרה שלהם, הכל חוקי לגמרי, אבל אם אנחנו מדברים על נראות ואתיקה – לא המפלגה השמרנית ובטח לא סונאק יכולים לרחוץ בנקיון כפיהם.

תמונה של אנג'לה ריינר
נתונה להתקפות לא בהכרח צודקות. אנג’לה ריינר (צילום: 70023venus2009, פליקר)

אולי הסיפור הזה מדגים היטב את הבעייתיות והצביעות הגדולה שיש בשיטת המיסוי הבריטית, הרבה מעבר לנסיבות האישיות של חברי הפרלמנט בווסטמינסטר: מי שעשיר וצריך לשלם מיליונים במס – מוצא דרכים, חוקיות לחלוטין, לא לשלם, כולל הוצאת הכסף מהמדינה. מי שמוכר את הדירה היחידה שיש לו, צריך לספק הסברים על כל פני, או שיסתבך עם החוק. אמנם הכסף נשאר במדינה, אבל החייב הוא זה צריך להסביר איפה הוא גר. נחכה ונראה האם הפרשה הזו תשנה במשהו את התכנית של הלייבור מבחינת מסים, והאם התפטרות אפשרית של ריינר תפגע במפלגה בישורת האחרונה לפני הבחירות.

One Reply to “דירה שנייה”

  1. צריך להזכיר שבזמן פארטיגייט, נמצאה גם תמונה שסיבכה את קיר סטארמר בחשדות להפרת הוראות הקורונה. גם אז הוא אמר משהו כמו: אם חקירת המשטרה תמצא אותי אשם אתפטר. חקירת המשטרה נקתה אותו. אז אם אנג’לה ריינר אומרת את אותו הדבר, אני עדיין מחכה לראות מה המשטרה תגיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *