המשטרה המטרופוליטנית של לונדון שוב גורמת לסערה פוליטית. הפעם, היא נכנסה לצרות לאחר שהקמפיין נגד אנטישמיות חשף סרטון בו שוטר דרש ממנכ”ל הארגון גדעון פאלטר למצוא מסלול שלא עובר ליד הפגנה פרו-פלסטינית. הסיבה: פאלטר הוא “יהודי בגלוי”, ולפיכך עלול לעורר אנטגוניזם. הדבר הביא לשלל התנצלויות וגינויים. פאלטר ושרת הפנים לשעבר סואלה ברוורמן דרשו מנציב המשטרה מארק ראולי (בתמונה עם רישי סונאק) להתפטר. המערכת הפוליטית דווקא דרשה ממנו תשובות, אך במקביל הגנה על משרתו. לאחר שנחשף סרטון ארוך יותר של התקרית, היו מי שניסו לטעון שפאלטר ניסה לגרום במכוון לפרובוקציה, אבל גם העמדה הזו עודנה בעייתית. בסופו של דבר כדאי לזכור שהמשטרה בלונדון כבר שנים נמצאת בתפקוד לקוי, ולא בטוח שהתפטרות של ראולי שנתיים בלבד לאחר התפטרותה של קודמתו בתפקיד היא מה שיקדם את המשטרה | צילום: סיימון ווקר, דאונינג 10

על הנייר, תפקידה של המשטרה הוא להגן על האזרחים. בפועל, זה לא תמיד מה שקורה. לעתים היא מגנה על בעלי השררה גם כשההגנה אינה במקומה, ולעתים היא פשוט מחפשת שקט תעשייתי. המשטרה המטרופוליטנית של לונדון נמצאת תחת מתקפה רבתי בעקבות אמירה של אחד מאנשיה ליהודי חובש כיפה שהסתובב ליד הפגנה פרו-פלסטינית בלונדון שהוא “יהודי בגלוי” ולכן נוכחותו פחות מבורכת באזור. כעת המשטרה נתונה לביקורת רבה, כולל דרישות מנציב המשטרה המטרופוליטנית להתפטר.

“אתה יהודי בגלוי”

סיפורנו מתחיל בשבוע שעבר (ה’), אז הקמפיין נגד אנטישמיות פרסם סרטון. הסרטון, ששילב תיעוד מזירת המעשה וסיפור בדיעבד, הראה כיצד מנכ”ל הקמפיין גדעון פאלטר בסך הכל ניסה לצאת להליכה בלונדון אחרי תפילת שבת בבית הכנסת כשכיפה לראשו, אך ההפגנה הפרו-פלסטינית המתקיימת בעיר מדיי שבת הפריעה לו בכך. שוטר סירב לאפשר לפאלטר לחצות את הכביש והסביר: “אתה בגדול יהודי בגלוי, וזו צעדה פרו-פלסטינית. אני לא מאשים אותך בשום דבר, אבל אני מודאג מהתגובות לנוכחותך”. כך, פאלטר התבקש לחכות עד שהצעדה תחלוף, ואז הוא יוכל לחצות את הכביש, ובינתיים המשטרה עיכבה אותו שם. שוטר אחר הזהיר שאם פאלטר יתעקש לעבור דווקא דרך שם, הוא עלול להיעצר על “הפרת סדר”. בהמשך הסרטון נראה גם כיצד מפגינים איימו על פאלטר.

פאלטר הביע זעם רב בסרטון. לדבריו, במשך חודשים המשטרה המטרופוליטנית הבטיחה לקהילה היהודית שהיא בטוחה, ושהיא יכולה להסתובב בלונדון בחופשיות וללא חשש או צורך להסתיר סממנים מזהים. בפועל, זה לא מה שקורה. יודגש שפאלטר לא האשים את השוטרים עמם הוא בא במגע, שכן הוא מביא שהם עצמם נמצאים בסיטואציה בלתי אפשרית. לכן על המשטרה להשתמש בכוח שכבר מוקנה לה בחוק כדי להבטיח את הביטחון ברחובות לונדון, אפילו אם זה אומר לאסור על הצעדות עצמן. בסוף הסרטון הוא קרא לצופים לתת גב לקהילה היהודית בשבת הקרובה (27.4), וללוות את היהודים להליכה בלונדון אל מול הצעדות, ולא לאפשר למפגינים להלך אימים על יהודים רק בשל היותם יהודים, ולא לתת למשטרה לאפשר את זה.

אתמול (ב’) כבר נחשף סרטון ארוך יותר, בו השוטר שאמר “יהודי בגלוי” ניסה לשכנע את פאלטר לקבל ליווי לאזור בטוח יותר, בעוד פאלטר סירב ודרש לבחור את המסלול בו ילך. המשטרה לא ניסתה לטעון שהיא פשוט חוסמת את האזור לכל הולכי הרגל כדי לאפשר להפגנה להתקיים, אלא האשימה את פאלטר בכך שהוא “לא כן” ולמעשה מנסה ליצור פרובוקציה.

עצירה מתודית

לפני שנמשיך, יש להבהיר משהו. אני לא חושב ששני השוטרים (וגם אחרים שהיו שם) הם אנטישמים. אבל ברור שהנחת המוצא שלהם היא לנסות להשיג שקט תעשייתי. הם לא רוצים על הראש שלהם את האפשרות בה מתפתחת תגרה בהפגנות בגלל שאדם חובש כיפה יעבור על פני המצעד ואולי במקרה יהיה לידו מפגין אלים. המשטרה כמובן יכולה למלא את תפקידה ולהגן על פאלטר במקרה כזה, אבל זה אומר שאולי השוטרים יצטרכו להתעמת ישירות עם המפגינים. מאחר שרוב שוטרי המשטרה המטרופוליטנית לא מסתובבים חמושים, אפשר גם להבין למה הם לא רוצים להגיע למצב כזה. אבל, בשורה התחתונה, המשטרה נכשלת במילוי תפקידה היסודי ביותר, שהוא סיפוק ביטחון אישי לכולם, תוך שמירה על חופש התנועה שלהם.

התגובות

כמובן, אירוע כזה לא יכול לעבור בשקט. המשטרה התנצלה על ההתבטאות ה”אומללה”. אבל יש לציין שלהתנצלות היה יותר מנוסח אחד, שכן הנוסח הראשון טען שיריבי הצעדות הפרו-פלסטיניות צריכים להבין שנוכחותם יוצרת פרובוקציה. הנוסח הזה נמחק והמשטרה נאלצה להתנצל גם עליו. משרד הפנים הבהיר שהפגנה של דת מסוימת לעולם לא צריכה להיתפש כפרובוקציה. ראשי המשטרה המטרופוליטנית גם הבטיחו לעבוד יחד עם הקהילה היהודית כדי להתמודד עם הבעיה.

אבל לא לכולם ההתנצלות הזו הספיקה. קול בולט היה של שרת הפנים לשעבר סואלה ברוורמן. בטור לטלגרף היא קראה לנציב המשטרה המטרופוליטנית מארק ראולי להתפטר מתפקידו (דבר שגם גדעון פאלטר עצמו קרא לו). בריאיון ל-GB News היא טענה שאם המשטרה לא מסוגלת להבטיח את הביטחון ברחובות לונדון בגלל ההפגנות, הרי שעליה לאסור על ההפגנות הפרו-פלסטיניות. יצוין שברוורמן ניסתה גם להפיק מהעניין הזה רווח פוליטי, כמו לטעון שבגלל עמדות כאלו היא פוטרה בנובמבר, אך כפי שכבר הראיתי, זו לא הצגה מדויקת של הדברים.

אבל האנשים שממש מחזיקים בכוח פוליטי נקטו בגישה שונה. מטעם ראש עיריית לונדון סאדיק קאן נמסר שהתנהלות המשטרה היא “מדאיגה”. קאן נפגש בהמשך עם מארק ראולי, ואחרי הפגישה אמר שיש לו “אמון מלא” בנציב המשטרה. אציין שבתי הקברות הפוליטיים מלאים בקריירות של אנשים שזמן קצר לפני מותם הממונים עליהם הביעו בהם “אמון מלא”. קאן גם הזהיר את המפגינים שגם אם הם “בצד הנכון של החוק”, הם עדיין עלולים לגרום לתחושות קשות אצל חבריהם היהודים.

גם ראש הממשלה רישי סונאק, שהביע “כעס והלם” אל מול התמונות, גיבה את ראולי בכפוך לכך שראולי יעבוד על בניית האמון מחדש של הציבור במשטרה. לפי מקורות במשרד הפנים, גם שר הפנים ג’יימס קלברלי לא צפוי לדרוש את התפטרותו של ראולי. גם שרים אחרים, כמו שרת האנרגיה קלייר קוטינו, הגנו על ראולי ולא חשבו שעליו להתפטר. סגן שר החוץ אנדרו מיטשל אמר שקלברלי “ידרוש דין וחשבון” מראולי, אבל נמנע מלדבר על הדחה.

תמונה אחרת?

זוכרים שאמרתי קודם שאתמול נחשף סרטון ארוך יותר. ובכן, היו מי שניסו להשתמש בכך כדי להגן על המשטרה. לדוגמה, דאל באבו, בכיר לשעבר במשטרה המטרופוליטנית, טען שהסרטון המלא מראה כי גדעון פאלטר בכלל ניסה לעורר פרובוקציה ושהייתה אפילו עילה לעצור אותו על הפרת סדר והעלבת שוטר.

זה, במחילה, בולשיט. פאלטר רק חבש כיפה לראשו והחזיק בתיק עם ציוד תפילה שעליו מגן דוד. לא היה שם שלט או כל דבר אחר. כפי שאנחנו לא אמורים לקבל את הטיעון שמצעד גאווה בירושלים הוא פרובוקציה רק כי להט”בים הולכים שם כשהם מצהירים שהם להט”בים, אין שום סיבה לקבל הליכה עם סממנים יהודיים גרידא כפרובוקציה, גם אם פאלטר ידע שזה יעצבן את המפגינים הפרו-פלסטיניים. בעצם כך המשטרה מאשרת את היותו של אדם “יהודי בגלוי” כפרובוקציה שמצדיקה עיכוב, שזו עמדה בעייתית מאוד. וזה עוד לפני שאני נכנס לעצם השאלה על חסימת פרובוקציות לא אלימות.

הלורד ג’ון מן, היועץ לממשלה לענייני אנטישמיות, אמר בעקבות הסרטון שהיה מצופה מהמשטרה לעשות משהו גם אם אנטי-ישראלי היה הולך בתוך אירוע של הקהילה היהודית. ההשוואה כל-כך אידיוטית שקצת מדאיג שזה האיש שמייעץ לממשלה בענייני אנטישמיות. ראשית, יהודים שהולכים עם סממנים יהודיים עושים זאת באופן יומיומי, בניגוד למפגין אנטי-ישראלי שכנראה לא הולך לבוש בדגל פלסטין לכל מקום (כפי שמפגין פרו-ישראלי לא ילך לבוש בדגל ישראל לכל מקום). שנית, ברוב המקרים יהודי לא יטיל אימה על הפגנה פרו-פלסטינית אלא רק יעצבן את המפגינים, בעוד מפגין אנטי-ישראלי כן עלול לגרום ליהודים בהם הוא מתערבב חשש לביטחונם (גם אם בחלק מהמקרים היא לא תהיה מבוססת).

הלורד ג'ון מן, שלמרות גינויו לשימוש במונח "יהודי בגלוי" גם הגן על המשטרה
השוואה בעייתית. הלורד ג’ון מן (צילום: רוג’ר האריס)

לא המשטרה הכי מבריקה

קשה לבוא בטענות לשוטר כזה או אחר. אינדיבידואלים בעייתיים יהיו בכל ארגון ובכל מערכת. השאלה היא איך הארגון או המערכת מתמודדים עמם. המשטרה המטרופוליטנית של לונדון היא, במילים עדינות, כושלת משהו. כבר נמצא שיש שם סקסיזם וגזענות שמושרשים באופן מוסדי. היא הואשמה בהטיית חקירת פרשת המסיבות כדי לסייע לבוריס ג’ונסון להיחלץ ממנה. הנציבה הקודמת, קרסידה דיק, נאלצה להתפטר בעקבות ליקויים חמורים בתפקוד המשטרה תחתה והבעת אי-אמון מצדו של סאדיק קאן.

מה שאני מנסה לומר זה שהמשטרה המטרופוליטנית של לונדון הייתה בעייתית מאוד עוד לפני המלחמה הזו. אפשר לדרוש מראולי להתפטר, אבל ישנה שאלה כמה זה יעיל כשנציבי המשטרה נאלצים להתפטר שוב ושוב ושוב. זאת בנוסף לכך שלפי ג’ון מן ראולי הוא מומחה ללוחמה בטרור ולכן חשוב שיכולותיו בתחום ימשיכו לשרת את משטרת הבירה. זה בהחלט מעצבן שראולי גינה את דברי השוטר כ”מגושמים” אבל לא יפעיל נגדו סנקציות, אבל המשטרה צריכה קצת יותר מלהחליף את הראש בכל פעם שמתברר שהיא כושלת, כי אז זה לא ייגמר. לא סתם כל הבכירים לא נלהבים שראולי יתפטר, וגם לא בטוח שאם ברוורמן הייתה צריכה לשאת באחריות לפארסה כזו היא הייתה כל-כך נלהבת לדרוש התפטרות.

שר הפנים ג'יימס קלברלי עם נציב המשטרה המטרופוליטנית של לונדון מארק ראולי
הסיטואציה מורכבת. ג’יימס קלברלי עם מארק ראולי (צילום: אנדי טיילור, משרד הפנים הבריטי)

האם הדרישה של הקרן לביטחון קהילתי להגביל את מספר ההפגנות במרכז לונדון היא הדרך הנכונה להתמודד עם כך? ייתכן. אבל גם עולות שאלות לגבי חופש הביטוי. אם יש בעיה חוקית עם המסרים, כמו תמיכה בטרור, הרי שעל המשטרה לטפל במסרים האלו בלי קשר לתדירות שלהם. אם לאחר טיפול כזה ההפגנות יישארו אולי לא הכי אוהדות לישראל אבל במסגרת חופש הביטוי, הרי שבעייתי להגביל את מספרן. במקום זאת, ראוי שהמשטרה תעשה את העבודה שלה ותאפשר לאנשים להיות מי שהם, כולל “יהודי בגלוי”, גם אם זה בא לאנשים לא טוב בעין.

עוד הפרת סדר

ואם כבר, ראוי להתייחס לעוד עניין שהעסיק את המשטרה בלונדון. היום (ג’) היה יום גאורגיוס הקדוש (או באנגלית, ג’ורג’ הקדוש), הקדוש הפטרון של אנגליה. המשטרה הזהירה בצהריים שהולך להיות בלונדון אירוע של פעילי ימין קיצוני, ושהמשטרה תיערך להתמודד עם כל איום. בסופו של דבר המפגינים הקדימו בשעה את מועד ההפגנה וגרמו להפרות סדר עמן המשטרה התקשתה להתמודד לזמן מה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *