נבחרת הנשים של אנגליה מתכוננת לגמר המונדיאל הראשון בתולדותיה, שיכול להכתיר אותה בתור אלופת העולם; דווקא בתור זהב של כדורגל הנשים האנגלי, מנצ’סטר יונייטד עושה שימוש ציני בכדורגל הנשים כדי להלבין את חזרתו המסתמנת של שחקן צעיר שצולם מאיים על אישה באונס | צילום: ג’יימס בוייס

נבחרת הנשים של אנגליה בכדורגל תעלה ביום ראשון לראשונה בתולדותיה למשחק גמר אליפות העולם; ואם ינצחו את ספרד, “הלביאות” (Lionesses) ישלימו שנה מהחלומות כאשר הן יצרפו את גביע אליפות העולם לגביע אליפות אירופה בו זכו בקיץ שעבר, גם כן לראשונה בהיסטוריה.

יכולתי בפוסט הזה להרחיב על המאמנת ההולנדית הדגולה, סרינה ויגמן, שמובילה את האנגליות לניצחון אחרי ניצחון, כולל ניצחון מרשים על האוסטרליות אצלן בבית; יכולתי להרחיב על העומק המדהים של הסגל האנגלי, שבזכותו נבחרת אנגליה, ללא הכוכבות הפצועות בת’ מיד וליאה ויליאמסון, וללא הכוכבת המושעית לורן ג’יימס (אל דאגה, היא תחזור לסגל בגמר), הצליחה להגיע למעמד הזה.

יכולתי גם להרחיב על ההצעה להכריז על Bank Holiday אם הלביאות זוכות – קיר סטראמר כבר אמר שהוא תומך ביוזמה, סקר שנערך בקרב הבריטים מראה רוב למתנגדים, כשבקרב קבוצת בני 65 ומעלה ההתנגדות היא הגדולה ביותר, שזה מוזר כשזוכרים שמדובר באנשים שממילא בגמלאות. יכולתי גם להרחיב על קריאת החירום של הליברל-דמוקרטים לכנס את הפרלמנט בפגרה כדי לאפשר לפאבים למכור בירה ב-10 בבוקר ביום המשחק (המשחקים באוסטרליה נופלים תמיד על שעות הבוקר באנגליה).

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק מארח את "הלביאות" (נבחרת אנגליה בכדורגל נשים) בדאונינג 10
יש הרבה על מה לפרגן. ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק מארח את “הלביאות” בדאונינג 10 (צילום: סיימון ווקר, דאונינג 10)

אבל לא ארחיב על אף אחד מהדברים האלה, אלא על מקרה פרטי אחר של אותה תופעה – השימוש ב”לביאות” כטוקן פוליטי פרוגרסיבי. לא סתם אוכלוסיית הצעירים, שמצביעה לרוב לשמאל, תומכת בפרגון לנבחרת הנשים בבנק הולידיי רשמי, ואוכלוסיית הגמלאים, שמצביעה ברוב גדול לשמרנים, לא. ועם זאת, אף אחד לא עושה שימוש ציני יותר בכדורגל נשים בימים אלה מאשר מנצ’סטר יונייטד.

מה לעשות עם מייסון גרינווד?

אז מה קורה בצד האדום של מנצ’סטר? רק נזכיר, כיום כל קבוצת גברים באנגליה מחויבת שתהיה לה גם קבוצת נשים. מנצ’סטר יונייטד הייתה האחרונה להקים קבוצה כזו, רק ב-2018 (!), לאחר שהבעלים היהודי-אמריקאי מלקולם גלייזר סירב במשך שנים משום שמדובר בקבוצה “לא רווחית”, כביכול. יונייטד לא משקיעה יותר מדי בקבוצת הנשים שלה, כשאפילו מנצ’סטר סיטי, בבעלות אבירי זכויות הנשים מאבו דאבי, משקיעה יותר. אבל עכשיו, פתאום נזכרו במנצ’סטר יונייטד שהם צריכים את קבוצת הנשים, כדי לשמש בתור תעודת הכשרות שלהם. הסיבה: פרשת מייסון גרינווד.

לפני שנה, מייסון גרינווד, אחד השחקנים הצעירים והמבטיחים של יונייטד, נעצר בחשד לאונס ותקיפה של אישה. פורסמו בתקשורת סרטונים של גרינווד מאיים על האישה בתקיפה מינית ואלימות. מאז גרינווד נכנס ויוצא ממעצר, כולל מעצר נוסף על יצירת קשר עם המתלוננת. בתגובה – יונייטד השעתה אותו מכל פעילות.

מייסון גרינווד
התנהגות לא ראויה זה אנדרסטייטמנט. מייסון גרינווד (צילום: קיין ברוקר)

עד כאן הכל בסדר מצדה של יונייטד. אלא שבפברואר האחרון הודיעה התביעה כי כל האישומים נגד גרינווד מבוטלים לאור “מידע חדש”. מנגד, חלק מהתקשורת האנגלית דיווחה שמה שהוביל לביטול האישומים נגד גרינווד הוא חוסר הרצון של המתלוננת לשתף פעולה עם החקירה. לא פורסם רשמית מה הוא אותו מידע חדש שמזכה את גרינווד, אבל נותרה רק בעיה אחת: הסרטונים. גם אם מניחים שגרינווד לא תקף את המתלוננת, אי אפשר להכחיש שגרינווד דיבר אליה באופן אלים, בצורה שאי אפשר לקבל. מה גם שגרינווד מעולם לא התנצל פומבית על מה שאמר או עשה. לכן, אוהדי מנצ’סטר יונייטד רבים מתבטאים בימים האחרונים נגד חזרתו של גרינווד ומבהירים שגם אם לא ניתן להאשים אותו בפלילים – הם לא רוצים אותו אצלם.

מתחבאים מאחורי השחקניות

וכל זה קרה בכלל בפברואר. לפני יותר מחצי שנה. בינתיים – מנצ’סטר יונייטד לא הודיעה האם בכוונתה להחזיר את מייסון גרינווד לאימונים ולסגל הקבוצה, או שלא. בימים האחרונים פורסם שהנהלת הקבוצה מתייעצת עם קבוצת הנשים של המועדון לגבי השאלה הזו. דווקא בתקופה הכי מוצלחת אי-פעם של כדורגל הנשים באנגליה, מנצ’סטר יונייטד עושה מהשחקניות שלה משגיחות כשרות. מי שמן בכלל לסלוח לגרינווד? הן יודעות מהו אותו “מידע חדש” שזיכה אותו? וגם אם הן מרגישות בטוחות לבוא לעבודה כשגרינווד בסביבה, האם זה אומר שצריך לאפשר לו להיות שחקן של מנצ’סטר יונייטד?

ה”התייעצות” הזו של ההנהלה שמה את השחקניות שלה במצב לא נעים; אם הן תומכות בחזרתו של גרינווד – הן יחטפו ביקורת מקיר לקיר: אוהדי מנצ’סטר יונייטד רבים ניצלו את המשחק הראשון של העונה כדי להבהיר להנהלה שהם לא רוצים את גרינווד בקבוצה. מצד שני, אם הן לא יתמכו בחזרה של גרינווד – הן ייתפסו כפמיניסטיות הרעות שלא מאפשרות לשחקן צעיר, שלא מואשם בכלום, לחזור לקבוצה שלו אחרי הנזק שנגרם לו. אף אחד לא היה חולם לשאול את קבוצת הגברים של המועדון האם להחזיר לשורותיה חבר שסרח, אז למה לשאול את קבוצת הנשים? בהנהלה של יונייטד ודאי חושבים שזה מהלך רגיש ומתחשב. זה בעיקר פחדני. מאחורי כל שחקנית של מנצ’סטר יונייטד, עומד מנהל בחליפה שמפחד לקבל החלטה קשה.

נבחרת הנשים של מנצ'סטר יונייטד
הפכו למגן אנושי. נבחרת הנשים של מנצ’סטר יונייטד (צילום: ג’יימס בוייס)

אכן, דרושה כאן החלטה ערכית שמנצ’סטר יונייטד נמנעת מלקבל. אם הנהלת יונייטד, שבוודאי מודעת למידע החדש שזיכה את גרינווד, סבורה שאכן לא נפל רבב במעשיו, או שאולי היא סבורה שהחוק הפלילי הוא רף ההתנהגות המצופה משחקניה – היא יכולה להחזיר אותו. מצד שני, אם סבורה שהתנהגותו של גרינווד, גם אם לא פלילית, לא מקובלת, עליה לשחרר אותו. לא לחכות חצי שנה ואז להתחבא מאחורי שחקניות כדורגל.

אם אנגליה תנצח בראשון, לא נראה שיש מועמדת טובה יותר לתואר הנבחרת הכי טובה בעולם. אלופת העולם ואלופת אירופה. אבל אולי הניצחון האמיתי של כדורגל הנשים יהיה, יום אחד, שהוא יהיה כל-כך מיינסטרים שאף אחד לא יחשוב יותר לעשות בו שימוש ציני כדי לתת תעודת כשרות לפחדנות מוסרית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *