נפל דבר בוויילס: אדם פרייס, ראש פלייד קמרי, המפלגה החותרת לעצמאות ויילס, התפטר מתפקידו. הסיבה: דוח קטלני נגד התנהלות המפלגה, שמצא שכשלה בהנהגת תרבות בטוחה מפני הטרדות מיניות. פרייס, שעשה לעצמו שם כבר לפני שני עשורים, נכשל בהזנקת מפלגתו בקלפיות, והיא נשארה במקום השלישי בוויילס. כעת פרייס, שנקט בגישה פרגמטית מול המפלגות היוניוניסטיות, עוזב את התפקיד, ויחד עם הצרות ב-SNP מצב המפלגות תומכות העצמאות נראה רע מתמיד | צילום: פלייד קמרי

ראש פלייד קמרי (“מפלגת ויילס”, המפלגה הלאומית הוולשית) אדם פרייס התפטר מתפקידו אתמול (ד’)  לאחר שהתגלה כי במפלגה התקיימה תרבות רעילה של סלחנות להטרדות מיניות, וקורבנות הטרדה מינית חשו שאין טעם בתלונה, בעיקר ככל שהפוגע הוא בכיר יותר במפלגה. פרייס קיבל את ממצאי הדוח, התנצל עליהם, ואחרי חמש שנים פינה את מקומו בראשות המפלגה. עבור תומכי פלייד קמרי, מדובר בסוף עצוב לקריירה פוליטית שהיתה  אמורה להסתיים אחרת לגמרי. אם לא להביא לעצמאות ויילס, אז לפחות – להפוך את אדם פרייס לגרסה ולשית של ניקולה סטרג’ן.

מי זה אדם פרייס?

אדם פרייס עלה לכותרות בבריטניה בתחילת המאה כחבר פרלמנט צעיר מוויילס שהפך לקוץ עקשן במיוחד בישבנו של ראש הממשלה טוני בלייר. אחרי שחשף מכתב של בלייר שלכאורה עלו ממנו קשרים מפוקפקים של הלייבור לחברת פלדה ב-2002, ב-2004 הוא כבר עמד בראש הניסיון הכושל להדיח את בלייר על רקע המלחמה בעיראק, הליך שאם היה מצליח היה מעמיד את בלייר לחקירה בבית הלורדים. כידוע, בלייר לא הודח, ופרייס סיים את הקריירה שלו בווסטמינסטר ב-2010, לטובת הפסקה ללימודים בהרווארד.

עם שובו לוויילס, רץ פרייס לאסיפה הוולשית (שהפכה מאז לסנד’ של וויילס) והקמפיין שלו כינה אותו “בן הנבואה” בוולשית, פוליטיקאי של פעם בדור. האחד שיכול להוביל את פלייד קמרי המדשדשת ולזכות לאמון רוב הציבור הוולשי, שלא תומך בעצמאות ויילס. בעצם אישיותו, פרייס הכריזמטי נחשב למי שיכול לחבר למפלגה קהלים חדשים מעבר לבסיס התמיכה הכפרי המסורתי שלה בצפון ובמערב וויילס – למשל, צעירים פרוגרסיביים מהערים, או את הקהילה הגאה: פרייס עצמו הוא הומו מוצהר.

אדם פרייס
פוליטיקאי של פעם בדור. אדם פרייס (צילום: פלייד קמרי)

הצלחות פוליטיות

מאז שיש לוויילס אסיפה וממשלה משל עצמה, מפלגת הלייבור תמיד היתה בשלטון, אפילו כאשר בראשה עומד אדם אפור למדי כמארק דרייקפורד. את העובדה שלמרות זאת, פלייד קמרי שוב הגיעה רק למקום השלישי בבחירות האחרונות לסנד’ הוולשי ב-2021 (אחרי לייבור והשמרנים) ייחסו במפלגה לניהול הטוב של דרייקפורד את המגיפה בוויילס.

פרייס, שאי אפשר להאשים אותו כאמור בחיבה יתרה ללייבור, חתם על הסכם שת”פ עם דרייקפורד לפיו פלייד קמרי תתמוך בממשלתו בנושאים מסויימים. פוליטית – פרייס גם קידם בעבר שיתופי פעולה פרגמטיים עם הליברל-דמוקרטים במטרה לבחור כמה שיותר חברי אסיפה תומכי הישארות באיחוד האירופי. דרייקפורד כבר הספיק להצהיר שמבחינתו ההסכם בתוקף משום שהוא בין מפלגות, ולא בין אנשים, אך ייתכן שמי שיחליף את פרייס ייבחר לנהוג אחרת ממנו.

אלא ששנתיים אחרי, ועוד לפני השערוריות הנוכחיות, על פי הסקרים, פלייד קמרי שוב רק במקום השלישי. הכותרת של סקר מחודש מרץ היא ההתרסקות השמרנית בוויילס, ואף אחד אפילו לא מזכיר שאחרי ההתרסקות השמרנים עדיין לפני פלייד קמרי.

אדם פרייס
התקשה להעלות את המפלגה בקלפיות. צילום: פלייד קמרי

כאשר אחד מארבעת חברי הפרלמנט מטעם פלייד קמרי אינו חלק מהסיעה (ג’ונת’ן אדוארדס הוצא מהסיעה עקב אלימות נגד אשתו), חבר סנד’ בשם ריס אב אוון מושעה עקב התנהגות לא הולמת, ועכשיו המפלגה צריכה לחפש לעצמה מנהיג חדש כשאין מועמד שתולים בו יותר מדי תקוות – אפשר לומר שהתקווה לעצמאות וולשית לא במצב טוב. אדם פרייס, שהיה אמור להיות המשיח, התגלה כילד רע מאוד.

ניתן לקשור זאת גם למצב של האחות מהצפון, SNP, שנאלצה להחליף מנהיג ומתרסקת בסקרים על רקע פרשות השחיתות והסיאוב שנחשפו במפלגה. צירוף של נסיבות מביא לכך שלמרות ברקזיט, איחוד הממלכה המאוחדת נראה כרגע יציב, בעיקר בגלל האכזבה ממי שהיו אמורים להוביל את תומכי העצמאות.

ועוד משהו קטן

המצב הרע של מפלגות העצמאות הוא חדשות טובות למלך צ’רלס השלישי שכפי שבטוח שמתם לב, הוכתר ביום שבת. אני צפיתי בטקס בווסטמינסטר מעמדת השידור של ערוץ כאן 11. התראיינתי גם במשדר ההכתרה בגלי צה”ל. צפו בפרשנות שלי על הטקס (הפרשנות לתאגיד מחולקת לשלושה סרטונים), משמעויותיו והעמדות בציבור הבריטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *