כמעט שנה לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, הנשיא וולודימיר זלנסקי הגיע לביקור בבריטניה. הוא נפגש עם ראש הממשלה רישי סונאק, נאם בפני שני בתי הפרלמנט ונפגש עם המלך צ’רלס השלישי. הבקשה הגדולה שלו הייתה מטוסי קרב, שבדאונינג 10 מבהירים שאם הם יועברו זה יהיה רק בטווח של שנים בגלל האימונים הארוכים. הלחץ על סונאק בנושא גובר, ולא רק מצד זלנסקי, אלא גם מצד אחד, בוריס ג’ונסון | צילום: סיימון ווקר, דאונינג 10

אתמול (ד’), דיי במפתיע, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הגיע לביקור בבריטניה. זו הייתה הפעם הראשונה שהגיע לממלכה מאז שהתחילה המלחמה בארצו. זלנסקי פגש את ראש הממשלה רישי סונאק, נאם בפני הפרלמנט ואף התרועע עם המלך צ’רלס. והייתה לו מטרה ברורה: עוד נשק, הפעם מטוסים וטילים.

הגעה לביקור

כדאי לזכור שבריטניה מאוד גאה בסיוע שהיא נותנת לאוקראינה. היא הייתה ממובילת הסיוע הצבאי לאוקראינה כשפלישה רוסית רק עמדה על הפרק, ולאורך כל הדרך הממשלה אהבה לספר איך היא מובילה את העולם בסיוע לאוקראינה. לפעמים זו טענה מוצדקת, למשל בכל מה שנוגע לשליחת טנקים לאוקראינה בריטניה אכן הייתה הראשונה. לפעמים הטענה הזו קצת מוגזמת, והממשלה חטפה לא מעט מהאופוזיציה על האופן הלוקה בחסר של הטיפול בהפיכתה של לונדון למכבסת כספים של אוליגרכים רוסים, שהביא לה את כינוי הגנאי “לונדונגרד”. אבל איך שלא יהיה, הבריטים מתגאים בסיוע שלה לאוקראינה, והאוקראינים אסירי תודה להם על כך.

לכן זה לא מפתיע שאת הנסיעה השנייה שלו אל מחוץ לאוקראינה מאז החלה המלחמה וולודימיר זלנסקי הקדיש לבריטניה. הדבר מגיע כהקדמה לסיבוב ביבשת אמש והיום (ה’). אבל אנחנו נתרכז בממלכה: באופן חריג, ראש הממשלה רישי סונאק הגיע לשדה התעופה לקבל את זלנסקי וכשהשניים הגיעו לביקור בדאונינג 10 כל הצוות של המקום חיכה להם וקיבל את זלנסקי במחיאות כפיים, כבוד שלרוב שמור רק לראשי ממשלה חדשים של בריטניה עצמה. אבל בבריטניה זלנסקי הוא גיבור מלחמה, והכבוד שהוא זוכה לו הוא אחר.

התחנה הבאה של זלנסקי הייתה הפרלמנט, שם הוא עמד לשאת נאום. כבר נגיע אליו, אבל היה ניתן לראות שהגעתו של הנשיא השפיעה על המתרחש בפרלמנט. לפני הנאום התקיים הסשן השבועי של שאלות לראש הממשלה. ראש האופוזיציה קיר סטארמר, למרות שיש לו הרבה מאוד דרכים לתקוף את הממשלה, החליט לנצל את שש השאלות שלו כדי לדבר על הצורך באחדות בתוך הפרלמנט לגבי המלחמה. מעבר לתמיכה באוקראינה, שזה יחסית בקונצנזוס, סטארמר גם דרש את תמיכתו של סונאק בהבאת פושעי המלחמה הרוסים לדין. זה רעיון יפה, אבל לפני שמחפשים אולם להשכרה בנירנברג, ראוי לשאול: את ראשי גרמניה הנאצית (שלא התאבדו או נמלטו) הביאו לדין אחרי שגרמניה נכבשה. רוסיה היא מעצמה גרעינית, ככה שזה עסק קצת יותר מסובך. אז מה התכנית שלכם?

נאום זלנסקי

הלאה. כאמור, וולודימיר זלנסקי גם זכה לכבוד לנאום בפני שני בתי הפרלמנט. זו למעשה כבר הפעם השנייה שהוא עושה את זה: הראשונה הייתה במרץ 2022, מעט לאחר הפלישה. כמו בנאום הקודם, גם הפעם הוא הגיע לבוש בבגדים צבאיים לא מחויטים. אבל היו גם הבדלים: ראשית, כמובן, הנאום לא היה בווידאו אלא בשר ודם בהיכל וסטמינסטר. שנית, אם בפעם הראשונה הוא נאם בשפת אמו, אוקראינית, הפעם הוא נאם באנגלית.

בכל מקרה, שניגש לנאום? היה ברור שזלנסקי לא שוחה באנגלית, אבל נראה שהמאמץ האדיר שעשה כדי לנאום נאום לא קצר כלל בשפה זו דווקא הרשים את הקהל המורכב מחברי פרלמנט ולורדים. זלנסקי סיפר להם את מה שפוליטיקאים בריטים הכי אוהבים לשמוע: שהם מובילים את העולם. הוא סיפר כיצד בריטניה הגיבה מהרעים הראשונים, כשהעולם עוד היה מבולבל, ואף החמיא באופן אישי לבוריס ג’ונסון על החלק שלו בכך. “לא התפשרתם על אוקראינה, ובכך לא התפשרתם על הערכים שלכם”, הוא אמר. בהמשך הוסיף: “העולם צריך את ההנהגה שלך, בריטניה, ממש כפי שהוא צריך את האומץ האוקראיני”. כמובן שגם היה רפרנס לצ’רצ’יל (“שעות אפלות”) ותובל בקצת הומור בריטי יבשושי. האיש ללא ספק למד את הקהל שלו.

זלנסקי גם הבטיח שבסוף רוסיה תובס כי “הרשע תמיד מפסיד”, ושהניצחון האוקראיני יביא לשינוי ש”העולם היה זקוק לו זמן רב”. הוא מעוניין שהברית המערבית, אותה הוא מכנה “קואליציה של חברים”, תפעל כדי שלא יהיה בעולם מקום בו חיי אדם לא נחשבים.

אבל זלנסקי לא בא רק כדי לשפוך מחמאות ולתאר עולם חדש ומופלא. היו לו גם בקשות. “בבריטניה המלך הוא טייס בחיל האוויר, ובאוקראינה של היום כל טייס בחיל האוויר הוא מלך”. אבל המלכים האלו זקוקים למטוסים חדישים. הוא הביא איתו ליו”ר בית הנבחרים לינדזי הויל קסדה של אחד הטייסים, עליה נכתב: “יש לנו חופש, תנו לנו כנפיים כדי להגן עליו”. בקיצור, יש לו בקשה פשוטה למערב: “מטוסי קרב לאוקראינה”.

ג'ון מקפול, וולודימיר זלנסקי ולינדזי הויל
נאום היסטורי. מימין: הלורד יושב-הראש ג’ון מקפול, וולודימיר זלנסקי ויו”ר בית הנבחרים לינדזי הויל (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

פגישה עם המלך

לזלנסקי היה גם הכבוד להיפגש עם המלך צ’רלס השלישי. רוב הפגישה נשמרה הרחק מעין המצלמות, כך שאני רק יכול לספר שזלנסקי לחץ את ידו של המלך, ושצ’רלס סיפר לו על כך שהוא חושב לא מעט על אוקראינה. כמובן, בסוף מי שיכול לספק את המטוסים שזלנסקי חפץ בהם יושב בדאונינג 10 ולא בארמון בקינגהאם, אבל יש לעצם הפגישה עם המלך יש חשיבות מהבחינה הזו של המשך אותה אחדות חוצה מפלגות עליה דיבר סטארמר בפרלמנט מוקדם יותר.

מסיבת עיתונאים

בהמשך ראש הממשלה הבריטי רישי סונאק והנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי סיפקו מסיבת עיתונאים משותפת. קשה להגיד שהיה שם משהו שהוא בגדר כותרת מרעישה. כשסונאק נשאל אם בכוונתו להיענות לדרישה של זלנסקי למטוסי קרב, סונאק רק הבהיר שאין שום אופציה שלא על השולחן כשזה מגיע לסיוע לאוקראינה. שר ההגנה בן ולס, כך דאונינג 10, קיבל את המשימה לבחון אילו מטוסים ניתן לספק לאוקראינה. עם זאת, לדברי הדוברות שם, זה פתרון לטווח הארוך, שכן אימון של טייסים על המטוסים הבריטיים המתקדמים לוקח שנים. בכל מקרה, סונאק סיפר שהוא הבטיח את הרחבת האימונים של הצבא האוקראיני בבריטניה, כולל של טייסי קרב. הוא הבטיח סיוע לטווח הקצר, ולבנות את יכולת ההגנה של אוקראינה בטווח הארוך. הוא גם סיפר שם על “הצהרת לונדון” עליה הוא וזלנסקי חתמו, שכוללת הרבה התחייבויות בריטיות להעמקת הסיוע לאוקראינה, אבל לא איזשהו גיים צ’יינג’ר.

זלנסקי כבר חזר לדבר באוקראינית, ושוב הודה לבריטניה על הסיוע שהתקבל עד כה ועל מה שעוד יתקבל, וגם שוב לחץ על ציוד לחימה נוסף, כולל מטוסים וטילים לטווח ארוך. אבל כשהוא נשאל יותר מפעם אחת מה יהיו ההשלכות אם לא יקבל את המטוסים, זלנסקי נתן תשובה מאוד מעורפלת. אפשר לטעון שזו שאלה קטנונית שכן זלנסקי מדגיש שהוא זקוק לכל ציוד אפשרי כדי להדוף את הפלישה החוצה מאוקראינה, אבל לאור העובדה שרוסיה שלחה לבריטניה איום מאוד לא מרומז לגבי מה שיקרה אם יישלחו מטוסים לאוקראינה, לגיטימי לשאול אם אי-אפשר להסתדר בלעדיהם.

ד”ש מבוריס

מי שנחלץ לצד העמדה האוקראינית היה בוריס ג’ונסון, ראש הממשלה כשהפלישה רק התחילה. בריאיון שנתן לאחר הנאום של זלנסקי לפרלמנט הוא דחה את הטענות של דאונינג 10 שלא מעשי לשלוח מטוסים לאוקראינה מעכשיו לעכשיו. הוא התעקש שניתן לאמן את הטייסים האוקראינים בזמן קצר, כפי שהבריטים אימנו פולנים במלחמת העולם השנייה (הוא כנראה שכח שהמטוסים קצת השתכללו בשמונים השנה האחרונות). הוא חזר על הטענה של זלנסקי, שברגע שרוסיה תובס באוקראינה העולם יהפוך להרבה יותר בטוח.

בין אם אתם מסכימים עם ג’ונסון ובין אם לא, קשה להאמין שזה רק בגלל הקשר הקרוב שלו עם וולודימיר זלנסקי. אם אתם זוכרים, ג’ונסון חותר תחת סונאק כבר חודשים בתקווה לעשות קאמבק לראשות הממשלה. במצב כזה, קשה שלא לראות את הריאיון הזה כעוד ניסיון להראות את סונאק כלא חזק מספיק ולא החלטי מספיק, בזמן שכאמור דווקא ראש האופוזיציה ניסה לשדר מסר של אחדות ולא להביך את ראש הממשלה. כי עבור ג’ונסון, כך נראה לפעמים, אפילו אוקראינה יכולה להיות מנוף פוליטי.

וולודימיר זלנסקי ובוריס ג'ונסון
חברות או תמרון פוליטי? וולודימיר זלנסקי עם בוריס ג’ונסון בקייב (צילום: ממשלת אוקראינה)

האם יהיו מטוסים?

קשה לדעת. בטיימס הצביעו יפה על כך שזלנסקי טוב בשכנוע להעביר לו כלי נשק שבתחילת הדרך היה נחשב למסוכן להעביר לו, מחשש שרוסיה תחליט לראות בזה הכרזת מלחמה של המערב עליה ולפתוח במלחמת עולם נוספת. אבל מטוסים זה כבר משהו רציני. ההימור שלי הוא – וזה לחלוטין הימור כי אני לא מבין באסטרטגיה צבאית – שסונאק ירצה לבנות על זמן האימונים הארוך כדי להגיד שאחרי הכשרה של כשלוש שנים המטוסים יגיעו, בתקווה שעד אז המלחמה תיגמר ואז זה פשוט יהיה חימוש של אוקראינה כדי להגן על עצמה מפני מתקפה עתידית. השאלה הגדולה יותר, ועליה אין לי תשובה, היא מה הוא יעשה לגבי טילים ארוכי טווח. זה לחלוטין נשק התקפי שיכול לחמם את פוטין על כל אירופה, ומצד שני לא מצריך הכשרה ארוכה כמו המטוסים. אין ספק שבפני סונאק עומדות החלטות לא קלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *