בחירות הביניים בסיטי של צ’סטר מאחורינו, מועמדת הלייבור סמנת’ה דיקסון כצפוי ניצחה וכעת נותר רק לנתח את התוצאות. קשה להגיד שהמבחן האלקטורלי הראשון של רישי סונאק יכול להיות מוגדר כהצלחה מסחררת, עם ההפסד הגדול ביותר במחוז הבחירה זה כמעט מאתיים שנה. בהתאם, נראה שהשמרנים מסתכלים על המפלגה שלהם כעל ספינה שוקעת ובורחים. בינתיים הנהגת הלייבור נהנית מהניצחון המוחץ. אבל גם על הניצחון הזה צריך לשים כמה סייגים, בעיקר אם רוצים להסיק מבחירות הביניים האלו משהו לבחירות הכלליות | צילום: חשבון הטוויטר של מפלגת הלייבור בקנטרברי

לאף אחד לא היה ספק שבחירות הביניים בסיטי של צ’סטר ייגמרו בניצחון למועמדת הלייבור סמנת’ה דיקסון. השאלה הייתה “כמה מוחץ?”. ובכן, מאוד. זה היה המבחן האלקטורלי הראשון של רישי סונאק כראש הממשלה, וקשה להגיד שהוא סיפק סיבות לאופטימיות עבור חברי המפלגה. בלייבור יכולים להוציא שמפניה, אבל לא לשתות ממנה יותר מדי, כי הבחירות הכלליות עדיין לא באופק.

התוצאות

אחוז ההצבעה היה נמוך משהו, רק 41.2%. זאת בזמן שהממוצע לבחירות ביניים הוא 50.9%, הבדל של כמעט עשר נקודות אחוז. כלומר, קשה להגיד שבחירות הביניים האלו עוררו עניין רב, כנראה בגלל התוצאה הצפויה. אבל לא נרתום את העגלה לפני הסוסים – אלו התוצאות:

מפלגה

מספר קולותאחוזים

מפלגת הלייבור

17,309

60.8%

המפלגה השמרנית

6,335

22.2%

המפלגה הליברל-דמוקרטית

2,368

8.3%

המפלגה הירוקה

987

3.5%

מפלגת הרפורמה

773

2.7%

מפלגות אחרות (4 מועמדים)703

1.5%

וכך, הדבר אפשר לראות את הלייבור שומרת על מחוז הבחירה שלה ואת סמנת’ה דיקסון נהיית לחברת הפרלמנט מטעמו.

גודל ההפסד

כך כתבתי אתמול (ה’) על האופן בו יהיה ניתן לפרש את התוצאות עבור השמרנים: “אם השמרנים יצליחו להישאר מעל ל-30% הדבר ייחשב להצלחה מסחררת. אם היא תרד מתחת ל-30% אבל יותר מ-25% הדבר לא ייחשב להצלחה אבל גם לא לכישלון טוטלי. אם היא תרד גם מתחת לרף הזה, נוכל לצפות מעוד חברי פרלמנט שמרנים להודיע שהם לא מתכוונים להתמודד שוב”. ובכן, השמרנים זכו לפחות מ-25%, מה שהופך את הודעתו של סאג’יד ג’אוויד, דמות מפתח במפלגה, שלא יתמודד לפרלמנט בבחירות הבאות, לקצת פחות מפתיעה. ההודעה הגיעה ממש היום (ו’), כך שקשה שלא לראות את התוצאות האלו כרקע להתפטרות.

זה הפסד צורב למדי: לא רק שהשמרנים הצליחו להגיע רק ל-22.2%, הם נמצאים בפיגור של כמעט 11 אלף קולות מאחורי הלייבור. זה לא הפרש חסר תקדים, והשמרנים הפסידו בפער של כ-10,000 קולות ללייבור ב-1997 וב-2017, אבל אז היה מדובר בבחירות כלליות ושיעור ההצבעה בסיטי של צ’סטר עמד על קרוב ל-80%. סמנת’ה דיקסון הצליחה לנצח בהפרש גדול יותר עם שיעור הצבעה שעומד על קצת יותר מחצי ממה שהיה באותן בחירות כלליות. וכדי להוסיף על כל זה, מדובר בהפסד הגדול ביותר של השמרנים בסיטי של צ’סטר מאז 1832.

גודל הניצחון

וזה מה שכתבתי אתמול על האופן בו יהיה ניתן לפרש את התוצאות עבור הלייבור: “אפשר לצפות שהמפלגה תגדיל את חלקה במספר דו-ספרתי של נקודות אחוז. מתחת לזה הדבר ייחשב להצלחה סבירה, אבל יהיה ברור שהסקרים מפרגנים ללייבור יתר על המידה”. ובכן, הלייבור הגדילה את הנתח שלה ב-11.2 נקודות אחוז, מספר דו ספרתי, לעומת בחירות 2019. כלומר, ההצלחה הזו היא הרבה יותר מסבירה.

לניצחון של סמנת’ה דיקסון מוסיפה עובדה נוספת: כמעט כל הירידה של השמרנים (16.1 נקודות אחוז) הלכה ללייבור. הליברל-דמוקרטים, הירוקים ומפלגת הרפורמה נהנו מעלייה של 1.5, 0.9 ו-0.2 נקודות אחוז בהתאמה. כלומר, למרות שבחירות ביניים יכולות להיות כר פורה דווקא למפלגות קטנות בגלל החשיבות המועטה של התוצאה הסופית להרכב הפרלמנטרי, הלייבור היא זו שנהנתה מרוב הקולות. לעומת זאת, מפלגת הרפורמה, המפלגה שלפי הסקרים אמורה לנגוס בהרבה מקולות השמרנים, בקושי התרוממה. כלומר, נראה שמי שכבר טרחו לצאת מהבית עשו זאת לא סתם כדי לשלוח מסר לשמרנים, אלא גם טרחו להצביע ללייבור. ייתכן מאוד שהעובדה שבניגוד למועמדת השמרנים אליזבת’ וארדלו, דיקסון היא כן חלק מהקהילה המקומית של מחוז הבחירה, עזרה לרבים לרצות בה ולא סתם להצביע נגד השמרנים. לא סתם קיר סטארמר אמר ש”פסק הדין (של הציבור – אב”מ) היה מאוד ברור”.

ועוד עניין: המעבר מהשמרנים ללייבור עומד על 13.8%. לפי החישוב של ITV, כדי להצליח להשיג רוב בפרלמנט הלייבור זקוקה למעבר 10.3% ברחבי המדינה (לעומת בחירות 2019). כלומר, אם המספרים שראינו כאן ייראו ברמה הלאומית ב-2024, השמרנים בצרות גדולות.

יש אבל

אבל, למרות הניצחון המזהיר, צריך לשים כמה סייגים. קודם כל, ישנם פרשנים שטוענים שהניצחון הזה רחוק מלהראות שקיר סטארמר בדרך להשיג רוב ללייבור בבחירות הכלליות הבאות. לדבריהם, המעבר מהשמרנים ללייבור, בניגוד לחישוב של ITV, לא מספיק גדול. בהתחשב בהפסד הצורב שהלייבור רשמה ב-2019, היא צריכה להעביר הרבה מאוד מצביעים שמרנים אליה כדי לזכות ברוב (או לפחות שהמצביעים יזלגו מהשמרנים למפלגות אחרות אך כאלו שלא יאיימו על הלייבור). לכך ניתן להוסיף שהיו תחזיות שחזו ללייבור תוצאות יותר טובות בבחירות הביניים האלו, והמפלגה לא הצליחה להגיע אליהן.

אנג’לה ריינר, סגניתו של סטארמר, אמרה בסיור עם סמנת’ה דיקסון שרישי סונאק “נכשל” במבחן הראשון שלו כראש הממשלה. ייתכן, אבל לא כדאי למהר ולגזור מכך מסקנות. גם בוריס ג’ונסון הפסיד בבחירות הביניים הראשונות שלו. הדבר קרה באוגוסט 2019, ומעט יותר מארבעה חודשים לאחר מכן התקיימו בחירות כלליות בהן ג’ונסון הצליח להשיג את הניצחון השמרני הגדול ביותר מאז ת’אצ’ר, ומחוז הבחירה שאבד חזר לשמרנים. לסונאק יש עד 2024, או עד ינואר 2025 אם יבחר לחכות עד הסוף, כדי לנסות לתקן. זה לא מעט.

קיר סטארמר - סמנת'ה דיקסון
בדרך לניצחון? קיר סטארמר (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

אבל גם עם כל הסייגים (ביניהם העובדה שהשמרנים מראש לא ממש השקיעו בבחירות הביניים האלו), עדיין פרשנים רבים רואים את סוף הדרך עבור השמרנים. בחירות הביניים האלו, עם כל הבעייתיות שלהן כתחזית לבחירות הכלליות, הן עוד סימן שהשמרנים כבר לא מצליחים להחזיק את עצמן. או במילים אחרות, בין אם אתם סבורים שהשמרנים יפסידו ובין אם אתם סבורים שיקרה נס שיציל אותם, דבר אחד בטוח: בחירות הביניים האלו רחוקות מלהיות סימן טוב לשמרנים. בשבועות הקרובים צפויות עוד שתי בחירות ביניים במושבי לייבור. הפעם סונאק יצטרך לפחות להתאמץ קצת כדי לא לתת את התחושה שהוא רק מעוניין בהפסד יותר קטן בבחירות הכלליות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *