באפריל משבר יוקר המחיה בבריטניה צפוי להחריף. למרבה המזל, האביב הגיע ואיתו הצהרה תקציבית משר האוצר רישי סונאק. לסונאק היו הבטחות מרחיקות לכת להוריד מסים. המסים על הדלק יורדו, השכר המינימלי לתשלום ביטוח לאומי יעלה ובעוד שנתיים גם מס ההכנסה ירד. זו, הבטיח סונאק, הורדת המס החדה ביותר זה רבע מאה. אולי, אבל העלאות המסים שהציג במהלך שנתיים של כהונה היו מספיק גבוהות כדי שעדיין בתוך כמה שנים נטל המס צפוי להיות הגבוה ביותר מאז שנות הארבעים. ואם זה לא מספיק, רבים לא בטוחים עד כמה זה באמת יעזור לציבור להתמודד עם משבר יוקר המחיה הנוכחי. ועשויות להיות לזה גם השלכות אלקטורליות | צילום: משרד האוצר הבריטי

איך יודעים שבא אביב? מסתכלים סביב סביב. ואם רואים ששר האוצר הבריטי בא לפרלמנט עם שקיות מתחת לעיניים מחוסר שינה וחוברת שכתוב עליה “הצהרת אביב 2022”, יש מצב טוב שבא אביב. כן, גם אם בישראל קפוא. בקיצור, רישי סונאק הגיע אתמול (ד’) לספר מה בדיוק הוא מתכנן. לא מדובר בתקציב מלא ולא היו צילומים עם התיבה האדומה, אבל אלו היו רק עניינים סימבוליים, כי הצהרת התקציב הזו עניינה הרבה מאוד אנשים. זאת על רקע משבר יוקר המחיה שנוצר בחסות הקורונה והמלחמה באוקראינה, שבבריטניה ספציפית אמור להרקיע שחקים. רבים רצו לדעת מה סונאק מתכנן כדי לסייע לאזרחים לעבור את התקופה הלא פשוטה הזו. לסונאק היו כמה שפנים בכובע, אבל לא ברור עד כמה הם יעזרו.

רקע

עוד לפני המלחמה באוקראינה בריטניה עמדה בפני משבר יוקר מחיה רציני, עם הירידה החדה ביותר ברמת החיים מאז שהתחילו למדוד. זאת בגלל עלייה של עשרות אחוזים במחירי האנרגיה (חשמל וגז), שייכנסו לתוקפם באפריל, העלאת דמי הביטוח הלאומי ב-1.25 נקודות אחוז שתיכנס לתוקפה גם היא באפריל, וגם אינפלציה דוהרת שאתמול (ד’), כאילו לקראת הצהרת התקציב של סונאק, המשרד לסטטיסטיקה לאומית עדכן שבפברואר היא הגיעה לשיעור של 6.2%. זה לא רק גבוה, זה חריג לעומת מה שציפו: התחזיות של הכלכלנים עמדו על 5.9%.

כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, שר האוצר סונאק עמד תחת לחץ לסייע לאדם הפשוט שמצד אחד יראה איך מוצרי הצריכה מתייקרים ומצד שני הממשלה תדרוש ממנו יותר מסים. מאחר שהיה ברור שסונאק לא הולך לחזור בו מהעלאת הביטוח הלאומי, שנועדה לממן רפורמת עומק ב-NHS ובשירות הסיעודי, היו כאלו שלחצו עליו לפחות להעלות את רף ההכנסה ממנה יש להתחיל לשלם ביטוח לאומי. כדאי לזכור שגם השמרנים לא מתים על מדיניות המיסוי של סונאק. לפי השמועות, סונאק גם התכוון להוריד מסים על הדלק, באופן כזה שיבוא לידי ביטוי בהורדת מחיר הדלק ב-5 פני לליטר. רבים תהו מה הוא יעשה, ורבים חששו שהוא ייתן הנחה על הדלק כעלה תאנה לכך שהממשלה מקטינה את ההכנסה הפנויה בזמן כלכלי לא פשוט שכזה.

מקום מעניין בו היה ניתן לראות את החששות והביקורת היה במם שאת התבנית לו סיפק לא אחר מאשר רישי סונאק עצמו. משרד האוצר שחרר את התמונה שמופיעה כתמונה הראשית של הבלוג, בה סונאק נראה ביום שלפני ההצהרה עובד על הנאום שלו. הדפים המפוזרים על השולחן הפכו במהירות לתיבת טקסט אליה הוכנסו מסרים לא נחמדים כלפי סונאק. לא ממש ברור איך אף אחד בצוות המדיה לא ראה את זה בא, אבל מצד שני הם גם שחררו תמונה של סונאק קורא ריאיון איתו עצמו, ככה שבאמת קשה להאשים את הצוות הזה בחשיבה קדימה.

ההצהרה

שנעבור להצהרה עצמה? אחרי שסונאק סיפר לפרלמנט על המחיר שבריטניה משלמת על כך שהיא מטילה סנקציות על רוסיה, שמתבטא בעיקר ביוקר המחיה, והזכיר שהוא כבר דואג לסיוע עתידי בתשלום חשבונות האנרגיה הנוסקים, הוא אמר שהוא רוצה לסייע לאנשים כבר כעת, ולכן סיפר על שלושה צעדים מידיים. ראשית, ההנחה המדוברת על הדלק הוכרזה ותהיה בתוקף למשך שנה. שנית, ביטול המע”מ על כל האמצעים להגברת היעילות האנרגטית (לדוגמה, פאנל סולרי על הגג). סונאק סיפר שהנחות שונות על המע”מ נמנעו בשל החלטות של האיחוד האירופי, שאותן ניתן להשיב לאחור. אבל זה גם אומר שבשל פרוטוקול צפון אירלנד ביטול המע”מ הזה לא יחול שם, וסונאק הבטיח להעלות זאת בדחיפות מול הנציבות האירופית. עד אז, ממשלת צפון אירלנד תקבל את חלקה היחסי של צפון אירלנד בהנחה, למרות שלא ברור מה היא תוכל לעשות עם זה בהתחשב בשיתוק אליו נכנסה. שלישית, הכפלת הקרן עליה יכולות המועצות המחוזיות והאוניטריות להישען כדי לסייע לעניים בגזרתן.

סונאק הסביר שיש צורך לנהוג באחריות תקציבית, ולא רק מהתנגדות עקרונית לגרעון. בגלל המלחמה באוקראינה, כך סונאק, המצב הכלכלי צפוי להמשיך להחמיר לפני שישתפר, ומחיר ההלוואות עולה. לדבריו, הממשלה צפויה להגיע לסכומי שיא של תשלום חובות (83 מיליארד ליש”ט בשנת הכספים הקרובה).

סונאק גם הציג תכנית להורדת המסים עד סוף כהונת הפרלמנט. ראשית, החל מיולי רף המינימום למשכורת ממנו מתחילים לשלם מסים תעלה ב-3,000 ליש”ט לשנה, מ-9,500 ל-12,570 ליש”ט בשנה. לדבריו, 70% מהעובדים ייהנו מהקלת מסים גדולה יותר מהעלייה בדמי הביטוח הלאומי. שנית, רפורמות מס שישפרו את מצב המגזר העסקי. שלישית, הורדת מס ההכנסה הבסיסי מ-20 פני ל-19 פני לכל ליש”ט החל מ-2024, אז לפי התחזיות האינפלציה אמורה לחזור לשליטה. לפי סונאק, מדובר בהורדת המסים האישיים הגדולה ביותר ברבע המאה האחרונה.

ניתוח

אז מה היה לנו? קודם כל, דיי ברור שסונאק נחוש להחזיר לעצמו את השם של שר האוצר שמוריד מסים. הוא חייב את זה, כי הוא נמצא תחת לחץ רציני מכיוון האגף הת’אצ’ריסטי של המפלגה השמרנית, שרואה בהתנהלותו הכלכלית על גבול הסוציאליזם. כמה זה באמת עומד במבחן המציאות? לפי המשרד לאחריות תקציבית, רשות ממשלתית שהוקמה על-ידי שר האוצר של דייוויד קמרון, ג’ורג’ אוסבורן, זה לא ממש מספיק. לפי הניתוח שלהם, הורדות המסים שהוא מבטיח מהוות רק קצת יותר מרבע מהעלאות המס האישיות שהוא הכריז עליהן מאז שנכנס לתפקידו ב-2020, ושישית מכלל המסים. זה אומר שעד שנת הכספים 2026/7 נטל המס צפוי לעמוד על 36.3% מהתמ”ג, הנטל הגבוה ביותר מאז שנות הארבעים. בקיצור, נראה שמישהו סיפר לסונאק איזה משל שכולל עז ורבי.

רישי סונאק ובוריס ג'ונסון
עלייה לצורך ירידה. רישי סונאק ובוריס ג’ונסון (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

ויש גם את העניין של התזמון. הורדת מס ההכנסה תתחיל רק בעוד שנתיים. עכשיו, כפי שאמר הפרשן הפוליטי של ערוץ 4, גארי גיבון, הצהרות גדולות על העתיד קצת מאבדות משמעות כרגע. אחרי שנתיים של מגיפה עולמית ותחילתה של מלחמה שמשנה סדרי עולם, נראה שכבר ברור שאנחנו בתקופה שלא קל לצפות. הצפי הוא שהאינפלציה תירגע עד 2024? נהדר. רק שתחזית כזו לא יכולה להתייחס בחשבון לתרחישי קיצון של פני המלחמה באוקראינה או של איזה וריאנט חדש שיחסל לחלוטין את התועלת בחיסונים (טפו טפו טפו).

וזה עוד לפני שאני נכנס לכך שחלק מתייחסים לתזמון הזה כאל שוחד בחירות: שנת כספים בבריטניה מתחיל ב-6 באפריל, כלומר כנראה שההורדה תתחיל בתאריך זה ב-2024. התאריך האחרון לבחירות, בהנחה ששינויים בחוק לא ישנו גם אותו, הוא ה-2 במאי 2024 (עדכון 24.3: החוק שונה וכעת התאריך האחרון הוא בינואר 2025). תזמון דיי נוח, לא?

ובכל מקרה, ייקח זמן עד שההנחות האלו באמת יורגשו. יש שלושה חודשים בין עליית שיעור הביטוח הלאומי לבין עליית הרף להתחיל לשלם ביטוח לאומי. הורדת מס ההכנסה תתחיל למעשה רק אחרי ששיא המשבר יהיה נחלת העבר, אם התחזיות יתממשו. בקיצור, למרות המצג של סונאק, הבשורות לא כאלה גדולות.

ועוד שני דברים

צריך לדבר על גם על מי שנשענים על קצבאות (“אשראי אוניברסלי”) מסיבות שונות, שסונאק לא באמת התייחס אליהם בנאומו. אלו הולכות לעלות ב-3.1%, וכך גם קצבאות הזקנה. זה פחות משיעור האינפלציה, מה שאומר שמי שזקוקים לקצבאות כדי להתקיים הולכים לסבול ממכה רצינית. אמת, הופנה עוד כסף לרשויות האזוריות כדי לסייע לעניים, אבל לפי ארגונים שמסייעים לאותם אנשים, הסכום שסונאק הוסיף רחוק מלספק. לפי פול ג’ונסון מהמכון למחקר פיסקלי, העניים ביותר צפויים לראות את יוקר המחיה שלהם עולה ב-10% למרות הקצאת הכספים הזו.

וגם, חשוב להגיד: פאנל סולרי לגג עולה כמה אלפי ליש”ט. כלומר, הנחת המע”מ הזו תעזור בעיקר למי שיש להם הון ראשוני רציני, והרבה פחות לרוב הציבור. רוצה לומר, עושה רושם שסונאק רצה להראות שמורידים מסים, בלי להוריד מסים שממש יכניסו לו על הכנסות המדינה. הגיוני בשעה קשה זו, אבל חשוב לפחות להיות כן לגבי זה.

רישי סונאק
למי ההקלות מועילות? רישי סונאק (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

דבר האופוזיציה

אז כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, היה לאופוזיציה מה להגיד. שרת האוצר בממשלת הצללים, רייצ’ל ריבס, ביקרה בפרלמנט את העובדה שסונאק בחר שלא לבטל את העלאת הביטוח הלאומי בזמן שכזה, או להטיל מס חד-פעמי על רווחים לא צפויים של חברות האנרגיה או להוריד את המע”מ על חשבונות החשמל. עם זאת, היא ראתה בהעלאת הרף לתשלום ביטוח לאומי הודאה של סונאק שהעלאת התשלום הזה היא טעות. היא גם חזרה על הביקורת על ההחלטה להעלות דווקא את הביטוח הלאומי, שמושת על עבודה, במקום מס שיורגש גם אצל מי שהכנסתם היא, למשל, מהשכרת דירות. ריבס גם חבטה אישית בסונאק על ניסיונו להיראות כאילו הוא חותך המסים. היא עקצה שיש לו על השולחן תמונה של נייג’ל לוסון, שר האוצר של מרגרט ת’אצ’ר, אבל שבפועל הוא אדוארד הית’, ראש הממשלה השמרני שנכשל מול משבר האנרגיה בתקופתו, “עם חשבון אינסטגרם”. מקבילתה של ריבס ב-SNP, אליסון ת’יוליס, שמה את הדגש על העזרה החסרה לעניים.

רייצ'ל ריבס
דורשת מס לתאגידים. רייצ’ל ריבס (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

מה הלאה?

רישי סונאק קרוע בין שני רצונות. הרצון האחד הוא להוריד מסים, כיאה לשמרנים, במיוחד כשהאגף הת’אצ’ריסטי במפלגה שלו מוכן לאכול אותו ואת בוריס ג’ונסון חיים אם רק ימשיכו בהעלאות מסים. הרצון השני הוא להתמודד באחריות פיסקלית עם משבר כלכלי שנכנס אל תוך שנתו השלישית ובגלל המלחמה לא נראה שיעזוב בקרוב. מזה נוצר מצב שהוא יכול להכריז על הורדות המסים המשמעותיות ביותר זה עשורים, תוך התעלמות מזה שהוא העלה אותם מספיק כדי לאפשר את זה מלכתחילה, ובזמן שהרבה מאוד יקבלו סיוע הרבה יותר קטן ממה שסונאק מציג.

והשאלה היא איך זה ישפיע. לא רק כלכלית, אלא גם פוליטית: חלק משמעותי בניצחון של בוריס ג’ונסון ב-2019 היה לקחת את השמרנים שמאלה ולהבטיח את סיום מדיניות הצנע שהתחילו בה קמרון ואוסבורן והמשיכה ת’רזה מיי. זה אפשר למצביעי הלייבור מ”החומה האדומה” לחבור אליו. סונאק, בהחלטותיו, למעשה מחזיר את השמרנים לימי הצנע האלו. לא בטוח שהציבור, בעיקר בחומה האדומה, יסלח לו על זה. ייתכן שסונאק יצטרך לקראת הסוף להוציא עוד כמה עזים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *