דוח החקירה המדובר של סו גריי (בתמונה מימין), המתחקר את המסיבות בדאונינג 10 שהפרו את הנחיות הקורונה והסגרים, ושעשוי לקבוע האם בוריס ג’ונסון ימשיך להיות ראש הממשלה, צפוי להתפרסם השבוע. כולם, כמובן, במתח. ובזמן שכולנו ממתינים, האדמה ממשיכה לבעור מתחת לרגליו של ג’ונסון. הבקבנצ’רס מתחילים לאיים על יציבות מוסד המצליפים של המפלגה השמרנית, לאחר שחשפו סחיטה באיומים וגזענות כחלק משיטת הפעולה של המצליפים. בינתיים, גריי חוקרת גם מסיבות שנערכו לכאורה בדירת השרד של ג’ונסון ואשתו (כולל מסיבת יום הולדת), האשמות שיהיה לו הרבה יותר קשה להתחמק מהן. זאת בנוסף לעובדה שדומיניק קאמינגס ושוטרים ששמרו על דאונינג 10 סיפקו ראיות לגריי. כעת כולם רק תוהים כמה פומבי הדוח הזה יהיה, וכבר מתכוננים לטיוח. וכדי להוסיף על כל זה, השר הזוטר ת’אודור אגניו, בטענה שהתרשלות הממשלה בחלוקת הלוואות הביאה את היקף הכסף שנאבד בהונאות למיליארדים. אז האם זה הסוף של ג’ונסון? לא בטוח, אבל יכול להיות שפוטין יעזור לו קצת | צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10

המערכת הפוליטית ממתינה לדבר אחד: הדוח של סו גריי, בו יהיו ממצאי החקירה של כל המסיבות וההתקהלויות הלא חוקיות שהתקיימו בווייטהול ובדאונינג 10 בזמן הסגרים. הדוח הזה אמור להתפרסם, כך מדווחים בהמשך השבוע. אבל זה שהמערכת הפוליטית ממתינה ממש לא אומר שלא קורה בה שום דבר. הבקבנצ’רס השמרנים מתחילים לשתף את העולם בכביסה המלוכלכת של המפלגה והתקשורת ממשיכה לקבל עוד ועוד הדלפות. האם זה יביא להדחתו של בוריס ג’ונסון? אמרתי לכם, מחכים לדוח של סו גריי. אם נזכה לקרוא אותו, כמובן.

תזכורת

כמובן, את הפרטים המלאים אתם יכולים למצוא בפוסטים הקודמים. אבל ממש בקצרה: התקשורת כבר שבועות חושפת עוד ועוד מסיבות והתקהלויות אחרות שנגדו את נהלי הקורונה בזמן שהתקיימו בדאונינג 10 ובבנייני ממשלה אחרים במהלך 2020. חלקן בנוכחות ראש הממשלה. אחרי שבוריס ג’ונסון ניסה לטייח את העניין ללא הצלחה, הוא הודיע על חקירה פנימית של העניין. בהתחלה החקירה הופקדה בידיו של מזכיר הממשלה סיימון קייס, אבל לאחר שהתגלה שגם הוא לכל הפחות העלים עין ממסיבות כאלו, המשימה הועברה למשרתת הציבור הבכירה סו גריי. מאז, בכל פעם שעולה האשמה חדשה נגד ג’ונסון חברי הממשלה מבקשים לחכות לממצאים של גריי.

סו גריי
סו גריי. צילום: ממשלת בריטניה

בינתיים, יותר ויותר בקבנצ’רס שמרנים מרגישים לא נינוחים עם הסיפור הזה וחושבים שג’ונסון צריך ללכת. הרוב עודם חותרים נגדו בחשאי, אבל יש גם כמה שקראו להתפטרותו בפומבי. השיא היה של חבר הפרלמנט כריסטיאן וייקפורד, שערק מהמפלגה השמרנית ללייבור בשבוע שעבר. עם זאת, ככל הנראה הצעד הזה הלך רחוק מדי, וקצת הרגיע את התסיסה השמרנית. כעת, כך נראה, אלו שמעוניינים להיפטר מג’ונסון מחכים גם הם לדוח של סו גריי.

השוט והגזר

הימים האחרונים היו מאוד לא מוצלחים למצליפי המפלגה השמרנית, ובייחוד למצליף הראשי מארק ספנסר. נראה שהרבה בקבנצ’רס מאסו בהתנהלות שלהם, וביותר ממקרה אחד.

הסנדק

בחמישי (20.1) ויליאם ראג, יו”ר ועדת החוקה וסגן יו”ר ועידת 1922 (הגוף של הבקבנצ’רס השמרנים), סיפר בדיון של הוועדה שחברי פרלמנט מהמפלגה התלוננו בפניו על התנהגות המצליפים. לפי  ראג, המצליפים איימו על חברי פרלמנט שלא תומכים בג’ונסון שהממשלה לא תעביר תקציבים למחוזות הבחירה שלהם או לחלופין תחשוף סיפורים מביכים על חברי הפרלמנט עצמם. אמנם, כך ראג, זו משימתם של המצליפים להבטיח שהממשלה מצליחה להעביר את המדיניות שלה בפרלמנט. עם זאת, אין זו משימתם לאיים במניעת כספי ציבור מהציבור במה שלטענת ראג מהווה הפרה של הקוד המיניסטריאלי (שהמוסכמה דורשת את התפטרותם של מפריו). על הסיפורים המביכים לא צריך להכביר במילים. ראג אמר במפורש שמדובר בסחיטה וקרא לחברי הפרלמנט שנתקלו בהתנהגות כזו לדווח ליו”ר בית הנבחרים או למשטרה.

כמובן, האשמה בהתנהגות של ארגון פשע (וההשוואות למאפיה הן לא משהו שאני מוציא ממוחי הקודח) לא בדיוק תורמת לאורך הרוח של הממשלה. ג’ונסון אמר: “לא ראיתי שום ראיות שתומכות בהאשמות האלו”, ומיהר לשנות את הנושא לפעולות הממשלה. מדאונינג 10 מסרו תגובה קצת יותר מוצלחת, בה הבטיחו “לבחון בזהירות” בכל ראיה שתובא בפניהם.

זה לא נגמר כאן. כריסטיאן וייקפורד, העריק, סיפר שהמצליפים איימו עליו שאם לא יצביע בהתאם למשמעת הסיעתית, הממשלה לא תבנה בית ספר בעיירה שבמחוז הבחירה שלו. כמה ימים לאחר מכן הוא נתן שם: גווין ויליאמסון. הסיפור, כך מתברר הוא כזה: ב-2020 הממשלה לא רצתה לספק ארוחות חינם לילדים עניים בימי הקורונה, והיא אף הפילה הצעה של האופוזיציה בנושא. לפי וייקפורד, שר החינוך דאז ויליאמסון אמר לו (וייקפורד) שלא יהיה חכם להצביע נגד משרד החינוך כשמעוניינים בטובה רצינית מאותו משרד (בניית בית הספר). ויליאמסון כבר לא היה אז מצליף, אבל הוא היה לשעבר, וכפי שאמר וייקפורד: “פעם מצליף, תמיד מצליף”. ויליאמסון מכחיש.

בינתיים, בגלל שבדאונינג 10 מסרבים לפתוח בחקירה עצמאית של הטענות, ראג ייפגש עם המשטרה השבוע. עד כה המשטרה נמנעה מלהיכנס לסיפורים האלו, אבל אולי עכשיו לא תהיה לה בררה.

על האסלאם

צרה נוספת הגיעה מחברת הפרלמנט השמרנית, ובעבר שרה זוטרה לתחבורה ימית ואווירית, נוסרת גאני. היא סיפרה לפני שלושה ימים (ש’) שכשפוטרה מתפקידה ב-2020 כשרה זוטרה, אחד ממצליפי הסיעה אמר לה שזה בגלל ש”המוסלמיות שלה” גרמה לקולגות “להרגיש שלא בנוח”. עכשיו, דברים כאלו אף פעם לא באים בטוב, אבל בתזמון כזה ועוד שגם ככה המפלגה השמרנית הוציאה לעצמה שם של מפלגה עם בעיות אסלאמופוביה, מדובר בבעיה עוד יותר גדולה.

נוסרת גאני
טוענת לגזענות. נוסרת גאני (צילום: International Maritime Organization)

מי שמיהר להגיב היה המצליף הראשי מארק ספנסר. הוא מיהר לזהות את עצמו כמצליף הספציפי עליו גאני סיפרה. על כך הוסיף ש”ההאשמות שגויות לגמרי ואני סבור שהן דיבתיות. מעולם לא השתמשתי במילים המיוחסות לי”. הממשלה טענה שעוד ב-2020 גאני העלתה את הנושא מול בוריס ג’ונסון, אבל שהיא מעולם לא הגישה תגובה רשמית. בבוקר שלאחר מכן (א’) שר המשפטים דומיניק ראב נשלח להיות נציג הממשלה בראיונות השונים והדהד את הטענה.

אבל גאני לא הסתפקה בזה. היא צייצה תגובה. לדבריה, כשהיא באה ב-2020 עם הסיפור אל ג’ונסון בדרישה שימנה חוקר עצמאי של התקרית, ג’ונסון אמר לה שהוא לא יכול להתערב. במקום זאת, הוא הציע לה להגיש תלונה דרך מנגנון התלונות הפנימי של המפלגה השמרנית. לפי גאני, מדובר בהצעה שלא במקום, מפני שלא מדובר בעסק פנימי של המפלגה אלא בעניין ממשלתי. היא הסבירה כמה התקרית הזו רודפת אותה ושהיא ניסתה כל דרך אפשרית לקדם את הטיפול בעניין כדי לא לפרסם את העניין.

לג’ונסון לא נותרה בררה, והוא הורה על פתיחה בחקירה עצמאית של התקרית. הוא הבטיח שהוא לוקח את הנושא “מאוד ברצינות”, וסירב לענות לגבי עתידו של ספנסר בתפקיד המצליף כל עוד יש חקירה. וגם כי יש מצב שספנסר יישאר שם אחריו. גאני בירכה על ההחלטה, אבל אמרה שתחכה עד שתראה שהמנדט לחקירה יהיה רחב מספיק. אבל הטענות לאסלאמופוביה במפלגה כבר חזרו לשטח.

מורדים במצליף

הצרות של מארק ספנסר לא נגמרות כאן. הפרסומים האלו נגד המצליפים יצרו אפקט דומינו שכרגע לא נראה שעוצר. אתמול (ב’) פורסם שמורדים שמרנים מעוניינים לכפות על ספנסר לחשוף התכתבויות שלו עמם כדי שיוכלו להוכיח שהם נסחטו על-ידו ועל-ידי צוותו. הרעיון הוא להגיש בקשת גישה לנתונים, שמחייבת את חברי הפרלמנט (בניגוד לבקשת חופש מידע). אם הם יעשו זאת, לספנסר יעמוד חודש למסור לידי חברי הפרלמנט את ההתכתבויות, שלטענתם יוכיחו את הסחיטה שביצעו המצליפים בבקבנצ’רס. אחד מחברי הפרלמנט ששוקלים את המהלך אמר לטיימס ש”מארק ספסנר הוא חוואי, הוא רגיל להשגיח על פרות. ופרות לא עונות בחזרה”. זאת בנוסף לפרסומים שחלק מחברי הפרלמנט מתכוונים פשוט לחשוף התכתבויות שלהם.

מארק ספסנר
חוואי עם שוט. מארק ספנסר (צילום: ריצ’רד טאונזנד)

אם לסכם את הסאגות האלו, התסיסה במפלגה השמרנית היא לא רק נגד בוריס ג’ונסון עצמו, אלא נגד המוסדות שהקים סביבו בתוך המפלגה השמרנית והממשלה. כבר לא יספיק שג’ונסון עצמו ילך, ויהיה צורך לעשות ניקוי אורוות בכל המוסדות המנהלים של המפלגה והממשלה. אם המחליף של ג’ונסון (אם יהיה צורך באחד) ירצה להסתדר עם הבקבנצ’רס שלו, הוא יצטרך לטפל בעניין הזה. הדבר גם מראה שעבור הרבה מאוד מורדים הסיבה להעיף את ג’ונסון אינה רק המסיבות או הטיוח או מה שזה לא יהיה. הם מבחינתם היו זורקים את ג’ונסון עוד הרבה קודם, אבל ההסתבכויות של ג’ונסון מהוות עבורם הזדמנות טובה לצאת נגדו.

סו גריי חוקרת

בינתיים, יש גם חדשות על החקירה ועל מה שהיא צריכה לבדוק.

עוד עדויות

המשטרה המטרופוליטנית של לונדון כרגע לא פותחת בחקירה משלה, ומחכה לתוצאות החקירה של סו גריי כדי להחליט אם לפתוח בחקירה פלילית. אבל בינתיים, המשטרה בהחלט מעורבת בסוד העניינים. שוטרים מהמחלקה הפרלמנטרית של המשטרה, שהיו בתאריכים הרלוונטיים במשמרת בדאונינג 10, התראיינו לחקירה של גריי. לפי המדווח, לא ניתן להכריח אותם שוטרים לספק עדויות לגריי, אבל שהם משתפים פעולה בשמחה רבה. מקור של הטלגרף אמר שהחומרים שביכולת השוטרים האלו לספק עשויים להיות מאוד משמעותיים: “אגיד זאת כך, אם בוריס ג’ונסון עדיין ראש הממשלה בסוף השבוע אני אהיה מאוד מופתע”. כמובן, גם אם ג’ונסון אכן יתפטר או יודח השבוע, תהיה לו עוד תקופת מעבר עד שייבחר לו מחליף, אבל הכוונה ברורה: הוא בבעיה רצינית.

כמובן, ברשתות ובתקשורת שמו לב לסיטואציה המוזרה הזו. מצד אחד, המשטרה טוענת שאין בידיה מספיק ראיות כדי לפתוח בחקירה פלילית (חוץ מהודאה של ראש הממשלה, תמונות, סרטונים ואימיילים). מצד שני, השוטרים שלה עצמה מספקים ראיות לחקירה של סו גריי. קשה שלא לחוש שבוריס ג’ונסון הוא לא היחידי שמטייח, ושמצטרפת אליו גם מפקדת המשטרה המטרופוליטנית קרסידה דיק.

משטרה - סו גריי
לא חוקרים, רק מעידים. צילום: מייקל גווית’ר-ג’ונס

בנוסף לכך, גריי קיבלה ראיות גם מהנקמן המקצועי דומיניק קאמינגס, היועץ לשעבר של ג’ונסון, שלא אתפלא אם אחראי לרוב ההדלפות מדאונינג 10. קאמינגס נתן לה רק ראיות בכתב, וסירב להתראיין אליה בעל פה. הוא הסביר את העניין בכך שהוא לא סומך על בוריס ג’ונסון שלא ידליף את תוכן השיחה שלו (קאמינגס) עם גריי וינסה לעשות עליה מניפולציות. קצת לא ברור במה זה כל-כך שונה ממה שיהיה ניתן לעשות עם הראיות הכתובות שסיפק, כך שאני מרשה לעצמי להניח שקאמינגס מנסה להשיג משהו אחר. קאמינגס הוא נחש לא קטן, והוא מבקש עם ההערה הזו לערער עוד יותר את האמון בג’ונסון וגם לנסות לחסום כל ניסיון של הממשלה להדליף ולשבש את החקירה. זה גם מתאים לטענות שלו שהצוות בדאונינג 10 חושש לספק ראיות לגריי.

פרסום מלא

ישנה שאלה האם הדוח של סו גריי יפורסם במלואו לציבור. שלשום (א’) דומיניק ראב התראיין ונשאל בנושא. ראב הבטיח שתהיה “שקיפות מלאה”, שכן ג’ונסון מתכוון להציג את הממצאים בפני הפרלמנט. עם זאת, הוא לא יודע להגיד באיזו דרך בדיוק יתפרסם הדוח, וסירב להתחייב שהוא יתפרסם במלואו. לדבריו, ג’ונסון יצטרך להחליט על כך. לעומתו, שר החינוך נאד’ים זהאווי אמר שבהתאם למנדט שניתן לגריי, ממצאי החקירה יתפרסמו. וכאן בדיוק קבור הכלב: המנדט שניתן לגריי דורש הממצאים שלה יהיו פומביים. אבל מה בדבר פרסום חומרים נלווים שיכולים לסייע להבנת הדרך בה גריי הגיעה לממצאים האלו? זה לא מחייב.

וזה חשוב: הצפי שהוא גריי תכתוב איזשהו דוח עובדתי, אבל לא תכתוב מסקנות נוסח “בוריס ג’ונסון הפר את הקוד המיניסטריאלי”. בהתחשב בדוחות קודמים, זה צפוי להיות דוח רזה למדי, שלא בהכרח יוכל לספק בעצמו את התשובה. לכך יוכלו לסייע נספחים כמו אימיילים והודעות שנשלחו, כפי שלורד כריסטופר גיידט, יועץ האתיקה של הממשלה, צירף התכתבויות ואטסאפ רלוונטיות למכתב ששלח לבוריס ג’ונסון כדי להסביר למה היה הצורך לבחון מחדש את ממצאי החקירה של השיפוצים בדאונינג 10.

עכשיו, גם אם אין הרבה בחומרי החקירה עצמם, זה צעד שכדאי לממשלה לעשות אם היא לא רוצה להמשיך להסתבך. כפי שאמר יפה יו”ר ועדת האתיקה כריס בריאנט (לייבור), “כל דבר אחר ייחשב לטיוח”. אם יש משהו שהממשלה אמורה ללמוד בשלב הזה, זה שהיא ממש גרועה בטיוח. אם היא לא תפרסם את כל החומרים, זה יחזור אליה כבומרנג. במקרה הטוב היא תואשם חדשות לבקרים שהיא מכסה על עצמה כדי להציל את ג’ונסון. במקרה הרע הדוח המלא יגיע לאחד העובדים שנמצאים כל הכוונה במסגרת מבצע “כלב גדול“, וידליף את הממצאים לתקשורת, מה שרק יבטיח החרפה של המצב. אומרים שאור השמש הוא המחטא הכי טוב. במקרה הנוכחי, הוא גם הבררה החכמה היחידה שיש לג’ונסון.

חוקרים במרץ

ושלא יהיה לכם ספק, סו גריי עובדת קשה. הטיימס דיווח בשבת שהיא חוקרת גם התקהלויות לא חוקיות שהיו בזמן הסגרים בדירת השרד של דאונינג 11 (כבר נעשה מקובל שראש הממשלה לוקח לעצמו את דירת השרד הזו, שטכנית שייכת לשר האוצר, שכן היא טובה יותר). לפי החשד, אשתו של ג’ונסון, קארי סימונדס, אירחה בדירה שני חברים. עקרונית לא הייתה אמורה להיות בעיה: מעבר לכך שהשניים הם חברים טובים של סימונדס, הם גם עובדים בשירות המדינה. אבל ההנחה היא שלא היה מדובר בפגישות עבודה, וגם בזמן הביקורים האלו השניים לא עבדו בדאונינג 10 אלא במשרד הקבינט שברחוב וייטהול. גם העובדה שקאמינגס טען בעבר שהיו מסיבות בדירת השרד הזו לא ממש עוזרת.

אפרופו מסיבות בדירת השרד, הנה דיווח על עוד אחת. אתמול (ב’) ערוץ ITV דיווח שביוני 2020, כשההנחיות הגבילו מאוד התקהלות וגם זה לאוויר הפתוח, ג’ונסון חגג יום הולדת בתוך המבנה. ראשית, סביב השעה 14:00 כשלושים עובדים בדאונינג 10 הביאו כיבוד למשרד בו נערכות ישיבות הקבינט כדי לחגוג לג’ונסון. לשם הגיעה גם לולו ליטל, המעצבת של דירת השרד בכל סאגת השיפוצים. לפי הפרסום, המסיבה הזו נערכה בין עשרים לשלושים דקות. בערב הגיעו בני משפחה וחברים לחגיגות בדירת השרד.

הרבה מאוד הסברים ניתנו. על המסיבה במשרד דאונינג 10 הגיב שג’ונסון עצמו נכח באירוע רק עשר דקות. על המסיבה בערב, נטען שהגיע “מספר מצומצם” של אנשים כדי לחגוג בגן של דאונינג 10, מה שאמור להיות בהתאם לכללים. לולו ליטל הסבירה שהיא לא הוזמנה לשם כאורחת אלא לצורך העיצוב, ושהיא חיכתה בחדר הישיבות הנ”ל כדי לדבר עם בוריס ג’ונסון. עקרונית, גם העובדה שהיה מדובר במסיבת הפתעה שארגנה סימונדס יכולה לפטור את ג’ונסון מאחריות לעניין, לולא היה נשאר שם עשר דקות ואז עוזב (ככל הנראה) בלי לפזר את ההפגנה. עקרונית חשיפה כזו הייתה מעכבת את פרסום הדוח של גריי, אבל ככל הנראה היא כבר גילתה אותו בעצמה, כך שלא נראה שיש לה עוד עבודה נוספת.

התפטרות נוספת

ממש בקטנה: דבר נוסף שקרה אתמול היה ההתפטרות של השר הזוטר הלורד ת’אודור אגניו. אגניו הודיע על ההתפטרות באופן פומבי בדיון בבית הלורדים, והסביר שהדבר לא נובע כהתנגדות אישית לבוריס ג’ונסון, אלא תכנית ההלוואות לימי קורונה של הממשלה. לדבריו, היא נעשתה ב”שילוב של יוהרה, עצלות ובורות”, מה שהוביל להרבה מאוד הונאות. זאת, בגלל שהממשלה נתנה הלוואות לכאלף חברות שבכלל לא סחרו כשמשבר הקורונה התחיל. הטריגר להתפטרות היה החלטת משרד האוצר למחוק חובות בגובה 4.3 מיליארד ליש”ט.

בכל יום אחר התפטרות כזו הייתה עושה רעש. הפעם, “הודות” לסקנדלים האחרים, זה עובר מאוד בקטנה. נראה גם שזה לטובתו של ג’ונסון, שכן נראה שאגניו היה טיפוס בעייתי להתנהל איתו בממשלה. ההתפטרות שלו, כך נראה, חסכה הרבה מאוד כאב ראש לממשלה. בינתיים.

האם זה הסוף?

האם הדוח של סו גריי יהיה תחילת הסוף של בוריס ג’ונסון? קשה להגיד. ראשית, כי הדוח עוד לא פורסם. שנית, כי בינתיים שום שר לא התפטר מהממשלה על רקע השערוריות האלו. שלישית, ישנם חברי פרלמנט שמרנים שמאמינים שהסיטואציה על גבול רוסיה-אוקראינה, שמדאיגה מאוד את המערב, עשויה להציל את ג’ונסון. יש מי שמאמינים שבתקופה לחוצה כזו זה לא הזמן להתחיל במרוץ לראשות ההנהגה. זה בהחלט עלול לקנות לו זמן, אבל לא ברור כמה. כדאי לזכור שנוויל צ’מברליין התפטר מתפקידו חצי שנה לתוך מלחמת העולם השנייה, כך שמלחמה היא לא שריון בלתי חדיר. הבעיה היא שאת צ’מברליין היה אפשר להחליף במהירות, ואת ג’ונסון לא, אבל זה לא אומר שהמשבר באוקראינה יציל את ג’ונסון לאורך זמן רב. בטח לא כשאנחנו לא יודעים מתי המשבר ילבש פנים צבאיים.

ולדימיר פוטין
עוזר בלי להתכוון? ולדימיר פוטין (צילום: האומות המאוחדות)

אבל בינתיים סו גריי עובדת על הדוח שלה. אז שקט, מחכים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *