אחיות או לא להיות. הממלכה סוערת בעקבות תכנית הממשלה להעלות את שכר האחיות והעובדים הסיעודיים באחוז בודד, פחות מהאינפלציה הצפויה על-פי מרבית ההערכות. כלומר, קיצוץ בערכים ריאליים. האיגודים המקצועיים כבר מאיימים בשביתה, והסאגה נפלה לידי הלייבור כפרי בשל, וקיר סטארמר לא היסס לנצל את ההזדמנות. הסיבה של הממשלה לקיצוץ בפועל בשכרן של האחיות, שנמצאות בקו הראשון בהתמודדות עם הקורונה, היא המשבר הכלכלי. אבל רבים מאמינים שסדר העדיפויות הממשלתי הקיים פשוט מעוות. ואנחנו כנראה רואים עוד פניית פרסה לפנינו | צילום: טים דנל (התמונה מאוגוסט 2020)

האם אנחנו עומדים לחזות בפניית הפרסה הבאה של ממשלת ג’ונסון? מוקד הלחץ העדכני על ראש הממשלה הוא שכר האחיות, שעומד לחוות קיצוץ במונחים ריאליים. והסיבה שאנחנו כנראה עומדים לראות פניית פרסה נוספת היא שעובדי ה-NHS, והאחיות בתוכם, הם לא פחות מגיבורי ההתמודדות עם הקורונה. ג’ונסון, כנראה, יהיה חייב להתקפל. שוב.

(הבהרה: כמובן שאין רק אחיות אלא גם אחים, אבל מכיוון שאחוז הנשים בקרב האחיות בבריטניה עומד על קרוב ל-90%, הוחלט להשתמש בלשון נקבה)

רקע

סיפורנו מתחיל עם התקציב שהוצג לפרלמנט בשבוע שעבר. בפוסט המקושר התייחסתי למה ששר האוצר רישי סונאק דיבר עליו, אבל היו כאלו ששמו לב למשהו שסונאק כמעט ולא התייחס אליו: ה-NHS. סונאק הבטיח בנאומו בפרלמנט 1.7 מיליארד ליש”ט לטובת המשך מבצע החיסונים. אבל מעבר לכך לא היו הרבה אזכורים למימון ל-NHS. הדבר העלה את החשש שבין הקורבנות של הקיצוץ יהיה ניתן למנות את שכר האחיות והעובדים הסיעודיים. אבל החששות לא נותרו באוויר זמן רב, והממשלה הודיעה שבכוונתה לתת לאחיות העלאה של אחוז אחד. לכאורה, לא מרשים במיוחד, אבל יש עניין אחר: למרות שמדד המחירים כרגע מראה עלייה של 0.7%, בנק אנגליה חוזה אינפלציה של 2%. הערכה קצת יותר אופטימית היא של המשרד לסטטיסטיקה לאומית (הלמ”ס הבריטית), שעומד על 1.4%. או במילים אחרות, יש סיכוי טוב שההעלאה הזו, במונחים ריאליים, היא למעשה קיצוץ במשכורת.

בוריס ג'ונסון אחיות
סכין בגב? בוריס ג’ונסון בביקור במרכז רפואי (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

כדאי להגיד גם כמה מילים על האופן בו ההמלצה להעלאה של אחוז גובשה. השכר של בערך חצי מעובדי המגזר הציבורי באנגליה (כידוע, לממשלת בריטניה יש שליטה ישירה רק על אנגליה) נקבע באמצעות גופי בחינת שכר. החברים בגופים האלו קשורים בצורה זו או אחרת למשרד הממשלתי מולו הם עובדים, אבל יש להם גם הבנה בכלכלה ויחסי עבודה. הם עובדים מול משרדי הממשלה והאיגודים המקצועיים כדי לגבש המלצות שכר. ההמלצות האלו לא מחייבות, אבל הן הדרך להגיע להסכמה בין הגורמים. מה שקרה במקרה הזה הוא שגוף בחינת השכר של ה-NHS קיבל ממשרד הבריאות דו”ח מפורט שמסקנתו היא העלאה של אחוז בודד. כעת, הגוף הזה בוחן את ההמלצות ויגיב להן.

אבל עד שהוא יגיב, המערכת סוערת.

תגובת האיגודים

איגוד הסיעוד המאגד בין השאר גם אחיות ואחים (RCN) הודיע על כוונתו לפתוח בשביתה, בדרישה שהעלייה תעמוד על 12.5%. סביר להניח שהאיגוד יתפשר על הרבה פחות, ושהוא נוקב במספר הזה כדי שיהיה מאיפה לרדת. השביתה עדיין לא יוצאת לדרך, משום שיש צורך להעביר את השביתה בשתי הצבעות בקרב חברי וחברות האיגוד, אבל בינתיים הנהלת האיגוד כבר הקצתה 35 מיליון ליש”ט כדי לתמוך באחיות שיאבדו הכנסה בגלל השביתה. מזכ”לית האיגוד דונה קינייר טענה שפירוש ההעלאה הוא עוד 3.5 ליש”ט לשבוע בנטו של אחות מנוסה מאוד. בקיצור, הממשלה הזמינה את האחיות המנוסות לעוד שתי כוסות שתייה בשבוע במזנון של תחנת רכבת. לדבריה, “הממשלה, באופן מסוכן, מאבדת קשר עם האחיות, צוותי ה-NHS והציבור”.

איגוד Unison, האיגוד הגדול ביותר בבריטניה, החליט לרתום את הציבור למאבק, בשיתוף עם ה-RCN. הרעיון שלהם מתבסס על מחיאות הכפיים שהציבור הבריטי מחא מהמרפסות עבור אנשי ה-NHS שעמדו בקו הראשון של החזית הפנדמית, וזכו לעידוד והשתתפות מצד בוריס ג’ונסון. כפרודיה על כך, באיגודים קראו לציבור לצאת היום (ה’) ב-20:00 (שעון בריטניה) ולמחוא כפיים באיטיות ובסרקזם לרישי סונאק על העלאת השכר שנתן לאחיות. אני חושב שנמצאה צורת המחאה הבריטית ביותר שניתן להעלות על הדעת.

אחיות
מי שטוב לו ושמח כף ימחא. מתוך הפגנת אחיות ואחים, ספטמבר 2020 (צילום: טים דנל)

עכשיו, צחוק בצד, יש פה איום בשביתת אחיות בזמן מגיפה עולמית ומבצע חיסונים מתגלגל. זה לא בא ברגל, והלחץ על הממשלה כאן הוא רציני. וגם אם בוריס ג’ונסון היה רוצה לרסק את איגוד האחיות משל היה מרגרט ת’אצ’ר, הוא לא באמת יכול. להיכנס למאבק מול הצוותים הרפואיים, גיבורי הקורונה, זה בגדר התאבדות פוליטית.

אגב, כנראה שלא ממש מוסיף לג’ונסון שראש NHS אנגליה טוען שב-2019 הובטחה העלאת שכר של 2.1%, ולדבריו “דבר לא השתנה” כדי להצדיק את הקיצוץ הזה.

בפוליטיקה

כמובן, הפוליטיקאים התקשו שלא לחגוג על זה. בלייבור אמרו שהאחיות הן “גיבורות” וזכאיות להעלאת שכר מכובדת יותר. קיר סטארמר היטיב להבין את הכוח שבמאבק הזה, והפך אותו לדגל שלו. כבר ביום בו נודע על התכנון לשכר האחיות, הוא הוציא סרטון בו גינה את התכנית, לא בלי לפסוח על כך שאמו, אחותו ואשתו עבדו או עובדות ב-NHS. מאז הוא הספיק כבר להוציא את המפלגה כולה לבליץ, עם ביקורת על כך שכסף לחדר שידורים בדאונינג 10 עלה מיליונים, ראיונות ועוד. השיא הגיע אתמול (ד’), בסשן השבועי של שאלות לראש הממשלה. שם סטארמר היה תמציתי, חד ומדויק בהתקפות שלו על ג’ונסון, כולל ציון נתונים על העלאת השכר שקיבל היועץ לשעבר דומיניק קאמינגס בגובה 40% ועל כך שבמונחים ריאליים האחיות הפסידו מאז עליית השמרנים לשלטון יותר מ-2,300 ליש”ט. וכמובן, הוא לא שכח להזכיר שלפני הקורונה הובטחה העלאה של 2.1%.

קיר סטארמר - אחיות
עט על ההזדמנות. קיר סטארמר (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

התשובות של ג’ונסון לא היו משהו מיוחד. הימנעות ממענה על השאלות, התקפות משלו על סטארמר, חזרה על כך שה-NHS הוא מוסד נהדר וכל הג’אז הזה. אבל הוא עשה גם טעות רצינית אחת: זוכרים את ההעלאה של ה-2.1% לפני הקורונה? ג’ונסון טען פעמיים שסטארמר והלייבור הצביעו נגד אותה העלאה. אבל, כפי שהזכיר שר הבריאות בממשלת הצללים ג’ונת’ן אשוורת’ בסוף הסשן, הלייבור נתנה להעלאה הזו לעבור בלי הצבעה (ישנה הצבעה של ממש רק במקרים של חוסר בקונצנזוס). דאונינג 10, לדרישת האופוזיציה, הודיעו שהפרוטוקול תוקן, אבל שאין צורך שג’ונסון יתנצל. נו, שיהיה.

עמדת הממשלה?

אחרי כל זה, למה בעצם הממשלה מקשה על עובדי מערכת הבריאות, ועוד תוך כדי הפרת הבטחה (התקציב למעשה מחק את ההצבעה המדוברת)? הסיבה הרשמית של הממשלה היא שזה מה שניתן לממן. צריך גם להגיד שעובדים אחרים במגזר הציבורי קיבלו הודעה בסוף 2020, לפיה שכרם יוקפא לחלוטין. וזו לא טענה חסרת יסוד. בכל זאת, יש מגיפה, המצב הכלכלי דיי בקרשים, היו המון הוצאות, הגירעון עצום. איפשהו צריך לוותר. הבעיה היא שסדר העדיפויות של הממשלה נראה מוזר, ומעבר לטענות של סטארמר שהוזכרו קודם, יש גם כל מיני פרויקטים שלא ברור למה לא מוקפאים לחלוטין, כמו גשר בין סקוטלנד לצפון אירלנד. נכון, לא ברור בכלל שהמחירים שווים זה לזה, אבל לציבור נראה שלא נותנים לאחיות שכר הולם יותר לא בגלל שאין כסף כמו שלממשלה יש פשוט סדר עדיפויות גרוע.

ולכן, סביר להניח שתהיה פניית פרסה כלשהי. אם לא הלחץ הציבורי, אז האיום בשביתה כנראה יקפל את ג’ונסון. חבר מלונדון אמר שייתכן שכפשרה הממשלה תציע בונוסים מכובדים, כך שלא יהיה מדובר בהעלאה קבועה. זו אופציה, אבל זה כמובן אומר לדחות את כאב הראש בשנה במקום לפתור אותו לחלוטין. בכל מקרה, כמו שקרה עם הארוחות החינמיות לתלמידים ממשפחות עניות, שהממשלה סירבה בתחילה לממן עד שהתקפלה, כנראה שגם פה יקרה אותו דבר. הציפייה הציבורית לא תאפשר משהו אחר. הממשלה העלתה את הצוותים הרפואיים על נס כגיבורים החדשים, אז עכשיו שתשלם.

2 Replies to “אהבת אחיות”

  1. אחיות אחיות אחיות. האם בעולמך יש רק אחיות ורופאים? האיגוד עליו סיפרת הוא הקולג המלכותי לסיעוד לא לאחיות. קום התעוררה יש אחים ויש רופאות. ממליצה לך לדבר על עובדי סיעוד.

    1. היי אורנה.
      אני מודע לכך שישנם אחים ורופאות. אפילו יש תמונה של אחים מאחת ההפגנות. השימוש במושג “אחיות” נעשה מטעמי נוחות בלבד וכדי להדגיש את כך שרוב העובדים בתחום הם עובדות, אבל אכניס את ההבהרות הנדרשות ואשקול לשנות את המונח כפי שהצעת.
      תודה רבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *