את הפדיחות הרציניות ביותר שומרים לרגע האחרון. בוריס ג’ונסון, מצדו, הצליח ליצור נגדו אנטגוניזם לאחר שניסה להתחמק מהסתכלות בתמונה של ילד שנאלץ לישון על הרצפה בגלל מחסור במיטות בבית החולים. הניסיון של גורמים מסוימים ברשתות החברתיות לטעון שמדובר בתמונה מזויפת רק שמרו על הנושא בסיקור התקשורתי ליום נוסף. בלייבור, מנגד, שר הבריאות בממשלת הצללים ג’ון אשוורת’ הצליח לייצר מבוכה אדירה, לאחר שנחשפו הקלטות שלו טוען שקורבין הוא נטל על המפלגה. אשוורת’ אמנם ניסה לטעון שהיה מדובר בהתלוצצות בין חברים, אבל השמרנים קיבלו את התחמושת שלהם. וכל זה, בשבוע האחרון למערכת הבחירות | צילום: Rwendland, ויקיפדיה

תקופת הבחירות ממש עוד רגע תגיע לסיומה. זה הזמן בו טעויות הן הדבר שהכי חשוב להימנע ממנו, כי יהיה הרבה יותר קשה להשכיח אותן לפני ההגעה לקלפי. אם צריך לציין שם אחד שלא רק יודע את זה, אלא לרוב גם מיישם, הוא בוריס ג’ונסון. לכן, למשל, הוא נמנע מריאיון אצל אנדרו ניל, שידוע כאחד ששם את מרואייניו על הגריל ללא רחם. בדומה לכך, הוא נמנע מדיבייט ראש בראש עם ג’רמי האנט כאשר התמודד על ראשות המפלגה השמרנית, עד שהתחילה ההצבעה בדואר. אבל איכשהו, דווקא בשבוע הכה קריטי הזה, ג’ונסון הצליח לפשל, ובגדול.

מה קרה?

סיפורנו מתחיל ביום ראשון, אז פרסם הדיילי מירור תמונה של ג’ק, ילד בן ארבע עם חשש לדלקת ריאות (בעקבות פרסום של עיתון מקומי ביורקשייר), שנאלץ לישון על הרצפה בגלל מחסור במיטות בבית החולים בלידס. לפי המתואר, האם ובנה הופנו לחדר בו לא היו מיטות, אלא רק ציוד רפואי. התיאור של הדיילי מירור, יש לציין, היה דרמטי משהו, וביקש להצביע על מה שקרה ל-NHS אחרי כמעט עשור של שלטון שמרני. לפי הדיווח, שרה וילימנט, האם של הילד החולה, אמרה שבכוונתה להצביע למפלגת הלייבור בפעם הראשונה בחייה. ג’ונת’ן אשוורת’, שר הבריאות בממשלת הצללים, קרא לבוריס ג’ונסון להתנצל על המצב.

יום לאחר מכן (ב’), ג’ונסון רואיין על-ידי ג’ו פייק (Pike), כתב ITV, ששאל אותו על התמונה הזו. ג’ונסון ניסה לדבר באופן כללי, להסביר שוב כמה הוא והממשלה עושים למען הציבור, וכמה חשוב לסיים עם הברקזיט, אבל פייק התעקש לדבר על התמונה הזו. וג’ונסון עשה טעות של מתחילים: הוא סירב להסתכל עליה. כלומר, בסופו של דבר הוא הסתכל עליה, אבל אחרי הרבה מאוד התעקשויות של פייק. יש לציין שלאחר שהסתכל בתמונה, הוא התנצל על מה שאירע לג’ק. אני לא חושב שיש צורך להסביר לאיזה אפקט דבר כזה גורם.

העיתונות, כמובן, דיווחה ביתר שאת על העניין הזה. “היו מאות דרכים בהן בוריס ג’ונסון היה יכול להתנהל בריאיון הזה – והוא כנראה בחר בגרועה מכולן”, נפתחה הכתבה בדיילי ביסט. הדיילי מייל, שבאופן כללי נוטה ימינה, היה קצת יותר עדין עם ג’ונסון, אבל לא היה יכול להתעלם מכך שהיה מדובר בדבר “מוזר” ו”ביזארי”. ומי שבהחלט חגגו על העניין הוא הפוליטיקאים. ג’רמי קורבין טען שהתקרית הזו מראה שלג’ונסון “פשוט לא אכפת”. אנה סוברי גרסה שהדבר הזה “מחריד”. הדבר הביא את שר הבריאות מאט הנקוק לסור לבית החולים בלידס, כדי להגיד שהוא “נחרד” מהדבר, אך סירב להגיב על ההתנהגות של ג’ונסון.

היה או לא היה?

אבל לכו תסמכו על מה שאתם קוראים באינטרנט. לאחר הריאיון הביזארי של ג’ונסון, עלה לפייסבוק פוסט (שנמחק בינתיים), בו טענה כותבת הפוסט (ששמה נשאר חסוי) שמהיכרות עם אחות בכירה בבית החולים המדובר, שרה וילימנט ביימה את התמונה הזו לצורך תקשורתי. ה-BBC פנו לכותבת הפוסט, כדי לקבל הודאה שלמעשה אין לה שום חברה שעובדת כאחות בכירה בבית החולים. לדבריה, מה שקרה זה שהיא קיבלה בקשת חברות ממישהו שטען שלמד איתה בבית הספר. כשהסתכלה בפרופיל שלו, היא ראתה את הפוסט המדובר, העתיקה אותו ופרסמה אותו כשלה. לאחר שהפוסט נהיה ויראלי וזכה לעשרות אלפי שיתופים, היא חשדה שהיא נפלה קורבן למזימה, מחקה את הפוסט והורידה את החשבונות שלה במדיה החברתית. בהמשך, עלו גם ציוצים של אנשים שטענו שהם עובדים בבית החולים, ושהתמונה מבוימת. חלק מהחשבונות שהחלו בהפצת המסרים האלו נחסמו.

עבור מי שרוצים להאמין שהתמונה היא פייק ניוז, יש שתי בעיות: ראשית, זה לא נכון. בית החולים התנצל בפני המשפחה על התקרית הלא נעימה, וכך עשתה גם מנהלת בית החולים באופן אישי. העיתון היורקשיירי שפרסם את התמונה גם בירר מול בית החולים טרם הפרסום. אז ייתכן שבית החולים עד כדי כך עמוס שהוא לא יודע מה קורה בתוכו, מספיק כדי שמנהליו יאמינו שאכן היה חדר ללא מיטות בזמן שאכן היו בו מיטות. ייתכן גם שהנהלת בית החולים היא תומכת לייבור נלהבת, ולכן לקחה חלק בקונספירציה. טכנית, לידס נוטה ברובה להצביע ללייבור, אז זו אפשרות, אבל זו האשמה שזקוקה להוכחות. שנית, גם אם התמונה אכן בוימה, זה לא פוטר את התנהגותו של בוריס ג’ונסון. הוא קיבל שהתמונה אמיתית, ועל סמך זה התנהג. כלומר, שאלת האותנטיות של התמונה רלוונטית לשאלה עד כמה מצב ה-NHS רע, וזו שאלה חשובה. אם רוצים לבחון את ג’ונסון, אז ההתנהגות שלו תמוהה במקרה הטוב איך שלא יהיה.

אופס

אבל לא רק בוריס ג’ונסון הצליח לפשל רגע לפני הבחירות. גם מפלגת הלייבור הצליחה להיכנס לבוץ ברגע המכריע. אנחנו שוב חוזרים אל שר הבריאות בממשלת הצללים, ג’ונת’ן אשוורת’. ג’ונת’ן אשוורת’, ודאי תתפלאו לשמוע, הוא אדם. ככזה, כמו לרובנו, יש לו חברים שלא בהכרח מסכימים איתו. אבל, מה שיש לאשוורת’ ואין לרובנו אלה חברים שמקליטים אותם.

אשוורת’ הוקלט כשהוא אומר דברים לא בדיוק מחמיאים על ראש מפלגתו ג’רמי קורבין. אם לקצר, אשוורת’ אמר לחברו שקורבין לא בדיוק מתאים לתפקיד ראש הממשלה. המקליט: חבר של אשוורת’, שתומך בשמרנים. אתמול (ג’) הבלוג “גואידו פוקס” פרסם את ההקלטות, והדבר נהפך לסנסציה של ממש. בוריס ג’ונסון מיהר לצייץ שהדברים שאמר אשוורת’ משקפים את תחושתם של “מאות מועמדי לייבור ומיליוני מצביעים”.

אשוורת’, כמובן, מיהר להסביר ולהתנצל. לדבריו, היה מדובר בהלצה בין חברים שיש ביניהם חילוקי דעות. הוא גם טען שהשיחה עצמה התקיימה כבר לפני שבוע. העובדה שהיא התפרסמה רק אתמול, כך אשוורת’, מראה שלמעשה מדובר בטריק של השמרנים להסיט את הדיון מהסיפור על ג’ק מבית החולים בלידס. אשוורת’ גם התנצל כלפי מפלגתו, עקב דברים חריפים שנאמרו עליה.

גם קורבין עצמו התייחס לדברים, וטען שלאשוורת’ יש “חוש הומור משונה”, ושהוא מתבדח כל הזמן. הוא גם ניסה לטעון שאשוורת’ ניסה פסיכולוגיה הפוכה, “כמו בכדורגל”. אני לא יודע מה לגביכם, אבל אני מרגיש שקורבין רמז פה למעשה שאשוורת’ לא ממש טוב בכדורגל וגם לא ממש מצחיק. בריאיון אחר, קורבין דחה את אחת הטענות שעלו בהקלטות, לפיה הוא מהווה בעיה עבור פעילי המפלגה, מאחר שלא מדובר בבחירות נשיאותיות. עכשיו, זה, במחילה, בולשיט. כלומר, ייתכן שקורבין לא מקשה על פעיליו, אבל הנימוק לא משכנע. הבחירות אכן לא נשיאותיות, אבל להעמיד פנים שהמצביעים לא מתייחסים לשאלה מי עומד/ת בראש המפלגה לה הם מתכוונים להצביע – בעיקר כשמדובר במועמדים לראשות הממשלה – זה במקרה הטוב נאיבי.

לא על הברקזיט לבדו

אמנם הסיפור על אשוורת’ וקורבין פחות מפורט, אבל זה פשוט כי מדובר בסיפור טרי יותר, שלא התפתח יותר מדי. זה ממש לא אומר שלא תהיה לו השפעה על דעת הקהל ברגע המכריע בו מערכת הבחירות נמצאת כרגע. אבל ספק שבוריס ג’ונסון יכול לנשום לרווחה, בין השאר כי הודות לפוסטים ברשתות החברתיות הסיפור נשאר בחדשות יום אחד נוסף.

מה שזה מראה מעל לכל דבר אחר הוא שלא ניתן להחליט על מה הולכים לבחירות. בוריס ג’ונסון רצה שהן יהיו על הברקזיט, אבל כבר יותר מיומיים שמדברים בעיקר על ה-NHS.  עבור אנשים שזקוקים ל-NHS באופן קבוע, בין אם כי הם עצמם נסמכים על שירותיו ובין אם כי קרוביהם, זה עשוי להיות גורם מכריע. ג’ונסון צודק באמירתו שהברקזיט תוקע רפורמות לגבי ה-NHS או כל דבר אחר, אבל המפלגה שלו לא בשלטון מאתמול, וזו גיבנת שהוא סוחב. אמנם יש רופאים שטוענים שגם הלייבור לא מסוגלת לטפל ב-NHS, אבל גם ג’ונסון בבעיה מהבחינה הזו.

וזה משחק מעולה עבור קורבין. כפי שהוזכר בבלוג הזה מספר פעמים, קורבין צריך להרחיק את הדיון מהברקזיט עד כמה שניתן. עיסוק ב-NHS זה השטח שלו. שם הוא חזק. לא ברור עד כמה זה יסייע לו, בעיקר אחרי הפאשלה של אשוורת’. ועדיין, בהחלט ייתכן שאם הוא יפעל נכון הוא יצליח לשנות את ההצבעה באזורי מפתח כדי להביא לפרלמנט תלוי, ואולי אפילו להקים ממשלה.

הכל פתוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *