בוריס ג’ונסון, אחד המועמדים המובילים במרוץ לראשות המפלגה השמרנית ולראשות הממשלה, התבשר היום שהוא צפוי לעמוד למשפט בשל התנהגות פסולה של נושא משרה ציבורית. זאת, מפני שטען שבריטניה משלמת לאיחוד האירופי 350 מיליון ליש”ט מדיי שבוע, טענה עליה חזר הן במשאל העם של 2016 והן בבחירות 2017, שמהווה מספר לא מדויק בעליל. העבירה בגינה הוא צפוי לעמוד לדין טומנת בחובה אפשרות למאסר עולם, אבל גם אם מדובר בתרחיש לא סביר, ספק שג’ונסון היה יכול לחשוב על תזמון יותר גרוע לתת ליריביו הפוליטית תחמושת מולו במרוץ לראשות המפלגה | צילום: מחלקת המדינה של ארצות הברית

הנוסחה בפוליטיקה פשוטה: ככל שאתם פוליטיקאים יותר זמן וככל שעמדתכם בכירה יותר, כך הסיכויים שתשקרו לציבור הבוחרים שואפים למאה אחוז. פוליטיקאים מעקמים את האמת לא פעם, אנשים עם גישה לעובדות תופסים אותם בשקר, והציבור מסיק את מה שהוא מסיק וממשיכים לדבר הבא. זה חלק מהמשחק, לא? ובכן, בוריס ג’ונסון עומד לגלות שגם למשחק הזה יש מספר גבולות, כי נראה שאחת מאותן “עובדות אלטרנטיביות” שהוא זרק עלולה להביא אותו לבית המשפט ואולי אף לבית הסוהר.

מה הסיפור?

הסיפור הוא כזה: במהלך משאל העם על הברקזיט ב-2016, גימיק מפורסם בו היה האוטובוס ששכר בוריס ג’ונסון, שעליו נכתב באותיות ענק: “אנחנו מעבירים לאיחוד האירופי 350 מיליון ליש”ט בשבוע – בואו נממן את שירותי הבריאות שלנו במקום. הצביעו לעזוב [את האיחוד האירופי]”. זה, ובכן, לא ממש מדויק. 350 מיליון ליש”ט בשבוע פירושם 18.2 מיליארד ליש”ט לשנה, 400 מיליון ליש”ט פחות ממה שבריטניה אמורה לשלם לאיחוד האירופי על הנייר. בפועל, הממלכה מקבלת הנחה של 5.6 מיליארד ליש”ט, כלומר שהיא משלמת “רק” 13 מיליארד ליש”ט בשנה. על כך ניתן להוסיף שהאיחוד האירופי משקיע מיליארדי ליש”ט בפרויקטים בממלכה, מה שאומר שזה כסף שהיא עצמה לא צריכה להשקיע באותם פרויקטים בדיוק, וזה מוריד את התשלומים בפועל בעוד מספר מיליארדים. בפועל, בריטניה משלמת “רק” 250 מיליון מדיי שבוע. אז המספר של ג’ונסון לא היה לגמרי מופרך, אבל עדיין דמגוגי משהו.

וכעת, נודע לו שהוא נקרא לבית המשפט על הסיפור הזה. מרקוס בול, אדם פרטי, גייס באמצעות מימון המונים מאתיים אלף ליש”ט כדי להגיש תלונה נגד ג’ונסון בגין התנהגות פסולה במשרה ציבורית, בשל אותם מספרים לא נכונים, בהם ג’ונסון השתמש לא רק במהלך משאל העם, אלא גם בקמפיין הבחירות ב-2017. מדובר בעבירה ישנה משהו, ששורשיה במאה ה-13, היכולה להתבצע רק על-ידי הנושאים במשרות ציבוריות, וכדי להרשיע בה יש צורך להוכיח שהמואשמים, ביודעין, מעלו בתפקידם או ניצלו אותו באופן כזה שפגע באמון הציבור. עורך הדין של בול, לואיס פאוור, טען: “דמוקרטיה דורשת הנהגה אחראית וישרה […] בוריס ג’ונסון היה הן לא אחראי והן לא ישר…”. יש בריטים שיגידו ש”לא אחראי ולא ישר” מהווה את ההגדרה המילונית של בוריס ג’ונסון.

בסרטון: אוטובוס המריבה

בסביבתו של ג’ונסון מנסים לטעון שזה ניסיון נואש של רימיינרים להקטין את משמעות תוצאות משאל העם של 2016. את הטענה הזו השופט זרק מכל המדרגות. פאוור מצדו טוען שהדבר היחידי שקושר את ברקזיט לסיפור הזה הוא שג’ונסון סיפר על 350 המיליונים – סכום שלדברי פאוור מעולם לא הועבר לאיחוד האירופי בשבוע בודד – במהלך הקמפיין על הברקזיט. השופטים השתכנעו שיש פה בסיס לפחות לפתוח בשימוע בעניין, ובקרוב ג’ונסון יצטרך להתייצב באופן אישי בבית משפט השלום בווסטמינסטר לשימוע מנהלי. טרם נקבע תאריך, אך הצפי הוא שהשימוע יתקיים תוך שלושה או ארבעה שבועות. לאחר מכן, הנושא צפוי להגיע לערכאה העליונה, שם ככל הנראה ג’ונסון וצוותו המשפטי ינסו לגרום לבית המשפט לדחות את התלונה. אם זה לא יצליח, ג’ונסון יעמוד למשפט מול חבר מושבעים, כשעונש המקסימום על עבירה זו יכול להגיע אף למאסר עולם. עם זאת, עד ששלב המושבעים יתחיל, ככל הנראה תעבור עוד חצי שנה.

מה צפוי בהמשך?

במובן המשפטי, לא בטוח שג’ונסון צריך להיות מודאג מדי. הרבה אנשים טוענים שמדובר בעבירה שניסוחה בחוק מעורפל מדי, מה שעשוי לספק לעורכי הדין של ג’ונסון מספיק מרחב תמרון. הרי בפוליטיקה כולם משקרים, אז בגלל מספר לא נכון להכניס מישהו לבית הסוהר? לא בטוח שבית המשפט יקבל את זה, אבל זה לא ימנע מג’ונסון לנסות. בכל מקרה, אם בכל זאת יורשע ויקבל עונש מאסר, פוליטית ישנן שתי אפשרויות: או שג’ונסון יקבל עונש של מעל שנת מאסר ובכך יודח אוטומטית מהפרלמנט, או שהוא יקבל פחות משנת מאסר וזה ייתן למחוז הבחירה שלו הזדמנות להדיח אותו מהפרלמנט. מאחר שאיני משפטן, אני מרשה לעצמי לא להתחייב לתחזיות באשר לעתידו המשפטי של ג’ונסון.

הבעיה המרכזית שהמשפט הזה יוצר עבור ג’ונסון היא פוליטית. ג’ונסון הוא מועמד מוביל בבחירות לראשות המפלגה השמרנית*, ופרשה כזו עלולה להיות מכה רצינית לקמפיין. אמנם, כפי שההאשמות בתרומות מפוקפקות לנייג’ל פרג’ ומפלגת הברקזיט לא היו הדבר שמנע מרבים בבריטניה להצביע עבורם בבחירות לפרלמנט האירופי, אפשר להניח שמי שרוצים הארד-ברקזיט ומאמינים שג’ונסון יביא לאחד כזה לא יתרגשו מאי-דיוק במספרים. עם זאת, בשלב הראשון של הבחירות לראשות המפלגה, ג’ונסון יצטרך לזכות באמונם של חברי הפרלמנט השמרנים ולא של החברים כולם, מה שיקל על יריביו של ג’ונסון להכות בו. מתמודד/ת חכמ/ה מספיק יכול/ה לנצל את העובדה שלצורך הצגת הקייס לבית המשפט בדיון המקדים בו נקבע אם בכלל ללכת למשפט, גויסו מאתיים אלף ליש”ט מהציבור. “אם הציבור מוכן לתרום כל כך הרבה כסף כדי להעמיד את ג’ונסון למשפט”, ייאמר, “איך המפלגה אמורה לנצח איתו בחירות?”. שלא נדבר על כך שהשיח על ג’ונסון יוטה מעיסוק בברקזיט לעיסוק במשפט, מה שלבטח לא יועיל לו. כל זה יתווסף לעובדה שכבר כעת רבים רואים בג’ונסון שקרן פתולוגי, שכבר צייץ שהצביע בבחירות מקומיות שלא התקיימו כלל באזור מגוריו.

האם זה אומר שהדרך של בוריס ג’ונסון אל דאונינג 10 חסומה כעת? ממש לא. אבל, אם קודם לא הייתי ממהר להמר על האופציה הזו, עכשיו אני אפילו פחות ממהר לעשות זאת.

*עקב העובדה שנראה שכל רגע מצטרפים מתמודדים חדשים למרוץ לראשות המפלגה השמרנית, עד מצב בו נראה שיש יותר מועמדים מחברי מפלגה, המתמודדים יסוקרו כולם רק כאשר ייסגר הדדליין להצגת מועמדות.

עדכון מה-7.6: לאחר שפרקליטיו של בוריס ג’ונסון עתרו לבית המשפט העליון, הוחלט לדחות את העתירה של בול. כלומר, לא יהיה משפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *