חדשות בקטנה: הנהגת מפלגת הלייבור מתחילה להיות נחרצת יותר לגבי משאל עם שני, אבל לא מספיק; הלייבור הולכת להיחקר בנוגע לאנטישמיות, והוגשה תלונה בדרישה לחקור את המפלגה השמרנית בנוגע לאסלאמופוביה; שתי המפלגות הגדולות מתנקמות בחברים שהצהירו על הצבעה למפלגות אחרות | צילום: סופי בראון

המסר מחלחל

אחד המסרים שהועבר ללייבור בבחירות לפרלמנט האירופי, היה שראש המפלגה ג’רמי קורבין צריך לנקוט עמדה ברורה לגבי משאל עם שני. נכון לעכשיו, מצע המפלגה מבטיח דרישה למשאל עם רק כמוצא אחרון אחרי שלא יושגו בחירות כלליות, מה שרבים לא התרצו ממנו. ונראה שהנהגת הלייבור מפנימה את המסר. קורבין כתב לחברי הפרלמנט: “זה ברור שהמבוי הסתום בפרלמנט יכול להיפרץ על כך שהנושא יחזור לעם באמצעות בחירות כלליות או משאל עם. אנחנו מוכנים לתמוך במשאל עם על כל הסכם”. זה… בערך אותו דבר כמו קודם. כלומר, עכשיו קורבין לא שולל שיהיו גם בחירות כלליות וגם משאל עם, אבל קשה להגיד שהוא מתחייב שעכשיו משאל עם מהווה מדיניות.

ממשלת הצללים של קורבין, לעומת זאת, הייתה קצת יותר נחרצת ממנו. שר האוצר בממשלת הצללים, ג’ון מקדונל (בתמונה הראשית), אמר שמשאל עם הוא הדרך היחידה כעת. שרת החוץ אמילי ת’ורנברי, שרת הפנים דיאן אבוט, התובעת הכללית שאמי צ’קרברטי ושר הברקזיט קיר סטארמר (כולם שרים בממשלת הצללים, כמובן), דרשו גם הם עמדה יותר ברורה ונחרצת לגבי משאל העם. נראה שקורבין עדיין מפנטז על לייבור שלא סבה סביב האיחוד האירופי, ומתקשה להבין שאי אפשר להיות רלוונטי בלי עמדה ברורה בנושא.

חוקרים גזענות

הנציבות לשוויון וזכויות אדם הכריזה כי בכוונתה לחקור את הטענות לאנטישמיות במפלגת הלייבור. זאת, לאחר שדיווחה למפלגה במרץ על קבלה של מספר תלונות לגבי אנטישמיות. לכן, כעת הנציבות תבקש לענות על שתי שאלות: האם נעשו פעולות לא חוקיות של אפליה על רקע אנטישמי כלפי חברי המפלגה, והאם המפלגה מגיבה לתלונות על פעולות מהשאלה הראשונה בדרך אפקטיבית וחוקית. דוברות המפלגה מכחישה שיש בה אנטישמיות, אבל גם הודיעה שתשתף פעולה עם הנציבות באופן מלא. במפלגה, כמובן, מאשימים את קורבין בכך שמתבצעת חקירה, מה שבטוח לא יוסיף יציבות להנהגתו את המפלגה.

במקביל, המועצה המוסלמית של בריטניה פנתה לנציבות הנ”ל, בדרישה שתחקור את האסלאמופוביה במפלגה השמרנית. הטענות לאסלאמופוביה במפלגה לא מגיעות רק מהמועצה המוסלמית, אלא גם מהמפלגה עצמה, בייחוד מסעידה וארסי, היום חברה בבית הלורדים ובעבר האישה המוסלמית הראשונה בתפקיד שרה. למרות הדרישה לחקירה מידית (שאפשר להניח שבאה בין השאר כדי להתקיל מועמדים בעייתיים לדעת המועצה במרוץ להנהגת המפלגה השמרנית), הנציבות הודיעה שהתלונות יעברו את ההליך הרגיל.

סעידה וארסי
התלוננה על מפלגתה שלה. סעידה וארסי (צילום: כריס מקאנדרו)

השעיות

הבחירות לפרלמנט האירופי ללא ספק השאירו את המפלגות הגדולות חבולות, אבל אין ספק שהן מנסות להרביץ חזרה. אחרי שטרם הבחירות המפלגה השמרנית הענישה את מייקל הזלטיין, חבר מטעם המפלגה בבית הלורדים, בגלל שהצהיר שבכוונתו להצביע למפלגה הליברל-דמוקרטית, עכשיו גם הלייבור נקטה בטקטיקה דומה. הפעם מדובר באלסטייר קמפבל, ראש מטה התקשורת של טוני בלייר בעבר, שגם הוא הצביע לליברל-דמוקרטים, וסולק מהמפלגה לאחר שסיפר על כך שלשום (א’) ל-BBC. לדברי מפלגת הלייבור, מדובר בחוקי המפלגה, לפיהם זה הטיפול השגרתי לאנשים המצהירים בפומבי שהצביעו למפלגה אחרת.

קשה להגיד שזה עובר חלק. ברוח ההודעה על החקירה בדבר אנטישמיות במפלגה, קמפבל לעג ואמר שקשה שלא לשים לב להבדל בין הטיפול במקרה שלו לבין הטיפול בתלונות על אנטישמיות. חברת הפרלמנט ג’ס פיליפס טענה שהעניין הזה טופל מהר יותר מחבר המפלגה שאיים על חייה ועל חבר מפלגה אחר שמכחיש שואה. לדבריה, שניהם בינתיים רק מושעים ולא סולקו לחלוטין משורות המפלגה. בכל מקרה, קמפבל מתכוון לעתור נגד ההחלטה.

אלסטייר קמפבל
יעתור נגד ההחלטה. אלסטייר קמפבל (צילום: Chatham House)

האם זה מה שיעזור למפלגות האלו לשקם את עצמן? ספק רב, וכנראה שעמדה נחרצת יותר לגבי הברקזיט תסייע יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *