איך זה באמת לחיות בבריטניה בזמן בחירות, ועוד במחוז הבחירה בו ג’רמי קורבין נלחם על חייו הפוליטיים? כך מרגישים תושבי איזלינגטון צפון את הבחירות ברחובות: בטלפונים הניידים שלנו, בעסקים מקומיים שאנחנו קונים בהם ובתיבת הדואר, במרוץ צמוד שלא בטוח מי ינצח בו. וגם המלחמה בעזה נוכחת | צילום: סטיבן איסון

את הפוסט הזה אני כותב מנקודת מבט קצת יותר אישית; הבחירות בבריטניה הולכות ומתקרבות, והתמזל מזלי (או שלא?) לחיות באחד מ-650 מחוזות הבחירה היותר מדוברים ומסוקרים בסיבוב הזה. אז איך זה להיות תושב של איזלינגטון צפון (Islington North) בימי בחירות, כשצפוי כאן קרב מסקרן על המושב בפרלמנט? צריך להקדים ולומר – אני תושב אך לא אזרח, ועל כן לא יכול להצביע בבחירות האלה. בת הזוג שלי, שהתאזרחה כאן, תצביע לראשונה בחייה בבחירות בבריטניה.

הכירו את איזלינגטון צפון

בגלל השיטה הבריטית, יש מחוזות בחירה בהם שווה למפלגות להשקיע משאבים ומאמץ – כי יש סיכוי טוב להרוויח אותם מידי מפלגה אחרת או לחילופין, כי הרוב דחוק וצריך להגן עליהם מפני נסיונות של מפלגות אחרות להרוויח אותם. במחוזות ה”בטוחים” (נניח – מחוזות כפריים באנגליה שיצביעו בכל מצב למפלגה השמרנית או מחוזות במרכזי ערים שלעולם יצביעו ללייבור) אין טעם להשקיע משאבים. אם תבקרו במחוזות האלה יום לפני בחירות, אתם בקושי תדעו שקורה משהו כי אף אחד לא עושה שם קמפיין. חלק מהאמנות של ניצחון בבחירות הוא לדעת היכן להתמקד.

איזלינגטון צפון אמורה להיות מחוז משעמם. שום מועמד שמרן לא ניצח שם מאז שנות השלושים. במשאל העם על עזיבת האיחוד האירופי הצביעו 75% בעד הישארות באיחוד. בבחירות 2019, 64.3% מהמצביעים בחרו לייבור. בבחירות לראשות העיר – סאדיק קאן ניצח ברוב עצום שהוא לא נהנה ממנו בהמון מקומות אחרים בעיר. מעוז שמאל ותיק וידוע, אם תרצו – האליטה המטרופולינית שמפלגות ימין פופוליסטי שונאות כל כך.

תמונה של בניין מועצת העיר של איזלינגטון
בדרך כלל משעמם פה. בניין מועצת איזלינגטון (צילום: אלן פורד)

אז איך ייתכן שנהיה פה מעניין? כי הלייבור מתחרה פה נגד עצמה. מצד אחד – מועמד המפלגה פרפול נרגונד (Praful Nargund) ומן העבר השני חבר הפרלמנט שמייצג את איזלינגטון צפון כבר 41 שנה, בטח כבר ניחשתם – ג’רמי קורבין. האיש שהיה ראש מפלגת הלייבור, הועף ממנה בבעיטה על רקע התנהלותו בפרשת האנטישמיות במפלגה, ועכשיו רץ נגדה כמועמד עצמאי.

מי ירוויח מהפיצול?

נדבר רגע על שאר המפלגות. השמרנים כנראה הבינו שאם בוריס ג’ונסון (עוד תושב איזלינגטון לשעבר, אגב) בשיא תהילתו לא זכה ליותר מ-10% מהקולות באיזלינגטון צפון – עם המצב של המפלגה כרגע אין להם מה לחפש פה. לא מרגישים שום נוכחות של מפלגת השלטון כאן או של המועמדת שלהם, מישהי בשם קארן האריס. כשגם ככה אין לשמרנים כסף לקמפיין, לא פה הם צריכים להשקיע.

דווקא מהליברל-דמוקרטים או הירוקים ציפיתי ליותר, אם פיצול בקול של הלייבור לא ייתן להם עכשיו סיכוי, אז מתי כן? חשבתי שהם ינסו להיות אלטרנטיבה למי שלא מתלהב מקיר סטארמר וההתמרכזות שלו, אבל לא רץ לזרועותיו הבעייתיות מאוד של ג’רמי קורבין. טעיתי. לא נתקלתי בשום קמפיין שלהם לא בדואר, לא ברחובות ולא בכלל. אולי גם שם מבינים שאפילו פיצול בקול של הלייבור לא יספיק וזה בסופו של דבר קרב בין קורבין לבין מפלגתו לשעבר.

ברשת החברתית טורגטתי על ידי מפלגת הרפורמה, אבל דווקא של המועמד שלהם במחוז הבחירה השכן, הורנזי ופריירן בארנט. לא נתקלתי בשום קריאה להצביע להם כאן או בחומר של המועמד שלהם, מישהו בשם מרטין נלסון.

לייבור נגד לייבור

לעומתם, קורבין מורגש כאן, מאוד. בעלונים שהקמפיין שלו מחלק מודגשת עשייתו הרבה למען האזור כחבר פרלמנט. נושאים אחרים כמו המלחמה בעזה מוזכרים, אבל לא באופן בולט מדי. אכן, ב-41 שנותיו בווסטמינסטר, יצא לקורבין שם של פרלמנטר חרוץ שתמיד מוכן להקשיב ולסייע לתושבים במחוז שלו, תגידו עליו מה שתגידו (וכנראה שתהיו צודקים).

תמונה של עלון הבחירות של ג'רמי קורבין
מתרכז בצרכים המקומיים. עלון הבחירות של ג’רמי קורבין

עם זאת, הקמפיינרים שלו עושים בשבילו את העבודה המלוכלכת ומזדהים עם המטרה הפלסטינית, יותר מכל דבר אחר. כאילו נגמרו הבעיות באיזלינגטון ואין שום סוגיה על סדר היום הבריטי חוץ מרפיח. בדוכן ליד הקפה המקומי חילקו עלונים של קורבין עם דגל פלסטין ענק מתנוסס מעל המקום. שכנים שלי סיפרו שהמתנדבים של קורבין דפקו בדלת שלהם עם דגלי פלסטין וביקשו מהם להצביע עבורו. בעלי עסקים מקומיים באזור שלי (למשל – בית קפה מקומי, משרד עורכי דין וקצביות חלאל מוסלמיות) מציגים שלטים של קורבין בחלון הראווה. בשכונה עברה אתמול משאית עם מסכי וידאו שמקרינים סרטונים של מטה קורבין. התארגן אירוע מחוץ לאצטדיון אמירייטס של ארסנל (קבוצת הכדורגל של איזלינגטון שגורמת אפילו לקורבין להעמיד פנים שאכפת לו מכדורגל) שכותרתו “תותחנים למען קורבין” – תומכים הונחו ללבוש את מדי הקבוצה ולהביע תמיכה בחבר הפרלמנט הוותיק.

כל זה לגיטימי כמובן. הקמפיין בחלקים שונים של לונדון עם מודעות בהן כתוב “הצביעו לייבור, הצביעו לרצח עם” – פחות לגיטימי. האמת היא שמה שלא לגיטימי פה זה שלא ברור מי עומד מאחורי המודעות הללו – קורבין? ג’ורג’ גאלוויי? מדינה זרה? אולי בכלל זה מבצע שמרני מלוכלך להוציא למוסלמים את החשק להצביע לייבור?

גם הלייבור עושה מאמצים כדי שהמועמד שלה יזכה לתמיכה המסורתית שהמפלגה מקבלת באיזלינגטון. קשה לומר הרבה דברים על פרפול נרגונד. הוא איש עסקים, בעל רשת מרפאות פוריות (תחום שה-NHS לא עוסק בו). הוא חבר מועצת איזלינגטון מטעם הלייבור. הוא בעל שורשים הודיים. נחשב למקורב לקיר סטארמר ואף השתתף בניסוח החלק במצע הלייבור שעוסק במדיניות טכנולוגיה.

תמונה של עלון הבחירות של פרפול נרגונד
אין הרבה מה להגיד. עלון הבחירות של פרפול נרגונד

בקמפיין שלו הוא מהדהד את המסרים המרכזיים של המפלגה: צריך להחליף שלטון אחרי 14 שנות שמרנים, ואם אתם רוצים להיות חלק מזה – כדאי שיהיה חבר פרלמנט שעובד בשיתוף פעולה עם הממשלה ולא מסוכסך איתה כמו קורבין. חוץ מזה – הוא לא ממש עולה להתקפה נגד קורבין, אולי מפחד להרגיז את המצביעים, שגם אם עכשיו יצביעו לנרגונד – צריך לזכור שהם הצביעו קורבין במשך ארבעה עשורים ברציפות. רואים לפעמים בחלונות הבתים את השלטים שלו (שהוא שלח בדואר יחד עם עלונים), וגם אנשי הקמפיין שלו (“נערי פרפול”?) מסתובבים ברובע ודופקים על דלתות. הגיע בדואר מכתב אישי מסר קיר סטארמר הקורא להצביע לנגרונד שכותרתו “מידע חשוב לגבי העתיד שלכם”. הוא נשלח אלינו, וגם לשכן שמת כבר שנתיים.

צריך לשים לב גם לוויזואליה – הלייבור כצפוי משתמשת באדום המסורתי שלה, אבל קורבין משתמש גם הוא בצבע האדום, כדי לשדר המשכיות. אולי הוא כבר לא במפלגה, אבל הוא אותו קורבין עם אותן דעות שתושבי איזלינגטון הצביעו עבורן בעבר. ברשתות, בולטים גם הצבעים הירוק והשחור לצד האדום, ואין צורך להסביר למה.

מה יקרה?

הכתבים של הטלגרף שראיתי בשכונה, וגם עיתונאים אחרים שמסתובבים פה, מנסים לקלוט את הלך הרוח ברחוב, אבל קשה עד בלתי אפשרי לחזות מה יהיה. לא מפורסמים סקרים על מחוז בחירה סצפיפי, וקשה לדעת איך 64% מהמצביעים שבחרו לייבור (וקורבין) בפעם הקודמת יתחלקו הפעם. כמה יישארו נאמנים לקורבין? כמה נאמנים למפלגה?  לפחות על פי ההערכה של אלקטורל קלקולוס, רוב הסיכויים שקורבין ישמור על המושב שלו בהצלחה (עדכון 28.6: בינתיים הסיכויים התעדכנו כך שללייבור יש סיכוי טוב יותר, בעיקר בגלל שינוי ההערכה לגבי שיעורי ההצבעה במחוז הבחירה). מנגד, הגרדיאן פרסמו סקר לפיו קורבין בפיגור, אם כי לא ברור כמה אנשים מבולבלים לגבי הבחירה בין האיש לבין המפלגה שהוא היה חבר פרלמנט מטעמה יותר מ-40 שנה.

מה שבטוח הוא שבלייבור ישמחו להיפטר מקורבין, אבל גם אם זה לא יקרה – זה לא אסון. קורבין לא ימנע הקמת ממשלת לייבור וממילא הוא אדם אחד עם השפעה זניחה מאוד על הפוליטיקה הבריטית. אם קורבין ימשיך להיות הנציג של איזלינגטון צפון והלייבור תקבל את הרוב העצום שחוזים לה – זה תרחיש שקיר סטארמר ואנשיו לוקחים בשתי ידיים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *