השמרנים שוב מסובכים בשערורייה, בקושי שבועיים לפני הבחירות. הפעם זה בגלל שגורמים המקורבים לרישי סונאק השתמשו לכאורה במידע פנימי טרם הקדמת הבחירות כדי להמר על התאריך בו יתקיימו, דבר שמהווה עבירה פלילית. הדבר אף הביא לפרישתו של מנהל הקמפיין השמרני, בתזמון מאוד לא נוח. אם זה לא מספיק, בתעשיית ההימורים סבורים שעוד שמות של חשודים בדרך להיחשף. האופוזיציה דורשת השעיה של מועמדים לפרלמנט שחשודים ונחקרים על-ידי נציבות ההימורים, בעוד השמרנים מעוניינים שהחקירה תסתיים. עם זאת, ביכולתו של סונאק לדעת אם המידע על תאריך הבחירות הגיע לידי המקורבים או לא, שכן ההחלטה על מועד הבחירות היא שלו בלבד. לכן, כרגע הדבר נראה כעוד הצדקה למוניטין של השמרנים כמפלגה מושחתת, והדיון במדיניות שוב נדחק הצדה | צילום: אדוארד מאסי, המפלגה השמרנית

“אם אתם מהמרים על הלייבור, אתם אף פעם לא יכולים לנצח”, נכתב בטקסט שנלווה לסרטון בחירות של השמרנים. בסרטון עצמו נראה קזינו וכדור שמסתובב על הרולטה, עד שזו מתחילה להיעצר וניתן לראות שהבחירה בה היא בין “עוד מס” לבין “עוד חוב”. המסר פשוט: הימור על הלייבור באמצעות הצבעה לה יכול להסתיים רק באחת משתי האפשרויות האלו. אז למה הפרסומת נמחקה? ובכן, אולי כי בעייתי להוציא סרטון על הימורים כשהמפלגה שלך מסובכת בפרשייה מהתחום עד מעל הראש.

ד”ש מנציבות ההימורים

לפני כשבוע וחצי הגארדיאן דיווח שימים ספורים לפני שסונאק הכריז על הקדמת הבחירות, קרייג ויליאמס – שעד פיזור הפרלמנט שימש כחבר בו (בבריטניה, מרגע פיזור הפרלמנט כל חברי הפרלמנט אינם נחשבים לכאלו עד שהם נבחרים מחדש) וכמזכיר הפרלמנטרי של סונאק – שם הימור בגובה מאה ליש”ט על תאריך הבחירות. צריך להזכיר שבבריטניה, במקרה של הקדמת בחירות, התאריך נקבע על-ידי ראש הממשלה לבדו. כלומר, יש מקום לחשוד שוויליאמס היה חשוף לכוונותיו של סונאק להודיע על הקדמת הבחירות ל-4 ביולי עוד לפני שהדבר הוכרז באופן רשמי, והימר בהתאם, כששימוש במידע פנימי לצורך הימורים מהווה עבירה פלילית. הדבר התגלה יחסית בקלות בגלל שסוכנות ההימורים בה ויליאמס רשם את ההימור שלו סימנה אותו כמי שעשוי להיות חשוף למידע פוליטי רגיש. נציבות ההימורים פתחה בחקירה, ומצדו ויליאמס הודה שהוא היה “צריך לחשוב איך זה ייראה”.

פורטרט של המועמד לפרלמנט מטעם השמרנים קרייג ויליאמס, שנחשד שהשתמש במידע פנימי לצורך הימור על תאריך הבחירות הכלליות בבריטניה
הודה בטעות. קרייג ויליאמס (צילום: דייוויד וולפול)

השבוע (ד’) ה-BBC סיפק סקופ נוסף: שוטר ששירת בצוות האבטחה של סונאק חשוד שעשה דבר דומה. נציבות ההימורים יצרה קשר עם המשטרה המטרופוליטנית של לונדון, וזו בתגובה דיווחה לגופים הרלוונטיים. אותו שוטר הושעה מהמשטרה ונעצר לצורך החקירה.

יום לאחר מכן (ה’) דווח שנציבות ההימורים פתחה בחקירה שלישית, נגד המועמדת השמרנית לורה סונדרס, שהחזיקה בתפקיד באחת המחלקות במטה הראשי של המפלגה השמרנית. במקרה שלה הדבר יצר גם בעיה נוספת: היא נשואה לטוני לי, מנהל הקמפיין הבחירות של המפלגה השמרנית, שכעת גם מתושאל על-ידי הנציבות ונאלץ לקחת “חופשה ללא תשלום”, שבועיים בלבד לפני יום הבחירות. מצד שני, בהתחשב באופן בו קמפיין הבחירות של השמרנים התנהל עד כה, אולי זה לטובה.

בנוסף, ישנם דיווחים שהייתה קפיצה בהימורים על בחירות ביולי בין ה-20 ל-21 במאי, כשסונאק הכריז על בחירות ב-23 במאי. טוב זה לא נראה, וגורמים בתעשיית ההימורים סבורים שעוד שמות יעלו בימים הקרובים. צריך לציין שהדבר לא היה חכם מאוד מבחינה מודיעינית, ולפי הטיימס העלייה הזו בהימורים על בחירות ביולי משכה את תשומת לבם של אנשי הלייבור, מה שהקטין מעט את ההפתעה.

התגובות

אתם יכולים לתאר לעצמכם שהתגובות לא היו מאוד חיוביות. ראש הלייבור קיר סטארמר טען שצריך להשעות מהמפלגה את ויליאמס וסונדרס מהמפלגה השמרנית, דבר שפירושו שהשניים ימשיכו להיות מועמדים לפרלמנט, אך הם לא יזכו לתמיכת המפלגה. השמרנים מבחינתם מעדיפים לחכות לסוף החקירה. ראוי להזכיר שכשסטארמר עצמו הסתבך בפרשה סביב חוקי הקורונה או כשסגניתו אנג’לה ריינר נחקרה בחשד להעלמת מס (המשטרה סגרה את התיק במקרה של שניהם), הם לא התפטרו מיד, למרות שדרשו מבוריס ג’ונסון להתפטר בשלב מוקדם מאוד של פרשת המסיבות בקורונה. עם זאת, כפי שיוסבר מיד, זה קצת שונה. הליברל-דמוקרטים, מצדם, דורשים שסונאק יורה על ועדת חקירה מטעם משרד הקבינט.

תמונה של ראש הלייבור קיר סטארמר
דורש השעיה. קיר סטארמר (צילום: מטה קיר סטארמר)

השמרנים מצדם לא היו יכולים להתכחש לכך שזה נראה רע, ובעיקר ניסו למשוך זמן עד לסיום החקירה של נציבות ההימורים. מאחורי הקלעים הם זעמו על ההתנהגות הזו של טוני לי ואחרים, שלא נקטו במשנה הזהירות המתבקש. כמו כן, במקביל נחשף שחלק מהמועמדים השמרנים מ”החומה האדומה”, אותם מעוזי לייבור בהם בוריס ג’ונסון ניצח בבחירות 2019, קיבלו מסר ממטה המפלגה שלא בונים על זכייתם בכהונה נוספת בפרלמנט ושהם מתבקשים לעזור בקמפיין של מחוזות בחירה אחרים. הכעס הזה, יחד עם ההתפתחויות בפרשת ההימורים, הביאה לכעס רב אצלם. בינתיים, רישי סונאק אמר שהוא “זעם” כשהוא גילה על החשדות האלו נגד אנשי המעגל הקרוב שלו. הבעיה היא שבשבילו הטריק של “המתנה לסוף החקירה”, לפחות במקרה של קרייג ויליאמס, לא יכול לעבוד: סונאק יודע אם למזכיר הפרלמנטרי שלו היה את המידע על תאריך הבחירות שנקבע או לא.

הנזקים

מה שלא יעלה בגורלה של החקירה, הקמפיין השמרני בצרות. הקמפיין הזה התחיל צולע, עם נאום בגשם ועזיבת טקס הזיכרון לפלישה לנורמנדי לטובת ריאיון טלוויזיוני, בנוסף לצרות חיצוניות כמו החזרה של נייג’ל פרג’ לפרונט או העובדה שבנק אנגליה לא הוריד את הריבית. היו דווקא מי שסברו שהשבוע האחרון היה יותר טוב מבחינת ההתנהלות של סונאק ומפלגתו, אבל אז מגיעה הפרשה הזו שמעכירה על הכל. במקום שהתקשורת תדבר על המדיניות שכל מפלגה מציגה, היא מדברת על עוד שערורייה שדבקה בשמרנים. לפי מכון הסקרים YouGov, סיפור ההימורים הוא זה שקיבל הכי הרבה תשומת לב מהציבור בימים האחרונים.

בנוסף, לרבים העניין מזכיר שהמפלגה השמרנית הביאה את עצמה לאן שהביאה בין השאר בגלל השערוריות שדבקו בה, במיוחד תחת בוריס ג’ונסון. לרבים הדבר מזכיר את שלל הפרשיות מסוף שנות התשעים, שזכו לכינוי “גועל טוֹרי” (Tory sleaze) ונחשבות לאחת הסיבות לשקיעתה של המפלגה תחת ג’ון מייג’ור. סונאק הבטיח בנאום הפתיחה שלו בדאונינג 10 שממשלתו תתאפיין ב”יושרה, מקצוענות ואחריותיות”, אבל נראה שזה לא ממש קורה. לא סתם, כשסונאק הופיע בטלוויזיה הוא נשאל על-ידי אדם מהקהל אם הדבר לא מעיד על “החוסר באתיקה” שקיים במפלגה. הדבר מעיד ששמה של המפלגה עדיין לא טוהר, והפרשה הנוכחית לא מוסיף לה. בבלוג הימין גואידו פוקס תהו על כך שלא עושים רעש מכך שגם כתבים פוליטיים הימרו על תאריך הבחירות, וייתכן שיש עוד כמה גורמים שצריכים לתת תשובות, אבל לשורה התחתונה זה לא משנה: הדבר מוסיף לחוסר האמון שכבר יש בשמרנים.

המפלגה השמרנית מצטיירת לרבים ככאוטית וכזו שלא מסוגלת למשול באפקטיביות. למעשה, אחד הסקרים מראה יש יותר אנשים בציבור שסבורים שהמסים יעלו תחת הלייבור מאשר תחת השמרנים. ולמרות זאת, הלייבור מובילה בגדול. הדבר נובע מכך שאנשים מוכנים לקבל מדיניות פחות נוחה אם הם מאמינים שליד ההגה יש אדם אחראי. השמרנים סובלים כרגע מתדמית של נהג שיכור, וסקנדל ההימורים הנוכחי רק מוסיפים לתדמית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *