בריטניה מתחילה להתרגל למה שברוב העולם הדמוקרטי רגילים אליו כבר שנים: הזדהות עם תעודה בקלפיות. עד השנה שעברה ההזדהות נעשתה באמצעות הליך אחר, ואז עבר החוק שמחייב תעודה מזהה. בהיעדר תעודת זהות, מה עושים אלו שאין להם רישיון נהיגה או דרכון? הם יכולים להוציא תעודת הצבעה מהמועצה המקומית. אתמול (ג’) היה היום האחרון להוציא תעודה כזו לקראת הבחירות המקומיות שייערכו בשבוע הבא. רק שהחששות גדולים: ההיענות להוצאת תעודה כזו הייתה נמוכה מאוד, והמלצות גורמי המקצוע לדחות את יישום חובת התעודה בקלפי נדחו על-ידי הממשלה. משמעות הדבר עשויה להיות עובדי קלפיות תחת עומס יתר ודיכוי הצבעה. כעת כולם מחכים לראות אם היה שווה למהר כל-כך | צילום: אליסדייר היקסון

עבור מי מאיתנו שחיים בישראל או למצער גדלו בה (שאני מניח שזה רוב רובו של קהל הקוראים), תעודת זהות היא עניין מובן מאליו. הגעה לקלפי עם תעודה מזהה היא גם עניין מובן מאליו. אבל עבור הבריטים זה ממש לא מובן מאליו, הקונספט של תעודת זהות, לפי הסקרים, זוכה להתנגדות בקרב יותר מרבע מהציבור, והזדהות באמצעות תעודה בקלפי עבורם היא בכלל צלם בהיכל. אבל הממשלה החליטה בכל זאת להכניס את הצלם הזה להיכל, ואתמול (ג’) היה היום האחרון להוציא תעודת הצבעה לקראת הבחירות המקומיות שיתקיימו בשבוע הבא, שנועדו עבור אלו שאין להם תעודה מזהה אחרת. כעת, החשש הוא שהדבר יביא בפועל לדיכוי הצבעה.

רקע

ייתכן שחלקכם זוכרים פוסט מימיו הראשונים של הבלוג, שדן ביוזמה של הממשלה השמרנית לחייב הזדהות בקלפי באמצעות תעודה מזהה. עד לאחרונה, הזדהות לא נעשתה באמצעות תעודה (למעט בצפון אירלנד): ראשית היה צריך להירשם להצביע, הליך בו האזרחים שמעוניינים להצביע מסרו את שמם, כתובתם, תאריך הלידה ומספר הביטוח הלאומי. לא מדובר בהליך שצריך לעבור מחדש לקראת כל מערכת בחירות, אלא רק עם שינויי כתובת. בהגעה אל הקלפי, מזדהים באמצעות מתן השם והכתובת הרשומה, ולאחר וידוא שהפרטים נכונים מקבלים טופס הצבעה.

זיופי בחירות
טופס הרשמה להצבעה

הממשלה החליטה לפני כמה שנים טובות שזה פתח לזיופים (למרות שאין ראיות שזה נעשה בקנה מידה רציני) ולכן החלה לקדם מהלך שמטרתו להפוך את ההזדהות בקלפי באמצעות תעודה לחובה. זה לא דבר שבא ברגל: בבריטניה אין תעודת זהות כמו בישראל, מה שאומר שתעודות מזהות הן בעיקר רישיון נהיגה או דרכון. הדבר הביא לטיעון שהדבר ידכא הצבעה בקרב מיעוטים אתניים ועניים, שלא מוציאים את הדברים האלו. בממשלה לא נבהלו ואמרו שמי שאין להם תעודות כאלו יוכלו להוציא תעודת הצבעה ייעודית וחינמית במועצה המקומית. בפיילוטים שנעשו בבחירות מקומיות של 2018 ו-2019, בחלק מהיישובים שיעור האנשים שנשלחו הביתה כדי להביא אמצעי זיהוי ולא חזרו הגיע ל-0.7% מכלל המצביעים (בישראל הדבר לא רחוק משווי של מנדט, שהוא 0.83% מהקולות).

מה קרה מאז? בשנה שעברה עבר חוק הבחירות 2022, שהכיל אספקטים רבים, ובין השאר קבע שמעתה יש להזדהות בקלפי עם תעודה. אלו המסמכים שיוכלו לשמש אתכם להזדהות בקלפי: דרכון (לא בהכרח בריטי), רישיון נהיגה (כנ”ל), תעודת הגירה ביומטרית, תעודת זהות של אחת המדינות באזור הסחר האירופי, סוגים ספציפיים של כרטיסי אזרח ותיק, עוד כמה תעודות שלא באמת נרד לעומקן (מוזמנים לקרוא את סעיף 1H בלינק לעיל) וכמובן תעודת הצבעה. בשביל להשיג את האחרונה תצטרכו להירשם באתר הממשלתי. החוק הזה כבר תקף לגבי בחירות ביניים, בחירות מקומיות (באנגליה) ובחירות לנציבי משטרה אזוריים (לא מדובר במפקדים של המשטרה), והחל מאוקטובר יהיה תקף גם לבחירות כלליות.

מה הבעיה עם תעודת הצבעה?

ביום חמישי בשבוע הבא (4 במאי) יתקיימו הבחירות המקומיות בחלקים מאנגליה ובכל צפון אירלנד. בצפון אירלנד, כאמור, עוד טרם החוק החדש היה צורך להזדהות באמצעות תעודה. אבל מה לגבי אנגליה? ובכן, כבר בנובמבר חברי מועצות מקומיות ובכירים בנציבות הבחירות הפצירו בשרים לדחות את הפעלת החוק, כך שלא יחול על הבחירות המקומיות הקרובות. למה? כי הצגת התקנות התעכבה וחומרי הגלם לתעודות המיוחדות האלו, שבאחריות המועצה המקומית של פלוני להנפיק, לא היו צפויים להגיע אל המועצות לפני ינואר, וזה לא השאיר מספיק זמן להפיק את התעודות, במקרה שכל מי שזקוקים לתעודת הצבעה לצורך הבחירות המקומיות יבקשו אחת. בנציבות הבחירות הדבר הביא לחשש שתוצאות בהרבה מאוד מושבים יאותגרו בבית המשפט בגלל העניין הזה. בדצמבר האזהרות הללו עלו שוב, אבל הממשלה התעקשה שבבחירות המקומיות הקרובות יהיה צורך להזדהות באמצעות תעודה כלשהי.

אבל אם החשש היה הצורך להנפיק יותר מדי תעודות בזמן קצר מדי, דיי מהר נראה שהבעיה הייתה דווקא הפוכה: לא מספיק אנשים נרשמו. לפי ההערכות, בין 925 אלף ל-3.5 מיליון איש זקוקים לתעודת הצבעה מכיוון שאין להם שום תעודה מזהה תקפה אחרת (ההערכה של נציבות הבחירות היא 1.9 מיליון). אבל ב-21 בפברואר פורסם שרק כ-21,300 איש הוציאו תעודה. עד אמצע אפריל המספר יותר מהוכפל והגיע לכ-48 אלף. אפילו אם ניקח בחשבון שלא כל אנגליה הולכת לבחירות מקומיות כך שלא כל נטולי התעודות זקוקים לתעודת הצבעה בזה הרגע, מדובר במספרים נמוכים למדי. הדבר הביא את חבר הפרלמנט דייוויד דייוויס (שמרנית) לקרוא שוב לדחיית היישום של חובת הצגת התעודה בקלפי. לדבריו, החובה הזו בכל מקרה “פותרת בעיה שלא קיימת” והזהיר מאפליה של עניים ומבוגרים (לאחרונים עלולים להיות קשיי הסתגלות). אבל ראש הממשלה רישי סונאק התעקש שהתכנית תצא לדרך כמתוכנן. כאמור, אתמול (ג’) היה היום האחרון להירשם לתעודה כזו כדי להצביע בבחירות המקומיות הקרובות.

דייוויד דייוויס
קרא לחכות. דייוויד דייוויס (צילום: ריצ’רד טאונזנד)

למה מעטים כל-כך נרשמו?

שני פקטורים יכולים לתת הסבר חלקי, שמוריד את הדאגה מיישום התכנית עצמה. ראשית, כאמור, לא כל האנשים שצריכים תעודה, בין אם הם קצת פחות ממיליון ובין אם הם כ-3.5 מיליון, צריכים אותה לבחירות המקומיות. אז למה למהר? שנית, שיעור ההצבעה בבחירות המקומיות נמוך משמעותית מזה של הבחירות הכלליות, ולפי ספריית בית הנבחרים (המתפקדת גם כמקבילה למרכז המחקר והמידע של הכנסת) עומדת כיום על כ-30% (הדבר משתנה כמובן ממועצה למועצה). כלומר, סביר להניח שעבור חלק מהמצביעים אין דחיפות כי הם גם ככה לא מתכוונים להצביע בבחירות הקרובות גם אם מתקיימות בחירות כאלו במועצה שלהם. יכול להיות שהכל בסדר?

ובכן, לא בהכרח. לפי סקר שנערך עבור נציבות הבחירות, 76% מהנשאלים ידעו שהם צריכים להזדהות באמצעות תעודה בקלפי. זה אומר 24% שלא ידעו. עכשיו, זה לא בהכרח שכולם נטולי תעודה מזהה אחרת וצריכים להנפיק תעודת הצבעה, אבל זה כן אומר שהרשויות עשו עבודה לא מספיק טובה ביידוע הציבור (למרות שכן הייתה עלייה משמעותית במודעות). זאת למרות שלפי אגודת השלטון המקומי מדובר ב”שינוי הגדול ביותר להצבעה בקלפי (בניגוד להצבעה בדואר – אב”מ) זה 150 שנה”. בנוסף, יש טענות שאף אחד לא מנסה להקל את החיים על אוכלוסיות מסוימות, לדוגמה נכים. יצוין, אגב, שחלק מהחקיקה הזוי לגמרי ויכול גם לפגוע ביכולת של אנשים להצביע. לדוגמה, אם יש לכם כרטיס אויסטר עם תמונה, תוכלו להשתמש בו כאמצעי הזדהות. כלומר, רק אם אתם בני יותר מ-60. צעירים שלא מודעים לניואנס הזה גם לא ילכו להוציא תעודת הצבעה.

ועוד עניין

מעבר לדיכוי ההצבעה, ישנו חשש רציני מפני התפעול של כל העסק. אגודת השלטון המקומי הזהירה שהעובדים בבחירות עלולים לסבול מעומס יתר בגלל השיטה החדשה, ואף לפגיעה מצד מצביעים עצבניים שיתבקשו ללכת הביתה להביא תעודה. בסופו של דבר הכל חלק מאותו עניין: עבור תושבי רוב הדמוקרטיות המערביות הזדהות בקלפי היא עניין מובן מאליו. אבל עבור מי שזה לא המצב עבורם, נגיד תושבי האי הבריטי, דרישה כזו יכולה להיות משמעותית (בעיקר בהתחשב בכך אצל צעירים, אצלם המודעות לצורך בתעודה בקלפי יותר נמוכה, יש גם יותר התנגדות לקונספט של תעודות זהות). שינויים כאלו אמורים לעשות לאט, ולא בחודשים ספורים. אבל הממשלה מתעקשת לעשות את הכל במהירות, למרות התחינות מגורמי המקצוע לאפשר עוד זמן. ויישום כושל של רפורמה כזו פירושה פגיעה בקודש הקודשים של ההליך הדמוקרטי.

כמובן, בסופו של דבר נצטרך לחכות לבחירות עצמן כדי לראות עד כמה גדול היה האפקט. הממשלה גם התחייבה שתחקור את הבחירות האלו כדי לראות את ההשפעה של חובת התעודה המזהה על ההצבעה ולבחון האם היה בחובה זו בפועל כלי לדיכוי הצבעה. אבל יהיה קשה שלא לתהות מה היה דחוף כל-כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *