בישראל תרגולים של מערכות חירום הם עניין מוכר. בבריטניה מעט פחות. היום (א’) ייערך ניסוי למערכת שתשלח התראה לטלפון שלכם אם יש מצב חירום לידכם. הדבר לא דורש אפליקציה מיוחדת, והדבר יישלח דרך הרשת. אבל למרות הכוונות הטובות ושלא מדובר ברעיון מהפכני ביחס לעולם, יש גם הרבה סימני שאלה. לדוגמה, מה יקרה לטלפונים סודיים של נשים מוכות? מה יקרה לנהגים שיקבלו התראה מלחיצה למכשיר? למה לכל הרוחות החוזה על המערכת ניתן לחברה שמערכת אחרת שלה גרמה לסקנדל בבריטניה? ולצד כל אלו, רבים מתנגדים לרעיון בכללותו, בטענה שיוצרים מודל של “מדינה גננת” שנועד לקחת מהאזרחים את האחריות לגורלם | תמונה: ממשלת בריטניה

איך הופכים עניין שאמור להיות דיי בקונצנזוס, כמו התרעה מפני מצב חירום, למשהו שנוי במחלוקת? ובכן, לבריטים הפתרונים. היום (א’) בשעה 15:00 (שעון מקומי) ייעשה ניסוי במערכת שתשלח התראה (נוטיפיקציה) היישר לטלפון שלכם במקרה שיש מצב חירום להתריע מפניו. למרות שאמורה להיות הסכמה שרצוי שתהיה מערכת כזו, ביקורת עלתה משני כיוונים. הראשון הוא אנשים שעשויים להיפגע מהמערכת הזו, והשני הוא האופן בו המדינה מרשה לעצמה להיכנס לאזרחים לטלפון בלי הזמנה.

מה זה הניסוי הזה?

כבר יותר מעשור שהממשלה הבריטית מעוניינת שתהיה לה אפשרות לספר לכם באמצעות הטלפון שיש איזשהו מקרה חירום. זה לקח זמן והרבה עבודה, אבל כאמור, היום הניסוי ייצא לדרך. לטווח הארוך, המערכת הזו תשלח התראה לטלפון שלכם במקרה של שיטפונות, שריפות או מזג אוויר קיצוני. או בקיצור, בעיקר כשמשבר האקלים יחליט לחגוג דווקא באזור שלכם (למרות שייתכן שימוש גם במקרה של פיגוע). ההתראה תכלול הנחיות כיצד יש להתנהג כדי להישאר בחיים, והיא תישלח באופן אזורי או לאומי, לפי המקרה הקונקרטי ובהתאם להחלטה של גורמי הממשלה.

איך זה עובד? בניגוד לישראל, אם תרצו התראה לטלפון תצטרכו להוריד באופן יזום את האפליקציה של פיקוד העורף (או של צבע אדום), בבריטניה תישלח התראה לכל טלפון שנשען על רשתות 4G או 5G. אין צורך להוריד שום אפליקציה, אלא פשוט להיות באזור שקולט את הרשתות האלו. חשוב לציין שהדבר לא נותן לממשלה גישה לטלפונים אליהם תגיע ההתראה או לנתונים של אותם מכשירים. ההתראה, שתהיה צליל מאוד מעצבן שיימשך כעשר שניות ויתלווה אליו רטט, תישמע גם אם שמתם את הטלפון שלכם על שקט. היום ב-15:00 (שעון בריטניה) הטלפונים יקבלו את ההתראה, ומעבר להשתקתה הבריטים לא יצטרכו לעשות שום דבר.

מה הבעיות עם שליחת התראה?

נראה לי שלא צריך להסביר למה יש מי שתומכים בזה. מעבר לכך שזו מערכת שקיימת בשלל מדינות בעולם כדי להתמודד עם מצבי חירום בצורה מוצלחת, הרעיון של מערכת שתבשר לכם שאתם נמצאים באזור שיש בו מקרה חירום הוא דיי מתבקש. לא תמיד מערכת סירנות כמו שיש בישראל תיחשב לפתרון הרצוי. ובכל מקרה מערכת כזו יעילה כשאתם יודעים שמצב החירום דורש ירידה למקלטים, אבל מה אם ההנחיות הן אחרות? ובכל זאת, יש כמה טעמים לגבי השימוש במערכת הזו, או אפילו טעמים נגדה.

אלימות במשפחה

המקור העיקרי להתנגדויות הוא ההשלכות האפשריות על מי שסובלות (וגם סובלים) מאלימות במשפחה. הרבה מאוד נשים מוכות (ושאר בני משפחה שסובלים מאלימות במשפחה) משתמשות במכשיר טלפון נוסף וסודי כדי לקיים תקשורת עם העולם שבחוץ בלי שלגורם האלים בבית תהיה גישה לתקשורת הזו. אם פתאום המכשירים האלו, שכאמור מוחזקים בבית בלי ידיעת כל היושבים בו, יתחילו להשמיע רעש חזק אפילו במקרה שהם על שקט, הדבר עלול במקרה הטוב לסיים את התקשורת החופשית של אותן נשים עם העולם החיצון ובמקרה הרע להוות סכנת נפשות של ממש.

לגבי העניין הראשון, הממשלה הסבירה שישנה אפשרות לכבות את ההתראה הזו, ולמרות שהיא לא ממליצה לעשות זאת היא יכולה להבין למה במקרים מסוימים יהיה צורך לעשות כן. עמותת מקלט (Refuge) אף הכינה סרטון הדרכה כיצד להסיר את ההתראות האלו. דרך יותר פשוטה היא פשוט לכבות את הטלפון או לשים אותו על מצב טיסה סביב השעה 15:00. אבל כאן נכנסת שאלת המודעות: במשאל רחוב שערכו ב-ITV, וגם בריאיון לערוץ 5, אנשים רבים הראו מושג קלוש על מה כל הניסוי הזה, ואחת הנשאלות אף חשבה בטעות שההתראה היא מפני אלימות במשפחה. אמנם הארגונים למען נפגעי אלימות במשפחה יכולים לפנות באופן יותר מטורגט, אבל נשאלת השאלה אם לא ייגרם נזק.

נהיגה

עניין נוסף הוא נהגים. תארו לכם שאתם נוסעים להנאתכם (אני אישית שונא לנהוג, ומהנהיגה בכבישים האנגליים סבלתי ממש, אבל שמעתי שיש מי שנהנים מזה), ופתאום הטלפון שלכם משמיע רעש חזק במשך עשר שניות תמימות ובגדול דורש שתתייחסו אליו. זה יכול להיות מתכון לאסון בפני עצמו. הממשלה אמנם עומדת בקשר עם סקטור הנהיגה כדי להבטיח שהנהגים המקצוענים לא ייכנסו לפניקה. אבל, שוב, קיים עניין המודעות. ואם במקרה הקודם מספיק שהמידע יגיע למי שסובלות מאלימות במשפחה, כאן סקטור הנהיגה לא מספיק כי, ובכן, יש הרבה אנשים פרטיים, שאינם נהגים מקצועיים, שעלולים להיות על ההגה כשההתראה תתחיל (ואין צורך לציין שחוקי הנהיגה חלים גם כשיש התראת חירום).

חוזה מפוקפק

עוד בעיה היא החברה שאמורה לספק לממשלה את השירות: פוג’יטסו. מה הבעיה? ובכן, הורייזון, המערכת שהחברה היפנית הזו בנתה עבור שירות הדואר הבריטי, גרמה לכך שמאות מנהלי סניפי דואר הועמדו לדין והורשעו לאחר שהמערכת הראתה בטעות שחסר כסף באותם סניפים. והנה, למרות זאת, הממשלה נותנת לפוג’יטסו 1.6 מיליון ליש”ט כדי להפעיל את המערכת. זה הביא לורדים גם מהמפלגה השמרנית וגם מהלייבור להרים גבה. הממשלה השיבה לאותם לורדים שלפוג’יטסו יש רק “תפקיד קטן” במערכת. תפקיד קטן, אבל יקר.

את מי זה מכסה?

כאן לא מדובר בהתנגדות כמו בבעיה רצינית: הכיסוי של 4G ו-5G באזורים הכפריים של בריטניה יכול לפעמים להיות אסון טבע בפני עצמו. אבל אלו בדיוק האזורים שנמצאים בסיכון יותר גבוה לסבול משיטפונות ופגעים אחרים של מזג האוויר (למרות שכפי שהזכירו ב-GB News, בקיץ האחרון היו שריפות ענק בלונדון). בסוכנות הסביבה (שבין השאר מתעסקת בפגעי מזג האוויר) הסבירו שהם מודעים לכך. זו לא סיבה לא להשתמש במערכת הזו, אבל בהחלט עוד בעיה שצריך לפתור.

בידור וספורט

זו פחות התנגדות כמו ניסיון למזער נזקים (ובמקרה הזה כנראה שהרוב יסכימו שההפרעה שווה את זה, למרות שאחרי שהושמעה תלונה על כך שהניסוי יוצא ביום סנט ג’ורג’, לא אתפלא על כלום), אבל שווה להזכיר שגם פעילויות של בידור וספורט ייפגעו. בכל זאת, מדובר על קהל גדול שיסבול מהרבה רעש. והמגזר הזה מנסה להביא להפרעה מינימלית. כך למשל, באליפות העולם בסנוקר ישעו את המשחק כמה דקות לפני 15:00 כדי לא להפריע למהלך התקין של המשחק. החברה של תיאטראות לונדון המליצה לחבריה שהפעם בהצגה היומית לא להסתפק בבקשה מהקהל לשים את הטלפון על שקט, אלא ממש לכבות. בבתי הקולנוע יוצגו מודעות מיוחדות בהקרנות של אחרי הצהריים. גם אירועים כמו מרתון לונדון (שמתחיל ב-14:00) ומשחקי כדורגל בפרימייר ליג. במקרה הזה, גורמים בממשלה אמרו שהם בקשר עם המארגנים כדי להביא את הפגיעה באירועים למינימום.

מדינה גננת

יש מי שמתלוננים שמדובר ב”מדינה גננת” (nanny state; בעבר תורגם בבלוג כ”מדינת בייביסיטר”). הכוונה היא לדגם של מדינה שלא רק דואגת לצרכים של האזרחים (בין אם במודל מדינת שומר הלילה ובין אם במודל מדינת הרווחה), אלא גם ממש מפקחת ומחנכת אותם. העניין הוא כזה: כאמור, אין צורך להוריד אפליקציה ייעודית כדי לקבל את ההתראה. גם לא מדובר במסרון. פירוש הדבר הוא שבניגוד לישראל, בה אתם צריכים לבחור לאפשר לפיקוד העורף להפעיל צלילי סירנה בטלפון שלכם, כאן המדינה פשוט באה ומפעילה בלי שבשום שלב הסכמתם לכך במודע. מבחינת רבים מדובר בחדירה למרחב הכי אישי בלי הצדקה.

אמת, ניתן לשנות את ההרשאות להתראות ובכך גם לא לקבל התראות חירום, אבל הממשלה ממש ביקשה שלא לעשות כן. זה הביא חלקים במפלגה השמרנית, כמו ג’ייקוב ריס-מוג, לטעון שמדובר במדינה גננת: “[המדינה] מזהירה אותנו, מנחה אותנו, מגוננת עלינו, כשבמקום זאת היא צריכה פשוט לאפשר לאנשים לחיות את חייהם ולעשות החלטות עבור עצמם”. אכן תועבה להמליץ לאנשים לעשות צעדים שיצילו אותם. זו לא הפעם הראשונה שהאגף הימני של השמרנים טוען שהממשלה השמרנית נוקטת בגישה של מדינה גננת: כשבוריס ג’ונסון יצא בקמפיין נגד השמנה, הוא הואשם בצורה דומה. את הטענות הספציפיות של ריס-מוג, אגב, הממשלה פטרה דיי בקלות, כשהזכירה שריס-מוג היה שר בממשלה שהחליטה להמשיך עם הפרויקט.

אבל גם בציבור יש הרבה התנגדות. אם תסתכלו על התגובות לציוץ של דאונינג 10 שמזכיר על הניסוי, תראו שרבים הודיעו שהם הסירו את ההרשאות להתראות כאלו. סקר של הדיילי מייל (שיש לו אג’נדה ברורה נגד המערכת, ולכן כדאי לקחת עם קורט מלח) הראה ש-65% מהנשאלים סברו שהממשלה צריכה לבטל את הניסוי. זאת למרות שהממשלה הבטיחה שזה ישמש רק במקרי חירום, ולא כדי לשלוח סתם הודעות מטעמה. נראה שרבים מאוד, בעיקר בצל החדירה הממשלתית לחייהם של אנשים בקורונה, הפכו לעוינים מאוד כלפי כל חדירה ממשלתית לטלפון שלהם בלי אישור. זאת אפילו אם הדבר נועד, בצורה הכי מילולית שיש, להציל חיים.

לסיכום

כנראה שהרוב יסכימו שהרעיון שתהיה מערכת שתתריע באופן ממוקד מפני מצבי חירום, מבלי שהיא אוספת נתונים מהטלפונים, הוא רעיון חשוב. וגם, שוב, לא מדובר באיזשהו תקדים עולמי. אבל הממשלה מתמודדת עם מספר בעיות. ראשית, נראה שהביצוע לוקה בחסר וניחן בכמה בעיות בשיקול הדעת. שנית, יש קבוצות שעלולות להיפגע בצורה מאוד מוחשית ולא נקודתית. שלישית, יש טהרנים רבים שלא מוכנים לקבל שום הנחיה מהמדינה כל עוד הם לא פוגעים באף אחד. אמנם ניתן לטעון שלחלקים בקבוצה הזו יש גם אינטרס בהפלה של רישי סונאק ולכן הם ישמו לכל תירוץ, אבל מדובר באנשים שעשו זאת כאמור גם לבוריס ג’ונסון. הם הופכים לדומיננטיים יותר ויותר במפלגה השמרנית, והדבר מעלה את השאלה כיצד המפלגה כולה תתנהל בעתיד אל מול יוזמות שנועדו בסך הכל להיטיב עם הציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *