הממשלה של רישי סונאק התיימרה להתרחק מהבעיות שהיו בממשלת בוריס ג’ונסון, בדגש על יושרה. איך זה הולך? רחוק ממדהים, עם עוד ועוד שרים שמסתבכים. הפוסט הזה יספק סיכום של מה שהיה מאז השבעת הממשלה: מהמינויים התמוהים של סואלה ברוורמן וגווין ויליאמסון למרות שהיו נגדם ראיות עוד טרם המינוי, דרך הטענות לבריונות נגד שר המשפטים דומיניק ראב וכלה בעבירות המס של מנכ”ל המפלגה השמרנית נאד’ים זהאווי. אה, וכמובן לא נשכח את הקנס של סונאק עצמו, לאחר שצילם את עצמו לא חגור ברכב נוסע. הממשלה, כרגע, לא נראית טוב | צילום: סיימון ווקר, דאונינג 10

בוריס ג’ונסון איבד את ראשות הממשלה בגלל שהוא כל הזמן הסתבך בסקנדלים ובשקרים של עצמו, עד שהמפלגה השמרנית לא הייתה יכולה להמשיך יותר. כשרישי סונאק נכנס לתפקיד מספר חודשים אחר-כך הוא הבטיח בנאום הפתיחה שלו ממשלה של “יושרה, מקצוענות ואחריותיות”. אבל כרגע בכל הקשור לשערוריות הממשלה של סונאק, איפה שבוריס ג’ונסון הלך על האיכות, הולכת על הכמות, עם עוד ועוד שרים שמסובכים בפרשות שונות. כולל קנס כספי לסונאק עצמו. הנה סיכום קצר (הפוסט יכלול גם כמה מקרים יחסית ישנים, אבל שעוד עלולים לשוב ולהתפוצץ).

תזכורת: גווין ויליאמסון וסואלה ברוורמן

נתחיל עם מי שכתבנו עליו בהרחבה: גווין ויליאמסון. עוד מההתחלה המינוי של ויליאמסון היה נראה תמוה משהו, אחרי שגם ת’רזה מיי וגם בוריס ג’ונסון פיטרו אותו מתפקידים שונים בממשלותיהם. מעט לאחר מכן החלו להיחשף הרבה מאוד תלונות שוויליאמסון התנהג באופן בריוני כלפי מצליפת המפלגה השמרנית ונדי מורטון. מי ששימש כמנכ”ל המפלגה השמרנית, ג’ייק ברי, טען שהוא העביר לסונאק את המידע על הטענות נגד ויליאמסון בטרם המינוי, אבל סונאק רק אמר שהוא היה מודע אך ורק למורכבות היחסים בין ויליאמסון למורטון, אבל לא לדברים הספציפיים שהראשון אמר לאחרונה. בסופו של דבר ויליאמסון התפטר לאחר שהבין שנהיה לאבן ריחיים על צוואר הממשלה, אבל הפקפוק בשיקול הדעת של סונאק נשאר.

גווין ויליאמסון
פוטר, חזר והתפטר. גווין ויליאמסון (צילום: סיימון דוסון, דאונינג 10)

ואם כבר עסקנו במינויים מפוקפקים מלכתחילה, אז גם השבתה של סואלה ברוורמן לתפקיד שרת הפנים (עם כניסתו של סונאק לתפקיד) עורר תהיות, שכן פחות משבוע לפני כן היא התפטרה מממשלת ליז טראס על הפרת הקוד המיניסטריאלי בשל שליחה לא אחראית של מסמכים רגישים. סונאק התעקש שהיא הודתה בטעותה ולכן אפשר להחזיר אותה לתפקיד, אבל עדיין יש מי שחושבים שזה לא נראה טוב במיוחד.

הבריון ממשרד המשפטים: דומיניק ראב

נמשיך עם עוד אחד שהחל להסתבך מעט לאחר המינוי שלו: שר המשפטים וסגן ראש הממשלה דומיניק ראב, ששימש בשני התפקידים גם אצל בוריס ג’ונסון, פוטר על-ידי ליז טראס והוחזר על-ידי סונאק. בתחילת נובמבר הגארדיאן דיווח שעם ההחלטה למנות אותו מחדש למשרד המשפטים הוצע לאנשי שירות המדינה בלשכת השר לעבור מחלקה לאור ההתנהגות האלימה שלו בקדנציה הקודמת שלו כשר המשפטים. לפי המקורות של הגארדיאן, ראב הביא את עובדיו לכדי בכי. מטעם ראב כמובן הכחישו את ההאשמות, אבל האופוזיציה דרשה לחקור את העניין. תוך ימים הוגשו שתי תלונות רשמיות, וראב המשיך להתעקש. שבוע לאחר מכן מונה חוקר עצמאי לבדיקת התלונות האלו, עורך הדין אדם טולי. בדאונינג 10 הבהירו שההחלטה האם ראב הפר את הקוד המיניסטריאלי בהתנהגותו (מה שעשוי לדרוש פיטורים) תישאר בידי סונאק.

דומיניק ראב
נפתחה חקירה. דומיניק ראב (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

אבל זרם התלונות לא פסק כאן. יומיים לאחר מינויו של טולי, הוגשה תלונה נוספת. עד אמצע דצמבר הוגשו עוד חמש תלונות. במקביל, לגארדיאן הגיעה הדלפה נוספת, הפעם כזו שמראה שבמהלך 2022 שליש מעובדי הלשכה של ראב טענו בסקר פנימי של וייטהול שהם חוו בריונות מצדו של ראב. האופוזיציה כמובן דורשת לפטר את ראב, בטח אם בחקירה שטרם הושלמה הוא ייצא אשם. בינתיים הסערה הזו שככה מעט לטובת צרות אחרות שמתרחשות בממלכה, בעיקר השביתות במגזר הציבורי, אבל כשטולי יגיש את דוח החקירה שלו הדבר שוב יחזור לכותרות. אם טולי ימצא שראב אכן התנהל בבריונות כפי ששמונה אנשים התלוננו באופן רשמי (וריבוי תלונות מחזק את הסבירות שלא מדובר בסתם עלילה), סונאק יתקשה מאוד להשאירו בתפקיד.

מעלים המס: נאד’ים זהאווי

נמשיך לשערוריות מהימים האחרונים ממש, הפעם עם מנכ”ל המפלגה השמרנית נאד’ים זהאווי. לפני שבוע (14.1) הסאן חשף שזהאווי שילם סכום של שבע ספרות לרשות המסים כדי להסדיר מה שנראה כמו התחמקות ממס מצד משפחתו. זהאווי הוא אחד ממייסדיו של מכון הסקרים YouGov, ונטען כלפיו שהוא השתמש בחברה בחו”ל שתחזיק במניות שלו במכון ובכך להתחמק ממס. למשפחתו יש קרן השקעות בגיברלטר שהחזיקה במניות YouGov בשווי 20 מיליון ליש”ט (בזמן שזהאווי עצמו לא החזיק במניות כלל) עד שמכרה ב-2018. זהאווי טוען שהוא לא הרוויח באופן אישי מהמכירה, אבל הרישומים מראים שהדיבידנדים מימנו לפחות חלק מהחובות שהיו לו כלפי המכון שייסד. לפי אחת ההערכות, המכירה אמורה להניב למדינה מס בשווי 3.7 מיליון ליש”ט. זהאווי הגיב לסאן שכשהוא הקים את החברה הוא נזקק למימון מאביו, שלקח בתמורה מעט מניות מייסדים. יותר מעשרים שנה אחר-כך נוצרה מחלוקת שיושבה עם רשות המסים, שגם הסכימה שלא היה שימוש לרעה בחברה בחו”ל. רשות המסים, מטעמים ברורים, סירבה להגיב.

נאד'ים זהאווי
סכום של שבע ספרות. נאד’ים זהאווי (צילום: סיימון דוסון, דאונינג 10)

אבל האופוזיציה לא הסתפקה בתגובה הזו. לדברי הלייבור, יש לזהאווי “שאלות רציניות” לענות עליהן, בטענה שייתכן שהוא בכל זאת ניסה להתחמק מתשלום מסים באמצעות חברת קש, ופשוט לא הצליח. סונאק נשאל על מה שהוא ידע, ורק ענה שזהאווי כבר ענה על הנושא. אבל אתמול (ו’) הגארדיאן פרסם שהקנס שזהאווי הגיע ל-30%, מה שהביא את התשלום הכולל ל-4.8 מיליון ליש”ט. זה כבר הביא את סגנית ראש מפלגת הלייבור, אנג’לה ריינר, לקרוא לפיטוריו של זהאווי. כך קראה גם שרת האוצר בממשלת הצללים, רייצ’ל ריבס. דומיניק ראב הגן על זהאווי בטענה שהוא נהג “בשקיפות” כל הזמן. זהאווי מצדו טוען שברשות המסים הגיעו למסקנה שההימנעות ממס הייתה תוצאה של שגיאה תמימה ולא של משהו מכוון, אבל כבר יש לחץ כבד על הרשות לחשוף יותר פרטים בנושא. בסופו של דבר מישהו יצטרך לחשוף משהו, או שהסיפור הזה ימשיך לרבוץ כעננה מעל ראשו של סונאק.

לחגור גם מאחור: רישי סונאק

ונסיים בראש הממשלה עצמו, רישי סונאק. לכבוד השקעה של סכום גדול ברחבי בריטניה כחלק מתכנית ההשוואה כלפי מעלה (Levelling Up), שאצטרך לעסוק בה בפוסט אחר, סונאק העלה לאינסטגרם את הסרטון הזה. צפו בו רגע.

ראיתם? תסתכלו שוב. סונאק יושב ברכב, שבבירור נוסע ובמהירות לא זניחה, כשהוא לא חגור. גם בבריטניה זו עבירה על החוק, וראש הממשלה למעשה תיעד את עצמו עובר על החוק והעלה לרשת. בדאונינג 10 למדו משלל הטעויות שהביאו לנפילתו של בוריס ג’ונסון ולא ניסו לתרץ יותר מדי. בתגובה דובר על “טעות רגעית בשיקול הדעת”. זה כנראה נכון. סביר להניח שסונאק לא נמנע מחגורת בטיחות כי הוא חשב שהוא מעל החוק כמו שהוא רצה רגע להחזיק את הטלפון בנוחות. זה לא מצדיק לעבור על החוק, אבל כנראה שאפשר לסכם את זה בלא נעים לא נורא. בכל מקרה, משטרת לנקשייר שבשטחה צולם הסרטון הודיעה על חקירה. אמש (ו’) היא הודיעה שהחליטה לקנוס את סונאק. טוב, החקירה לוקחת הרבה פחות זמן כשכל הראיות ברשת בחסות העבריין. בדאונינג 10 הבהירו שהקנס ישולם במלואו (אצילות נפש מצדו, ללא ספק).

נזכיר: זה הקנס השני שסונאק מקבל והקנס השני שמקבל ראש ממשלה מכהן תוך פחות משנה. המקרה הראשון היה החלטת המשטרה המטרופוליטנית של לונדון לקנוס את ג’ונסון וסונאק על השתתפותם בהתקהלות אסורה בדאונינג 10 בזמן הקורונה. הפעם, כמובן, ברור לכולם שמדובר במשהו הרבה פחות חמור. אבל זו הסחת דעת לא נוחה עבור סונאק, כי כמו שאמר כתב ערוץ 4 פול מקנמרה, כי כולם שוב מתעסקים בזה שהוא עבר על החוק במקום להתעסק במדיניות שהוא ביקש לשווק עם הסרטון הזה מלכתחילה.

לסיכום

בינתיים לסונאק יש שר אחד שהתפטר (ויליאמסון), שלושה בעלי תפקידים שדורשים את ראשיהם על מגש (ברוורמן, ראב וזהאווי) וראש ממשלה שנקנס ולמזלו על עבירה פעוטה יחסית. אם זו אמורה להיות הממשלה שתתבסס על “יושרה, מקצוענות ואחריותיות”, אז המצב לא פשוט בכלל. למזלו של סונאק, השמרנים לא רוצים להגיע לראש מפלגה רביעי בפחות משנה, ולכן לא ימהרו לגעת בסונאק על כל המחדלים האלו שלו, גם אם יגיעו למסקנה שראב אכן התנהל בבריונות וגם אם זהאווי יימצא אשם בניסיון מכוון להעלים מס. מצד שני, אנחנו עדיין לא שלושה חודשים לתוך הממשלה הזו וכבר היא נראית ככה, מה שעלול לגרום לשמרנים בעיות לא קטנות עם האלקטורט, שגם ככה כבר יותר משנה מצביע על כוונתו להכיר למפלגה את ספסלי האופוזיציה. יש עוד זמן עד לבחירות, אבל בינתיים התחמושת של הלייבור נאספת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *