הספקולציות נגמרו והחשבון הגיע: אחרי שבועות שניסו לנחש בכמה יתפחו חשבונות החשמל, הבוקר (ו’) רגולטור האנרגיה Ofgem סיפק את הבשורה המרה: ביותר מ-80%. המשמעות עבור משקי בית רבים היא קשיים של ממש לחמם את הבית בחורף הקרוב. רק שבינתיים הממשלה הנוכחית מסרבת לנקוט בצעדים נוספים מעבר להכנת המלצות לממשלה הבאה, ומהממשלה הבאה לא ממש ברור מה היא רוצה. לאופוזיציה יש רעיונות, אבל היא רחוקה מלהיות בעמדה ליישם אותם. ובינתיים החלשים ביותר לא יודעים איזה סיוע מצפה להם, אם בכלל | צילום: אנדרו לוין

עד כה, כששאלו את רישי סונאק, המתמודד על ראשות המפלגה השמרנית, מה בכוונתו לעשות עם מחירי החשמל הצפויים להאמיר, הוא אמר שהוא לא יכול לתת תכנית קונקרטית בגלל שהכל בגדר הערכות. ובכן, הבוקר הספקולציות הפכו לעובדות, ונגמרו התירוצים לא לעשות כלום. אבל זה לא מה שיפריע לעסקים להמשיך כרגיל.

בכמה עלו מחירי החשמל?

הבוקר (ו’) הרגולטור לענייני אנרגיה (Ofgem) הודיע על עדכון מחירי הגג לחשבונות החשמל, שייכנסו לתוקף ב-1 באוקטובר. והמחיר עלה, בהחלט: מ-28 פני לקילוואט-שעה ל-52 קילוואט-שעה. מדובר בעלייה של יותר מ-80%. לפי החישוב של Ofgem, עבור משק הבית הממוצע המשמעות היא שחשבון החשמל השנתי יעלה מ-1,971 ליש”ט ל-3,549 ליש”ט. כמובן, זה בהנחה שמחירי החשמל לא ימשיכו להאמיר במהלך הסתיו, מה שקשה מאוד להבטיח. התחזית מדברת על כך שבינואר המחיר יקפוץ ל-5,400 ליש”ט בשנה ובאפריל ליותר מ-6,600.

הסיבות לעליות האלו ידועות, אבל הרגולטור טרח להזכיר: מדובר בעלייה של מחירי הגז שהתחילה עם היציאה מהקורונה, והחריפה עם הפלישה הרוסית לאוקראינה, בעקבותיה פוטין התחיל לקצץ בהקצבת הגז לאירופה כגמול על הסנקציות שהוטלו עליו. צריך להגיד שמצבה של בריטניה, יחסית לחלק ממדינות אירופה, הוא בסדר שכן רוב הגז שלה מגיע מנורווגיה, ולא מרוסיה. למשל בגרמניה, שתלויה הרבה יותר בגז הרוסי, כבר מזהירים מפני קשיים באספקת חשמל במהלך החורף.

גז - החשמל
הקורונה והמלחמה העלו את המחירים. צילום: טום פייג’

ובכל זאת, כמעט הכפלה של חשבונות החשמל היא בשורה קשה מאוד עבור הרבה מאוד משקי בית, שלא יוכלו לשלם בגלל קשיים ביבשת, וזה עוד לפני שהחורף ממש הגיע. אז כבר המחירים עשויים להשתולל אפילו יותר. מיליוני משקי בית בסכנה לאבד את כל מה שנשאר להם מההכנסה הפנויה. יש מי שמזהירים שבשכבות סוציואקונומיות נמוכות חייהם של אנשים נמצאים בסכנה, לא פחות, בגלל חוסר היכולת לחמם את הבתים בחורף בלי לפשוט את הרגל. אפילו חברות האנרגיה חושבות שזה לא סביר לצפות מאנשים לעמוד במחירים האלו. על כך צריך להוסיף שמחירי הגג האלה הם עבור צרכנים פרטיים, ועסקים אינם מוגנים. אצלם המחירים גבוהים בהרבה, מה שעשוי לאלץ אותם לגלגל מחירים לצרכנים, מה שבתורו יקשה עוד יותר את משבר יוקר המחיה. בקיצור, הציבור משווע לעזרה.

מה הסיוע?

הבעיה שיצרה העלייה הדרסטית במחירי החשמל לא התחילה אתמול. במאי כבר הכריז רישי סונאק, אז שר האוצר, על סיוע בדמות 550 ליש”ט לרוב משקי הבית (400 ליש”ט הנחה בחשבונות החשמל לכל משקי הבית, ו-150 ליש”ט הנחה במסי מועצה למי שגרים בבתים ברמות מס מסוימות). סיוע נוסף הובטח לאלו שבמחסור של ממש. אבל מוקדם יותר החודש בוריס ג’ונסון, כבר ראש ממשלה בסיום תפקיד, נאלץ להודות שזה לבדו לא יספיק. שר האוצר נאד’ים זהאווי הבטיח שהממשלה בינתיים תכין סדרת תכניות אפשריות שיעמדו לרשות ראש/ת הממשלה הבא/ה.

בוריס ג'ונסון - הזכות לקנות
ישאיר תכניות ליורש/ת. בוריס ג’ונסון (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

בוריס ג’ונסון גם מסרב לעשות משהו אקטיבי כבר כעת כדי לעזור למשקי הבית, כך שיש לחכות שליז טראס או רישי סונאק יוכרזו כמחליפ/ה שלו. ומה הם מציעים? כרגע, שום דבר. אמת, סונאק אמר שהוא ייתן עוד סיוע ישיר, אבל סירב לנקוב באיזשהו מספר קונקרטי בטענה שעד כה פורסמו רק ספקולציות, מה שהיה נכון עד הבוקר. ליז טראס הבטיחה הורדות מסים, שיועילו מעט מאוד למשפחות עניות שגם ככה לא משלמות מספיק מס כדי להרגיש את ההנחה הזו. בתחילה היא גם סירבה לתת סיוע ישיר, עד שהיה נראה שהדבר לא בדיוק משחק לטובתה, אז היא מלמלה משהו שלא הבינו אותה נכון ואמרה שיהיה סיוע ישיר לאלו שזקוקים לכך. כמה? לכו חפשו.

באופוזיציה, ראש הליברל-דמוקרטים אד דייווי ולאחריו ראש האופוזיציה קיר סטארמר הציעו הקפאה של מחירי החשמל, ושהממשלה תספוג את העלות. יצוין שבודקי העובדות של Full Fact סבורים שבלייבור עשו את חישוב העלויות שלהם באופן לא נכון, מה שמשאיר חור של 5 מיליארד ליש”ט שצריך לממן מאיפשהו, אבל בלייבור טוענים שהטעות היא של בודקי העובדות. בכל מקרה, באופוזיציה סבורים שהתכנית הזו לא רק שתעזור לכל משקי הבית, אלא גם תסייע במיתון האינפלציה שכן המחירים ישתוללו פחות. רק שבינתיים השמרנים, אלו שממש בשלטון ומחזיקים ביכולת ממש לעשות משהו בעניין, דוחים את הרעיון. לכן, בינתיים, לתושבי בריטניה אין מושג איזו עזרה הם יקבלו כדי לשרוד את החורף הקרוב.

“לחץ וחרדה”

אז זו תמונת המצב עד כה. אבל האם משהו התחדש בעקבות ההכרזה של הבוקר? קיר סטארמר העלה סרטון חדש בו שוב הבטיח להקפיא את מחירי החשמל. הוא ביקר את העובדה שבזמן שאנשים נאבקים לשרוד, חברות הגז והנפט מפיקות רווחים אסטרונומיים בצל המשבר הזה (יצוין שלפי Ofgem, ספקיות החשמל המקומיות לא מרוויחות יותר מדי), והביע תסכול מחוסר המעש של הממשלה. אד דייווי אמר דברים ברוח דומה על יכולותיהם של השמרנים לתפקד מול המשבר הזה וקרא לחילופי שלטון.

אבל אוקיי, זו האופוזיציה. הקטע שלה זה להיות ממורמרת. מה עם הטוענים לכתר? ליז טראס פרסמה מאמר בדיילי מייל כמה שעות לפני ההכרזה. בגדול, ההבטחה הקונקרטית היחידה שיש שם היא הורדת ההיטל הירוק על חשבונות החשמל, מה שאמור לדבריה לחסוך בממוצע 150 ליש”ט למשק בית. מעבר לכך היא מתכוונת להוריד מסים ולהזניק את הכלכלה כדי לעזור להתמודד עם יוקר המחיה. היא עלולה לגלות שיש הרבה מאוד משפחות עם הכנסה מועטה שזה לא ממש יעזור להן. מעבר לזה, היא מסרבת לחשוף את התכנית שלה טרם נבחרה, ולכן ההבטחה היחידה שניתן לדבר עליה היא של 150 ליש”ט. רישי סונאק, מצדו, לא אמר שום דבר חדש מעבר לכך שהוא יעזור למי שיזדקקו לכך.

אולי תגיע ישועה מצד הממשלה המכלה את ימיה? נאד’ים זהאווי הודה בכך שחשבונות החשמל החדשים הולכים לגרום ל”לחץ וחרדה” אצל רבים. הוא הבטיח שהסיוע שהוכרז במאי על-ידי סונאק יגיע בקרוב לכיסיהם של האזרחים. הוא גם הוסיף שהגיע הזמן לבחון כיצד משפחות צורכות אנרגיה. לאוזן ישראלית זה נשמע הגיוני: בשנות בצורת מעודדים אותנו לחסוך במים, אז רק סביר שבעת מחסור בגז הנדרש לייצור חשמל יעודדו את הציבור להשתמש בו פחות. אבל המצב גם שונה: ההצעה של זהאווי למעשה אומרת שסיכוי טוב שהממשלה לא תוכל למנוע מצב בו אזרחים מתלבטים בין חורף קר לחורף של מיעוט קלוריות. לכבות את האור כשיוצאים מהחדר זה חשוב, אבל כנראה לא יעזור.

לסיכום

המצב הוא כזה: מחירי החשמל יקפצו כמעט פי שניים ב-1 באוקטובר. זהאווי צודק בדבריו, שבגלל המלחמה צפויים לבריטניה זמנים קשים, אבל אנשים זקוקים ליותר מ-keep calm and carry on. בינתיים, הממשלה המכהנת לא מציעה שום דבר ולא מתיימרת להציע שום דבר. כלומר, ההחלטה תהיה של הממשלה הבאה. זה אמנם עניין של שבוע וחצי, אבל גם ככה הזמן קצר לפעול קצר למדי. שני המועמדים להחליף את ג’ונסון לא אומרים כמעט שום דבר קונקרטי, שכן הם עדיין מתחרים על לבבות המתפקדים השמרנים, שלא בהכרח מייצגים את הרצון של הציבור הכללי. לכן, לא ברור אפילו איזו עזרה תתקבל מהם, אם בכלל. ובינתיים באופוזיציה מציעים תכנית נדיבה למדי, אבל עוד לפני שנכנסים לוויכוח כלכלי על הנכונות שלה, היא פשוט לא תצא לדרך כי לא יהיו בחירות בזמן הקרוב כדי לאפשר חילופי שלטון. בינתיים, ייתכן שבכמה בתים ישנים ירצו לבדוק את ההיתכנות להשתמש בתנור עצים בחורף הקרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *