הצרות מתקיפות את בוריס ג’ונסון מכל עבר. הזעם הציבורי על שערוריית מסיבת חג המולד האסורה ממשיך להכות גלים, עם עוד מסיבות שנחשפות ועוד חקירות שנפתחות. שערוריית שיפוץ הדירה חזרה לכותרות, אחרי שלא רק שהמפלגה השמרנית נקנסה בגלל אי-דיווח על התרומות שקיבלה, גם התברר שג’ונסון כן ידע על מנגנון המימון לשיפוץ למרות שהכחיש זאת. ההתמודדות עם האומיקרון מביאה את המרידות השמרניות לשיאים חדשים. ולכך נוספים עוד ועוד סקרים לא מחמיאים, העלאת הילוך (גם אם קטנה) מצד קיר סטארמר ושמועות שאנחנו לא רחוקים מהצבעת אי-אמון בג’ונסון כראש המפלגה השמרנית | צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10

יסלחו לי האנגלופילים הפנאטים על שימוש ברפרנס ליצירה אמריקאית, אבל לפעמים המעמד מחייב. בוריס ג’ונסון חשב שאת הימים האלו הוא יבלה עם בתו החדשה שרק נולדה. רק שלמציאות יש תכניות אחרות בשבילו. סאגת חג המולד עודנה חיה ובועטת. סאגת שיפוץ הדירה מלפני חודשים חוזרת ובגדול. האומיקרון ממש לא עושה חיים קלים, וגם המפלגה שלו כשזה מגיע להעברת מגבלות בפרלמנט. וכל אלו רואים את המשך המגמה של היחלשות השמרנים בסקרים. הנה קיצור הימים האחרונים.

חג שמח

תזכורת

אתם יכולים לקרוא בהרחבה כאן, אבל הנה תקציר עבור מי שלא עקבו: בשבוע שעבר הדיילי מירור חשף שבחג המולד 2020 התקיימה מסיבה בדאונינג 10, בזמן שלונדון הייתה נתונה בסגר. בהתחלה בוריס ג’ונסון ושאר חברי הממשלה ניסו לנקוט בקו של “לא הייתה מסיבה ואם הייתה היא שמרה על כל ההנחיות”. לא שבהתחלה מישהו האמין לזה, אבל אחרי ש-ITV חשפו שכמה ימים לאחר מכן הדוברת דאז של ג’ונסון התאמנה איך להגיב למסיבה הזו, קו ההגנה קרס לגמרי. כלומר, ג’ונסון עדיין אמר שהוא שוכנע שההנחיות נשמרו, אבל כבר לא הייתה לו בררה והוא הכריז על חקירה של האירוע בהובלת מזכיר הממשלה. הדוברת עצמה התפטרה בדמעות, ולמזלו של ג’ונסון המשטרה החליטה שלא לפתוח בחקירה פלילית. במקביל, באופוזיציה נשמעו קריאות מפורשות לג’ונסון להתפטר.

שפע של חגיגות

קשה להגיד שמאז העסק נרגע. בינתיים הממשלה הודיעה שהיא תחקור לא רק את המסיבה הנ”ל, שהתקיימה ב-18 בדצמבר, אלא חשד לשתי מסיבות נוספות: אחת שהתקיימה ב-10 בדצמבר לצוות משרד החינוך, בנוכחות השר לשעבר גווין ויליאמסון. השנייה שהתקיימה ב-27 בנובמבר, ולפי החשד בוריס ג’ונסון הגיח אליה.

מזכיר הממשלה אולי ירצה להגדיל את הצוות שלו, כי טענות למסיבות נוספות בשנה שעברה ממשיכות לעלות. היועץ לשעבר של ג’ונסון, דומיניק קאמינגס, טוען שהתקיימה מסיבה בדירת השרד של ג’ונסון ב-13 בדצמבר. זה גם היום בו קאמינגס סיים את תפקידו בדאונינג 10. את זה אפשר עוד לפטור כחלק מהוונדטה האישית של קאמינגס בג’ונסון. עניין יותר רציני הוא תחקיר של הטיימס, שמצא שמסיבה כזו התקיימה גם במשרד האוצר ב-25 בנובמבר, כדי לחגוג הישג של השר רישי סונאק. לפי המקור, מדובר בעובדים שהיו אמורים להיות במקום בכל מקרה, והחליטו לחרוג מההנחיות עם הרמת כוסית ושתייה. יצוין שסונאק עצמו ככל הנראה לא נכח באירוע. ובכל זאת, הייתי מציע למזכיר הממשלה סיימון קייס להתכונן לעוד חקירות.

סיימון קייס
הרבה מסיבות לחקור. מזכיר הממשלה סיימון קייס (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

אבל זה לא הכל. ערוץ ITV חשף שראש מערך התקשורת של דאונינג 10, ג’ק דויל, נכח במסיבה של ה-18 בדצמבר. לפי ה-BBC, דויל הציע את התפטרותו, אך ראש הממשלה דחה את ההתפטרות. לפרוטוקול, דאונינג 10 מסרו שדויל לא הציע את התפטרותו ושלג’ונסון יש “אמון מלא” בדויל. אני לא בטוח שמישהו סיפר להם ש”אמון מלא” מבוריס ג’ונסון מהווה יותר השמצה מהגנה בימינו. במקביל, ארגון שעוסק (בין היתר) באיכות השלטון הזהיר את המשטרה שאם לא תספק הצדקות רציניות לכך שהיא לא חוקרת את המסיבות יינקטו פעולות משפטיות שיכריחו אותה לעשות זאת. בנוסף, גם מחאות שונות, רציניות יותר או פחות, תופסות תאוצה בממלכה.

כשזה המצב, מה הפלא שמסיבת חג המולד שתוכננה להתקיים בדאונינג 10 השנה בוטלה אתמול (ו’)?

דירה משופצת

תזכורת

אם אתם קוראים כאן באופן קבוע, אולי אתם זוכרים עדכונים מהמחצית הראשונה של 2021 לגבי שיפוצים מפוקפקים בדירת השרד של בוריס ג’ונסון שבדאונינג 11. לפי המדווח, ג’ונסון ערך שיפוצים בדירה הנ”ל בעלות גבוהה יותר ממה שמעמיד לרשותו התקציב מכספי משלמי המסים. הלורד דייוויד בראונלואו תרם 58 אלף ליש”ט לטובת השיפוץ, וג’ונסון החזיר לו את הכסף בהמשך. עד כאן הכל בסדר, חוץ מעניין אחד: ג’ונסון לא דיווח לנציבות הבחירות כמתבקש בחוק. הלורד כריסטופר גיידט, אחראי על האתיקה של השרים, חקר וקבע שג’ונסון אמנם התנהל באופן “לא חכם”, אבל שהקוד המיניסטריאלי לא הופר.

ד”ש מהנציבות

אבל לורד גיידט לא היה היחידי לחקור. נציבות הבחירות עשתה חקירה משלה. בדוח שהגישה שלשום (ה’) היא הראתה הרבה פחות סלחנות. הסיפור שהיא מצאה הוא כזה: לרשות משרד הקבינט עומדים רק 30 אלף ליש”ט בשנה לטובת דברים כמו שיפוץ של דירת השרד. אבל היה ברור שהשיפוץ כנראה יעלה הרבה יותר. לכן, המפלגה השמרנית פנתה ללורד בראונלואו כדי שיעמוד בראשות “קרן דאונינג 10”, שתאסוף תרומות לדברים מהסוג הזה. כשהגיעו שלוש הקבלות הראשונות, על סך כמעט 53 אלף ליש”ט (כולן יחד) – שמאחת מהן עלה בבירור שיהיו עוד קבלות בהמשך – משרד הקבינט שילם תחת ההנחה שהמפלגה השמרנית תחזיר את הכסף בהמשך. המפלגה אכן החזירה את הכסף.

כשהגיעה הקבלה הבאה, על סך קרוב ל-13 אלף ליש”ט, היה ויכוח בין משרד הקבינט, המפלגה ובראונלואו מי צריך לשלם. בסופו של דבר, בראונלואו העביר לידי השמרנים קרוב ל-68 אלף ליש”ט (53 אלף מהקבלות הראשונות ועוד 15 אלף עליהם הוסכם מראש), ואת 13 האלף הנוספים שילם ישירות לקבלן השיפוץ. עיקר הבעיה היא סביב אותם 53 אלף ליש”ט מתוך 68 אלף שבראונלואו תרם לשמרנים, שכן הם לא דווחו כיאות. בהמשך, בראונלואו כתב עוד שני צ’קים ישירים לקבלן, מה שהביא את השתתפותו במאמץ המלחמתי לקרוב ל-113 אלף ליש”ט (לא כולל אותם 15 אלף שהוסכמו מראש). בשלב מסוים ג’ונסון פנה אליו ישירות כדי לבקש סיוע נוסף. כחודש לאחר התשלום האחרון, בוריס ג’ונסון מצא סוף-סוף איפה הוא השאיר את הארנק ושילם את כל הסכום ישירות לקבלן. הקבלן, בתורו, החזיר את הכסף שקיבל מבראונלואו, שלאחר הרבה מסלולים חזר למקום המקורי.

בוריס ג'ונסון
בסוף שילם מכיסו. בוריס ג’ונסון (צילום: סיימון דוסון, דאונינג 10)

עקרונית, כל הכסף לשיפוץ שלורד בראונלואו תרם חזר אליו, אבל את הנציבות זה לא סיפק. המפלגה השמרנית לא דיווחה כראוי על אותם 53 אלף ליש”ט ראשונים, והנציבות ראתה זאת בחומרה רבה, ואף קבעה שיש כשלים ארגוניים במפלגה. בהתאם, הנציבות קנסה את המפלגה בסכום של 17,800 ליש”ט.

הבעיה

טוב, תגידו, זה לא עד כדי כך בעייתי, נכון? הרי ג’ונסון בסוף החזיר את הכסף עד הפני האחרון. אז זהו, שכן. מעבר לזה שבתקופה כזו לא ממש טוב לג’ונסון להיתפס בעבירה על חוקי הבחירות, זה גם שם את הדוח של לורד גיידט בסימן שאלה. גיידט קבע שלא ניתן לקבוע שג’ונסון ידע שבראונלואו שילם מכיסו. אבל הנציבות מצאה שג’ונסון פנה לבראונלואו ישירות בעניין הזה בדיוק. בממשלה טוענים שאין סתירה בין שני הדוחות, אבל באמת שכבר עדיף שיחזרו לטעון שמסיבת חג המולד לא הפרה את הכללים.

לכן, כעת גיידט עומד מול קריאות לפתוח מחדש את החקירה, או לחלופין שיתפטר. אנג’לה ריינר, סגנית ראש מפלגת הלייבור, כתבה ישירות לגיידט ודרשה ממנו לפתוח מחדש לחקירה כדי לשמור על הסטנדרטים המצופים מנבחרי הציבור. הליברל-דמוקרטים דורשים ועדת חקירה עצמאית, בטענה ש”לציבור יש זכות לדעת את האמת”. וזה לא מגיע רק מכיוון האופוזיציה, אלא גם מבכירים במפלגה השמרנית. לפי חלק מההדלפות מדאונינג 10, גיידט נמצא ממש על סף ההתפטרות.

כריסטופר גיידט
יפתח מחדש את החקירה? לורד כריסטופר גיידט (צילום: כריס מקאנדרו)

אומיקרון

ועל כל זה נוסף האומיקרון. כזכור, ברביעי הממשלה הכריזה על מעבר לתכנית ב’ להתמודד עם הקורונה, קרי הרחבת חובת המסכות, דרכון ירוק לחלק מההתקהלויות ועוד. ההצבעה על כך בפרלמנט תיערך ביום שלישי, ובוריס ג’ונסון יכול לצפות לחתיכת ריב עם חברי המפלגה שלו. רבים מחברי המפלגה רואים את האמצעים האלו כ”אוטוריטריים” ודורשים לתת את שיקול הדעת לאזרחים. לפי רשימה של הספקטייטור, 65 חברי פרלמנט שמרנים כבר הצהירו או לפחות רמזו שיצביעו נגד האמצעים החדשים. מדובר ב-18% מסך חברי המפלגה המכהנים. זה יותר מ-15% שנדרשים כדי לקרוא להצבעת אי-אמון בג’ונסון כראש המפלגה. סקיי ניוז, אציין, מדברים על 50 חברי מפלגה שהצהירו פומבית שיצביעו נגד. עדיין הרבה מאוד.

צריך להגיד: זה מרד של פחדנים. הרי הלייבור תתמוך בהגבלות הנוספות, וה-SNP לא תשתתף בהצבעה בגלל הנוהג שלה לא להשתתף בהצבעות שנוגעות לאנגליה בלבד. חבר פרלמנט שמרני אף אמר לסאן ש”אני אפילו לא כזה מורד, ובענייני קורונה הצבעתי נגד הממשלה יותר מקיר [סטארמר]”. כלומר, המורדים עושים את מה שהם עושים בידיעה שהם לא יגרמו שום נזק בכך, כי סטארמר יציל את הממשלה. אבל אלו לא חדשות טובות לג’ונסון, כי כולם מרוויחים מכך חוץ מהממשלה. המורדים מקבלים בפועל חופש הצבעה, בידיעה שלא ישנו את התוצאה. סטארמר מקבל מצב בו ראש הממשלה תלוי בו כדי לבצע את המדיניות שלו, ובנוסף חושף כמה עמוקים הקרעים במפלגה השמרנית. בקיצור, עד יום שלישי ג’ונסון הולך להזיע והרבה.

ועוד צרות

אלו הצרות העיקריות, אבל הן לא היחידות. סדרת סקרים מהזמן האחרון מראה שהלייבור מובילים על השמרנים ב-4 עד 8 נקודות אחוז. על כך נוסף סקר מהיום של YouGov וסקר של הדיילי מייל עם נתונים דומים. זה כבר לא עניין נקודתי, אלא מגמה: השמרנים במצב גרוע למדי. תוסיפו על זה שהסקרים האלו חוזים חתיכת עלייה למפלגת הרפורמה, שמאגפת את השמרנים מימין, ותקבלו שהמצב עבור בוריס ג’ונסון מדאיג. כמובן, עד הבחירות הכל עוד יכול לקרות, אבל בנקודת הזמן הנוכחית ההתנהלות של בוריס ג’ונסון בשלל תחומים, רובם של שחיתות, מרחיקים ממנו מצביעים לכל הכיוונים.

https://twitter.com/ElectionMapsUK/status/1469343575280345093

בנוסף, קיר סטארמר סוף-סוף הצטרף במוצהר לקריאות של איאן בלאקפורד לבוריס ג’ונסון להתפטר. אחרי ששלשום (ה’) צייץ – בשעה בלי טראפיק, אבל צייץ – “בוריס ג’ונסון לא מתאים להנהיג את המדינה שלנו”, גם קרא לשמרנים לפעול בהתאם. הוא אתגר אותם להחליט אם בכוונתם להמשיך להגן על בוריס ג’ונסון בתקשורת תוך כדי שהם מוציאים את עצמם מגוחכים, או שהם מתכוונים להבהיר לג’ונסון שהוא לא מתאים לתפקיד ולהראות לו את הדלת.

וכדאי רגע להתעכב על הצבעת אי-אמון בג’ונסון. חוקי המפלגה דורשים ש-15% מחברי המפלגה הפרלמנטרית ישלחו ליו”ר ועידת 1922 (כיום גראהם בריידי), הגוף שמאחד את הבקבנצ’רס של המפלגה, מכתב שדורש הצבעת אי-אמון בראש המפלגה (כיום מדובר ב-54 חברים). אם מגיעים לרף הנדרש, מקיימים הצבעת אי-אמון במפלגה הפרלמנטרית. אם יותר ממחצית מחברי המפלגה יצביעו בעדו, לא יהיה ניתן להגיש נגדו עוד הצעה כזו במשך שנה. אם ההצבעה תהיה דווקא נגדו, הוא יודח ממקומו ולא יורשה להעמיד את עצמו לבחירה במרוץ שייפתח לראשות המפלגה. לפי הדיווחים, כבר החלו להישלח מכתבים כאלה. בגלל שהמכתבים נשלחים בחשאיות, רק גראהם בריידי יודע כמה אנחנו רחוקים מהצבעה כזו.

חג המולד בפתח, ונראה שבוריס ג’ונסון קיבל בעיקר גושי פחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *