השבועיים האחרונים היו רחוקים מלהיות השבועיים של שר הבריאות מאט הנקוק. בהתחלה דומיניק קאמינגס הציג התכתבויות בהן בוריס ג’ונסון כינה את הנקוק “פאקינג חסר תקנה” ואף שקל לפטרו. בהמשך, המלכה כינתה את הנקוק מול המצלמות “איש מסכן”, מה שנתפש בעיניי רבים כלשון המעטה למה שהיא חושבת עליו. והיום (ו’) הסאן חשף רומן שהנקוק ניהל עם העוזרת הבכירה שלו במשרד הבריאות, תוך כדי שהוא מפר את כללי הריחוק החברתי. נכון לעכשיו הוא לא מתכוון להתפטר וג’ונסון לא מתכוון לפטרו, אבל רוב הציבור הבריטי וגם רבים במפלגה השמרנית ישמחו לראות את הנקוק יוצא מלשכתו עם ארגז החפצים שלו | צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10

בפוסט הראשון על הקורונה, כתבתי שהיא עשויה להכריע את עתידו הפוליטי של שר הבריאות מאט הנקוק. אבל כשכתבתי זאת חשבתי יותר על הקטע הזה של לעבור את המגיפה בשלום, ולא על זה שיתגלה צעד אחר צעד שלסביבה של הנקוק יש בו אפס אמון ושאז עוד יתברר שמסיבה טובה למדי. השבועיים האחרונים הוצפו בידיעות שעשויות להישמע רכילותיות, אבל ממש לא מסמנות לטובה את הנקוק.

הבלוג של דומיניק

העובדה שדומיניק קאמינגס, לשעבר יועצו הפוליטי של בוריס ג’ונסון, יצא במסע נקמה נגד ג’ונסון וכל מי שמקורב אליו היא לא חדשה. לפני כחודש קאמינגס הגיע להעיד בפני הפרלמנט, ופתח פה על ההתנהלות של בוריס ג’ונסון אבל גם של מאט הנקוק בקורונה. על הנקוק הוא אמר שהיה צריך לפטר אותו, שהוא שיקר לחברי הקבינט וכשל בבניית מערך אפידמיולוגי מתפקד ושיועצים בכירים של ג’ונסון התחננו שיפטר אותו. לדבריו של קאמינגס, הנקוק לא פוטר בגלל שג’ונסון חשב שיהיה נוח להשתמש בו כשעיר לעזאזל. ג’ונסון הכחיש שבאמת רצו שייפטר משר הבריאות שלו. אבל את זה כבר סיפרתי.

לפני שבוע וחצי קאמינגס החליט שהוא מעוניין לחסל את מאט הנקוק לגמרי. בפוסט בבלוג שלו הוא פרסם התכתבויות ואטסאפ שלו עם בכירים בממשלה מתקופת הסגר הראשון. ההתכתבויות, כך הוא כתב, היו אמורות לשמש כראיות לעדות שסיפק לפרלמנט. אחרי שסיים להאשים את דאונינג 10 ב”שכתוב ההיסטוריה”, לדבריו, הוא הגיע לראיות. אין צורך להיכנס לכל פרטי הסיפורים שקאמינגס הראה שם (זה באורך הגלות וחבל לבזבז על זה זמן). אם לקצר, הוא הראה התכתבויות בהן הוא ניסה לעשות את תפקידו בניהול המגיפה ואת תגובות הבכירים, בעיקר של בוריס ג’ונסון. חלק מההתכתבויות הראו שהנקוק לא לגמרי ידע על מה הוא מדבר כשהוא דיבר. באחת ההתכתבויות האלו, ג’ונסון קרא להנקוק “פאקינג חסר תקנה” (או אבוד, hopeless). וזו לא הפעם היחידה שג’ונסון השתמש במשפט הזה כדי לתאר את הנקוק. בסוף אפריל 2020 ג’ונסון אפילו חשב להיפטר מהנקוק ולהחליף אותו במייקל גוב.

פגישת דאונינג 10 - מאט הנקוק ודומיניק קאמינגס
אין הרבה אמון. מאט הנקוק עם בוריס ג’ונסון ודומיניק קאמינגס בפגישה על הקורונה (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

בקיצור, קאמינגס הראה איך אף אחד בממשלה לא היה מרוצה מתפקודו של הנקוק, ולמרות זאת הוא נשאר בתפקידו. ובהתחשב בכך שבדאונינג 10 לא הכחישו שההתכתבויות אותנטיות, כנראה לא מדובר בפרי מוחו הקודח של קאמינגס. אבל הנקוק הכחיש שהוא היה “אבוד” ובדאונינג 10 הגיבו שלג’ונסון היה ויש “אמון מלא” בהנקוק.

דבר המלכה

את ההאשמות של דומיניק קאמינגס קל להדוף. האיש שנוא למדי וקל לגרום לאנשים לא להתייחס אליו. רבים מתעניינים במסע הנקמה של קאמינגס בגלל האלמנט הבידורי, ופחות בגלל מה שהוא אומר שם. אבל שלשום (ד’) הדברים הגיעו ממקור עם קצת יותר מהימנות: המלכה אליזבת’ השנייה. מה שקרה שלשום זה הפגישה השבועית של בוריס ג’ונסון עם המלכה. באופן קבוע בימי רביעי ראשי הממשלה מעדכן את המונרכים על המתרחש בממלכה. השיחות האלו הן לרוב חשאיות, אבל פתיחתה של הפגישה הזו דווקא צולמה. הסיבה היא שעם פרוץ הקורונה, הפגישה הזו עברה, כמו חיי החברה של כולנו, לשיחות וידאו. שלשום הייתה הפעם הראשונה זה יותר משנה שהשניים נפגשו פיזית. ובואו נגיד שמהתיעוד המצולם קשה להגיד שמאט הנקוק יצא מאוד מוחמא.

כשג’ונסון נכנס, המלכה אמרה לו: “בדיוק דיברתי עם שר הבריאות, איש אומלל (poor man) […] הוא מלא ב…”. כאן, לפני שהספיקה להשלים את המשפט, ג’ונסון אמר “שעועית” (full of beans, כלומר נלהב ואנרגטי). המלכה לא תיקנה אותו, אבל כל מי ששמעו את מאט הנקוק מדבר יודעים שמדובר באדם שלא בדיוק משדר נלהבות או אנרגטיות. הוא נראה כמו מישהו שנעים לדבר איתו, אבל בניגוד לג’ונסון אין לו התלהבות להדביק בה. לכן, קשה לי להאמין ש”שעועית” לא הייתה המילה שהמלכה חיפשה. כנראה שהיא הבינה שלא כדאי לה להגיד משהו יותר ברור ממה שאמרה לעיניי המצלמות.

בכל מקרה, להגיד עליו שהוא “איש אומלל” או “איש מסכן” כשהמצלמות מקליטות זה לפחות מתפרש כמסר דיי רציני. נכון, טכנית ייתכן שהיא התכוונה לכך שהוא מסכן בגלל שלהיות שר הבריאות בזמן מגיפה עולמית זה כאב ראש דיי רציני וספק אם נמצא ברשימת העבודות המועדפות לתקופות שכאלה. אבל רבים ראו זאת כמסר מהמלכה שהאיש נראה לה “פאקינג חסר תקנה”.

הפרה על רקע רומנטי

ואז היום (ו’) הגיע הסאן. על שער העיתון הייתה מרוחה תמונה ענקית של מאט הנקוק מנשק מישהי שאינה אשתו. לפי הסאן, זו הייתה העוזרת הבכירה שלו, ג’ינה קולדנג’לו. לפי הסאן, במהלך המגיפה להנקוק היה רומן צפוף איתה. היה אפשר לפטור את זה כאן כרכילות של הסאן, מה שדיי מציב את זה במסגרת בגדר רכילות שלא רק חסרת חשיבות אלא גם לא בטוח שנכונה. אבל הנה העניין: בעצם הרומן הזה הנקוק הפר את כללי הריחוק החברתי שהוא עצמו התקין, שהמליצו על ריחוק של שני מטרים ממי שלא חולקים משק בית היכן שאפשרי (כך לפחות היה במאי, משם התמונה). אפשר לטעון שקשה לנהל רומן ממרחק שני מטרים, אבל אם להתייחס לזה ברצינות, הנקוק לקח על עצמו סיכון בריאותי מיותר בכך שהחל ברומן.

יודגש שוב, החשיפה הזו היא לא על זה שהנקוק הוא בן-זוג לא אמין, אלא שהוא לא מסוגל לעמוד בכללים שהוא עצמו קבע. אם צפיתם בעונה השנייה של “הכתר”, אתם ודאי זוכרים את פרשת פרופיומו משנות השישים. בפרשה, שר ההגנה דאז ג’ון פרופיומו הסתבך בשערוריית מין שנהפכה לשערורייה ביטחונית בגלל שהרומן היה עם מישהי עם קשרים סובייטיים. אז עכשיו מדובר בשערורייה בריאותית. פרופיומו, למקרה שתהיתם, ניסה בהתחלה לשקר לפרלמנט, ואז נתפס והתפטר.

בהתחלה המסר מסביבת הנקוק היה שאין בכוונתו להגיב. אבל עד מהרה הנקוק הוציא התנצלות לתקשורת: “אני מקבל שהפרתי את הנחיות הריחוק החברתי בנסיבות האלו. אכזבתי אנשים ואני מצטער מאוד”. אבל, הוא גם הבהיר שאין לו כוונה להתפטר מתפקידו כשר הבריאות: “אני נשאר ממוקד בעבודה להוציא את המדינה שלנו מהמגיפה הזו”. ואם חשבתם שבוריס ג’ונסון, שכאמור חושב ששר הבריאות שלו הוא “פאקינג חסר תקנה” ינצל את ההזדמנות ויפטר אותו, זה היה מאוד אופטימי מצדכם. לפי דובר של דאונינג 10, ג’ונסון “קיבל את התנצלותו של שר הבריאות ורואה את העניין כסגור”. טוב, חוסר היכולת של ג’ונסון לפטר שרים שסרחו היא לא מהיום.

התגובות

אבל בזמן שהנקוק וג’ונסון משדרים שאין שום כוונה לאייש מחדש את משרת שר הבריאות, יש כאלו שפחות סלחניים לגבי שרים שקובעים הגבלות ועוברים עליהן. סקר בזק של YouGov מצא ש-49% מהציבור חושבים שהנקוק צריך להתפטר (לעומת 25% שחושבים שהוא צריך להישאר). עלייה לעומת לפני כחודש. סקר בזק של Savanta ComRes הראה שאפילו יותר אנשים חושבים שעל הנקוק להתפטר: 58%. הציבור ממש לא עם הנקוק.

וכמובן שגם הפוליטיקאים לא נשארו שאננים. בלייבור הזכירו שהנקוק תמך בעבר בהתפטרות על רקע הפרת הנחיות. ג’ונת’ן אשוורת’, שר הבריאות בממשלת הצללים, צייץ: “גיליון ההאשמות נגד הנקוק גדל מדיי שעה”, והוסיף: “ג’ונסון חלש מדי מכדי לפטר אותו”. אנליזה דודס, מנכ”לית מפלגת הלייבור, אמרה בפשטות: “הוא קבע את הכללים. הוא מודה שהפר אותם. הוא צריך ללכת. אם הוא לא יתפטר, ראש הממשלה צריך להיפטר ממנו”. אנג’לה ריינר, סגנית ראש הלייבור, כתבה מכתב לבוריס ג’ונסון, בו טענה שהנקוק בנוסף לכל גם הפר את הקוד המיניסטריאלי (דבר שדורש התפטרות), מכיוון שלא דיווח על מערכת יחסים שהייתה לו עם כפופה שלו. לכן היא דורשת שאם ג’ונסון לא מפטר אותו, אז שלפחות ייתן ליועץ הרלוונטי שלו לחקור את העניין. מונירה וילסון, חברת הפרלמנט הליברל-דמוקרטית, אמרה ש”זמנו עבר והוא צריך ללכת”. ראש האופוזיציה קיר סטארמר, נכון לעכשיו, טרם הגיב.

אבל לא רק באופוזיציה: שמרנים שהסכימו לדבר שלא לציטוט אמרו לכלי התקשורת שהנקוק צריך לעוף. זה לא מאוד מפתיע, בהתחשב בכך שהנקוק לא ממש פופולרי בקרב חברי הפרלמנט השמרנים, בעיקר בקרב אלו שמתנגדים להגבלות. לכן ג’ונסון עשוי למצוא את עצמו תחת לחץ רציני להיפטר מהנקוק.

האם מאט הנקוק יפוטר?

קשה להגיד עכשיו אם מאט הנקוק יישאר בתפקידו. בוריס ג’ונסון יודע לפטר כשאיזשהו שר מפריע לו לתכניות, אבל לא בגלל שהוא פישל. עכשיו השאלה היא אם ג’ונסון יגיע למסקנה שהשארתו של הנקוק בתפקידו תפריע לו לתכניות. הנקוק עצמו הראה אפס רצון להתפטר, וזה דיי הגיוני: האיש כנראה עדיין לא ויתר לחלוטין על השאיפות להגיע גבוה יותר בממשלה. התפטרות תקבור את השאיפות האלו בקבר בעומק של עשר קומות.

מאט הנקוק ובוריס ג'ונסון
יישאר בתפקיד? מאט הנקוק עם בוריס ג’ונסון (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

ובינתיים יש ציבור ששוב מרגיש שיש חוק אחד עבורו וחוק אחר עבור בכירי הממשלה. מצב שכדאי לקוות שהוא לא פאקינג חסר תקנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *