שובו של הקאמינגס: יועצו הבכיר לשעבר של בוריס ג’ונסון, שכבר הספיק להכריז עליו מלחמה פומבית, הגיע לפרלמנט כדי להעיד על התנהלות הממשלה מול הקורונה. התמונה שהצטיירה בעדות הייתה עגומה משהו: ג’ונסון ניסה לפטור את המגיפה כעוד סוג של שפעת החזירים. שר הבריאות מאט הנקוק שיקר לשרי הקבינט. ואלו רק המתאבנים. ג’ונסון והנקוק, כמובן, מיהרו לדחות את כל ההאשמות האלו, מה שלא מנע מהאופוזיציה לדרוש את הקדמת הקמתה של ועדת החקירה לקיץ הקרוב. אבל בסוף צריך לזכור שני דברים: הראשון הוא שהממשלה יכולה לנפנף את העדות הזו יחסית בקלות בהינתן יחסי הכוחות הפרלמנטריים. השני הוא שהעדות בכל זאת הגיעה מפיו של דומיניק קאמינגס | צילום: הפרלמנט הבריטי

המערכת הפוליטית בימים האחרונים הייתה כמרקחה, בעקבות עדותו של דומיניק קאמינגס, לשעבר יועצו הבכיר של בוריס ג’ונסון. קאמינגס הגיע לישיבה משותפת של ועדת הבריאות ושל ועדת המדע והטכנולוגיה של בית הנבחרים. נושא העדות? התנהלותו בדאונינג 10 במהלך הגעת הקורונה לבריטניה והתפשטותה. העדות הזו הפכה לשבע שעות של כתב אישום נגד בוריס ג’ונסון, שר הבריאות מאט הנקוק והשירות הציבורי הבריטי.

תקציר עדות קאמינגס

התקציר הזה הוא סינתזה של הדיווחים של ה-BBC (וגם זה שלהם), סקיי ניוז, ערוץ 4 והערוץ העצמאי TL;DR News. לרוב אני משתדל להסתמך על צפייה עצמאית, אבל פינוי של שבע שעות כשאני עובד במשרה מלאה היה מצריך אתכם לחכות עם זה עוד שבוע וחצי.

בוריס ג’ונסון

דומיניק קאמינגס השמיע כמה טענות מרכזיות נגד התנהלות הממשלה בזמן הקורונה. בתחילת הדרך בוריס ג’ונסון פטר את הקורונה כעוד “שפעת חזירים” ו”סיפור אימה”. ב-2009 שפעת החזירים הפחידה את כולנו, אבל העולם לא עצר מלכת. ביקשו שנקפיד יותר על היגיינה, אבל לא היה ריחוק חברתי ולא סגרו שום דבר. לפי קאמינגס, ג’ונסון חשב שמדובר בעוד מאותו המקרה. ג’ונסון חשש בעיקר מהאפקט הכלכלי של גרימת פאניקה מיותרת ולכן רצה להימנע מסגר, וגם היה אובססיבי לגבי מה שהתקשורת תגיד.

בוריס ג'ונסון
אובססיבי לתקשורת. בוריס ג’ונסון (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

ולא שמה שהגיע אחר-כך היה כל-כך יותר טוב. לפחות עד אמצע מרץ, אנשי המקצוע המליצו לג’ונסון ללכת על חסינות עדר. המטרה הייתה להביא לשיא הנדבקים באביב 2020 כדי להימנע משיא גבוה יותר בחורף 2020/21, שיקשה על ה-NHS. זאת, למרות שבדאונינג 10 מכחישים שזו הייתה אי-פעם התכנית. בנוסף, כך קאמינגס, לא הייתה באמת שום תכנית רצינית לסגר. עזבו רצינית: לא הייתה שום תכנית. בספטמבר, ג’ונסון מיאן להקשיב לעצות אנשי המקצוע בקשר לכך שיש צורך בסגר שני. המסקנה של קאמינגס מכל הסיפור הזה היא שבוריס ג’ונסון לא מתאים להיות ראש הממשלה.

מאט הנקוק

עוד אחד שהיה על הכוונת של קאמינגס היה שר הבריאות מאט הנקוק. לדברי קאמינגס, היה צריך לפטר את הנקוק מתפקידו “על לפחות 15 או 20 דברים”. לדבריו, בין הדברים האלו ניתן למנות את בלימת בניית מערך אפידמיולוגי מתפקד רק כדי לעמוד ביעד ה”מטופש” של עד 100 אלף בדיקות ביום עד סוף אפריל 2020. חמור יותר היה שהנקוק שיקר לחברי הקבינט על פעולות הממשלה, למשל שמבוגרים נבדקו לפני ששוחררו מבתי החולים חזרה לבתי האבות בגל הראשון של הקורונה. הוא גם נטה לזרוק את שני היועצים המדעיים הבכירים של הממשלה – ראש מערך הבריאות כריס ויטי והמדען הראשי פטריק ולאנס – אל מתחת לגלגלי האוטובוס כדי להציל את עורו שלו.

מאט הנקוק
15 או 20 סיבות לפטר. מאט הנקוק (צילום: סיימון דוסון, דאונינג 10)

לכן, טען קאמינגס, הוא ומזכיר הממשלה דאז מארק סדוויל ניסו לדחוק בג’ונסון להיפטר מהנקוק. ג’ונסון סירב לעשות כן, כי האמין שהנקוק בעצמו יכול להיות מישהו מאוד נוח לזרוק אל מתחת לגלגלי האוטובוס כשיגיע זמנה של ועדת החקירה. או בקצרה: ראש הממשלה השאיר במקומו שר בריאות כושל כדי שכשיחקרו את התנהלות הממשלה בקורונה הכושלות שלו תבלוט למרחוק.

השירות הציבורי

צריך להגיד שקאמינגס לא הפיל את כל האשמה רק על הדרג הפוליטי. בכל זאת, כשקאמינגס הגיע לדאונינג 10, המטרה שלו לא הייתה רק ברקזיט, אלא גם כל השירות הציבורי בבריטניה. אז כמובן שהוא האשים גם את הדרג המקצועי. לדבריו, ג’ונסון עשה משגים רבים, אבל בחלק זמן גם העצות שהוא קיבל לא היו טובות במיוחד. זאת, בגלל שלדבריו התרבות של השירות הציבורי בווייטהול (הרחוב בו שוכנים בנייני הממשלה) היא כאוטית, חסרת היררכיה ברורה ומורכבת מהאנשים הלא מתאימים. בתוך כך הוא כלל גם את עצמו בכישלון של השירות הציבורי, בכך שכיועץ לא הצליח לגרום לג’ונסון לקבל את ההחלטות הנכונות. הוא גם הביע חרטה על כך שהפר את הכללים במהלך הסגר הראשון – ביניהם הגעה לעבודה לאחר ששהה במחיצת אדם בעל תסמיני קורונה.

פגישת דאונינג 10 - דומיניק קאמינגס
כתב אישום נגד המערכת. דומיניק קאמינגס בפגישת קורונה (צילום: אנדרו פרסונס, דאונינג 10)

צריך להגיד, הוא מאמין שכל המערכת הבריטית משובשת. לדבריו, אם האפשרויות שעמדו בפני הציבור הבריטי לראשות הממשלה ב-2019 היו בוריס ג’ונסון וג’רמי קורבין, הרי שמשהו במערכת לקח פנייה מאוד לא נכונה.

משמעות העדות

נשאלת השאלה האם כל הדברים האלו שדומיניק קאמינגס אמר ראויים להתייחסות מעבר לבלגן הפוליטי שהם מייצרים. בכל זאת, קאמינגס לא ידוע כאדם אמין במיוחד, שעומד מאחורי כמה וכמה קמפיינים פוליטיים מלוכלכים במיוחד. קאמינגס כבר הכריז מלחמה על בוריס ג’ונסון לפני קצת יותר מחודש. קשה להסתכל על קאמינגס כעל עד אמין או ניטרלי במיוחד. יש לו עניין להפיל את בוריס ג’ונסון, והוא כנראה יהיה גם מוכן לשקר בשביל זה. גם אם כל מילה שהוא סיפר בעדות הזו הייתה אמת, הוא לא הגיע לשם כדי להכות על חטא. לאחר שהפר את הסגר ב-2020 הוא לא לקח אחריות והתפטר, אלא נתן גרסה מאוד מטופשת של האירועים ונשאר בתפקידו עוד כחצי שנה. הוא סיפר את הכל כי עכשיו יש לו הזדמנות לדפוק את ג’ונסון. לא פלא, אם כן, שסקר YouGov מצא שלמרות שיותר אנשים מאמינים לעדות הזו מאשר לא מאמינים לה, הקבוצה הגדולה ביותר היא של כאלו שלא יודעים.

מה גם, כפי שטען בצדק הסאטיריקן טום ווקר (הידוע יותר כג’ונת’ן פאי), קשה להגיד שהעדות הזו הייתה באמת כל-כך מזעזעת. זה לא שלא ידענו שהממשלה הבריטית הייתה מאוד כושלת בכל מה שקרה עד לבואם של החיסונים. אמת, בהנחה שהעדות הזו היא לא בליל של שקרים, היא מראה עד כמה נחוש בוריס ג’ונסון היה לעשות עבודה גרועה. אבל זה לא בדיוק סוד שהוא ומאט הנקוק עשו עבודה גרועה למדי, שעלתה בחייהם של יותר מ-100 אלף איש. ההתאמה של ג’ונסון לתפקיד ראש הממשלה בזמן חירום כמו מגיפה עולמית היא שאלה שעולה כבר יותר משנה. בקיצור, קאמינגס נתן למה שהיה ידוע בערך לכולם חותמת של “אחד שיודע”.

לכן, בטווח הקצר השאלה היא פחות מה קאמינגס אמר, ויותר איך זה משפיע על הפוליטיקאים. אז בואו נראה.

המערכת הפוליטית

דומיניק קאמינגס הגיע לפרלמנט בתזמון מאוד נוח לאופוזיציה: יום רביעי. זהו היום בו מתקיים הסשן השבועי של שאלות לראש הממשלה. ב-12:00 (שעון בריטניה), כשקאמינגס עדיין העיד, ראש האופוזיציה קיר סטארמר עט על ההזדמנות כמוצא פרי בשל. הוא הקריא במליאה את ההאשמות שקאמינגס הספיק להשמיע עד אותה נקודה, ודרש מג’ונסון להתייחס אליהן. הוא הקפיד להדגיש שאת הדברים אומר מי שהיה יועצו הבכיר של ג’ונסון, ולא הוא עצמו. ג’ונסון – למעט הכחשה חד-משמעית שסדוויל המליץ לו לפטר את הנקוק – הקפיד כהרגלו לא לענות לשאלות. הוא העדיף לספר כמה הוא וממשלתו עובדים קשה כדי להציל חיים, והמשיך במנטרה הקבועה שלו שהציבור היה מעדיף לראות את הפוליטיקאים עובדים יחד נגד הקורונה במקום להתגושש. כרגיל, ג’ונסון הוא הראשון להתגושש עם מי שמעז להביע ביקורת פרלמנטרית על פעולותיו. על הדברים הוא חזר גם מחוץ לפרלמנט.

קיר סטארמר
עט על העדות. קיר סטארמר (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

מאט הנקוק הכחיש את כל הטענות שייחס לו קאמינגס. הוא טען שבתחילת הדרך לא הייתה יכולת לבדוק את כל השבים לבתי האבות, ולכן הוא ניסה להגיע ל-100 אלף בדיקות ליום – אותה מטרה שקאמינגס טען שהיא מטופשת. אבל כנראה השיא היה כשהנקוק אמר שחצי השנה האחרונה, שזו בערך תקופת הזמן בה קאמינגס לא נמצא בדאונינג 10, הייתה “קלה יותר” מבחינת הממשלה. בהזדמנות אחרת הוא אמר שהוא לא צפה בעדות קאמינגס כי הוא היה “עסוק מדי בהצלת חיים”. ג’ונסון, כמעט מתוך הרגל, הביע את “אמונו המלא” בהנקוק.

באופוזיציה מנסים ללחוץ שוועדת החקירה שהממשלה מתכוונת להשיק רק בשנה הבאה תוקם כבר הקיץ. ניתן למנות בכך את סגניתו של סטארמר אנג’לה ריינר, את ראש הליברל-דמוקרטים אד דייווי, את הקולג’ המלכותי לסיעוד, בני משפחותיהם של המתים ועוד. בממשלה ממשיכים לטעון שזה לא הזמן, אבל העדות של קאמינגס הוסיפה ללחץ. בהתחשב בכך שג’ונסון הבטיח שעד הקיץ הסיפור יהיה גמור, לא ברור למה צריך לחכות לאביב. עבודת שיקום אינה מצב חירום שלא מאפשר לבכירים להגיע ולהעיד.

https://twitter.com/EdwardJDavey/status/1397615658800668672

מה עכשיו?

כנראה שעסקים כרגיל. האופוזיציה תנסה ללחוץ, בוריס ג’ונסון יתעלם, ובסוף יעברו לדבר הבא. אף אחד לא יאבד את משרתו בעקבות הפרשה הזו. כנראה שבקרוב גם לאף אחד לא יהיה ממש ראש לזה: למרות התקדמות מבצע החיסונים, הווריאנט ההודי ממשיך לעשות בעיות בממלכה. אתמול (ו’), לראשונה מאז ה-1 באפריל, אובחנו בבריטניה יותר מ-4,000 חיוביים חדשים. אמנם נכון לעכשיו מספר המאושפזים לא ממש עולה, אבל ההתפשטות הזו מלחיצה את מקבלי ההחלטות. בתוך שבועיים וחצי הממשלה תצטרך להחליט מה היא עושה לגבי הפתיחה הסופית של המגבלות שמתוכננת ל-21 ביוני. לכן, בקרוב אנחנו צפויים לשמוע גם מהממשלה וגם מהאופוזיציה יותר התבטאויות בעניין הזה, וכנראה שעדות קאמינגס לא תימוג עד להקמתה של ועדת החקירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *