למקרה שלא העמסתי עליכם מספיק עם הבחירות המקומיות והאזוריות, קבלו גם בחירות לפרלמנט: מחוז הבחירה הרטליפול הולך לבחירות ביניים. העיר שבצפון-מזרח אנגליה תבחר בחמישי את המחליף (או כנראה המחליפה) של חבר הפרלמנט הפורש שנחקר באשמת עבירות מין. כעת הלייבור נחושים להגן על מחוז הבחירה שלהם בו הם מחזיקים מאז הקמת המחוז ב-1974, כדי להראות שהלייבור יכולים לחזור ולנצח. רק שהסקרים תומכים הרבה יותר בשמרנים | צילום: יו לוולין

בנוסף לבחירות המקומיות, לראשות עיריית לונדון, לסנד’ ולפרלמנט הסקוטי, בחמישי הקרוב (6.5) תתקיים מערכת בחירות נוספת, לפרלמנט שבווסטמינסטר. זאת, בשל בחירות ביניים שיתקיימו במחוז הבחירה הרטליפול הממוקם בצפון מזרח אנגליה. רבים יישאו את עיניהם לבחירות הביניים האלו, על מחוז בחירה שנמצא כרגע בידיה של מפלגת הלייבור, אבל שממש לא בטוח שתישאר שם.

למה מלכתחילה?

נשאלת השאלה למה בכלל הרטליפול הולכת לבחירות ביניים. הדבר נובע מכך שחבר הפרלמנט של המחוז, מייק היל מטעם הלייבור, התפטר מתפקידו. הסיבה להתפטרות הייתה חקירות שהתנהלו נגדו בחשד לעבירות מין שביצע. הדבר מחייב בחירות ביניים כדי למצוא לו מחליף, והרטליפול הוא מחוז הבחירה הראשון שהולך לבחירות ביניים מאז הבחירות הכלליות של 2019. בהתאם, זהו גם המבחן הראשון של קיר סטארמר בבחירות פרלמנטריות מאז שנבחר לראשות הלייבור.

מייק היל - לשעבר נציג מחוז הרטליפול
התפטר בגלל החקירות. מייק היל (צילום: ריצ’רד טאונזנד)

מה על הכף?

בניגוד לבחירות הביניים בפיטרבורו או בברקון ורדנורשייר, שהתקיימו בפרלמנט תלוי עם רוב זעום בשיאו של הפלונטר הפוליטי שיצר הברקזיט, כאן הסיפור הוא שונה. אין ויכוח מאוד לוהט כרגע, ובכל מקרה לשמרנים יש רוב עצום שבחירות ביניים לא ישנו (מה גם שכאמור, מייקל היל היה מהלייבור, כך שהשמרנים יכולים לכל הפחות לשמר את הרוב שלהם). העניין הוא אחר לגמרי: בבחירות 2019 האלקטורט בהטרליפול בחר בלייבור, אבל זה לא היה בזכות קמפיין מוצלח של הלייבור כמו שפשוט מפלגת הברקזיט לקחה גם לא מעט קולות מהשמרנים וכך הקשיתה עליהם להשיג יתרון. אבל כמעט 70% במחוז הצביעו בעד הברקזיט, והעמדה המבולבלת של הלייבור גרמה למפלגה לאבד שם כמעט 15 נקודות אחוז לעומת 2017.

מה שאני מנסה להגיד פה, זה שניצחון של הלייבור בבחירות הביניים האלו הוא רחוק מלהיות מובן מאליו. קיר סטארמר צריך את הניצחון הזה כדי להראות שהוא מסוגל להחזיר את הלייבור למסלול. בוריס ג’ונסון צריך את הניצחון הזה כדי להראות שניצחונות השמרנים במעוזי הלייבור – מחוז הבחירה של הרטליפול נשלט על-ידי הלייבור מאז הקמתו ב-1974 – כאן כדי להישאר.

המצב הפוליטי

צריך להגיד: הרטליפול אמנם מהווה מחוז קבוע של הלייבור, אבל לא מדובר במחוז בטוח. רחוק מזה. מאז הקדנציה השנייה של טוני בלייר הלייבור נמצאת בירידה כמעט קבועה (ב-2005 הלייבור הצליחה יותר מאשר בבחירות הביניים של 2004, אבל אחוז ההצבעה היה נמוך יותר). רק ב-2017 המפלגה הצליחה לחזור לעלייה, וב-2019 התוצאה עדיין לא הייתה גרועה כמו בבחירות 2015 כשראש הלייבור היה אד מיליבנד. רוצה לומר: לא צריך לקחת את הניצחונות של הלייבור במחוז כמובנים מאליהם, והמפלגה נמצאת בדעיכה בהרטליפול כבר עשור וחצי לפחות. ועדיין: כל אחד מראשי המפלגות מאז הרולד וילסון הצליח לשמור אותה עם הראש מעל המים. זה כולל את ג’רמי קורבין ואת מייקל פוט, שני ראשי המפלגה שהצליחו להיכשל בבחירות באופן החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. לכן, אם קיר סטארמר יצליח לאבד את הרטליפול זו תהיה השפלה רצינית.

מי נגד מי?

לא פחות מ-16 מועמדים מתכוונים להתמודד על המקום. רובם, כמובן, חסרי סיכוי של ממש. לחמשת המועמדים העצמאים אין באמת סיכוי. גם למועמדת מפלגת השוויון לנשים אין סיכוי של ממש, וההיסטוריה שלה לא מכילה הצלחות אלקטורליות של ממש. מפלגת הצפון-מזרח שרצה בלעדית במחוזות הבחירה של דרהאם מצליחה אמנם יותר מהמפלגה הקודמת, אבל מעולם לא התקרבה אפילו לנתח קולות שמספיק לשיטת הבחירות הבריטית. למה השאריות של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית עדיין לא מתפרקת זה נשגב מבינתי, בהתחשב בעובדה שכבר שנים היא לא מצליחה אפילו להכניס נציג אחד למועצה מקומית כלשהי. בנוסף, יש שתי מפלגות להזויים: מפלגת המורשת שמורכבת מהזויים שלוקחים את עצמם ברצינות, ומפלגת המפלצות המשוגעות המשתוללות הרשמית עבור הזויים שלוקחים את עצמם בקלילות. לכל אלו אין סיכוי וסביר להניח שהרבה מהקולות שלהם יגיעו אליהם בטעות.

גם לשלוש מפלגות קצת יותר רציניות – הירוקים, הליברל-דמוקרטים ומפלגת הרפורמה – אין סיכוי אמיתי. המפלגות האלו כנראה אפילו לא יהוו את ההבדל בין ניצחון לתבוסה, מהבחינה שקולות שיעברו מאחת משתי המובילות למי מהמפלגות הקטנות כנראה שלא יעשו הבדל של ממש. בסוף, הקרב האמיתי הוא בין מועמד הלייבור פול ויליאמס לבין המועמדת השמרנית ג’יל מורטימר.

המובילים

אז בואו נדבר באמת על המובילים ויליאמס ומורטימר. ד”ר פול ויליאמס, מועמד הלייבור, כבר כיהן בפרלמנט מטעם מחוז הבחירה סקוטון דרום המתנדנד. הוא הרוויח את מקומו ב-2017 והפסיד אותו ב-2019. גם המחוז הזה, כמו הרטליפול, נמצא בצפון מזרח. רבים מצאו את עצמם ללא מילים כשקיר סטארמר הוביל מהלך של בחירת מועמד שכשל בצפון מזרח כדי לנצח בצפון מזרח. ויליאמס מנסה להראות שהוא למד מהטעות של 2019, העמדה האומללה על הברקזיט, וכעת הוא מנסה לשכנע שאין לו כוונה לחזור לאיחוד האירופי כעת משבריטניה עזבה. רבים פשוט חושבים שוויליאמס נמצא במצב נואש, והוא מתקשה להרשים.

פול ויליאמס - מועמד הלייבור בהרטליפול
נראה נואש. פול ויליאמס (צילום: כריס מקאנדרו)

ג’יל מורטימר, עורכת דין בהכשרתה, מחזיקה ברזומה בפוליטיקה המקומית במועצת המחוז של צפון נורת’ יורקשייר, הממוקם דרומית למחוז דרהאם בו שוכנת העיר הרטליפול. נקודת החולשה שלה היא הזמן בו העבירה את חייה באיי קיימן, הידועים בעיקר כמקלטי מס. אנג’לה ריינר, סגניתו של סטארמר, טענה שמורטימר העבירה יותר זמן באיים האלו מאשר בהרטליפול. בנוסף, ריינר דרשה מהשמרנים שמורטימר תפרסם את דוחות המס שלה.

ואיך זה נראה בסקרים? מורטימר מובילה בבירור. הסקר העדכני מדבר על כך שמורטימר תקבל 49% בעוד ויליאמס יסתפק ב-42%. אמנם זה אומר עלייה ללייבור לעומת בחירות 2019, אבל זה יהיה עדיין משפיל לאבד עוד מחוז בחירה, וזה כשהברקזיט כבר גמור וג’רמי קורבין לא שם. גם סוכנויות ההימורים לא מיטיבות במיוחד עם ויליאמס. אדם שישים 100 ליש”ט על ויליאמס יעשה רווח נקי של 137.5 ליש”ט. מי שיחליטו לשים את אותם 100 ליש”ט על מורטימר דווקא יצטרכו להסתפק בהרבה פחות: הרווח יהיה קצת יותר מ-57 ליש”ט. ובגלל שככל שהרווח יותר גדול כך הסיכויים יותר קטנים, מהמרים שלא אוהבים להסתכן יהמרו על מורטימר.

בחמישי הלייבור יצטרכו להתאמץ בכל רחבי אנגליה כדי להראות שהם מצליחים לעלות בחזרה על הסוס, ובהרטליפול במיוחד. כל תוצאה שהיא לא ניצחון תראה שהבעיה של המפלגה הרבה יותר עמוקה מקורבין או הברקזיט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *