נחשו מי חזר: ג’רמי קורבין. כלומר, חזר למפלגת הלייבור. ב-NEC החליטו לבטל את השעייתו מהמפלגה, שנקבעה לאחר שניסה להמעיט בהיקף תופעת האנטישמיות בתוכה. הדבר התקבל בברכה על-ידי קורבין עצמו ותומכיו במפלגה, אבל בקרב מתנגדיו במפלגה ומחוצה לה הדבר התקבל בהתנגדות חריפה. בזמן שהקורביניסטים קוראים לאחדות בתנאים שלהם, מתנגדי קורבין רוצים לראות אותו לגמרי מחוץ לשורות המפלגה. לנצח. ובתוך כל זה סטארמר איכשהו אמור לנסות לבנות מפלגה שתנצח בבחירות | צילום: מטה ג’רמי קורבין

זה היה מהיר: הוועד המנהל הארצי של מפלגת הלייבור (NEC) החליט להשיב את ג’רמי קורבין למפלגה. זאת, לאחר שהושעה ממנה בחודש שעבר. יש לשים לב שזו החלטה רק להשיב את קורבין אל חיק המפלגה, אבל הוא עדיין לא חזר לחיק המפלגה הפרלמנטרית (מה שנקרא באנגלית, restored the whip). בניגוד להחלטה על חברות במפלגה שנתונה לוועד המנהל, החלטה על חברות במפלגה הפרלמנטרית תלויה בראש המפלגה קיר סטארמר ובמצליף הראשי שלה ניק בראון. עד שלא יוחזר למפלגה הפרלמנטרית, הוא לא יהיה כפוף למשמעת הסיעתית וגם לא יזכה להתנהל כחלק מהמפלגה. (עדכון מה-18.11: סטארמר הודיע שההשעיה מהמפלגה הפרלמנטרית נשארת בשלה).

אבל אלו הפרטים הטכניים. מה שיותר מעניין זה ההשפעה של העניין הזה על מפלגת הלייבור.

תקציר האירועים

בסוף אוקטובר הנציבות לשוויון וזכויות אדם פרסמה דו”ח קשה על הטיפול של מפלגת הלייבור תחת ג’רמי קורבין בתופעת האנטישמיות בקרבה. קורבין טען בפוסט בפייסבוק שהוא מצר שמנגנון הטיפול המפלגתי לא היה טוב מספיק, אבל גם טען שממדי האנטישמיות במפלגה נופחו לצרכים פוליטיים. לאחר שגם בריאיון הוא סירב לחזור בו מהדברים, מפלגת הלייבור הודיעה שהיא משעה את קורבין. לא בגלל המחדלים שנעשו תחת הנהגתו את המפלגה, אלא בגלל שניסה להקטין את ממדי התופעה. בזמן שקיר סטארמר גיבה את ההשעיה וסגניתו אנג’לה ריינר, קורביניסטית בדרך כלל, התנערה מקורבין, באגף השמאל הקשה של המפלגה, מה שנקרא “הקורביניסטים”, כבר איימו בנטישה.

אתמול (ג’) בבוקר קורבין פרסם בפייסבוק שלו הודעה. שם, הוא הסביר, שלא הייתה בכוונתו להציע סובלנות כלפי אנטישמיות. הוא גם הביע תמיכה ישירה בהצהרתו של קיר סטארמר מיום ההשעיה שבכוונתו לאמץ את המלצות הדו”ח. ולמה הוא התכוון כשטען שהתופעה הוצאה מפרופורציות? לדבריו, הוא רצה להגיד שרוב מפלגת הלייבור הייתה מחויבת למאבק באנטישמיות ובגזענות בכלל. צריך להגיד: בשום שלב לא הגיעה האשמה כלפי כל חברי המפלגה או אפילו רובם שהם בסדר עם אנטישמיות. הטענה שעלתה היא שתחת קורבין הקבוצה האנטישמית הרגישה מאוד בנוח, ושההנהגה סייעה לה להרגיש כך. גם התנצלות לא נשמעה ממנו. בכל מקרה, ההצהרה הזו של קורבין נשלחה גם ל-NEC. מאוחר יותר באותו יום, כאמור, ה-NEC החליט להחזיר את קורבין למפלגה.

התגובות

סיום ההשעיה לא השאיר אף אחד אדיש. קורבין צייץ: “אני מרוצה שחברותי בלייבור הושבה וברצוני להודות לחברי המפלגה, חברי האיגודים וכל מי שהביעו סולידריות”. לאחר מכן קרא לתנועה להתאחד כדי להביס את “הממשלה השמרנית המזיקה”. כפי שאראה בהמשך הפוסט, זה לא מסר פייסני כמו שזה נראה.

סטארמר עצמו היה יותר מפורט. הוא לא הסתפק בציוץ בודד, אלא הקדיש שרשור שלם. אם לתקצר, אז הוא פתח במילים: “אני יודע שזה היה עוד יום קשה לקהילה היהודית ולחברי הלייבור שנאבקו כה קשה לבלום את האנטישמיות”. לאחר מכן, הוא ביקר את הפוסט המקורי של קורבין, מבלי להתייחס לפוסט החדש. והוא כרגיל הבטיח שהוא עדיין מחויב לעקור את האנטישמיות מהמפלגה, ושהוא לא מתכוון להתמקדות באינדיבידואל אחד לעצור אותו. או במילים אחרות, בזמן שקורבין לפחות ניסה להראות שאין לו רגשות נקם, סטארמר ממשיך בניקיון שהוא מעוניין לעשות במפלגה מהשמאל הקשה ובעיקר להתנתק מהמורשת של קודמו בתפקיד.

בתנועה היהודית בלייבור פחות זרמו עם ביטול ההשעיה. לדבריהם, כל אחד שעיניו בראשו יכול לראות שהצהרתו החדשה של קורבין “לא מספקת”. מרגרט הודג’, חברת הפרלמנט מטעם המפלגה, ביקרה את העובדה שקורבין הוחזר לשורותיה מבלי שבאמת התנצל. וגם מחוץ ללייבור נשמעו קולות דומים. קארן פולוק מהקרן החינוכית לשואה טענה ש”אפס סובלנות פירושה אפס סובלנות או שזה ביטוי חסר משמעות”. אמנדה מילינג, אחת המנכ”ליות של המפלגה השמרנית, שלחה לסטארמר מכתב בו אמרה שהגיע הזמן שיוכיח שיש ללייבור הנהגה חדשה, ושעל קורבין להיות מסולק מהמפלגה לתמיד. הטענה שלה מטעה מעט: הדבר לא בסמכותו של סטארמר אלא של ה-NEC, שנבחר באופן עצמאי.

מהצד השני, לן מקלסקי, מזכ”ל האיגוד המקצועי Unite ומקורב לקורבין, בירך על הצעד. לדבריו, מדובר ב”החלטה נכונה, הוגנת ומאחדת”. קבוצת הקמפיין הסוציאליסטי, אחת מקבוצות השמאל במפלגה, טענה שמדובר בצעד נכון וקראה לפעול לאחדות במפלגה. במומנטום הלכו יותר רחוק, וקראו לביטול ההשעיה של חברי מפלגה נוספים.

המכנה המשותף

ניתן לראות שמוטיב חוזר אצל אלו שתומכים בקורבין היה “בואו נדבר אחדות עכשיו”. אני מציע לכם לשמור את המשפט הזה למקרה בו תתבקשו לתת דוגמה לאירוניה בריטית משובחת. כי דיי ברור שהסאבטקסט של הטענה הזו הוא לא לשיר יחד שירים מסביב למדורה, אלא ש”מלחמת האזרחים” במפלגה רק עברה פאזה. עכשיו הרי אלו אנשי האגף המרכזי שזועמים, אז הכי כיף להציע להם אחדות כדי להוציא אותם סרבני שלום. התנהגות כזו לא ייחודית לקורבינסיטים: האגף הבלייריסטי של המפלגה מעולם לא קיבל באמת את הנהגתו של ג’רמי קורבין. אז עכשיו הקורביניסטים רוצים אחדות, אבל בתנאים שלהם. בכל זאת, עם הניצחון הזה למוראל ועם ההצלחה מעל המצופה של מומנטום בבחירות ל-NEC, מי יעז להתכחש להם?

לעומת זאת, בצד שמתנגד לקורבין דיי קרובים להקצפה מהפה. לא שאין להם סיבה: לא נראה שקורבין אמר טעיתי, אלא שהאחרים טעו. מה-NEC לא נמסרה הודעה כלשהי שאכן קורבין הובן לא נכון. בקיצור, למה הוא הוחזר? אז עכשיו האגף שתומך בסטארמר מגביר את הלהבות. הוא רוצה את קורבין בחוץ לחלוטין, וחבריו מוכנים לעלות על בריקדות בשביל זה. אחד מחברי המפלגה אף אמר בדלתיים סגורות שאחרי הסאגה הזו, מזכ”ל המפלגה דייוויד אוון צריך לשקול להתפטר כי הוא “אכזב את סטארמר”. סטארמר עצמו, למרות שהיה קצת יותר ממלכתי, נכנס הרי גם הוא בקורבין במאה קמ”ש. עבורו זה חיוני: הוא חייב להתנתק מקורבין. הוא בהתחלה ניסה לא לקרוא לקורבין בשמו, אלא רק לדבר עליו בעקיפין ושיבינו על מי מדובר. עכשיו גם הכפפות האלו הוסרו.

ג'רמי קורבין וקיר סטארמר
הכפפות מוסרות. קיר סטארמר עם ג’רמי קורבין (צילום: מטה ג’רמי קורבין)

פנינו לאן?

מלחמת האזרחים בלייבור נמשכת. עברה פאזה, אבל נמשכת. אם קודם זה היה האגף הקורביניסטי שיצא מהכלים, עכשיו הוא יכול להציע בממלכתיות: “בואו נשאף לאחד את המפלגה”. דיי ברור בתנאים של מי. בינתיים, גם אם האגפים הבלייריסטי והמרכזי של המפלגה לא נכנסים לטנטרום מהסוג שעברו הקורביניסטים עם ההשעיה, הם אלו שדיי מאבדים את העשתונות. ושוב: זה לא שהאגף השמאלי מורכב מילדים קטנים. אלו היו הבלייריסטים שהחליטו לפרוש מהמפלגה תחת קורבין כי הם לא רצו להמשיך להיות תחתיו. לפי דו”ח פנימי באורך של קרוב לשלוש עבודות דוקטורט, האגף הזה גם הפריע במכוון לקורבין לנצח בבחירות 2017. המפלגה הזו פשוט לא מצליחה להסכים על הנהגה.

וזה עניין מרכזי: יכול להיות שסטארמר יהיה ראש ממשלה מצוין אם הוא יוביל לניצחון בבחירות. לא יודע. אבל רוב הסיכויים שהוא לא יוביל לניצחון בבחירות. כי זו לא הסכינאות השמרנית. הסכינאות השמרנית כוללת פשוט כיסי מורדים שמבטיחים שיהיה למפלגה עמוד שדרה ערכי כלשהו, וכמו כן שהמפלגה לא תהפוך למפלגה של אדם אחד. הסכינאות בלייבור מביאה לפיצול כזה ענק, שהיא קורעת את עמוד השדרה של המפלגה. אז סטארמר כנראה ישפר את מצבה של המפלגה בבחירות הכלליות הבאות, אבל זה בעיקר כי לא נשאר לה יותר מדי לאן לרדת. ויש כמובן את הסיכוי הקטן שהוא ינצח. אבל הוא קטן. כי מי יצביע למפלגה שמראה באופן מובהק שחברים רבים בה לא מאמינים במועמדה לראשות הממשלה?

קיר סטארמר - קורבין
יכול לנצח? קיר סטארמר (תמונה: מחשבון הטוויטר של קיר סטארמר)

בקיצור, ההשעיה של קורבין וההחזרה שלו משפיעות בעיקר על הנכונות של אנשים חיצוניים להצביע למפלגה, כי רבים רואים בכך מדד לרצינות של סטארמר במלחמה באנטישמיות. בתוך המפלגה הן רק טריגרים לשינוי פאזות במלחמת האזרחים. אבל הן לא מה שיפסיק או יגרום להן. לזה לסטארמר יש שני פתרונות: או ליצור מצע שיספק את כולם, או לנקות את אחד האגפים מהמפלגה. השאר זה רק רעשי רקע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *