ראש אופוזיציה חדש פירושו ממשלת צללים חדשה. מוקדם יותר השבוע, במקביל לכל סיפור הקורונה, קיר סטארמר מינה את שרי הצללים שלו. למרות חששות רבים להדחתם, קורביניסטים בכירים קיבלו מקום, לצדם של בלייריסטים. המטרה: איחוד שורות בתוך המפלגה. בין המינויים ניתן למנות את המתחרות ליסה ננדי ורבקה לונג-ביילי, את ראש המפלגה לשעבר אד מיליבנד ואת המשך הכהונה של ג’ון אשוורת’ כשר הצללים לבריאות. ולא נשכח להגיד מילה על האיזון המגדרי והאתני, שבלייבור טרחו להדגיש | צילום: Rwendland

הבלוג, כמובן, עוקב בדאגה אחר המתרחש עם בוריס ג’ונסון (שנכון לעכשיו מצבו מוגדר כיציב והוא בהכרה), אבל יש עוד דברים בעולם. כזכור, קיר סטארמר הוא ראש מפלגת הלייבור החדש, ובהתאם הוא מינה בתחילת השבוע ממשלת צללים חדשה. בניגוד לישראל, בה חלוקת תיקים היא קודם כל פועל יוצא של מו”מ קואליציוני ורק לאחר מכן של העדפות ראש הממשלה, בבריטניה הממשלה וממשלת הצללים נובעות מהעדפות ראש הממשלה הרבה יותר. כמובן, עדיין יש צרכים פנים-מפלגתיים, אבל המשחק שונה לחלוטין. לכן, ניתן ללמוד הרבה על מה שסטארמר מתכנן מהמינויים הראשוניים.

רשימת מכולת

נתחיל בפירוט פשוט של מספר נושאי תפקידים בכירים. המתחרות של סטארמר במרוץ לראשות מפלגת הלייבור, ליסה ננדי ורבקה לונג-ביילי, קיבלו את “תיקי” החוץ והחינוך בהתאמה. אנליזה דודס הפכה לאישה הראשונה עם פוטנציאל להיות שרת האוצר. אמילי ת’ורנברי עברה מ”תיק” החוץ שקיבלה מג’רמי קורבין ל”תיק” המסחר הבינלאומי. ג’ונת’ן אשוורת’ שומר על מקומו כשר הבריאות. מי שחוזר מהספסלים האחוריים לקדמת הבמה הוא אד מיליבנד, ראש המפלגה לפני קורבין, וכעת שר הצללים לעסקים, אנרגיה ואסטרטגיה תעשייתית. דייוויד לאמי קיבל את “תיק” המשפטים. גם המתמודדים על תפקיד סגן ראש המפלגה שפחות הצליחו לא יצאו בידיים ריקות. כלומר, חלקם: איאן מורי הוא שר סקוטלנד, ורוזנה אלין-קאן תהיה שרה לבריאות הנפש תחת אשוורת’. ניק ת’ומאס-סימונד קיבל את תיק הפנים. את “תיק” ההגנה קיבל ג’ון הילי. יש כמובן מינויים נוספים, אבל אלו החשובים.

גיוון מחנות

היו שמועות שסטארמר מתכוון להיפטר מהקורביניסטים. הדבר אף הגיע לעיתונות. בסוף, השמועות הללו התבדו. ייתכן שזה נעשה בשל הלחץ שהופעל עקב הדיווחים האלו, אבל אני נוטה להאמין שזה נובע יותר מזה שמעבר לכך שסטארמר הוא לא אנטי-קורביניסט, הדבר האחרון שהוא רוצה זה להחמיר את הפילוג הפנים-מפלגתי באמצעות הדרת צד כלשהו מממשלת הצללים.

רבקה לונג-ביילי, הקורביניסטית ששנייה בקורביניזם שלה רק לקורבין עצמו, קיבלה תפקיד נחשב בהחלט. מבחינת תחומי העניין שלה היא כנראה הייתה מעדיפה להישאר באנרגיה, אבל ייתכן שהגרין ניו-דיל שלה רדיקלי מדי עבור סטארמר ולכן העדיף להעבירה לתחום אחר. אמילי ת’ורנברי היא פחות קורביניסטית מלונג-ביילי, אבל גם הייתה בת ברית חזקה של קורבין, והיא עדיין בפנים.

אבל גם אנשים שבפירוש אינם קורביניסטים קיבלו מינוי. אד מיליבנד, למשל. לתת לו לעסוק באנרגיה זה צעד מתבקש, מאחר שזה הבייבי שלו עוד לפני שגרטה תונברי הפציעה לחיינו, ובממשלת גורדון בראון הוא גם היה השר לשינוי אקלים. כמובן, לא נשכח את ליסה ננדי, שבתחומים מסוימים יותר ימנית מסטארמר. אבל שניהם אינם הדוגמה הכי קיצונית: איאן מורי היה המועמד הכי בלייריסט מבין המועמדים לסגנות, וגם הוא בפנים. דווקא כאן בולטת בחסרונה ג’ס פיליפס,* אולי אחד הקולות הבולטים ביותר נגד קורבין בתוך המפלגה.

אד מיליבנד
אנרגיות מחודשות. אד מיליבנד (צילום: ריצ’רד טאונשנד)

יש פרשנויות שטוענות שדווקא סטארמר כן ניקה את ממשלת הצללים מהקורביניסטים, כי עובדה שרבים מאלו שהיו בה הוצאו ממנה. אבל אני לא משוכנע: ברור שסטארמר יצטרך להדיח כמה מהם, כי הוא רוצה ממשלת צללים יותר מגוונת ממה שקורבין לקח על עצמו. הפרשנות הזו גם מסתמכת על דייוויד לאמי שחזר לקדמת הבמה, אחרי ששירת כשר אצל טוני בלייר. זה נכון, אבל מתעלם לחלוטין מכך שלאמי היה אחד מאלו שנתנו לקורבין את החתימה הדרושה כשזה רץ לראשות המפלגה ב-2015. בקיצור, העסק הזה קצת יותר מורכב. ההדחה של הקורביניסטים לא נעשתה רק בגלל שהם קורביניסטים, אלא כי סטארמר רוצה לצדם גם בלייריסטים. לא כולם יכולים לשחק בממשלת צללים.

שר בריאות תחת משבר

כאמור, מי שנשאר בתפקידו הוא ג’ונת’ן אשוורת, שר הבריאות של ממשלת הצללים. הדבר הגיוני: משבר הקורונה אפילו לא הגיע לעיצומו בבריטניה, ועדיף לשמור על המשכיות בתחום הבריאות. למעשה, מלבדו יש עוד בדיוק שר צללים אחד בקבינט הצללים המרכזי שממשיך להחזיק בתפקידו מממשלת הצללים הקודמת: שר צפון אירלנד טוני לויד. לויד כרגע מאושפז בעקבות הידבקות בקורונה, ועד שיבריא תכהן במקומו לואיס הייג. בכל מקרה, הדבר מראה עד כמה, בניגוד לשאר שרי הצללים, אשוורת’ נחוץ בתפקידו.

לכן, כשהמשבר הזה יהיה מאחורינו (במהרה בימינו), כדאי לראות אם אשוורת’ יישאר בתפקידו או שיוזז לתפקיד אחר. מי יודע, אולי אפילו יודח. כי אמנם סטארמר לא בא להעיף את כל הקורביניסטים לאלף עזאזל, אבל השיבוצים מחדש שלו לחלוטין מגיעים לקבוע שיש בוס חדש ושמשהו חדש מתחיל. אשוורת’ זוכה מן ההפקר, אבל מתישהו ההפקר ייגמר (כי ההפקרות של הממשלה דיי נגמרה). אז נראה אם סטארמר מרוצה משר הבריאות שלו או שיש לו עדיפות אחרת.

ג'ונת'ן אשוורת'
יישאר גם אחרי המשבר? ג’ונת’ן אשוורת’ (צילום: Rwendland)

ענייני מגדר ומיעוטים

אם אתם זוכרים, התייחסתי לכך שניצחונו של קיר סטארמר פירושו גם שמפלגת הלייבור ממשיכה להחזיק בתואר המפוקפק של אף אישה בראשות המפלגה. ובכן, לפחות ברמת ממשלת הצללים שלו הוא מנסה לפצות, וברמת קבינט הצללים ישנו “איזון מגדרי” לדברי הלייבור, עם 17 נשים ו-15 גברים. בנוסף, ישנם שבעה שרי צללים ממיעוטים אתניים.

אין ספק: סטארמר הוא הטקסטבוק של גבר לבן הטרוסקסואל ואמיד, וכשייגמר משבר הקורונה הוא צפוי לחטוף על כך מבוריס ג’ונסון (בהנחה שהוא ישרוד את הקורונה). הוא עשה את זה לקורבין ואין שום סיבה שסטארמר יהיה שונה בעניין הזה. כמו כן, הממשלה הראשונה של ג’ונסון התהדרה בתואר הממשלה הבריטית הכי מגוונת בעת המודרנית (שזה, במחילה, אומר שהיו קצת פחות לבנים לעומת ממשלות קודמות), כך שהוא מרשה לעצמו לתקוף את הלייבור כאילו הוא לא גבר לבן הטרוסקסואל ואמיד. לכן, סטארמר כבר מציב קבינט צללים באמצעותו הוא יוכל להציג גישה פרוגרסיבית. להזכירכם, ג’ונסון מגדיר את עצמו כ”ימין-מרכז פרוגרסיבי”. לכן, הגיוני מאוד שסטארמר לא ירצה להשאיר לו את משבצת הפרוגרסיביות ריקה.

בוריס ג'ונסון
ישמח לנזוף בלייבור על היעדר מנהיגות נשית. בוריס ג’ונסון (צילום: ג’סיקה טיילור, הפרלמנט הבריטי)

או בקיצור

סטארמר בהחלט שינה סדרי עולם בתוך ממשלת הצללים, על-ידי הדחות והעברות תפקידים רבות, עם מעט מאוד עוגני המשכיות מממשלת הצללים הקודמת. אפשר להסתכל על זה כעל טיהור של הקורביניסטים, אבל אני אאלץ לא להסכים עם זה. סטארמר אינו קורביניסט ולגיטימי שירצה קבינט שהולם את זה. אי-אפשר לעשות את זה בלי להדיח כמה קורביניסטים על הדרך. בסופו של דבר, מקומות בממשלת הצללים הם עניין מוגבל. אבל הוא כן נתן מקום לשתי בעלות ברית רציניות של קורבין מקומות בכירים סביבו, כי בסופו של דבר הוא כן מעוניין לאחד את השורות. האם זה יספיק כדי לאחד את השורות במפלגה? ממש לא. אבל זו התחלה.

ועוד דבר אחד

ייתכן ששמעתם שסטארמר שוחח בזום עם ראשי קהילות יהודיות בבריטניה כדי להתחיל דף חדש עם הקהילה היהודית. הם גם, כרגע, מאוד מרוצים ממנו. כרגע זה צעד קטן שלא מצדיק אזכור מעבר למה שעשיתי בפסקה הזו. כשהוא יקיים את הבטחותיו לגוף חקירות עצמאי ולדיווח שבועי על התקדמות הטיפול באנטישמיות, ולא יעשה רק צעדים סמליים, יהיה אפשר להתייחס לזה בהרחבה.

*עדכון מה-9.4.2020: בסופו של דבר ג’ס פיליפס קיבלה תפקיד זוטר ב”משרד” הפנים של ממשלת הצללים, והיא תהיה אחראית על תחום האלימות בתוך המשפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *