בוריס ג’ונסון נמצא כעת במחלקת טיפול נמרץ, עקב החמרה במצבו לאחר שנדבק בקורונה. נכון לעכשיו הוא בהכרה ולא זקוק להנשמה, אבל דברים כאלו עשויים להשתנות. כרגע דומיניק ראב קיבל את המושכות להמשיך לתפקד, אבל אם ג’ונסון ייצא לחלוטין מכלל פעולה דברים עלולים להגיע לבלגן. לראב אין לגיטימציה אוטומטית מהפרלמנט, וגם עשויה להיווצר קטיעה בהמשכיות – שגם כך בעייתית עקב תקשורת לא אידיאלית בין ג’ונסון לראב. וגם, לנימה קצת יותר אופטימית, היריבים הגדולים של ג’ונסון (וגם כמה חברים) מאחלים לו בריאות | צילום: מתוך הטוויטר של בוריס ג’ונסון מימיו לפני בית החולים

אתמול (ב’) בוריס ג’ונסון הועבר למחלקת טיפול נמרץ עקב החמרה במצבו לאחר שחלה ב-COVID-19. כרגע הוא עדיין לא צריך מכונת הנשמה (הוא גם עדיין בהכרה), אבל עלה החשש שכן יעלה צורך שכזה, ולכן הועבר לשם. מדאונינג 10 נמסר שהוא זוכה ל”טיפול מצוין”. ראש ממשלה שמאושפז במחלקת טיפול נמרץ זה לא דבר נטול משמעויות, ולכן בפוסט זה אנסה לדון בהן בקצרה.

מחליף

באופן עקרוני, בניגוד לארצות הברית, אין בבריטניה מנגנון מסודר של העברת מקל במקרה בו ראש הממשלה לא מסוגל יותר לתפקד. במקרה הזה, ג’ונסון עדיין בהכרה, ולכן הוא היה יכול להגדיר מראש ובאופן יותר מסודר את העברת הסמכויות. מי שהוגדר הוא שר החוץ דומיניק ראב. ראב אמר שכרגע הוא ושאר השרים הרלוונטיים יעבדו בתחומם כדי להוציא לפועל את התכניות עליהן הורה ג’ונסון כדי להתמודד עם הווירוס.

כמה שעות מוקדם יותר, אגב, במסיבת העיתונאים היומית, ראב טען שבוריס ג’ונסון עדיין בשליטה. רק שלפי ההודעה של דאונינג 10, ג’ונסון הועבר לטיפול נמרץ כבר בשעות אחר הצהריים*. מסיבות העיתונאים מתקיימות באופן קבוע בשעה 17:00 (שעון מקומי). כלומר, או שהעבירו את ג’ונסון ממש במקביל למסיבת העיתונאים, או שראב לא עודכן, או שראב שיקר. האפשרות השנייה היא ככל הנראה הסבירה ביותר, שכן לדבריו של ראב עצמו, בפעם האחרונה הוא דיבר עם ג’ונסון בשבת, למרות שהובהר שהוא יהיה ממלא המקום ברגע שג’ונסון עבר לאשפוז. או במילים אחרות, נראה שהעברת המקל הזו נעשתה אולי תאורטית, למפרע, אבל לא דאגו שהיא באמת תוכל להתבצע כיאות.

ולמרות שאני בטוח שכולם מאחלים לג’ונסון רפואה שלמה, צריך להתייחס לאפשרות שבה חס וחלילה הוא לא יצליח לצאת מזה. הלגיטימציה של ראש הממשלה בבריטניה היא נגזרת של שני מוסדות: הפרלמנט והמלוכה. המלוכה היא העניין הפעוט, בהנחה שהמלכה תסכים לתת לראב מינוי דרך הזום. הפרלמנט עלול להיות יותר בעייתי: האם בהכרח כל חברי המפלגה השמרנית יסכימו לתת את תמיכתם בראב? אם לא, יהיה צורך בבחירות מהירות לראשות המפלגה תוך כדי משבר בריאותי ענק, שבריטניה עדיין לא מוכנה להתחיל באסטרטגיית יציאה לגביו. אם כן, זה עשוי לפתור את הפלונטר בטווח הקצר, אבל יותר מאוחר חברי פרלמנט עשויים לרטון על כך שהוא נבחר בחסות משבר וידרשו בחירות מסודרות.

דומיניק ראב - טיפול נמרץ
לא בדיוק כניסה חלקה. דומיניק ראב (צילום: ריצ’רד טאונשנד)

בקיצור, כנראה שראב מתפלל חזק יותר מכולם שג’ונסון ייצא מזה.

קושי תפקודי

בהמשך לחלק הקודם, כרגע יש תחושה של לימבו: ראש הממשלה כביכול מעודכן ובשליטה, אבל כעת נמצא במחלקת טיפול נמרץ, ממלא המקום שלו לא דיבר איתו יומיים במהלכו של משבר חסר תקדים, ובקיצור יש תחושה של בלגן. ובמקרים של משברים מהסוג הזה, יש חשיבות אדירה לכך שאנשים ירגישו שהמצב בשליטה, שיש מישהו שיודע מה הוא עושה. כל הסיפור הזה עשוי לערער על התחושה הציבורית שכך נעשה. קשה לחזות כיצד זה עשוי להשפיע על הציבור, שגם ככה מודע לכך שהמצב רציני כי עובדה שהמלכה נאמה על זה באופן חריג.

אבל מעבר לתחושה הציבורית, תארו לכם את הסיטואציה הבאה: מצב בו ג’ונסון יוצא מתפקוד לחלוטין, אבל חי. דומיניק ראב עושה ככל שביכולתו להתמודד עם המצב תוך כדי שהוא צריך לסטות מהתכניות של ג’ונסון כי מדובר בסיפור דינמי. זאת, אחרי שכאמור התקשורת בין השניים לא הייתה מיטבית. ג’ונסון מצליח להחלים וחוזר לדאונינג 10. הוא ימצא את עצמו במצב שהוא לפני הכל צריך להתעדכן בכל הפרטים, ולמעשה לעבור חפיפה על העניין תוך כדי תהליך ההתמודדות עם המשבר. זה אמנם סיטואציה פסימית, אבל אפשרית בהחלט.

אגב, זה מצב שהיה יוצר קשיים בכל מקרה, גם אם הייתה העברת מקל יותר אוטומטית וגם אם התקשורת בין ג’ונסון לראב הייתה מעולה ויומיומית. אבל אין ספק שמה שתואר עד כאן מזמין בלגן.

צפירת הרגעה

אם לסכם, ההשלכות העיקריות של מה שקורה עם ג’ונסון כרגע הן בעיקר אי-ודאות במערכת (וכמובן, ההשלכות הישירות עליו ועל משפחתו). זה רחוק מלהיות אידאלי, אבל זה גם לא משהו שמדינות לא התמודדו איתו מעולם בזמן משבר. במצב הנוכחי, ספק אם באמת יצליחו להחמיר את המצב בבריטניה אם ראב יאבד את שפיות דעתו ויסיר את כל ההגבלות. מה שאני מנסה לומר זה שההחמרה במצבו של ג’ונסון היא אכן בעלת השלכות חמורות, כי עדיין יש צורך במדיניות דינמית. יחד עם זאת, אלו דברים שקורים פה ושם, וככל הנראה ביחס לתגובה המאוחרת של בריטניה כאן מדובר במהמורה שתהיה יותר מוראלית מאשר מעשית. לא נעים, ממש לא לא-נורא, אבל גם לא הקטסטרופה בה”א הידיעה.

תגובות

ההחמרה במצבו של ג’ונסון זכתה לתגובות רבות. השרה הראשונה של סקוטלנד ניקולה סטרג’ון איחלה לג’ונסון כל טוב. השר הראשון של ויילס מארק דרייקפורד הביא את דאגתו. השרה הראשונה של צפון אירלנד אפילו הבטיחה להתפלל עבורו, משהו שסביר להניח שהתכוונה אליו מילולית בהתחשב בסוג המפלגה ממנה היא באה. גם ג’רמי קורבין אמר שמחשבותיו עמו. ת’רזה מיי אמרה שמחשבותיה עם ג’ונסון. ראש האופוזיציה החדש קיר סטארמר תיאר את זה כ”חדשות עצובות מאוד”. ראש עיריית לונדון סאדיק קאן הבטיח שהוא בטוח שראש הממשלה – המאושפז בלונדון – נמצא בידיים טובות.

גם בעולם הגיבו. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר שהוא מקווה שג’ונסון יתאושש במהירות. גם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח לג’ונסון את מיטב האיחולים. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל איחלה גם החלמה מהירה, ואפילו הוסיפה אימוג’ים של לב ותפילה.

אנגלה מרקל ובוריס ג'ונסון - טיפול נמרץ
מתפללת למענו. אנגלה מרקל עם בוריס ג’ונסון (צילום: דאונינג 10)

חלק מהאנשים האלו מתעבים את ג’ונסון בכל לבם. סטרג’ון על סירובו של ג’ונסון לאפשר משאל עם שני על עצמאות סקוטלנד. פוסטר על מה שה-DUP תופסים כבגידה באמצעות הסכם היציאה החדש מהאיחוד האירופי. מרקל ומקרון על מה שהעביר אותם בדרך להסכם היציאה הזה. לקאן ולג’ונסון תמיד היו יחסים מתוחים, כשני ראשי עיריית לונדון עוקבים. ועל קורבין באמת שאין צורך להרחיב. אבל רגעים מהסוג בו ראש הממשלה נמצא במחלקת טיפול נמרץ חושפים שמדובר ביריבים, אבל לא באויבים. אם הם רק היו מסוגלים לזכור את זה גם בשגרה זה היה יכול להיות נחמד.

שתהיה החלמה מהירה.

עדכונים

7.4.2020: *מתברר שג’ונסון הועבר לטיפול נמרץ רק ב-19:00, אחרי ההצהרה של ראב לתקשורת. עם זאת, העובדה שרק שעתיים לאחר מכן ג’ונסון הועבר לטיפול נמרץ עדיין מעלה תהייה אם ראב היה מעודכן או לחלופין אמר את האמת לגבי מצבו האמיתי של ג’ונסון.

9.4.2020: ג’ונסון שוחרר מהטיפול הנמרץ וחזר למחלקה הרגילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *