אז המעשים החשובים ביום הראשון של בוריס ג’ונסון כראש הממשלה מאחורינו: ג’ונסון פרש את חזונו בנאום שנשא בפתח דאונינג 10, והחל במינוי שרי הקבינט שלו. הנאום כלל, מטבע הדברים, את נושא הברקזיט, אבל לא רק. הוא הבטיח להגדיל את מספר השוטרים, לקצר את זמני ההמתנה לטיפול רפואי ועוד. לעומת זאת, חזון מעורר השראה לא ממש היה שם. לגבי מינוי הקבינט, ג’ונסון נאלץ להתמודד עם התפטרות המונית של שרים מממשלת מיי מצד אחד, ועם פיטורים שהוא ביצע מצד שני. כמו כן, המינויים שביצע לא היו על טהרת הברקזיטרים, ואנשים שהצביעו בעד הישארות באיחוד ב-2016 קיבלו תפקידי מפתח. אין ספק, הולך להיות מעניין | צילום: דאונינג 10

אז בוריס ג’ונסון הוא ראש הממשלה. יכול להיות שחלקכם צריכים לעכל את זה. אבל כן, זה המצב: בוריס ג’ונסון, “בוג’ו”, “טראמפ הבריטי” או איך שלא תרצו לקרוא לו, הוא ראש הממשלה של הממלכה המאוחדת. בריטים רבים התקשו לעכל את הבשורה. לאחר שג’ונסון קיבל את המינוי מהמלכה, הוא נכנס למכוניתו כדי לנסוע לנאום בפתח דאונינג 10. בדרך לשם, היה ניתן לשמוע בשידור החי, מישהו צעק לעבר המכונית “long live the clown”. אכן, זמנים מעניינים עומדים בפתח.

מעבר לכתיבת המשימות למפקדי הצוללות הגרעיניות של בריטניה – ההחלטה הראשונה שעליו לקבל – ישנם עוד שני דברים עיקריים שמתבצעים על-ידי ראש ממשלה ביומו הראשון בתפקיד. ראשית, הוא נואם נאום פתיחה בפתח של דאונינג 10, בו הוא נותן מספר הבטחות על מה שבכוונתו להתמקד בו. שנית, הוא מרכיב את הממשלה שלו. אז בואו נראה, מה בוריס ג’ונסון עשה לגבי שני הדברים האלו, בתור צעדי הפתיחה שלו כראש הממשלה.

נאום הפתיחה

כאמור, נאום הפתיחה של ראשי הממשלה שנכנסים לתפקידם אמורים להראות על החזון של ראש/ת הממשלה הנכנס/ת. אצל ת’רזה מיי, למשל, נאום הפתיחה דיבר על “חוסרי הצדק הבוערים” בחברה הבריטית, בהם הבטיחה לטפל. אז על מה בוריס ג’ונסון דיבר? ובכן, מן הסתם על הברקזיט. אבל, היו לו עוד כמה דברים שעניינו אותו.

ברקזיט

נתחיל מהעיקר. הדבר שלשמו כולנו התכנסנו כאן. ברקזיט. ג’ונסון כמובן התחיל ברוח מאוד אופטימית, ואמר שכל רואי השחורות לגבי הברקזיט יאכלו את הכובע (או כמו שהיא ניסח את זה, “יאבדו את החולצות”). כמובן, הוא הבטיח שתהיה יציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר יהיה אשר יהיה. עם זאת, הוא הקפיד להדגיש שיציאה ללא הסכם אינה האפשרות המועדפת עליו. הוא אמר שאם זה יקרה, זה בגלל שבבריסל לא מעוניינים לחזור למשא ומתן. כלומר, אם זה קורה, הם אשמים. הוא, מצדו, ישמח למערכת יחסים חדשה עם אירופה, שתתבסס על סחר חופשי בין בריטניה לאיחוד.

הוא הבטיח שזכויותיהם של אזרחי האיחוד האירופי שחיים בבריטניה יישמרו. ברצונו גם להבטיח גבול פתוח בצפון אירלנד, אבל מסרב לקבל עליו את ה-backstop, שהוא תופס כמכשיר אנטי-דמוקרטי (באיחוד האירופי פחות התלהבו מההגדרה). בהתאם, בגלל שהוא מודע לכך שייתכן שלא יהיה הסכם בסוף, הוא מבטיח להכין את בריטניה לאפשרות הזו. לדבריו, במקרה כזה יעמדו לזכות בריטניה 39 מיליארד ליש”ט שהיא אמורה לשלם לאיחוד כחלק מ”הסכם הגירושים”. זה עלול להיות בעייתי, כי חלק מהסכום הוא חובות של בריטניה לאיחוד, ואם הם לא ישולמו האיחוד עלול שלא להגיע להסכמי סחר עם בריטניה.

הפרלמנט האירופי
שם פחות התלהבו מהניסוח. בניין הפרלמנט האירופי (צילום: Andrijko Z., ויקיפדיה)

לרואי השחורות, הוא אמר שהוא מודה שצפויים לבריטניה קשיים, בעיקר במקרה של יציאה ללא הסכם. עם זאת, הוא טען שהוא מאמין שהם יהיו הרבה פחות רציניים ממה שכולם – קרי, מומחים מטעם משרד האוצר וגם גופים עצמאיים – חוזים. אופטימי כבר אמרנו?

ביטחון פנים

כידוע, פשיעה היא דבר שמעסיק מאוד את הבריטים. זה גם משהו שג’ונסון מאוד גאה שהצליח לפתור בלונדון בתקופתו כראש העיר. לכן, הוא הבטיח 20,000 שוטרים נוספים ברחובות. זה מאוד נוח עבורנו שהוא נתן את המספר הזה, כי כך יהיה אפשר לבדוק האם הוא באמת עמד בהבטחתו.

בריאות

ג’ונסון הבטיח לשפר את בתי החולים ולהוריד את זמני ההמתנה לסוגים שונים של טיפולים רפואיים. הוא גם הבטיח להוריד את התשלומים שאנשים מוציאים על בריאות, ודיבר על כך שישנם אנשים שמגיעים למכירת בתיהם כדי לעמוד בתשלומים על הטיפולים להם הם זקוקים. הוא גם הבטיח לפתור את המשבר בטיפול הסיעודי.

חינוך

בנושא החינוך, ג’ונסון הבטיח שכל הילדים יזכו לחינוך מעולה, לא משנה היכן הם גרים. בהתאם, הוא הבטיח להגדיל את ההשקעה בתלמידים.

אחדות האומה

בהתאם למי שעומד בראש מפלגה ששמה המלא הוא “המפלגה השמרנית והיוניוניסטית”, ג’ונסון הבטיח שבכוונתו לחזק את האחדות בין החלקים השונים של הממלכה המאוחדת.

אחריות אישית

ג’ונסון אמר שעם כל הכבוד לקבינט, בכוונתו לקחת אחריות אישית על השינוי שברצונו לראות.

ובקיצור?

הנה הדברים שצריך לעקוב אחריהם כדי לראות אם ההבטחות של בוריס ג’ונסון שוות את הנפח שהן תופסות בשרתים של יוטיוב. ראשית, הוצאת בריטניה מהאיחוד האירופי עד ה-31 באוקטובר. כמו כן, במקרה שיש הליכה ליציאה ללא הסכם, שאכן ייראו הכנות ראויות למכה הצפויה. שנית, העלאת מספר השוטרים בלפחות 20,000. שלישית, הורדת זמן ההמתנה לטיפול רפואי. רביעית, הגדלת ההשקעה פר תלמיד. עקרונית הייתי אומר גם משהו על שיפור בתי הספר, אבל מאחר שג’ונסון לא קבע פרמטרים לכך, כל אחד יוכל לשחק עם זה כפי שהוא רוצה.

מדובר, בסך הכל, בהבטחות סטנדרטיות. כולם מבטיחים להשיב את הביטחון האישי, להעלות את רמת החינוך ולשפר את רמת השירותים הרפואיים. זאת, בניגוד להבטחות של ת’רזה מיי שנעטפו בחזון. הוא אמנם סיפר על כמה בריטניה גדולה, חזקה ונערצת בעולם, אבל לא לגמרי ברור לאן הוא רוצה להוביל אותה. טוב, לפחות הוא ייקח אחריות על השינוי שיבצע.

קבינט חדש

בוריס ג’ונסון נאלץ לבנות קבינט כמעט מאפס. ראשית, כי בכירים רבים בממשלת מיי, כמו שר האוצר לשעבר פיליפ האמונד והשר לפיתוח בינלאומי רורי סטיוארט, הודיעו שיתפטרו אם ג’ונסון יהיה ראש הממשלה. הם לא היו לבד בכלל. מעבר להם, ג’ונסון גם פיטר שרים רבים מממשלת מיי. השיא היה כשהמתחרה של ג’ונסון על ראשות המפלגה השמרנית, ג’רמי האנט, התפוטר מהממשלה. לדבריו, ג’ונסון הציע לו תפקיד אחר במקום שר החוץ, וזה החליט לוותר ולחזור לספסלים האחוריים. רבים סבורים שלמעשה ג’ונסון שלח לו מסר מאוד ברור, שהוא לא באמת רצוי בקבינט.

ג'רמי האנט
לא ימשיך בתפקידו. שר החוץ היוצא ג’רמי האנט (צילום: מחלקת המדינה האמריקאית)

מי בכל זאת מונה?

הנה מספר תפקידים בכירים. סאג’יד ג’אוויד, שר הפנים בממשלת מיי, מונה לשר האוצר. במקומו, תיכנס למשרד הפנים פריטי פאטל. אתם אולי זוכרים אותה מהטיעון הבעייתי שלה נגד מניעה של השעיית הפרלמנט על-ידי בית המשפט. כעת, יש מי שחוששים שהשרה האמונה על המשטרה תומכת בהחזרת עונש המוות. הלאה. שר החוץ החדש הוא דומיניק ראב, שהתחרה על ראשות המפלגה השמרנית בשלבים הראשונים של המרוץ, הודח, ומאז תמך בפומבי בג’ונסון. שר ההגנה החדש הוא בן ולס, שמינויו גרם להרמת גבה בשל פיטוריה של פני מורדונט, האישה הראשונה בתפקיד, אחרי פחות משלושה חודשים בתפקיד. אנדריאה לדסם, שהתפטרותה שברה את מיי וגמרה להתפטרותה מראשות המפלגה, היא השרה לעסקים, אנרגיה ואסטרטגיה תעשייתית. גווין ויליאמסון הוא שר החינוך החדש. מי שנשארים בתפקידם מממשלת מיי הוא שר הברקזיט סטיבן ברקלי ושר הבריאות מאט הנקוק. במהלך הלילה שרים נוספים אמורים להתמנות, אך התפקידים הגדולים כבר אוישו. יש לציין שגם היו מינויים לעוד מספר תפקידים, אבל פחות מעניינים.

שווה לשים לב לזה: למרות התחזיות, לא מדובר בקבינט שנשען על טהרת הברקזיטרים, ולא כולם תמכו בברקזיט במשאל העם. סאג’יד ג’אוויד, למרות שהחזיק בדעות אירוסקפטיות, הצביע בעד הישארות באיחוד האירופי. כך גם בן ולס, מאט הנקוק וגווין ויליאמסון. אמנם הם לא יתנגדו ליציאה ללא הסכם, אבל בהתחשב שההצבעה של האנט בזמנו עמדה נגדו, זה עדיין מעט תמוה. זאת, בזמן שמייקל גוב הברקזיטר המובהק מונה לתפקיד היועץ לדוכסות לנקסטר, שנחשב אמנם לתפקיד בכיר בקבינט, אך הוא הרבה יותר אדמיניסטרטיבי מפוליטי. כנראה מדובר בנקמה על הסכין שגוב תקע בגבו של ג’ונסון במרוץ להחליף את דייוויד קמרון. עם זאת, יש לציין, שני השרים הרלוונטיים ביותר לברקזיט, דומיניק ראב וסטיבן ברקלי, תמכו בעזיבת האיחוד האירופי במשאל העם. זה נכון גם לגבי פריטי פאטל ואנדריאה לדסם. יכול להיות מאוד שג’ונסון מכין לעצמו תירוץ למקרה בו הוא ייכשל במשימת הברקזיט, בכך שלא כולם אצלו באמת האמינו ברעיון. אפשרות אחרת היא שהוא רוצה להראות אחדות במפלגה.

שחר של יום חדש?

לא בטוח. ראשית, בוריס ג’ונסון כבר הראה שהמילה שלו מאוד גמישה. שנית, הנאום שלו אמנם נשא כמה הבטחות קונקרטיות, אבל מעט מאוד כיוון אמיתי לבריטניה שאחרי הברקזיט. שלישית, הקבינט שלו הוא אמנם הרבה יותר מכמה שינויים בקבינט של ת’רזה מיי, אבל הוא עדיין לא בעד ברקזיט באופן רדיקלי. בהתחשב בעובדה שזה מה שזקפו לחובתו של המתחרה ג’רמי האנט, העניין הזה לא לחלוטין ברור.

הבלוג, כמובן, ימשיך לעקוב ולעדכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *