ו… זהו. הדיבייט האחרון במסגרת המרוץ לראשות המפלגה השמרנית מאחורינו. היה ניכר ששני המתמודדים, בוריס ג’ונסון וג’רמי האנט, כבר עייפים. עם זאת, כוחם עדיין היה עמם. בניגוד לדיבייט הקודם, הפעם הם היו הרבה יותר ידידותיים אלה כלפי אלה, והחליפו הרבה פחות עקיצות הדדיות. שניהם ניסו לשדר אופטימיות, אך האנט גם אמר שיש דברים שאולי נשמעים טוב אך שאינם אפשריים כרגע. ולמרות העניין הזה, ולמרות הסקרים לגביו, הוא הבטיח יותר מפעם אחת לבוריס ג’ונסון תפקיד בקבינט שלו. ועכשיו, נשאר רק לחכות לשבוע הבא להכרזה על המנצח | תמונה: The Sun

ממש לפני זמן קצר הסתיים הדיבייט האחרון במסגרת המרוץ לראשות המפלגה השמרנית, בין ג’רמי האנט ובוריס ג’ונסון. בניגוד לדיבייטים קודמים, שהתקיימו בטלוויזיה, הפעם הדיבייט היה שיתוף פעולה של עיתון הסאן ושל התחנה Talk Radio (למרות ששודר ביוטיוב בווידאו). הדיבייט הונחה על-ידי העורך הפוליטי של הסאן טום ניוטון-דאן. בלי עיכובים נוספים, בואו נראה בקצרה מה היה לנו.

עייפות החומר

גם בוריס ג’ונסון וגם ג’רמי האנט נראו שאמנם כוחם עודנו במותניהם, אבל שהם כבר מיצו את הקמפיינים האלו ובא להם כבר ללכת הביתה. הם היו חדים, אבל פחות. הם היו ערניים, אבל פחות. הם היו אמביציוזיים, אבל כבר מודעים לכך שהרוב המוחלט של חברי המפלגה שלהם כבר הצביעו. עם זאת, קשה להגיד שההופעות שלהם היו חלשות. אמת, אם נשווה את זה לדיבייט של ITV, האנט היה הרבה פחות בכושר ולג’ונסון היה הרבה פחות חן. ועדיין, הם הראו שהם פוליטיקאים משופשפים שמאמינים שהם יכולים להיות ראש הממשלה הטוב ביותר עבור בריטניה בעת הזו.

עלה של זית

אחרי שהדיבייט של ITV התאפיין בהתגוששות הדדית בין השניים, הפעם הם הקפידו יותר להיות ידידותיים זה כלפי זה. אמת, ג’ונסון המשיך להאשים את האנט בתבוסתנות והאנט המשיך להגיד שהאופטימיות של ג’ונסון לא מעוגנת במציאות. אבל, הם היו הרבה יותר עדינים בביקורת הזו, וסיפקו הרבה פחות חומרים לחבריהם מהמפלגות היריבות. קשה להגיד אם זה בגלל ששניהם קיבלו איפוס לגבי כללי ההתנהגות בבחירות מפלגתיות או בגלל שפורמט הדיבייט הנוכחי אפשר להם פחות “לשוחח” זה עם זה, אבל בסופו של דבר הייתה הרבה יותר רוח ספורטיבית.

אופטימיות של מנצחים

אגב אופטימיות שלא ממש מעוגנת במציאות, ג’רמי האנט. בגלל שהוא נמנע מלעקוץ את ג’ונסון לגבי המגרעות שלו כפי שעשה בדיבייט הקודם, הוא ניסה להראות שנינות בדרך אחרת. הדרך הייתה כל הזמן להגיד לג’ונסון (כשניתנה לו ההזדמנות) שזה יקבל בממשלתו תפקיד בכיר. והוא ידע לעשות את זה באופן שנון: כשהוא נשאל לגבי התחייבות לתת לאישה תפקיד בכיר בממשלתו (בדגש על אוצר, הגנה או חוץ), האנט קודם כל אמר שהוא עדיין לא שוחח עם ג’ונסון לגבי התפקיד שהוא יקבל. רק לאחר מכן התחייב שאכן אישה תקבל את אחד מהתפקידים הנ”ל. כשג’ונסון נשאל לגבי החיים בדאונינג 10, האנט עקץ שג’ונסון בכלל יגור בדאונינג 11 (הבית השמור לשר/ת האוצר). ועוד.

העניין הוא, שהאנט נמצא הרחק מאחור בסקרים. לפי סוכני ההימורים, סיכוייו של האנט עומדים כרגע (15 ביולי) על 5.9%. אז אמנם הפוליטיקה הפתיעה אותנו יותר מפעם אחת במהלך ההיסטוריה, אבל אם חשבתם שתוצאת משאל העם של 2016 הפתיעה, אז ניצחון של האנט בכלל ישמוט לסתות. כמובן, יכול להיות שזו אסטרטגיה טובה לנסוך ביטחון בתומכיו, כשהוא מראה שהוא חושב כמו מנצח ולא כמו מי שנמצא שם רק כדי שלחברי המפלגה תהיה זכות לבחור את הראש. השאלה היא כמה זה יועיל לו, בטח בשלב הזה בו רוב חברי המפלגה כבר אחרי ההצבעה. כמו כן, שווה להגיד שג’ונסון סירב להתחייב לגבי תפקיד בקבינט עבור האנט, כך שבהחלט ייתכן שאנחנו צועדים לקראת סוף הקריירה המיניסטריאלית של האנט. כלומר, לפחות עד שנושא הברקזיט ייפתר ויהיה יותר נוח להחזיר אנשים שהצביעו נגד ברקזיט ב-2016 לתוך הממשלה.

ג'רמי האנט ובוריס ג'ונסון
מי ייתן תפקיד למי? בוריס ג’ונסון וג’רמי האנט (צילום: The Sun)

גינוי דיפלומטי

נושא נוסף שעלה היה הגינוי של ת’רזה מיי לאמירתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כלפי חברות קונגרס ש”הגיעו במקור ממדינות שהממשלות שלהן הן קטסטרופה מוחלטת” ש”ילכו חזרה” ויעזרו לתקן את המצב שם. ניוטון-דאן שאל את שני המתמודדים האם הם מצטרפים לגינוי זה. שניהם הצטרפו, ואמרו שהאמירה של טראמפ היא לחלוטין לא מקובלת. בוריס ג’ונסון אף הוסיף שלא ייתכן שראש של מעצמה רב-תרבותית כמו ארצות הברית יתבטא כך. עם זאת, כשהשניים נשאלו האם לדעתם מדובר באמירה גזענית, הם נשארו דיפלומטיים וטענו שרטוריקה מהסוג הזה תעיב על היחסים המיוחדים בין המדינות. צריך, בסופו של דבר, לזכור שלפחות לשבוע הקרוב ג’רמי האנט הוא עדיין שר החוץ.

דונלד טראמפ
גזען? דונלד טראמפ (צילום: גייג’ סקידמור)

עוד תכנים

כמו בשאר הדיבייטים, גם כאן עלו הרבה מאוד נושאים. הברקזיט כמובן כיכב, כשג’ונסון הזהיר שהמוכנות של האנט לדחייה תביא לעוד גרירת רגליים, בעוד שהאנט טען שהדדליין הנוקשה של ג’ונסון עשוי לגרור את בריטניה לבחירות לפני הברקזיט. שניהם הבטיחו להוריד מסים למעמדות הנמוכים, אבל האנט אמר שהמצב הכלכלי לא מאפשר להוריד אותם כפי שהיה רוצה. שניהם הבטיחו לבנות עוד בתים כדי לפתור את משבר הדיור שקיים שם, ועוד. באופן כללי, היה נראה ששניהם ידעו על מה הם מדברים, וסירבו להתחייב היכן שחשבו שלא יוכלו. עם זאת, להאנט הייתה יותר מוכנות להגיד שיש דברים שלא ניתן לעשות במצב הנוכחי, בניגוד לג’ונסון שניסה לשדר הרבה יותר אופטימיות. כלומר, למעט האופטימיות של האנט שהוא באמת יגיע לדאונינג 10 שלא רק במסגרת ישיבות קבינט.

ביום שלישי בשבוע הבא (23 ביולי) נדע סוף-סוף מי יחליף את מיי. בינתיים, אתם מוזמנים לצפות בדיבייט כאן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *