חדשות בקטנה: הנה מספר דברים ששווה לדעת שימים האחרונים. חברי פרלמנט ממשיכים במאמצים שלהם לחסום אפשרות ליציאה ללא הסכם. בוריס ג’ונסון מצדו התחייב לפטר שרים שיתנגדו ליציאה ללא הסכם. לבחירות הביניים בברקון ורדנורשייר יש סוף-סוף תאריך, וגם הרבה משמעויות. חבר הלייבור כריס ויליאמסון חזר מהשעיה שנגזרה אליו בגין אמירה עם ניחוח אנטישמי, וחברי המפלגה לא אוהבים את זה. ולמה ת’רזה מיי מצליחה לחטוף אש אפילו כשהיא מנסה לפעול למען הסביבה? | צילום: כריס מקאנדרו

בלי מימון

ביום שלישי, יתקיים ניסיון נוסף למנוע יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. לפי תיקון של דומיניק גריב (שמרן) ומרגרט בקט (לייבור; בתמונה הראשית), יימנע מימון למשרדי ממשלה ספציפיים אם תהיה יציאה ללא הסכם שלא קיבלה את אישור הפרלמנט. המשרדים הם משרד החינוך, משרד הדיור, המשרד לקהילות וממשל מקומי והמשרד לפיתוח בינלאומי. אם ביום שלישי הפרלמנט יצביע בעד התיקון, הדבר יקשה על הממשלה להתכונן למקרה של יציאה ללא הסכם. יציאה מהסוג הזה, יש להזכיר, היא בררת המחדל. לכן, יש צדק רב בטענת הממשלה שתיקון שכזה יהיה לא אחראי.

יש בחירות

אם אתם זוכרים, אז בשבוע שעבר הודח מתפקידו חבר הפרלמנט השמרני מטעם ברקון ורדנורשייר, כריס דייוויס. הממשלה התמהמהה בקביעת תאריך לבחירות הביניים למחוז, ורבים חשדו שהיא עושה זאת כדי לתאם את התאריך עם המרוץ לראשות המפלגה השמרנית. ובכן, היום נקבע תאריך: ה-1 באוגוסט. למה זה מעניין? ובכן, ראש הממשלה הבא אמור להיכנס לתפקידו בשבוע שלפני כן (ככל הנראה ב-23 ביולי). פירוש הדבר הוא שבטווח זמן מידי תיבחן יכולתו של ראש הממשלה החדש להחזיר קולות למפלגה השמרנית. בבחירות הביניים בפיטרבורו, כדאי להזכיר, הזליגה של מצביעי השמרנים אל מפלגת הברקזיט הביאה לניצחון הלייבור. כעת, בערך שבוע וחצי לאחר כניסתו, ראש הממשלה החדש יצטרך להראות שהוא מסוגל לעצור את הסחף.

בחירות הביניים האלו עוד מתגבשות, ולכן לא זה הזמן להיכנס לפרשנות מלאה, אבל כן ניתן לתאר בקצרה. מדובר במחוז שמתנדנד מאז 1979 בין השמרנים לבין הליברל-דמוקרטים.* המצב הפרלמנטרי של המפלגה השמרנית גם ככה לא מזהיר, ולכן היא לא יכולה להרשות לעצמה שהליברל-דמוקרטים הרימיינרים יכבשו את המושב. המועמד מטעם השמרנים יהיה כריס דייוויס, שלמרות שהודח עדיין מאוד פופולרי בקרב רבים מתושבי המחוז. המפלגה הליברל-דמוקרטית מעמידה מולו את ראשת השלוחה הוולשית של המפלגה, ג’יין דודס. עקרונית, הליברל-דמוקרטים בעמדת נחיתות, כי רוב תושבי המחוז הצביעו בעד ברקזיט. עם זאת, גם מפלגת הברקזיט מתכוונת להציב מועמד/ת, מה שעשוי להביא שוב להתפצלות קולות בה מפלגה שלישית תזכה מן ההפקר. יהיה כיף.

האנטישמי שלך חזר

טוב, האמת היא שבמקרה הנוכחי נעשה שימוש במונח “אנטישמי” באופן דיי רחב. אבל נתחיל מההתחלה: חבר הפרלמנט מטעם הלייבור, כריס ויליאמסון, הושעה מהמפלגה בפברואר השנה לאחר שטען שהמפלגה נהייתה אפולוגטית מדי לגבי הטענות על אנטישמיות, בזמן שהיא המפלגה שעומדת נגד הגזענות. בהמשך, הוא התנצל על כך שהיה ניתן להבין שהוא מזלזל בתופעת האנטישמיות. יש לציין, שזלזול כזה מהווה פרשנות אחת לדבריו של ויליאמסון. פרשנות אחרת היא שוויליאמסון חושב שהמפלגה מתנצלת על כל טענה נגדה שקשורה באנטישמיות, במקום להילחם בחזרה. זה גם מה שהוא ניסה לטעון בדיעבד. לשיפוטכם. איך שלא יהיה, הדרך בה אמר את הדברים הייתה במקרה הטוב אומללה. כמו כן, חשוב לציין שלוויליאמסון היו בעבר מספר התבטאויות בעייתיות מהאזור האנטישמי.

בכל מקרה, אתמול הוחלט בהנהלת מפלגת הלייבור לסיים את השעייתו של ויליאמסון, ולהחזירו למפלגה תחת אזהרה. הדבר אינו לרוחם של חברי מפלגה רבים, ו-118 חברי פרלמנט מטעמה חתמו על הצהרה נגד ההחלטה. לדבריהם, בזמן שעומדת נגד המפלגה חקירה עצמאית בנוגע לאנטישמיות, יש לאופן בו הדברים מתבצעים חשיבות רבה. הם קראו לג’רמי קורבין להתערב נגד ההחלטה. לא בטוח שזה יקרה, בהתחשב בכך שוויליאמסון הוא אחד מאנשיו הקרובים לקורבין במפלגה. בכל מקרה, קורבין טען שהוא לא היה מעורב בהחלטה, ושהמפלגה לוקחת את נושא האנטישמיות ברצינות רבה. כרגע, הוא לא ממש מצליח לשכנע שזה המצב.

כריס ויליאמסון
החיוך יישאר לעוד זמן רב? כריס ויליאמסון (צילום: ג’ון ויטבי)

מחשבות מהחופשה

המחשבות הכי טובות, זה ידוע, באות לנו במקלחת. הגיוני שחלקן יבואו לנו בחופשה, במהלכה המוח חופשי מדאגות. למה נכנסתי לזה? כי ת’רזה מיי אמרה שהיא הבינה את חשיבות משבר האקלים כאשר צפתה בקרח הנמס באיזה אתר שווייצי כלשהו בעת חופשה עם בעלה. הביקורת לא איחרה לבוא. מדעני אקלים האשימו את מיי בכך שהאזהרות מצד הקהילה המדעית הגיעו לאוזניה תקופה ארוכה, ושזו לא נאותה להקשיב. אחרים הזכירו שעם כל הכבוד להארות של מיי בזמן חופשה בשווייץ, החודשים האחרונים ראו הפגנות רבות בנושא האקלים, שהעלו את הנושא לתודעה הציבורית ביתר שאת. טוב, אולי אם היא הייתה טורחת להיפגש עם הפעילה הסביבתית גרטה תונברג כשזו הגיעה לביקור בפרלמנט, היא לא הייתה צריכה לחכות לחופשה.

הרבה מהמבקרים של מיי לא תופשים ממנה יותר מדי בתחום האקלים. לטענתם, לו הנושא באמת היה חשוב לה, היא הייתה פועלת כמו שצריך בנושא כשנכנסה לתפקיד ב-2016. בפועל, כפי שמראה הרקורד שלה, מיי עשתה הרבה צעדים תמוהים בתחום האקלים. עכשיו, טוענים רבים, מיי מחפשת מורשת חיובית להשאיר אחריה, אחרי שהבינה שהיא הולכת להיזכר כמי שנכשלה להעביר את הברקזיט. אמנם עדיף מאוחר מאשר בכלל לא, אבל גם לא בטוח שראוי לקחת על כך כל כך הרבה קרדיט.

ת'רזה ופיליפ מיי
לחיי הרעיונות שיבואו בחופשות הבאות. ת’רזה מיי עם בעלה, פיליפ (צילום: דאונינג 10)

עדכון על המרוץ

בתחילת השבוע, היה נראה שהריב המתוקשר של בוריס ג’ונסון ובריחתו מהתקשורת היה עשוי לעלות לו, כשסוכני ההימורים צפו ירידה בסיכוייו מ-90% לקצת יותר מ-80%. מאז, בוריס ג’ונסון הספיק לעשות בליץ תקשורתי קטן. נראה שזה עובד, שכן סוכני ההימורים כבר העלו את סיכוייו לנצח. ואם זה לא מה שעבד, בטוח שההתחייבות שלו לפטר שרים שיתנגדו ליציאה ללא הסכם סייעה. לא שהניצחון חמק לו מהידיים (80% זה עדיין פי ארבעה יותר מ-20%), אבל הוא בוודאי ישמח לדעת שג’רמי האנט לא ממש מצליח לצבור מומנטום.

*עד 1988 המפלגה הליברל-דמוקרטית לא הייתה קיימת, כמובן, אבל ב-1985 נציג הברית של המפלגות הליברלית והסוציאל-דמוקרטית הצליח לקחת את המחוז מידי השמרנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *