השלב הראשון במרוץ לראשות המפלגה השמרנית, במסגרתו רק חברי הפרלמנט הצביעו, הגיע הערב לקצו אחרי שני סבבי הצבעה. מי שהעפילו לשלב המכריע, בו יצביעו כל חברי המפלגה, הם ג’רמי האנט ו… בוריס ג’ונסון כמובן. פרשנויות על מה שצפוי עוד יגיעו, אבל בינתיים הנה פרשנות על מה שקרה היום, כולל תזוזת הקולות המעניינת בין החברים והאכזבה הסדרתית של מייקל גוב | צילום: Policy Exchange

יום אינטנסיבי היה היום: בשבת יחל השלב המכריע של המרוץ לראשות המפלגה השמרנית. לכן, היה צורך לקבוע עוד היום את זהות שני המתמודדים שיעברו לאותו שלב. זה הביא לכך שהיה צורך בשני סבבי הצבעה באותו יום. הנה התוצאות של שניהם:

סיבוב רביעי:
  • בוריס ג’ונסון – 157 קולות
  • מייקל גוב – 61 קולות
  • ג’רמי האנט – 59 קולות
  • סאג’יד ג’אוויד – 34 קולות
  • קולות פסולים – 2 קולות

סאג’יד ג’אוויד הודח.

סיבוב חמישי:
  • בוריס ג’ונסון – 160 קולות
  • ג’רמי האנט – 77 קולות
  • מייקל גוב – 75 קולות
  • קולות פסולים – קול 1

מייקל גוב הודח. בוריס ג’ונסון וג’רמי האנט ממשיכים לשלב הבא.

בשבת, כשיתחיל באופן רשמי השלב השני והסופי במרוץ, אגש לפרשנות מלאה על מה שעוד צפוי. בינתיים, הנה פרשנות על מה שקרה היום.

הסיבוב הרביעי

ישנן תאוריות קשר שבוריס ג’ונסון ניצל את התמיכה הענקית בו כדי לבחוש בקלחת ולסדר לעצמו את ג’רמי האנט, מי שנתפש כמועמד הנוח ביותר עבורו. לדברי חובבי הקונספירציה הזו, העלייה הגדולה של רורי סטיוארט בסיבוב השני נועדה כדי להדיח את דומיניק ראב, שנתפש כמי שעלול לאגף את ג’ונסון מימין. לאחר שזה הודח, גם סטיוארט עצמו הפך לאיום עקב קמפיין הרק-לא-בוריס שלו ועקב הנגישות שלו לציבור המצביעים. לכן, בשלב הבא סטיוארט פתאום חווה התכווצות מרשימה. האיום העיקרי הבא על ג’ונסון היה מייקל גוב. לכן, בערוץ 4 הבריטי השתעשעו ברעיון שסאג’יד ג’אוויד יחווה עלייה מרשימה כדי להגיע לפני גוב ולהדיח אותו. זה לא קרה, ומזלו של ג’ונסון שכך: אם אכן מצביעים של ג’ונסון היו עוברים להצביע לג’אוויד, האנט היה מודח.

סאג'יד ג'אוויד
שום קונספירציות לא באו. סאג’יד ג’אוויד (צילום: Chatham House)

מה שכן מעניין הוא הדרך בה נדדו הקולות בין המועמדים. ההדחה של רורי סטיוארט בסיבוב השלישי שחררה 27 קולות. ג’אוויד איבד עוד ארבעה (נצא מנקודת הנחה שהקולות הפסולים לא כוונו אליו). זה אומר 31 קולות שהיו אמורים להגיע לג’ונסון, גוב והאנט. על פניו, ג’ונסון לא היה אמור להרוויח הרבה קולות, שכן רוב הקולות שייכים לסטיוארט שהתייצב במופגן כאנטי-ג’ונסון. בפועל, ג’ונסון עלה ב-14 קולות, כמעט מחצית מהקולות ששוחררו. גם אם כל הארבעה שאבדו לג’אוויד הלכו לג’ונסון, זה עדיין משאיר מעל שליש מהמצביעים של סטיוארט שעברו אליו.

את העניין הזה ניתן להסביר בשני אופנים. הראשון הוא, שחלק מהמצביעים של סטיוארט עשו את אחד הזיגזגים המפוארים בתולדותיהם ועברו מצד אחד של הסקאלה לצד השני תוך סבב הצבעה אחד. אפשרות אחרת היא שבסיבוב השלישי, בו סטיוארט הודח, ג’ונסון שלח רבים מתומכיו להצביע לגוב ולהאנט כדי להשאיר אותם בפנים. בסיבוב הרביעי הם חזרו להצביע לג’ונסון, בזמן שהמצביעים של סטיוארט מילאו את החסר עבור גוב והאנט. כפי שכבר הוזכר כאן, ההצבעות חשאיות לחלוטין וכנראה שלעולם לא נדע.

תמיד השושבין של השושבין, אף פעם לא החתן

עבור גוב כנראה שמדובר באכזבה אמיתית. לא רק שלרגע הוא היה במקום השני וכמעט הצליח לקנות לעצמו כרטיס לשלב האחרון – זו גם לא פעם ראשונה שזה קורה. לאחר שדייוויד קמרון התפטר ב-2016, מייקל גוב גם ניסה להתחרות במרוץ שנפתח לראשות המפלגה. אמנם אז הוא לא התקרב למקום השני בשום צורה ובשום שלב, אבל הוא כן הגיע למקום שלישי. ואם אפשר שאלה: כמה פעמים מייקל גוב צריך להגיע לסיבוב האחרון של השלב הראשון ואז להפסיד, כדי שנוכל להגיד שזה סדרתי?

אהוב חברי הפרלמנט

בינתיים, בוריס ג’ונסון הצליח בשני הסבבים היום להתעלות מעל למחצית מחברי הפרלמנט של המפלגה. מזלו של ג’רמי האנט שהסיבוב האחרון הוא בין כל חברי המפלגה הרשומים, אחרת הוא היה יכול לוותר כבר עכשיו. טוב, לפי הסקרים, הוא בכל מקרה יכול לוותר כבר עכשיו. בכל מקרה, ג’ונסון כבש את חברי הפרלמנט של המפלגה השמרנית, שרואים בו את מי שיוכל לנצח את ג’רמי קורבין שמשמאלו ואת נייג’ל פרג’ שמימינו. עכשיו נותר לראות אם גם הקהל הרחב של המפלגה חושב כך.

בוריס ג'ונסון
חביב הקהל. בוריס ג’ונסון (צילום: EU2018BG Bulgarian Presidency)

האם יש ממש בקונספירציות?

אמנם התחזית של ערוץ 4 לגבי התנפחות מלאכותית של ג’אוויד לא התממשה, אבל ג’ונסון אכן זכה למה שקיווה לו: קרב מכריע מול ג’רמי האנט. האם הוא סידר את זה לעצמו, או שהמזל שיחק לו? אי אפשר לדעת, אבל בהתחשב בעובדה שהקרב בין האנט למייקל גוב היה מאוד צמוד, קשה שלא להתאהב בקונספירציות האלו. בכל מקרה, בשלב האחרון כבר אין קלחת לבחוש בה – כל קול שלא הולך לג’ונסון זה קול שמזיק לו. לכן, בשלב הזה נוכל להפסיק עם הקונספירציות.

ג'רמי האנט
המתחרה של בוריס. ג’רמי האנט (צילום: מחלקת המדינה של ארצות הברית)

מה הלאה?

כאמור, בשבת יחל השלב הסופי, בו יצביעו כל חברי המפלגה. בגלל שההצבעה היא דרך הדואר, התוצאות אמורות להגיע רק בעוד כחודש. הקמפיינים עצמם יתחילו באופן רשמי בשבת. בין ה-6 ל-8 ביולי, חברי המפלגה צפויים לקבל לביתם את טפסי ההצבעה. התוצאות יוכרזו בשבוע שמתחיל (עבור הבריטים) ב-22 ביולי. התאריכים שמאמינים בהם זה יקרה הם ה-22 או ה-23, שכן ב-25 ביולי הפרלמנט יוצא לפגרת קיץ. לאחר שיוכרז המנצח, ת’רזה מיי צפויה להודיע למלכה על התפטרותה מתפקיד ראשת הממשלה, ולהמליץ לה לקרוא למנצח להרכיב ממשלה. בין תחילת הדרך להכרזה צפויים מספר דיבייטים, וכמובן קמפיינים לאורכה ולרוחבה של המדינה.

בשבת, עם פתיחת הקמפיינים, תינתן כאן השוואה בין בוריס ג’ונסון לבין ג’רמי האנט. אל תחמיצו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *