אז מה היה לנו בסיבוב השלישי? רורי סטיוארט עבר מנסיקה אדירה להתרסקות מפוארת. בוריס ג’ונסון הגדיל את המומנטום. והתחרות האמיתית, זו על המקום השני, היא כמעט בוודאות בין מייקל גוב לג’רמי האנט. אבל, כמו תמיד בפוליטיקה, כדאי להשאיר פתח קטן להפתעות | צילום: משרד החוץ וחבר העמים הבריטי

ממש לפני זמן קצר הוכרזו התוצאות של סיבוב ההצבעה השלישי במרוץ לראשות המפלגה השמרנית. הפעם החוקים היו מאוד פשוטים: מי שמגיע אחרון, בחוץ. הנה המועמדים מסודרים לפי מספר הקולות שקיבלו:

  • בוריס ג’ונסון – 143 קולות
  • ג’רמי האנט – 54 קולות
  • מייקל גוב – 51 קולות
  • סאג’יד ג’אוויד – 38 קולות
  • רורי סטיוארט – 27 קולות

עוד שני סבבי הצבעה נותרו לפני שנדע מי חברי הפרלמנט המאושרים שיתחרו על לבם של כל חברי המפלגה השמרנית. בינתיים, הנה מה שקרה בסבב הזה.

ממומנטום להתרסקות

רורי סטיוארט, שאתמול נראה כמו כוכב עולה עם העלייה הגדולה ביותר מבין המתמודדים, התרסק היום בצורה מפוארת. העובדה שבפניו עמדה העבודה הקשה ביותר כדי להישאר לא מפתיעה: מי שהודח אתמול היה דומיניק ראב. סטיוארט וראב הם כמעט אנטיתזה זה לזה בכל הנוגע לברקזיט. זה אומר שהיה מאוד לא סביר שסטיוארט יצליח להביא מי משלושים חברי הפרלמנט שהצביעו לראב להצביע עבורו. ורק כדי שלא תגידו שאני חכם בדיעבד:

בכל מקרה, סטיוארט לא סתם נשאר מאחור. הוא איבד עשרה קולות לעומת אתמול. כלומר, עשרה אנשים שהצביעו לו אתמול, החליטו להצביע היום למישהו אחר. מה קרה בין אתמול להיום? ובכן, אני חושב שהדיבייט של ה-BBC. בדיבייט, סטיוארט לא היה בשיאו, וגם התפתל סביב השאלה האם יגנה את דונלד טראמפ אם יצייץ ציוצים אסלאמופוביים. אבל אני חושב שמה שבאמת הרחיק את העשרה האלו ממנו זה האמירה של סטיוארט שהוא לא חושב שזו העת הנכונה להוריד מסים. במפלגה השמרנית, שקוראת לעצמה “מפלגת העסקים”, זה כנראה לא מתקבל טוב.

בנוסף, במהלך היום סטיוארט גישש אצל מייקל גוב לגבי ריצה מאוחדת מאחורי מועמד אחד, כדי לאתגר את בוריס ג’ונסון. זה מעניין, כי כמו שרורי סטיוארט איבד עשרה קולות, כך מייקל גוב עלה בעשרה קולות, ורשם את העלייה השנייה בגודלה בסיבוב זה. האם היה פה משהו מתוכנן? אולי חלק מהתומכים לא אהבו את הגישוש הזה? אי אפשר באמת לדעת: ההצבעה חשאית, וחברי הפרלמנט נדרשים להשאיר את הטלפונים הניידים שלהם מחוץ לחדר ההצבעה, כדי שלא יצלמו את הצבעתם. לכן, אין אפשרות אמיתית לדעת מי העביר את הצבעתו למי.

ובנימה אישית, קצת חבל לי על סטיוארט. הוא אמנם לא חף מחסרונות, אבל כן הביא עמו משב רוח מרענן לפוליטיקה. הפוליטיקה שלו התבססה על דיאלוג, על הקשבה ועל כנות. הוא אמר את מה שהוא מאמין בו, גם אם זה לא היה פופולרי. זה לא הספיק לו, כי הפוליטיקה היא שדה קרב אכזרי, אך ניתן לקוות שפוליטיקה כמו שלו תהיה יותר נפוצה.

המומנטום גדל

אם אתמול ג’ונסון רשם עלייה סבירה אבל לא ענקית של 12 קולות, היום הוא עלה ב-17 קולות. מאחר שהסבירות שמישהו מעשרת העורקים מסטיוארט הלך לג’ונסון לא סבירה, אפשר להניח שרוב המצביעים החדשים הגיעו מדומיניק ראב. כלומר, יותר ממחצית מהמצביעים של ראב הלכו לג’ונסון. זה לא מובן מאליו. אמת, ראב הודיע על תמיכתו בג’ונסון, ולכן רק הגיוני שגם חלק מתומכיו יעברו איתו. עם זאת, גם מאט הנקוק, אסת’ר מקוויי ואנדריאה לדסם הודיעו אותו דבר לאחר שהודחו או פרשו, אך ג’ונסון לא קיבל את מרב הקולות שהתפנו. לכן, מדובר בחידוש של המומנטום. עכשיו נראה אם הוא יצליח לקבל יותר ממחצית מקולות חברי הפרלמנט (157 קולות ומעלה). זה לחלוטין בהישג יד.

גוב או האנט?

עם כל הכבוד, קשה להגיד שיש לסאג’יד ג’אוויד סיכוי אמיתי להגיע למקום השני ולהתחרות בבוריס ג’ונסון. הוא עלה בחמישה קולות בלבד, ובגלל הקו הנוקשה שלו לגבי הדדליין של ה-31 באוקטובר, קשה לראות איך המצביעים של רורי סטיוארט עוברים אליו. לכן, אלא אם תהיה הפתעה כלשהי, התחרות האמיתית על המקום השני היא בין מייקל גוב לג’רמי האנט. והתחרות צמודה.

בשלושת סבבי ההצבעה שהתקיימו עד כה, ג’רמי האנט הוביל על מייקל גוב. עם זאת, בכל פעם גוב צמצם את הפער עוד קצת. כעת הוא עומד על שלושה קולות בלבד. לכן, בהחלט ייתכן שבשני סבבי ההצבעה שנותרו (או אחד, אם ג’אוויד במפתיע יחליט לפרוש), גוב יצליח לעקוף את האנט. מצד שני, ישנן שמועות שבוריס ג’ונסון מעוניין להתמודד מול האנט, מתוך הנחה שתחרות בין שניהם תהיה הכי פחות מקטבת עבור המפלגה. חברי הפרלמנט מכחישים, אבל מילים של פוליטיקאים צריך לקחת בזהירות. לכן, אי אפשר לדעת מה יקרה בין שניהם. חוץ מזה, רורי סטיוארט איבד אנשים שכבר הצביעו לו, אז באמת שאפשר לצפות להפתעות.

ג'רמי האנט ומייקל גוב
מתחרים על המקום השני. ג’רמי האנט ומייקל גוב (צילום: כריס מקאנדרו)

סבבים הבאים

אלא אם יוחלט על העברה כלשהי של הסבב האחרון בין חברי הפרלמנט, מחר יתקיימו שני סבבים. זאת, כדי לצמצם את מספר המועמדים לשניים, ולהתחיל בשבת את השלב הסופי. זה אומר, שמחר הולך להיות אינטנסיבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *