תוצאות הסיבוב הראשון במרוץ לראשות המפלגה השמרנית פורסמו לפני זמן קצר. שבעה חברים הצליחו לעבור את הרף הנדרש, ושלושה נשארו מתחתיו והופרשו מהמרוץ. בוריס ג’ונסון מוביל עם מספר כזה שקשה לראות איך הוא לא מגיע לסיבוב האחרון. ארבעה מתחרים שהצליחו לעבור את השלב הראשון נמצאים בסכנה רצינית לא לעבור את השלב השני. ומהמועמדים שנשרו או כמעט נשרו עולה מסר דיי ברור של המפלגה לגבי הברקזיט | צילום: EU2017EE Estonian Presidency

ממש לפני זמן קצר, הוכרזו תוצאות סבב ההצבעה הראשון לראשות המפלגה השמרנית. סבב הצבעה זה, כמו שייקחו הסבבים שיתקיימו בשבוע הבא, נערך בקרב חברי הפרלמנט של המפלגה בלבד. בשלב זה, על כל מתמודד/ת היה להשיג לפחות 17 קולות (כולל שלו/ה). ובלי יותר מדי הקדמות, אלו התוצאות:

עברו
  • בוריס ג’ונסון – 114 קולות
  • ג’רמי האנט – 43 קולות
  • מייקל גוב – 37 קולות
  • דומיניק ראב – 27 קולות
  • סאג’יד גאוויד – 23 קולות
  • מאט הנקוק – 20 קולות
  • רורי סטיוארט – 19 קולות
נשרו
  • אנדריאה לדסם – 11 קולות
  • מארק הרפר – 10 קולות
  • אסת’ר מקוויי – 9 קולות

מהסיבוב הזה יש מספר דברים שצריך לקחת לסבבים הבאים, והנה הם בקצרה.

בוריס מועמד (כמעט) בטוח

כאמור, בוריס ג’ונסון קיבל 114 קולות, שזה יותר משליש מ-313 חברי הפרלמנט של המפלגה. חשבון פשוט מראה שכל עוד התומכים שהצביעו לו בסיבוב הזה ימשיכו איתו, אין דרך להוריד אותו מתחת למקום השני. פירוש הדבר הוא שאם לא תהיה עזיבה רבתי של ג’ונסון, הוא יגיע לסיבוב הסופי. וזה עוד לפני שהזכרנו את שלושים חברי הפרלמנט שהמועמדים שלהם לא עברו, שייתכן שחלקם יעברו לג’ונסון. עם זאת, כמובן, תמיד משהו עשוי להתפוצץ בשבוע הבא, ולאפשר טריפה של הקלפים. לכן, למרות שזה כבר מאוד לא סביר שג’ונסון לא יגיע להצבעה הסופית, זה עדיין לא לחלוטין בלתי אפשרי.

דאגות

בוריס ג’ונסון, ג’רמי האנט ומייקל גוב הם היחידים שהצליחו לעבור כבר בסבב הזה את 33 הקולות שמהווים את הרף בסבבי ההצבעות הבאים בקרב חברי הפרלמנט. לדומיניק ראב, סאג’יד ג’אוויד, מאט הנקוק ורורי סטיוארט יש שלושים קולות שהתפנו לריב עליהם כדי לעבור את המשוכה הבאה, וזה ממש לא מספיק לכולם. לכן, הם המועמדים העיקריים להדחה בסבבים הקרובים. השאלה היא מי מביניהם – אם בכלל – יצליח לעבור את הרף הנדרש. כמובן, תמיד ייתכן המצב הלא סביר בו הם יצליחו להעביר תומכים מהמועמדים שמדורגים גבוה יותר ברשימה.

מאט הנקוק - המפלגה השמרנית
הצלחתו בסיבוב הבא בסימן שאלה. מאט הנקוק (צילום: Policy Exchange)

ברקזיט

מי שנשרו היו מארק הרפר, שדיבר על הארכה נוספת, אבל גם אנדריאה לדסם ואסת’ר מקוויי שדיברו על יציאה ללא הסכם כנקודת מוצא. כלומר, חברי הפרלמנט לא רוצים הארכה, אבל גם לא רוצים הארד-ברקזיט כנקודת מוצא. מי שצלחו אבל בקושי היו רורי סטיוארט ומאט הנקוק. הראשון מעוניין להעביר את הסכם היציאה של ת’רזה מיי כמו שהוא, מה שלבטח לא מוסיף לו נקודות בקרב חברי מפלגתו. השני מעוניין לשפר את ההסכם, אבל גם יעדיף את ביטול הברקזיט על פני הארד-ברקזיט. גם זו לא בדיוק דרך לפנות ללבם של רוב השמרנים.

אנדריאה לדסם, אסת'ר מקוויי, מארק הרפר - המפלגה השמרנית
נגד הארכות ונגד הארד-ברקזיט. מימין: אנדריאה לדסם, אסת’ר מקוויי ומארק הרפר (צילומים: כריס מקאנדרו)

כל האחרים, שהגיעו קצת יותר רחוק – סאג’יד ג’אוויד, דומיניק ראב, מייקל גוב, ג’רמי האנט ובוריס ג’ונסון – כן מדברים על כך שהם מעוניינים להגיע להסכם. עם זאת, הם מעוניינים לפתוח מחדש את ההסכם של מיי, וכן מוכנים לצאת ללא הסכם אם לא תהיה בררה. אמנם לא כולם מתחייבים שלא תהיה הארכה נוספת, אבל רק כמוצא אחרון ולא כבררת מחדל. כלומר, באופן כללי, חברי הפרלמנט השמרנים נותנים מסר דיי ברור לראש המפלגה הבא: “עשה כמיטב יכולתך להגיע להסכם, אבל תוציא אותנו כך או אחרת ב-31 באוקטובר”. בקרוב נדע האם ההצעה של דומיניק ראב להשעות את הפרלמנט מקובלת על מספיק חברי מפלגה.

יש לציין, כמובן, שגם למאבקי כוח בתוך המפלגה השמרנית יש חלק בשאלה מי הצליחו ומי נכשלו. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שברקזיט לוקח חלק משמעותי בגיבוש הדעה למי להצביע. רבים חוששים מתרחיש של בחירות כלליות לפני הברקזיט, מה שיפגע קשות במפלגה. לכן, מחפשים אחר מי שיוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי במועד.

סבב ההצבעות הבא ייערך ביום שלישי, ועד אז יש למספר חברי פרלמנט הרבה מאוד עבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *