לפעמים לא רוצים רק לקרוא, אלא גם לשמוע, לראות, להגיב ולשאול שאלות. ומה יותר טוב לשם כך מאשר הרצאה? העמוד הזה מכיל מגוון הרצאות על פוליטיקה בריטית שתוכלו להזמין אליכם, כמעט לכל מסגרת שהיא. ההרצאות כוללות אקטואליה והיסטוריה, נושאים גדולים וגם נישתיים, לבחירתכם. התפריט ימשיך לגדול עם הזמן, עם הרצאות ונושאים נוספים.

הפוליטיקה של בוריס ג’ונסון

אין ספק שדמותו של בוריס ג’ונסון תופסת את הדמיון: השיער הפרוע במכוון, הפליטות המביכות, ההתנהגות הפומפוזית שלו ועוד גורמים לו להיות במוקד תשומת הלב. אבל איך נראית ראשות הממשלה של בוריס ג’ונסון? בהרצאה הזו נלך מעבר לדמות הצבעונית והבעייתית של ג’ונסון וננסה להבין איך בדיוק הוא מנהל את בריטניה. במדיניות החוץ נעסוק בברקזיט הבלתי נגמר, בסיוע לאוקראינה ובקבלת הפליטים. במדיניות הפנים נסתכל על חיזוק הפריפריה (Levelling Up), העלאות המסים שמקימים עליו יריבים מבית, השינויים החוקתיים ועוד. וכמובן, נבחן גם את התרגילים הפוליטיים והשערוריות בהן הוא מסתבך חדשות לבקרים. נקנח באתגרים הפוליטיים עמם ג’ונסון מתמודד, מתוך מפלגתו שלו ומהאופוזיציה.

בוריס ג'ונסון - הרצאות
צילום: Chatham House

כן, הוד מלכותך

ידוע שלבריטניה יש מלכה (או אם הולכים 70 שנה אחורה, מלך), שעומדת בראש המדינה אבל היא סמלית בלבד, כביכול כמו נשיא מדינת ישראל. אבל האם זה המצב? שיטת הממשל הבריטית התפתחה בתהליכים ארוכים בהם המונרכיה איבדה מכוחה המעשי לטובת הפרלמנט, אבל באופן רשמי היא עדיין מחזיקה בכמה סמכויות. בהרצאה הזו אתם מוזמנים ומוזמנות לשמוע כיצד המלוכה משתלבת במערכת הפוליטית של בריטניה, בין אם על הנייר בלבד ובין אם באופן בעל משמעות. הכל יוסבר בדוגמאות מהעבר הקרוב והרחוק, ועם כמה תיקונים לסדרה “הכתר” (אין צורך לפחד מספוילרים).

המלכה אליזבת'
צילום: משרד החוץ הבריטי

ברקזיט: הסיפור שלא נגמר

בריטניה סיימה את חברותה באיחוד האירופי ב-31 בינואר 2020, ואת תקופת המעבר ב-31 בדצמבר אותה שנה. לכאורה, הברקזיט מאחורינו. חוץ מזה שהוא לא: מאז שבריטניה יצאה מהאיחוד היא מחפשת את האופן בו היא יכולה לשנות את ההסכם, כך שיהיה לה יותר נוח. בהרצאה הזו נדבר על איך הגענו ממשאל העם של 2016 ועד היום, ולמה הסיפור בעצם מסרב לצאת מחייהם של הבריטים.

ברקזיט
תמונה: כריסטוף שולץ

הנפילות

כיצד ראשי ממשלה מסיימים את תפקידם? חלקם מסיימים בגלל הפסד בבחירות, אבל רבים אחרים מסיימים בנסיבות אחרות לגמרי: פרשיות, סכינים בגב ומשאל עם שלא הלך כמצופה אלו רק חלק מהסיפורים שהביאו ראשי ממשלה לסיים את התפקיד לפני שהם הרגישו מוכנים לכך. בואו לשמוע כיצד קריירות של ראשי ממשלה הסתיימו, מהרברט הנרי אסקווית’, שאיבד את תפקידו תוך כדי מלחמת עולם, ועד היום. ננסה גם להבין מה הסיכויים של בוריס ג’ונסון להצטרף אליהם בקרוב.

וינסטון צ'רצ'יל
צילום: מוזיאון המלחמה האימפריאלי

המאבק על לונדון

ב-1983 מרגרט ת’אצ’ר החליטה לבטל את מועצת לונדון רבתי, העירייה המטרופוליטנית של לונדון, במטרה להסיח את הדעת מחוסר ההצלחה שלה לקיים הבטחה אחרת. ראש המועצה, קן ליווינגסטון, החליט לא להיכנע ולצאת למאבק על חיי המועצה. התוצאה הייתה דרמה פוליטית רוויית מהלכים ושחקנים, שנותנת אפשרות להסתכל על המכלול של הפוליטיקה הבריטית דרך עדשות קצת שונות.

קאונטי הול - הרצאות
צילום: ניקי אייכמן

תמונת מצב

הרצאה מתעדכנת: מה תמונת המצב הנוכחית בפוליטיקה הבריטית? מי נגד מי הפעם? מה הנושאים הבוערים מבחינת המצביעים לעומת הנושאים שעושים כותרות? הדברים שהכי חשוב להכיר כשמנסים לעקוב אחרי הפוליטיקה הבריטית בהרצאה אחת.

אוריה בר-מאיר - הרצאות
צילום: שיר ניומן

הרצאות נוספות

הרשימה הזו היא רק ההתחלה, ובהמשך יתווספו עוד הרצאות בנושאים שונים ומגוונים. ניתן גם לבקש הרצאות בנושא שלא ברשימה (בתוספת תשלום) והעניין יישקל.

לקבלת פרטים נוספים והצעת מחיר ניתן לפנות בדואר אלקטרוני או בהודעה פרטית בפייסבוק או בטוויטר.